2009 mayis anneleri bunlari unutmayin

mercan_dilara

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2008
991
2
--------------------------------------------------------------------------------

Arkadaslar sizlerde yavas yavas cennet kokulu minik meleklerinize kavusmaya basladiniz.Sizler adina cok heyecanliyim ve surekli dualarimdasiniz..Biliyorum ki suan en cok manevi destege ihtiyac duyuyirsunuz.Ben dogum esnasinda km lerce uzaktan arkadaslarimin seslerini ve dualarini duyduguma nerdeyse yemin edebilirim..
Allah katinda anneligin ne kadar degerli ve kutsal oldugunu hepimiz biliyoruz.Annem ben doguma girerken tenbih etmisti,ben unuttum gerce o anin heyecaniyla ama belki sizin aklinizda bulunsun diye soylemek istedim...Tam dogum aninda ettigin duanin,istediginiz her dilegin gerceklestigini unutmayin.Yuce rabbim bizim gunahlarimizi silerken,dilekelerimizi de gercekelestirecegini bildiriyor..
Birde anneannemin ,anneme,annemin de bana da soyledigi dogum sureci icinde akittiginiz terle yuzunuzu boynunuzu silerseniz,tipki bebek gibi olurmus cildiniz..

Hepinize hayirli dogumlar..

Mesaj Linki

--------------------------------------------------------------------------------

Dogum asamasini gectikten sonra unutmamaniz gereken diger onemli bir konuda ilk sutunuz..Ilk anda gelen koyu renkteki,kivamli sutu sakin bosa hrcamayin .Bbegin icin cok onemli oldugunu mutlaka biliyorsunuzdur.Ama o ilk anlarin heyecaniyla insan bocaliyor.Eger bebeginize o an vermezseniz bile mutlaka sagip ,saklayin...

Dogumdan cok sonra ki bir asama olsa da ,temellerini simdiden atmaniz gereken bir baska konuda esinizin size alacagi dogum hediyesi.....Gecen sene bizim aramizda yasananlari hatirliyorumda..Bazi arkadaslarin boyle bir seyden haberi yokmus,kocasida orali olmamis,bazisi dogumdan once soz aldigi halde hediyesini hala alamamis....Eger dogumdan sonra kocanizdan bir jest bekliyorsaniz bunu kendiliginden yapsin diye beklemeyin...Direk ve acik acik dogumdan once hatirlatin..Cunku dogumdan sonra lohusalik donemi tahminizden hassas gecebilir,depresyon yasayabilirsiniz.Simdi benim icin onemli degil dediginiz seyler o zaman onem kazanabilir .Esiniz logusalik doneminde ilgisiz kalirsa,hediye almamasi sizi kotu yonde etkileyebilir..Simdiden onlemizi alin derim

cok güzel konulara yer vermişsin canmı
benim hödük kocam bana doğumda ne bi çicek getirdi ne hediye
dertlendim lan yine...

saol canım cidden güzel konulara değinmişsin ben eşime söyledim alacağı şeyi sonra beğenmediğim bişe almasın di mi ama:)))

Cnm teşekkürler çok güzel şeyler yazmışsında ben hiç sanmıyorum eşim bana doğurdum diye hediye alsın, ama böyle ince bişeyi düşünsün isterdim, hemde kendim mi söylicem bana doğurduğuum için hediye al diye, Aklından bulsun alsın o zaman kıymetli olur, ben ondan kendim istedikten sonra hiç bir değeri kalmaz benim için, o da kendisi böyle bişeyi %99 düşünmeyeceği için almaz zaten gibi geliyo

Canim sende direk olmasa da en direk soyle...Mesela sitede boyle bir kinu acildgini ya da dogum yapan bir arkdasinin kocasinin aldigi hayali dogum hediyesinden bahset.En azindan bilgisi yoksa bile ogrenmis olur.Hic olmadi bi ciccek ve bebek icinde balon getirsin hastaneye..

tüh ya geç açmişsiniz konuyu :) 4-5 gün önce acsaydiniz keşke :) artik dogurduk :)

