2009 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Saolun arkadaşlar Allah kimseyi yavrusundan ayırmasın çok zor bişeymiş.Eşyalarına,fotoğraflarına bakamıyorsun.Sürekli sesi geliyor kulağına.Hele şu süt sağma olayı berbat bişey.İnek gibi makine tarafından sağılmak...

slm hanımlar...

nasılsınız ben iyi olmaya çalışıyorum...

çok iyiydim doğumdan sonra hiç yatmadım hatta ama şimdi dikişleirmin yeri iltihap toplamış mahvoldum... oturup kalkamıyorum çok sinir bozucu ... kırkımız çıkacak nerdeyse logusa oldum yatıyorum..

ben mevlütü yaptım çok güzeldi kızımın gelinliğinide diktirdim :)) kalabalıktık bayagı... elbise giydim yatmadım mevlütte de...

selam arkadaslar vıtamının 3 damlasını da bırden verıyorsunuz degılmı, aklıma takıldı kutusuna da yazmamıslar acaba bırer damla olarakmı verecektım dıye kurmaya basladım kafamda :))

benım mınık kuzum hırıltılı nefes alıyor ya :KK43:( gecen gunde resmen horladı burnu tıkalı sanırım acaba serum fızyolojıkmı versem
off hemen herseye doktora gıtmek ıstemıyorum herseyı cok buyutuyorlar
boyle bısey yasayanınız varmı

canım d vitaminin günde 4 damla aynı anda vericeksin..

burnu benimkininde çok tıkalı serum fizyolojik vericeksin güzelim 4 5 kere verebiliyorsun. zararı yok... ben doktora sordum.. damarları çok minik olduğundan tıkanırmış...

Saolun arkadaşlar Allah kimseyi yavrusundan ayırmasın çok zor bişeymiş.Eşyalarına,fotoğraflarına bakamıyorsun.Sürekli sesi geliyor kulağına.Hele şu süt sağma olayı berbat bişey.İnek gibi makine tarafından sağılmak...

canım benim çok geçmiş olsun. iyi haberler almana çok sevindim.

merhaba güzel anneler ve melekleri herkezin sorunu bebeklerimiz benimkininde bugün gaz sancısı var emerken memeyle kavga ediyor bugün doktorda randevumuz var bakalım iyleşmişmi meleğim marsg kızının gelinliği çok güzelmiş allahım yerim ben onu sanada geçmiş olsun canım

bu arada bayanlar sorum hepinize,karnınız indimi doğumdan sonra inmediyse ne zaman iner bilgisi olan var mı?

canım d vitaminin günde 4 damla aynı anda vericeksin..

burnu benimkininde çok tıkalı serum fizyolojik vericeksin güzelim 4 5 kere verebiliyorsun. zararı yok... ben doktora sordum.. damarları çok minik olduğundan tıkanırmış...

cokk saol marsg ıcımı ferahlattın
esım otrivine pediatrik dıye bişi almıs serum fızyolojık deyınce bunu vermısler
bu mu bahsedılen dogrumu almıs acaba

[/B]
canım benim çok geçmiş olsun. iyi haberler almana çok sevindim.

Teşekkürler canım sana da geçmiş olsun.Kendine dikkat et bu dikiş olayı çok hassas oluyor gerçekten.Bol bol dinlen.Minik gelinimize de maşallah:nazar:Çok güzel olmuş kıyafeti.a.s.

maşallah kızına marsgcım ne cıcı olmus o oyle

benımde dıkıslerım ıltıhaplanmısdı doktor bana batıkon ve agumentın dıye bı antıbıyotık vermıstı gectı cok sukur
batıkonla gunde 4 kez temızlıyordum
agumentının bebege hıc bır zararı yokmus prospektüsünde de yazıyor zaten ben bıtene kadar kullandım gectı cok sukur
tekrar gecmıs olsun canım...

alisha maşşallah kuzuna ,pembe çok sevindim inan ,daha da iyi olcak inşallah..
milupanın rezenesini alcam bende bugün bir ara çıkabilirsem bakalım işe yarayacak mı bizdede ya bende inanılmaz gaz var kızlar ya normal mi bu anlamadım,kuzumada mı geçiyor acaba?! ben demir hapımı içmiyorum bu ararda kızlar ya siz içiyormusunuz,dr 1 ay devam et demişti sanırım hastaneden ayrılırken ama o sırada aklım 5 karış havadaydı:)

bu arada bayanlar sorum hepinize,karnınız indimi doğumdan sonra inmediyse ne zaman iner bilgisi olan var mı?

