2011 Ocak Annelerine Tecrübeli 2010 Ocak Annelerinden Tavsiyeler...

kızlar en iyisi bir kulağınızdan girsin öbürkünden çıksın stres yapmaya gerek yok bebeklerimize süt olmaz sonra

kaynanaları takmayın diyecem ama takmamak elde olmuyor haklısınız....:KK22:
ben size yaşadıklarımı anlatayım....şimdi ben doğum yaptım ameliyathaneden çıkmadan bunlar odaya doluşmuşlar hemşireler gidip gelip kızıyorlarmış boşaltın içeriye oksijen lazım diye...allahtan kızımı o odaya getirmediler ilk başta hem oda kalabalık diye hemde sezaryan olunca bebeklerin %90 nında adapte olma sorunu olurmuş hemen muayene edip öyle geldi...tabi ben belden aşağı uyuşturulduğum için doğar doğmaz kızımı görmüştüm...
herkese o anı yaşamasını tavsiye ederim...:KK69:
neyse ertesi gün eve çıktım allahtan annem ve kız kardeşim benle kaldı 2 3 hafta falan....
kaynanamlar hemen hergün geliyorlardı bebek görmeye tamam gelsinler onlarında toorunu ama bir kaynanam alıyor çocuğun elini kolunu sarıyor bacaklarını da neymiş efendim böyle daha rahat edermiş bebekler o bağlıyor ben açıyorum inatla...:KK57:
biri der şekerli su ver biri der şöyle yıka biri der çocuk aç biri der uykusu var...:88:
deli olmamak elde değildi ama geçti....emin olun sizinde geçecek....hiç dert etmeyin...
gün gelecek kendi annenizle bile tartışacaksınız bebek büyütme konusunda emin olun...dinliyor gibi yapın aklınıza yatanı yapın diğer şeylerde hep doktorunuzu dinleyin...
az kaldı kızlar...sayılı günler çabuk geçer...şimdi siz 30lu hafatlardasınız ben 38.haftada doğum yapmıştım...
bol bol yürüyün...su için...bu günlerinizin keyfini çıkarın...uykusuz günler sizi bekler:KK70::KK69:

ben size yaşadıklarımı anlatayım....şimdi ben doğum yaptım ameliyathaneden çıkmadan bunlar odaya doluşmuşlar hemşireler gidip gelip kızıyorlarmış boşaltın içeriye oksijen lazım diye...allahtan kızımı o odaya getirmediler ilk başta hem oda kalabalık diye hemde sezaryan olunca bebeklerin %90 nında adapte olma sorunu olurmuş hemen muayene edip öyle geldi...tabi ben belden aşağı uyuşturulduğum için doğar doğmaz kızımı görmüştüm...
neyse ertesi gün eve çıktım allahtan annem ve kız kardeşim benle kaldı 2 3 hafta falan....
kaynanamlar hemen hergün geliyorlardı bebek görmeye tamam gelsinler onlarında toorunu ama bir kaynanam alıyor çocuğun elini kolunu sarıyor bacaklarını da neymiş efendim böyle daha rahat edermiş bebekler o bağlıyor ben açıyorum inatla...:KK57:
biri der şekerli su ver biri der şöyle yıka biri der çocuk aç biri der uykusu var...:88:
deli olmamak elde değildi ama geçti....emin olun sizinde geçecek....hiç dert etmeyin...
gün gelecek kendi annenizle bile tartışacaksınız bebek büyütme konusunda emin olun...dinliyor gibi yapın aklınıza yatanı yapın diğer şeylerde hep doktorunuzu dinleyin...
az kaldı kızlar...sayılı günler çabuk geçer...şimdi siz 30lu hafatlardasınız ben 38.haftada doğum yapmıştım...
bol bol yürüyün...su için...bu günlerinizin keyfini çıkarın...uykusuz günler sizi bekler:KK70::KK69:

inşallah biz de senin kadar serin kanlı olabiliriz:KK69:

bencede kızlar sinir stres yapmadan he deyip geçeceksiniz başka türlü baş edemezsiniz
ayçayada katılıyorum yeri geliyo değil kaynana annenizin söyledikleri bile yanlış geliyo siz nasıl biliyorsanız nasıl istiyorsanız öyle büyütün bebelerinizi sonuçta herkes evine gidince siz başbaşa kalacaksınız bebenizle kuralları siz koyun
benim en büyük pişmanlığım kendi kendine uyumasını öğretmemek oldu önce kucağımda uyuttum sonra kilo almaya başlayınca zorlandım ayakta sallamaya alıştırdım halada ya memede yada ayakta sallayarak uyuyo demir.ama tabi bunda kimsenin suçu yoktu ben alıştırdım emzirip yatırsaydım öğrenecekti kendi kendine uyumayı bende şimdi rahat edecektim ama olsun oğlum için yaptığım hiçbirşey zor gelmiyor

Tek dileğim o günlerde bana karışmaması yoksa sonumuzu düşünemiyorum herşeyi biliyorum ayağında ama zaten ben herşeyi biliyorum bebek bakmak konusunda kendime güvenim tam zaten doktorlar herşeyi anlatıyor internettede bir sürü site var okuyorsunuz zaten annelik içgüdüsü ile herşeyi yapıyorsunuz bende o yap der aksini yaparım sinir olsun madem öle :KK47:

ayyy benim kaynanam karısmazsa çattt diye ortadan ikiye çatlarrrr... kötü niyetli degıl hicbir zaman ama huyu böyle.. bakalım nasıl bas edicemm

kızlar ama beni korkutmayın ben doğumda kayınwalidemin yanında kalcam annem gelebilicek her ihtiyacım oldğunda yan yana oturuyolar allahtan çok sıkıntı yaratırlarsa bana tasımı tarağımı toplar anneme geçerim yaw bende napam kulaklarımıda tıkarım artık onlara zaten ben sölicem peşin peşin onlara ben bildiğim gibi büyütmk istiyorum kızımı die sonuçta bir süre sonra onlar olmayacaklar yanımda başbaşa kalıcaz kuzumla

kızlar siz kaynanaların loğusayken karşmasından bahsediyorsunuz benimki hamileliğimin başından başladı.:85: geçenlerde tutturmuş karnını öpeyim seveyim diyor birde kayınpederimin yanında olmaz dedim yok sen oğlunu bana sevdirmiyorsun, doğuncada vermessin falan dedi kendimi zor tuttum birşey demedim birde geldi eşime söyledi eşim ben karışmam aranızda halledersiniz deyince çocuk gibi başladı ben onu şöyle büyütücem böyle yediricem falan diye birşeyde diyemiyorum desemde fayda etmiyor gerçide büyüğümdür eşimin annesidir diye saygısızlıkta yapmak istemiyorum alt katımda otururmasına rağmen doğum yapınca senin yanında kalıcam sen bakamazsın falan diyo bende olmaz senmi doğuruyorsun benim evladım ben bakarım dedim ihtiyacım olursa zaten seni çağırıcam diyorum ama nerdee anlamıyorki. anlayacağınız kızlar kafayı yamek üzereyim şimdiden. eşime söylüyorum annem gelince git odada dinlen ne yapayım kovayımmı diyor hak veriyorum onada oda uyarıyor ama bana karışmayın deyip duruyor. valla loğusalığı bahanemi ederim yoksa gerçektenmi yaparım bilmiyorum ama bu gidişle evden kovucam sonunda kötü gelin olucam başedemiyorum ne yapayım...:KK47:

Son düzenleme:
şimdiden bunları düşünüp kendinize stres yapmayın kızlar
bugünlerinizin tadını çıkarın bol bol uyuyun
sinema ve tiyatroya gidin
sonra bunlara fırsatınız olamayacak
siz ne derseniz deyin onlar illa ki karışıyorlar sizden daha telaşlı daha panik oluyorlar
benim yanımda 2 ay annem kalmıştı o kadar çok anlaşmazlığa düştük ki anlatamam
en başta kendi kurallarınızı koyun ve taviz vermeyin
ama bunu tatlılıkla yapın
doktorumuz böyle diyor falan şeklinde
yani topu doktora atın
zıtlaşmamaya gayret edin sonuçta onlar da iyi niyetli söylüyorlar
torunlar çok kıymetli oluyor
sayılı gün çabuk geçer diyerek sabredin nasıl olsa herkes evine gidecek

kayınvalide derdi şimdiden basmış sizleri:)benimki 2 gün geldi onda da birsürü laf söyledi bende niye laf söylüyorsun dedim çekti gitti oğlunu da arayıp eşin beni evden kovdu dedi buyur burdan yak,ogünden sonra benim için bitti anne bile demiyorum artık...
allah yardım etsin valla,eşlerde anlamıyor ne olduğunu,ilk bir hafta sebepsiz ağlama krizleriniz olabilir korkmayın annelik hüznüymüş,bırakın kendinizi bağıra bağıra ağlayın rahatlarsınız kendinizi kasmayın..
kuralları siz koyun,topu dr'a atın dr şöylededi böylededi gibi:)
hayırlı dogumlar bol bol dinlenin gezin...

kzlar durun şimdiden başlamayın korkunun ecele faydası yok karışanlar karışıyo
bizde kimse karışamadı bana kayınpederim herkese tavrını koydu kimse karışmayacak hergün tepesne gitmeyecek herkes bişeyderse bu kız napıcak dedi
kayıncalidem baya bozuldu babama ama ohhh ben rahat ettim
benim yanımda annemde kalmadı kızım 33 haftalık doğdu 10 gün adar küvezde kaldı annemler doğum yapınca geldi2 gün kalıp gittiler bana eşim yardımcı oldu zaten öyle bir zorlanmamda olmadı
kızımı getirdik kayınvaldemler geldiler ve gece evlerine gittiler ertesi gün yıkamaya geldi ilk acemiliğimiz diye çağırdık bir daha çapırmadık bile
herşeyi eşimle yaptım ki 33 haftada 1900 gr la eve getirdim küvezde bakıp ağlardım nasıl tutarım ben bunu nasıl bakarım diye ama eve girdiğiniz an annelik bütün görevleriyle yükleniyor herşeyş biliyor oluyorsunuz
kayınvalidelere gelince su vermek isterler hayır dyin anne sütünde su var vermiycem ilk 6 ay hiçbirşey doya doya emsin istiyorum
kundak yapmak isterler kalça çıkıklığı yapan duydum diyin
ya çok zorluyolarsa atın kötü birşey
ben internette okudum arkadaşımın bi tanıdığı olmuş öyle yapınca böyle oluyomuş
dr ada atın gerçi sonra dr ağzına bakan gelinde olursunuz
ne derlerse desinler hiç değilse siz istediğiniz gibi büyütün yavrunuzu

takmamak elde değil zaten hassas olacaksınız normal dedikleri bile rahatsız edecek sizi ama siz annesiniz önemli olan yavrunuz sütün olması için en iyi etken rahatlık dinlenmek huzur
inşallah en hafif şekilde yaşarsınız bu problemleri

hamişler, açıkçası kk'yı uzun zamandır pek takip edemiyorum. bizim face'te bi grubumuz var, burdaki hemen hemen tüm arkadaşlarımız oradalar ve dışarda da bebelerle beraber görüşüyoruz 2010 anneleri olarak..
az evvel bi bakıyım dedim, doğum günü hazırlıkları ile ilgili olarak.
bu topiği gördüm, bi selam vermeden geçemedim açıkçası...