şaka bi yana cok güzel noktalara deginmişsiniz gerçekten..özellikle su dogum sonrasi ruh hali..insan tamamen degişiyor..içinizde ne varsa,ne istiyorsaniz patir patir söyleyin bencede

benimki düşüncelidir ben demesemde alır
ama bu bebek olayı tedavimiz sıkıntılı bir gebelik süreci
madden bizi çok yıktı şimdi bebeklerin masrafı gönlündekinin ne olduğunu bildiğim için bu konuda asla kızamam ........anne olmadığım anneler gününde bile hediyemi alır gelirdi.........

ama lohusalık berbat ben sinir harbinde geçiriyorum allahtan çok anlayışlı kavgaya meyil vermiyor

elifcim harika bir konu gene
benimde diyeceklerim varbenneyaptımki
öncelikle sezeryanla doğum yapacaksanız hastaneye komposto götürmenizi tavsiye ediyorum
ikincisi meme vermeden önce mutlaka gögüs ucunuzu sütle ıslatın bebek emdikten sonrada tekrar ıslatın bu gögüs ucunuzu koruyacaktır eğer gögüs ucunuz yara olursa en iyi ilaç lansinoh merjhemdir diğer tüm garmastan bepanten avent medela falan yağ çeşitleri işte zeytinyağı susuam yağı falan işe yaramadı bende:1no2:
üçüncüsü içinize bişiy atmayın hoşunuza gitmeyen şeyi eşinizde olsa kayınvaldenizde olsa söyleyin
dördüncüsü hergün ılık duş depresyona ve süte iyi geliyor
başka ne diyeyimmmmmkafamçokkarıştı
en önemlisi bebekle siz ilgilenin mümkün olduğunca tecrübesiz olsanızda ağrılarınız olsada mutlaka siz ilgilenin
bide sütüm az diye mamaya saldırmayın mutlaka süt gelecektir bazen biraz zor olabilir özellikle depresyondaynız ve iştah yoksa ama pes etmeyin

murgiz cnm ikizleirm oldu dediğin gibi sütüm az
ama hergğn duşa giremiyorum ikisinin bakımını ben yapıyorum annem evle ilgileniyor arada kıyak geçip mamasnı yapıyor biberon temizliyor....iki bebeğe bakınca duş almaya vaktim yok
şuan dinleniyorum ....evd eyanlız olduğumdan duşa giremiyorum
iki bebeğe sütüm yetmiyor ...........iştahım yok yemek istemiyorum vakitmde çok az kalıyor onların bakımından sonra yorgun oluncada hiç yemek gelmiyor içimden

Gizemcim harikasin yine canim arkadasim..
Biz dogum yaptigimizda 2007 anneleri nerdeydi diye dusunuyorum simdi...Ozellikle sutum artsin dite ne yapacagimi bilemz ,her yolu denerken...
Arkadaslar hadi yine tecrubelrimizi paylasalim ve sut arttiran yiyecekler nelerdi yazalim ki .2009 annelerine kaynak olsun..

Bana helvayi tavsiye etmislerdi..Bildigim kara uzum cekirdegi,roka,sogan (gaz yapma riskini unutmayin) cemen otu diye bir bitkinin tohumu var.Bunu hap olarkda satiyorlar..Bende kullanilmadik var.Isteyen arkadasa gonderebilirim.Bana da hemsire vermisti...Bitkisel birsey...Bol bol sivi tuketin...Tatli,sut,komposto,..

kafam durdu baska neler vardi

ahhh canım sen istisnasın iki tane bebik var sende canım allah bağışlasın acısını göstermesin oğluşlarının sana :teselli:
canım biliyorum hiç iştah olmuyor ben 1 hafta hiç bişiy yiyememiş vede uyuyamamıştım arda uyusa bile uyuyamıyodum:1shok:
eee uyku yok yemek yok bide üzerine yoruluyosun ikisine yetmez sütün

canım sütlaç ve pirinç pilavı şerbetli tatlı ,yoğurt ,pırasa bende çok süt yapıyodu denemelerimde bunu anladım
ama diğer süt yapan şeyler bunlarında mutlaka faydası olmuştur bana ama yukarda yazdıklarımda çok oluyodu
rezene çayı(içine kimyon tohumu ve reyhanla karıştırrark)(ayrıca senin ve çoçuğun gazınıda alır)
ısırgan otu çayı
dere otu
soğan
bulgur

