2009 Haziran Anneleri Paylaşım Alanı

selam arkadaşlar.okuldan geldım soyunmadan mutfağa.ıspanak koydum pişiyo.sağ olsun ablam elini sürmemiş bugün bişeye.neyse sağlık olsun.
derinin de dunden berı burnu akıyo,hapşırıyo falan.akşam bı de bugun pedifen verdım 1 ölçek.bıraz önce de limon yedık beraber.deli bayılıyo kütür kütür yıyo limonu.adaçayı yaptım sevmedı içmedi.bari limon C vitamını deposu verdim ben de.benım de pek tadım yok bakalım ayakta atlatırım inşallah.
uykudan bahsetmişsiniz.Derin de günde 1 kere 2 saat falan uyuyo.

Batuhan hiç çekingen değil valla buda zorluyo bazen dışarda bi yerlerde otururken kalkıyo bizim masan çocuklu çocuksuz farketmez milettin masasına gidip gülücükler dağıtıyo orda burda valla zor toparlıyorum yaf:KK1: bizimkide bazen bi kez bazende iki kez uyuyo uykusu gelince uyutuyorum çok belirgin bi saatimiz yok zorlamıyorum zaten uykudan nefret ediyo lafını duyduğu an çıldırıyo napalım sağlık olsun valla kızlar dert etmeyin bence kilo almıyolar diye bende kilosunu dert ediyorum 15 kg olmuş maşallah boyuda 84 cm yaşıtlarına göre biraz iri anasınamı çekmiş babasınamı bilmem artık:KK1:

neslihancım melisde yanne öyle biyere dışarlra gittigimizd mielletin yanında gidiyo kucajakrına oturacakmış cilveler yapıyo biz egelmiyo eve birigelsin sevsinler alsınalr istiyo almazlarsa aglıyo hiç bize çekmemiş
maşşlah kilosuda çok iyi bizimki 13 kilo ben diyom çok kilolu

bu çocukların huyu suyu hemen değişiyor. benim ki de kendi evinde özgür, yaramaz, çok hareketli... Ama dışarda çekingen sadece gözleri konuşuyor. özellikle kendi yaşıtlarına karşı çok çekimser.. yine başka ortamlarda yemesi içmesi de değişiyor.. ne yapalım büyüyene kadar idare edeceğiz. bu arada geçmiş olsun..
aynen benimki valla, evde terör estiriyor dışarda sanki süt dökmüş kedi gibi, çok gözlemci herşeyi gözlemler durur, gören çok mazlum bir bebek diyor.
geçmiş olsun ayşecimmm
saol canım.

dün batuyu babannesine bırakıp bi gezdik bi gezdik sormayın bahar gibiydi hava istanbulda güzel bi gün geçirdik valla oğluma oyuncak elektrikli süpürge aldım tencere tava takımı aldım benimkileri bıraksın diye:KK1: bi taraftan batuyla boğuşuyorum bi taraftanda temizlik yapıyorum bizim çok şükür yeme konusunda bi sorunumuz yok ama uykumuz tam bi kabus 1 saat sallıyorum zor uyuyo nefret ediyo uykudan adını bile duymak istemiyo kıyametler kopuyo ve çok yaramaz evdede dışardada çok hareketli durmak nedir bilmiyo çok yoruluyorum valla

canım yanlış anlama ama cinsel kimliğin farklı yere kayması küçük yaşlarda veriilen eğitimmiş, yani kıza araba kamyon, erkeğe tencere tava almak, toka takmak oje sürmek...
gibi. bu yaşlarda onlara kendi cinsiyetine uygun yetiştirmek lazımmış.
herkese ıyı gunler....

AYSECIM merte gecmıs olsun...bızde ses tellerını etkıleyen bır grıp enfeksıyonu atlattık...bebegımın sesı cok kotu olmustu...ccıgerlerınden gelıyor dıye cok korktum ama antıbıyorık bıle kullanmaya gerek kalmadı hamdolsun....

hastalıkla bırlıkte olan ıstahımızda gıttı....ben eymene asla yatırarakk ve oturtarak yemek yedıremem...ma sandalyesıne koyup baglayıp onune olanca ılgınc seylerı koyuyorum...onlarla oynarken yedırmeye calısıyorum...ama asla kanmıyor azını sımsıkı kapıyor...hedef 12 yı tutturana kadar ellerım kopuyor.....buırakıyım kendı halıne canı ısterse yesın dıyor bır aklım ama olmuyor nafıle...1 yasından berı hıııııııııc kg almadı ama boyu uzadı...bunada canım sıkılıyor bayagı...11 kg...82 cm....bıryasındada 10800 du ıste...