Benim de hala inmedi ve dokununca canım yanıyor.Sizin de ağrınız var mı.Bir de ben doğumdan sonra çok şiştim;bacaklarım,kollarım..:uhm:.Anestezinin yan etkisi olabiliyormuş.Epidural anestezi alanlar siz de ödem oldu mu?

ınternette dolasırken buldum belkı aklınıza takılan sorulara bı cevap olur dıye ekledım arkadaslar umarım işinize yarar

Yaşamın İlk Günlerinde Sizde, Bebeğinizde ve Sütünüzdeki Değişiklikler
Süt rengi ve miktar anne bebek

Doğum
Sarımsı yada altın sarısı renginde, süt miktarı az ancak bebeğinizi koruyacak antikorlardan zengin
Yorgun ve heyecanlı olacaksınız ama dinlenirken bebeğinizi beslemek için en uygun zaman
Bebeğiniz bu anlarda uyanık ve emme arzusu en güçlüdür. Emzirmeye başlamak için en uygun zamandır

İlk 12-24 saat
Bebeğiniz her emzirmede bir çay kaşığı süt içer.Sütünüzü göremezsiniz ama bebeğiniz için tüm gerekenleri içerdiğini bilin
Dinlenmeye devam edin ve bebeğinizi tanıyın.Emzirirken başlangıçta biraz hassasiyet hissedebilirsiniz ama canınız acıyor ise mutlaka doktorunuza danışın
Bazı bebekler bu dönemde derin uyuyabilirler.Doğum eylemi bebeği yorar, bazen anestezik maddelerin etkisi olur ve ilk emzirmede kavrama zor olabilir.Bebeğiniz uyandığında güçlü bir emme arzusu olacaktır bu anı değerlendirin.Pek çok bebek emerken durur ve sonra tekrar emer

2-5. günler
Olgun süt artarak gelmektedir.Mavimsi beyaz görünümdedir. Bazen kolosturum rengi 1-2 hafta devam edebilir
Göğüsleriniz sütle doludur, akabilir.Kullan-at petler kullanabilirsiniz. Eğer göğüsleriniz çok dolu ise emzirmeye başlamadan önce biraz elle sağarak areolayı yumuşatın ve bebeğin daha rahat kavramasını sağlayın.Emzirme sonrası soğuk uygulama ve sık emzirme şişliği azaltır
Bebeğiniz 24 saatte 8-12 kez beslenebilir, midesi küçük olduğu için sık beslenmesi normaldir.Emzirme sıklığı bir şemaya bağlı kalmamalıdır. Bebeğiniz 1-2 saatte bir emmek isterse bile normaldir. Bir seferde sadece bir memeyi alması iyidir. Arkadaki yağlı sütü aldığında sık beslenmek istemeyecektir. Doğumdan sonra bebeğiniz %5-10 kilo kaybedebilir, bu kaybı 10-15 gün içerisinde geri alacaktır

İlk 4-6 hafta
Sütünüz giderek mavimsi beyaz renge döner, emzirmenin sonuna doğru yağlı süt geleceği için kremsi beyaz olur. Yenilen içilen gıdalar sütün rengini değiştirebilir
Emzirdikçe göğüsleriniz ilk günlerdeki dolgunluğunu kaybeder ve yumuşar, kendiliğinden akması azalır ancak üzülmeyin sütünüz hala oradadır.
Bebeğiniz emmeyi öğrenmiş daha iyi emiyor daha büyük midesi var ve daha çok süt alıyor. Beslenme daha az zaman alır ve aralıkları uzar. Pek çok bebek sık emmek ister çünkü bu bebeği rahatlatır ve size yakın olmak hoşuna gider.

Bebeğimin Yeterli Süt Aldığını Nasıl Anlarım?

Bebeğinizin altını ıslatma sıklığından yeterli süt aldığı anlaşılabilir.İlk günlerde sütünüz az ama yoğun içerikli iken günde 1-2 kez ıslatır.Süt üretiminin arttığı 3. günden itibaren günde an az 5-6 kez ıslak bez ve 3-4 kez kirli bez normaldir.Anneler bebeklerin çoğu ağlamalarını açlıktan ve sütlerinin yetersiz olduğundan diye düşünürler. Oysa ki bebeğiniz bu sayılarda bez tüketiyorsa ve haftada 125 gr kilo alımı varsa yeterli süt alıyor demektir.