var mı erkenden doğuranlar aranızda bilemiyorum... allah hepinize yardımcı olsun, bebelerinize de sizlere de, eşlerinize de... zorlu ama inanılmaz keyifli günler sizleri bekliyor :))

benim tavsiyelerim, şunu alın, bunu alından ziyade.. (bunları zaten bizim kızlar muhakkak ziyadesiyle vermiştir)... keyif alın şeklinde olacak.
doğum, inanılmaz bir tecrübe. imkanınız varsa normal doğum yapın, epidural süper bi icat, faydalanın. şartlar izin vermiyorsa, mecburen sezeryan tabi... ama her şekilde, keyfini çıkarın o sürecin.
etrafta kim varsa, naz da yapın, isteklerinizi de belirtin çekinmeden... unutmayın, olağanüstü bi görev yerine getiriyorsunuz, bu sıradan bi aktivite değil :) bir insan meydana getiriyorsunuz bedeninizde ve allahın izniyle hayata getireceksiniz... siz önemlisiniz, bebeğiniz önemli... gerisi hava civa.
özellikle hastahanedeki günlerinizin tadını çıkarın, bol fotoğraf çektirin... o acılı zamanlarınızı, eve dönünce mumla arayacaksınız :) uykusuz günler-geceler başlayacak...
he bi de şimdilerde bol bol uyku depolayın, bünyenizi dinlendirin..

anne sütü, malum çok mühim. hiç kuşkunuz olmasın, herkesin sütü vardır. ve bebeğine yetecek kadardır muhakkak.. tereddüt ve endişe yaşamayın bu konuda. doğumdan çıkar çıkmaz, damla damla başlayacak gelmeye aman ziyan etmeyin..
sakın sakın hastahanedeki personelin kolaya kaçma çabalarına ayak uydurmayın.. o meme ucu silikon başlıklarla falan emzirmeyin bebeğinizi. ben yaptım, siz yapmayın!!!! bebek, çıplak olarak memenizi emmeli muhakkak. yoksa işiniz çok zor.
aman ha aman, emmek istemeyen bebeğe kanmayın, zorlayın mutlaka, emmek zorunda çünkü. ''aman bebeğim ememiyor, aç kalıyor'' diye pompa ve biberona sarılmayın.. zorlayın, aç kalırsa mecburen emecektir... ağlaya ağlaya, zorlayın emsin sıpalar..
ben 10 aydır pompayla uğraşıyorum, aman diyim...

büyüklerinizin sözünü dinleyin ama bildiğinizi okuyun.. kimseyi kırmayın, incitmeyin... kafanıza takmayın, bu günler de geçecek unutmayın... kalacaksınız bebeğinizle başbaşa elbette.. herkes gidecek muhakkak.. o geçici zamanları sakin sakin atlatmaya bakın :)

bebeğiniz, ilk 3 ay alışkanlık edinmez. kucakta uyumaya alışacak, bilmemneye alışacak falan diye kafanızı yormayın. bebekler 3 aydan sonra alışkanlık kazanırlar bazı şeylere... o ilk 3 ayı, hiç tasasız bebeğinizle içiçe geçirin. koynunuzda uyutun, memenizde uyutun, sıcacık sizi koklaya koklaya, kendini güvende hissetmesini sağlayın...

bırakın ev işini falanı filanı... bebeğinize ve sütünüze odaklanın.. dinlenin bol bol, vakit olursa :) bebeğinizin uyuduğu saatlerde siz de uyumaya çalışın..
sezeryanlıysanız, doğumdan sonraki ilk 40 gün boyunca, kaldıracağnız maksimum ağırlık bebeğinizin ağırlığı olsun. aman incitmeyin kendinizi.. sonra zorluk oluyor. benim hala ağrıyor ameliyat yerim zaman zaman.. zorlamayın bünyenizi.. kolay değil, 7 kat kesilmiş olacaksınız, dinlenmeye ihtiyacınız var. etraftan gelen her türlü yardım teklifini değerlendirin...

kış bebekleri çok şanslı oluyorlar bence, bahara büyümüş olarak çıkıveriyorlar dışarı.. evde dikkatli olun soğuklara karşı. bebek üşümüz, muhakkak sarar sarmalarsınız. ama kendinizi de sarın. terli terli yataktan kalkıp fırlayıvermeyin, oranızı buranızı üşütüp tutulmalar yaşamayın.. kendiniz üşürseniz, sütünüz de üşür.. bebeğiniz de dolayısıyla.. dikkat.