gecen mısafırlıge gıttık...bırsuru cocuk vardı...bır tane kız cocugu vardı herkesın hakkından geldı 3 yasında...eymenın hakkından gelemedı..bayagı bır catıstılar...gulmekten oldum ya....eymenle balon oynuyolar eymene hadı koçum yapabılırsın gorıyım senı falan demeye basladı basedemeyınce....

bazedn topluma karsı cok acık oluyo bazende cekıngen oluyor eymen de...cekıngenlık onceden hıc yoktu bu ara basladı...cekınırse erkeklerden cekınıyuor...
Ayse bu arada ablanın cocugu nasıl oldu

uykudan konusmussunuz eymen de uzun suredır gunde 1 kez uyuyor...1 saat ıle 2 saat arası degısıyor uykusuda....ama aksamları erken yatırmaya calısıyorum...

kilosu iyi maşallah bizimkininde bebeklğinde kilosu çok güzeldi ama 1 yaşından sonra neredeyse hiç kilo almıyor.
selam kızlar okuldayım napıyosunuz?
ilke ayşe hayırlı olsun ayakkabılarınız
ayşecim okuyunca tam biz dedim.aynen kızım da anlattığın gibi herşeye ağlıyor mız mız. misafirliğe gitsek rahat vermiyor eşimle de konuşurken bizimki normal bi çocuk değil ki diyip ona göre davranıyoruz.bizi çok zorluyo

bende misafirliğe gitmeye korkuyorum, bayramda ilçeye gidicez eşim kurbanla uğraşak ve ben elin evinde mertle nasıl başa çıkıcam diiiye düşünüyorum şimdiden, bide evler hep sobalı, tek odada durmuyor benim oğlan.
selam arkadaşlar.okuldan geldım soyunmadan mutfağa.ıspanak koydum pişiyo.sağ olsun ablam elini sürmemiş bugün bişeye.neyse sağlık olsun.
derinin de dunden berı burnu akıyo,hapşırıyo falan.akşam bı de bugun pedifen verdım 1 ölçek.bıraz önce de limon yedık beraber.deli bayılıyo kütür kütür yıyo limonu.adaçayı yaptım sevmedı içmedi.bari limon C vitamını deposu verdim ben de.benım de pek tadım yok bakalım ayakta atlatırım inşallah.

bu çocuklar alem, mertte çok seviyor, acılı şalgam içmeye bayılıyor, çiğ köfte yiyior ama reçelden tatlıdan nefret ediyor, çikolata puding dondurma yemiyor. sanki urfalı.

kilonun boyun anne babayla alakalı olduğunu düşünüyorum, aslında herşey öyle. hastalıklar bile. ailede varsa çocukda da olması kaçınılmaz. biz eşimle zayıfız mesela mertte bize çekmiş sanırım. aaslında çevremde merte hiç zayıf diyen yok kilosu iyi diyor herkes benimkinin eti çok salık :) yanağını öpen herkes çok yumuşak diyor. yanakları tombul ama popoda falan bişey yok.

günaydın kızlar pek giren olmamış
ben de ancak okuldaki boş saatlerde girebiliyorum
gülin geçmiş olsun bizimki de önceden limon yiyordu ama şimdi yemiyor geçen misafirliğe gittik bizimki yemez yemez kızır yapmış arkadaş acı ondan yemek istedi.ağzı yanıyo ufluyo yine yiyo ağlıyo ama yemeye devam etti çok komikti ya
bizimki tatlıdan nefret ediyodu zorla çikotaya alıştırdım şimdi elinden bırakmıyo aslında vermemek lazım dr umuz da ne güzel tatlı yemesin ilerde obez olmaz demişti ama biz kendimiz kaşındık abur cubur veriyoruz ee yemek yemeyince onları yesin bari diyoruz tabi gün içinde vermiyorum iştahını kapatmasın diye ama o konuda kötü anne babayız

hepsi yaramaz bu haziran bebeklerinin anlaşılan...bizimki ayakta sallanarak uyuyo ve uyku boyunca ayakta kalıyor (gündüz uykusunda), çok özeniyorum uyuttmu iş yaptım , yemek yaptım diyen annelere...ayakta uyuması neyse ama en ufak bi seste de uyanıyor, hemen tekrar sallıyorum, valla ayaklarım uyuşuyor 1 saati geçersse uykusu,bi de semanın çağatay öyleydi sanırım, sahi enrelerde acaba hiç uğramıyor?