canım bunlara rağmende sütün yetmeyebilir zaten mamaya başladıysan sütün azalabilir mamayıda memeden sonra ver önce meme emsinler sonra mama yesinlerki sütün bariz azalmasın bide 2 saate bir emzir canım böyleleikle sütün azalmaz
ayrıca bebişler biberona alışırsa memeyi bırakabilir yada zorla emebilirler buda bir olasılıktır niye bunları yazdım olur memeyi redderler yada sütün azalır öönemli değil ne kadar emseler kardır diye düşünüp kendini üzmemen gerekiyor işte o zaman süt yüzünden insan depresyona giriyor:çok üzgünüm:kendini yetersiz hissediyor gereksiz bir şekilde
şimdiki mamalarda çok iyi diye düşünüp onları elinden geldiğince büyütmeye bakacaksın öyle bir durumda ama allah korusun inş sütün taşar canım bebeklerinde fazlasıyla yeter inş

ahhh canım sorma yediğim helvayı bi allah biliyo bir babam :roflol:çümkü gidip kemeraltından kilo kilo alıyodu ama bende nedense faydası olmadı:1no2:
kompostonunda faydasını görmedim pek
ayyyy bide kilolarca kuru incir vede beyaz üzüm yedim kızlarrr bunlarda süt yapıyo die biliniryerimseniben

elifim harika olan sensin bu faydalı konuları açarak 2009 annelerine çok yardımcı olduğunu düşünüyorum
gerçi bu iki gündür bana o günleri hatırlatıyosun o günlere geri döndüm sanki o günleri tekrar yaşıyorum 2009 mayıs anneleri ile

[B]özetle sütü artıranlar (şunu belirteyim en önemli sütü artırma yöntemi düzenli emzirmedir)[/B]
1)sütlaç
2)şerbetli tatlı(hürafe demeyin valla arttırıyo)
3)dere otu
4)marul
5)soğan
6)pırasa
7)rezene ve ısırgan çayı
8)kuru incir
7)beyaz üzüm
8)bulgur
9)helva
10)süt yoğurt
11)soğan
12)su
13) sabah 5 civarı emzirmek

[B]sütü azaltanlar[/B]
1))maydonoz
2)nane
ayrııca kızlar düzenli beslenmeye devam etmelisiniz demir ilaçlarınızı almanız gerekiyor

Sevgili 2008 anneleri tabi özellikle mercan ve murgiz verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler şu an zaten şu anlattıklarınız hem hayal gibi hemde heyecan verici.şimdiden heyecan dorukta nasıl doğurucam, bebişim nasıl sağlıklı olucakmı, kime benziycek, nasıl emzircem bu hayal gibi ben onu nasıl kucağıma alıcam daha hiç bebek almadım kucağıma çünkü ben bir anne mi olcam ben yani nasıl yani gibi birsürü soru nasıl bakıp büyütürüm onu ben inanamıyorum Allah ım yardım et bana.

ay canım hepimiz aynı şeyleri yaşadık aynı heycanlar aynı korkular aynı telaşlar aman doğum çantası aman bebek hazırlığı aman misafirler gelecek hep bi telaş heycan
bebek için süürekli tedirginlik acaba sağlıklımı acaba şöylemi olacak nasıl bakacam bunların hepsi normal
bende senin gibi tecrübesidim ama herşeyi öğrendim ama tabi tecrübesizlik ilk günlerde zorladı beni tutmayı bile bilmiyodum korkuyodum altını değiştiremiyodum
sana tavsiyem yanında annen olur inş onun dışında kimseyi karıştırma çünkü her kafadan bir ses çıkıyor o zamanlar bide sen tecrübesiz olsan daha çok akrışıyolar seninde kafan karısıyo:bbo:
ayrıca şunuda öğrendim doğurmak kolay sonrası zormuşkaydirigubbakcemile3allah sağlıkla doğurmanızı nasip etsn inş herşey hızlı gelişecek göreceksin:1hug:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…