daha da sayarım ama, şimdi benim bızdık uyandı. gitmem lazım.

hepinize allahtan yardımcı olmasını diliyorum, bi avazda bebelerinizi kucaklayın inşallah...

hamişler, açıkçası kk'yı uzun zamandır pek takip edemiyorum. bizim face'te bi grubumuz var, burdaki hemen hemen tüm arkadaşlarımız oradalar ve dışarda da bebelerle beraber görüşüyoruz 2010 anneleri olarak..
az evvel bi bakıyım dedim, doğum günü hazırlıkları ile ilgili olarak.
bu topiği gördüm, bi selam vermeden geçemedim açıkçası...

var mı erkenden doğuranlar aranızda bilemiyorum... allah hepinize yardımcı olsun, bebelerinize de sizlere de, eşlerinize de... zorlu ama inanılmaz keyifli günler sizleri bekliyor :))

benim tavsiyelerim, şunu alın, bunu alından ziyade.. (bunları zaten bizim kızlar muhakkak ziyadesiyle vermiştir)... keyif alın şeklinde olacak.
doğum, inanılmaz bir tecrübe. imkanınız varsa normal doğum yapın, epidural süper bi icat, faydalanın. şartlar izin vermiyorsa, mecburen sezeryan tabi... ama her şekilde, keyfini çıkarın o sürecin.
etrafta kim varsa, naz da yapın, isteklerinizi de belirtin çekinmeden... unutmayın, olağanüstü bi görev yerine getiriyorsunuz, bu sıradan bi aktivite değil :) bir insan meydana getiriyorsunuz bedeninizde ve allahın izniyle hayata getireceksiniz... siz önemlisiniz, bebeğiniz önemli... gerisi hava civa.
özellikle hastahanedeki günlerinizin tadını çıkarın, bol fotoğraf çektirin... o acılı zamanlarınızı, eve dönünce mumla arayacaksınız :) uykusuz günler-geceler başlayacak...
he bi de şimdilerde bol bol uyku depolayın, bünyenizi dinlendirin..

anne sütü, malum çok mühim. hiç kuşkunuz olmasın, herkesin sütü vardır. ve bebeğine yetecek kadardır muhakkak.. tereddüt ve endişe yaşamayın bu konuda. doğumdan çıkar çıkmaz, damla damla başlayacak gelmeye aman ziyan etmeyin..
sakın sakın hastahanedeki personelin kolaya kaçma çabalarına ayak uydurmayın.. o meme ucu silikon başlıklarla falan emzirmeyin bebeğinizi. ben yaptım, siz yapmayın!!!! bebek, çıplak olarak memenizi emmeli muhakkak. yoksa işiniz çok zor.
aman ha aman, emmek istemeyen bebeğe kanmayın, zorlayın mutlaka, emmek zorunda çünkü. ''aman bebeğim ememiyor, aç kalıyor'' diye pompa ve biberona sarılmayın.. zorlayın, aç kalırsa mecburen emecektir... ağlaya ağlaya, zorlayın emsin sıpalar..
ben 10 aydır pompayla uğraşıyorum, aman diyim...

büyüklerinizin sözünü dinleyin ama bildiğinizi okuyun.. kimseyi kırmayın, incitmeyin... kafanıza takmayın, bu günler de geçecek unutmayın... kalacaksınız bebeğinizle başbaşa elbette.. herkes gidecek muhakkak.. o geçici zamanları sakin sakin atlatmaya bakın :)

bebeğiniz, ilk 3 ay alışkanlık edinmez. kucakta uyumaya alışacak, bilmemneye alışacak falan diye kafanızı yormayın. bebekler 3 aydan sonra alışkanlık kazanırlar bazı şeylere... o ilk 3 ayı, hiç tasasız bebeğinizle içiçe geçirin. koynunuzda uyutun, memenizde uyutun, sıcacık sizi koklaya koklaya, kendini güvende hissetmesini sağlayın...