semayla faceden konuşuyorum çağataydan pek fırsat olmuyor dedi.

selam kızlar okuldayım napıyosunuz?
ilke ayşe hayırlı olsun ayakkabılarınız
ayşecim okuyunca tam biz dedim.aynen kızım da anlattığın gibi herşeye ağlıyor mız mız. misafirliğe gitsek rahat vermiyor eşimle de konuşurken bizimki normal bi çocuk değil ki diyip ona göre davranıyoruz.bizi çok zorluyo

saol özlemcim...

Batuhan hiç çekingen değil valla buda zorluyo bazen dışarda bi yerlerde otururken kalkıyo bizim masan çocuklu çocuksuz farketmez milettin masasına gidip gülücükler dağıtıyo orda burda valla zor toparlıyorum yaf:KK1: bizimkide bazen bi kez bazende iki kez uyuyo uykusu gelince uyutuyorum çok belirgin bi saatimiz yok zorlamıyorum zaten uykudan nefret ediyo lafını duyduğu an çıldırıyo napalım sağlık olsun valla kızlar dert etmeyin bence kilo almıyolar diye bende kilosunu dert ediyorum 15 kg olmuş maşallah boyuda 84 cm yaşıtlarına göre biraz iri anasınamı çekmiş babasınamı bilmem artık:KK1:

e sen dert etme zaten kilosunu maşallahhh 2,3 yaş kilosunda gidiyor batuhan.

iyi fiyata aldım gülin.çok parada vermek istemedm giyeceği ne kadar?
yağmurda lioma bayılır tam bir narenciye çocuğu.her sabah portakalımız var.bazen 2 tane içiyor.çok sewiyor.ıhlamur,nanelimon bunlara bayılır.sanada deriinede geçmiş olsun...izmir havası işte..

bizde dün arkadaşlarla yemeğe gittk yağmuru bıraktım tabi.ohh 4 aile süper bi yemekdi.sohbet edebildim rahat rahat.arada iyi oluyor.bugün evdeyiz.gerçi belli olmaz bize..:KK8:

mrb kızlar nasılsınız?
eladan fırsat olmuyoo pek bakıyorumda yazmaya vakit kalmıyoo
herkes iyidir inş
bizim yine iştahımız yok köpek dişler geliyoo süt yoğurt mamayla karın doyuruyoo:KK43:((

kızlar selam, umarım keyifler yerindedir...hasta bebişlere ve annelerine geçmiş olsun...bi sorum var...sizin bebekler kitapla ilgileniyor mu? okuldaki çocuk gelişimci arkadaşlar artık ilgisini çeker demişlerdi...ama benim oğlanın dikkati çok çabuk dağılıyor...zaten masal falan okumak için daha zaman var sanırım......şu kalın sayfalı her sayfada 1 nesne olan kitaplardan aldım, üstünde 1-2 yaş yazıyo...açıp gösteriyorum...oğlum bak elma bak araba...benimki 30 sn falan ilgileniyo...geçen gün odadaki ilgisini çeken eşyaları oyuncakları kaldırdım, kitaplarını da koydum önüne...belki öyle ilgilenir diye...içeri gittim geldi 1-2 dk sonra baktım benimki kitapları üstüste koymuş koltuğa çıkmak için basamak yapmış.:) ..

1233.jpg
[/url][/IMG]

emine bu aralar girmiyorsun hiç, elaya maşallah koca kız olmuş.

filiz nerelerdesin özledik seni.

merte patastes kızartıyorum ssabahları hiç kahvaltı yapmıyor acaba yanlışmı yapıyorum diyorum, hiçbir besin değeri yok ama bari karnı doysun.