Benim de hala inmedi ve dokununca canım yanıyor.Sizin de ağrınız var mı.Bir de ben doğumdan sonra çok şiştim;bacaklarım,kollarım..:uhm:.Anestezinin yan etkisi olabiliyormuş.Epidural anestezi alanlar siz de ödem oldu mu?

allah hep yavrunun guzel haberlerını almak nasıp etsın canım umarım bundan boyle hep mutlu olursunuz

benım dogumdan sonra cok şişim olmustu ayaklarım oyleydıkı sankı parmaklarım fırlayıp cıkacak gıbıydı bende epıdural sezeryan oldum
bırde benım dıkıslerımın ustunde bı şişlik var oylede sertkı bırde dokununca hıssızlık var halen orda hapusurursam oksurursem yada yatakda saga sola donerken halen canım yanıyor bı anda fecı sızlamaya baslıyor

inaysa ben ilk günden beri kullanıyorum oto koltuğu hatta aile arasında kaos yarattı zararlı olurmu yoksa olmaz mı diye,eşim ortopedist valla o zararı değil faydası olacağını iddea etti bende elim mahkum inandım:)gazını daha rahat çıkartıyor dedi,hafif eğiminden dolayı hatta beşiğine oturttuk bazı çok gazı olduğu geceler onda uyuttuk canım...ama içini çarşaflarla biraz yükselttim tabi..

bende demir ilacı kullanıyorum.pembecim ben normal doğum yaptım karnım acımıyo ama karnım tam inmedi iner diyolar ama doğruluk payı ne bilgisi olan varmı

pembe ve özlem benim dikiş yerlerim 3.günden itibaren çok iyiydi hiç öyle ağrı sızı yaşamadım çok şükür,ama yanımda hep annem vardı hiç zorlanmadım ben,siz de kendinizi yormayın daha çok yeni ameliyatımız benimde spinal anestezi ile sezaryendi çok memnun kaldım valla. ilk bir kaç gün ödem topladım ama sonra ne şiş ne ağrı ne sızı oldu

bayanlar size tavsiyem sleper alın aman bi rahat sormayın emzirip içine yatırıyosun salladıkça mutlu bebek mutlu anne.

hepinize teşekkür ederim...

serum fizyolojik gifrer diye bişey doktor vermişti bana canım...

milupa rezene aldım hergün bir bardak içiyorum... iki kaşıkta ezgiye veriyrum birde gaz şurubu içiriyorum medsil. fena değil akşam tutuyor gaz sancısı gündüz daha rahat...

sütü az olanlar vitamalt için eczaneden alıp çok arttırıyor fark edersiniz...

bende normal doğum yaptım karnım indi hatta 53 kiloyum şuan ... eski kilom 49 du zaten ...

pembe ve özlem benim dikiş yerlerim 3.günden itibaren çok iyiydi hiç öyle ağrı sızı yaşamadım çok şükür,ama yanımda hep annem vardı hiç zorlanmadım ben,siz de kendinizi yormayın daha çok yeni ameliyatımız benimde spinal anestezi ile sezaryendi çok memnun kaldım valla. ilk bir kaç gün ödem topladım ama sonra ne şiş ne ağrı ne sızı oldu

ya hıc dınlenemedım geldıgım gun hastaneden ayakda gezınıyordum sag olsunlar annem ve kayınvalıdem vardı yanımda ama onlar sankı dogum yapmıstı sınır stres ustune bırde oglan sarılık olunca hastaneye gıt gel sonuc bu sekılde işte
şimdi yanlızım ya oyle cok dınlenıyorumkı keske hıc olmasalarmıs :kızgın:
yaptıgımı yapıyorum yapamadıgımı esım gelıp yapıyor ıdare edıyoruz en azından sınır ve stres yokkkk

Özlem 3 damlayı bir arada vereceksindir, ben günde bir defa 5 damla veriyorum mesela, ayrıca serum fizloyojik kullanabilirsin hiç zararı yok tuzlu su çünkü, bana günde 3 defa 1'er damla yazmıştı doktor.

Marsg maşallah kızımıza çok şeker olmuş, Allah kabul etsin.

Benimde hala dikiş yerlerim hissiz, karnım içinde cam kırıkları varmış gibi acıyo dokununca, beli sıkı şeyler giyemiyorum, ayrıca 17.günümde dikişimin bir cm'lik bir kısımda kanamam oldu, batikonla tampon yapıyorum oraya. Nezaman tam olarak geçecek normale dönecek acaba ya.

X