bırakın ev işini falanı filanı... bebeğinize ve sütünüze odaklanın.. dinlenin bol bol, vakit olursa :) bebeğinizin uyuduğu saatlerde siz de uyumaya çalışın..
sezeryanlıysanız, doğumdan sonraki ilk 40 gün boyunca, kaldıracağnız maksimum ağırlık bebeğinizin ağırlığı olsun. aman incitmeyin kendinizi.. sonra zorluk oluyor. benim hala ağrıyor ameliyat yerim zaman zaman.. zorlamayın bünyenizi.. kolay değil, 7 kat kesilmiş olacaksınız, dinlenmeye ihtiyacınız var. etraftan gelen her türlü yardım teklifini değerlendirin...

kış bebekleri çok şanslı oluyorlar bence, bahara büyümüş olarak çıkıveriyorlar dışarı.. evde dikkatli olun soğuklara karşı. bebek üşümüz, muhakkak sarar sarmalarsınız. ama kendinizi de sarın. terli terli yataktan kalkıp fırlayıvermeyin, oranızı buranızı üşütüp tutulmalar yaşamayın.. kendiniz üşürseniz, sütünüz de üşür.. bebeğiniz de dolayısıyla.. dikkat.

daha da sayarım ama, şimdi benim bızdık uyandı. gitmem lazım.

hepinize allahtan yardımcı olmasını diliyorum, bi avazda bebelerinizi kucaklayın inşallah...

tavsiyeler için çok teşekkürler.hepsi harika.okurken gözlerim doldu boğazım düğümlendi.inşallah.sölediğin gibi herşey yolunda gider ve tadını çıkarta çıkarta bebekleri,mizle zaman geçiririz.senin bebeişede uzun sağlıklı bi ömür versin rabbim yeni yaşında şimdiden kutlu olsun...

selam güzel anne adayları :KK71:
nasılınız yalel arkadaşımın verdiği tüm tavsiyelere uyun çok güzel duygular yaşıyorsunuz
biizm 2010 ocak anneleri gurubumuzdaki tüm anneler geçen yılı özlüyoruz
hamileliği özlüyoruz
keşke diyoruz şöyle yapsakdık
böyle yapsaydık
benim en önemli tavsiyem son günlerinzde bol bol foto çekinin
bebeğinizi ilk kucağınıza verdiklerinde kamera mutlaka kayıtta olsun
ve resimde çekmelerini isteyin
bol bol çekinin hastanede ama bebeğinz kucağınızda olsun çekinirken
(ben hep yanımda beşikte yatarken çekinmişim o an kimsenin aklına gelmedimi acaba ?)
ilk 4-5 gün bol bol emzirin sarılık olmasın
en güzel duygu anne olmak hayırlısıyla kucağınıza almayı nasip etsin rabbim
bol bol naz yapın lohusalığınızı yaşayın

selam güzel anne adayları :KK71:
nasılınız yalel arkadaşımın verdiği tüm tavsiyelere uyun çok güzel duygular yaşıyorsunuz
biizm 2010 ocak anneleri gurubumuzdaki tüm anneler geçen yılı özlüyoruz
hamileliği özlüyoruz
keşke diyoruz şöyle yapsakdık
böyle yapsaydık
benim en önemli tavsiyem son günlerinzde bol bol foto çekinin
bebeğinizi ilk kucağınıza verdiklerinde kamera mutlaka kayıtta olsun
ve resimde çekmelerini isteyin
bol bol çekinin hastanede ama bebeğinz kucağınızda olsun çekinirken
(ben hep yanımda beşikte yatarken çekinmişim o an kimsenin aklına gelmedimi acaba ?)
ilk 4-5 gün bol bol emzirin sarılık olmasın
en güzel duygu anne olmak hayırlısıyla kucağınıza almayı nasip etsin rabbim
bol bol naz yapın lohusalığınızı yaşayın
tavsyelern ıçın tesekkurler..unutmayalım ..

X