özlemcim doktorum programında beslenme uzmanı çocuklarına aburcubur vermeyin diyor, bazı anneler hiçbirşey yemiyor bari aburcun-bur yesin diyor ama yanlış diyor, çocuk bunları yeyince işdahı kapanır yemek yemek istemez dedi. elbet acıkacak ve o zaman vitaminli şeyler yedirin diyor.

slm kızlarr
maşllah elaya
valla benimkide çikilota hastası ansısevince işte öyle oluyo
ayşe maşşlahsenin oglan tam senin damak yapına benziyocı ekşi nevarsa yiyo he

kızlar selam, umarım keyifler yerindedir...hasta bebişlere ve annelerine geçmiş olsun...bi sorum var...sizin bebekler kitapla ilgileniyor mu? okuldaki çocuk gelişimci arkadaşlar artık ilgisini çeker demişlerdi...ama benim oğlanın dikkati çok çabuk dağılıyor...zaten masal falan okumak için daha zaman var sanırım......şu kalın sayfalı her sayfada 1 nesne olan kitaplardan aldım, üstünde 1-2 yaş yazıyo...açıp gösteriyorum...oğlum bak elma bak araba...benimki 30 sn falan ilgileniyo...geçen gün odadaki ilgisini çeken eşyaları oyuncakları kaldırdım, kitaplarını da koydum önüne...belki öyle ilgilenir diye...içeri gittim geldi 1-2 dk sonra baktım benimki kitapları üstüste koymuş koltuğa çıkmak için basamak yapmış.:) ..
cnm bende cocuk gelişimciyim bencede öyle ama elda cok cabuk sıkılıyoo ya kendi bakcak alıyoo ceviriyoo yırtıyoo dikkatini veremiyoo daha 3yaşına kadar normal
benimkide öyleee merak etme

emine bu aralar girmiyorsun hiç, elaya maşallah koca kız olmuş.

filiz nerelerdesin özledik seni.

merte patastes kızartıyorum ssabahları hiç kahvaltı yapmıyor acaba yanlışmı yapıyorum diyorum, hiçbir besin değeri yok ama bari karnı doysun.

özlemcim doktorum programında beslenme uzmanı çocuklarına aburcubur vermeyin diyor, bazı anneler hiçbirşey yemiyor bari aburcun-bur yesin diyor ama yanlış diyor, çocuk bunları yeyince işdahı kapanır yemek yemek istemez dedi. elbet acıkacak ve o zaman vitaminli şeyler yedirin diyor.
ayşecim eldan vakit kalmıyodu bakıyodum cvp yazamıyodumm:))
bu ara diyet bölümüne taktım:)))
tşk cnm büyüdüü yakalyamıyom dışardaa spora başladııı:KK8:
sizde ekleyin fota baklım kızlarrrrr

slm kızlarr
maşllah elaya
valla benimkide çikilota hastası ansısevince işte öyle oluyo
ayşe maşşlahsenin oglan tam senin damak yapına benziyocı ekşi nevarsa yiyo he
saol hülişş
maşallah elaya...çok hareketli olduu fotodan belli...kızlar soruma cvp yok mu? aşkolsun:KK43:

saol cnmm çok felaket çokkk:KK1:

fatos bosver ya okuma yazma ogrencek dııl ya....ıstedıgıyleoynasın cocuk...sımdı ılgılense bu cocuk ılerde cok kıtap okur dıye bır cıkarım yapamayız bence.....ustuste koyup tırmanma aracı olark kullanması supermıs.....ben eymene hıc kıtap falan vermıyodum gecen mumıne yazmıstı kayulu hıkaye kıtabı okuyomus bende aldım...resımlere bakıp anlatıyom basıt dılle bıseyler....kayu mama yemıs...bıcı bıcı yapmıs fılan gıbı...arada kayu dıye getırıp okutturuyo...kafasına eserse....

Canlar selam nasılsınız bakalım?
Bİ koşturmacadır gidiyo bende.
Sabah 7 de kalktım Elif kalktı emzirdim üstünü değiştirdim,biraz oynadım, öğlenki çorbasını yaptım, yoğurt mayaladım, köfte yoğurum, kahvaltısını yaptırdım.Kayınvalidem geldi tam çıkıcam evden şangırt diye bi ses mayaladığım yoğurdu çek düşür sen her yer süt cam kırığı hoooop tüm mutfağı temizledim. 10 da evden zor attım kendimi çok yorucu bi sabahtı walla. Eşim ne güzel walla 8 de kalkıyo giyiniyo 20 dakka sonra hadi görüşürüz deyip çıkıyo.Benim kalkmamla evden çıkmam en az 3 saat sürüyo. HEle bi de elifi anneme bırakacaksam sabah sabah 20 kilometre git gel yapıyorum.
Akşamda işten çık elifi al, eve git biraz oyna, eşim gelmeden yemeği yap, sofra hazırla, sofra ortadayken Elifi yıka, emzir, yatır tekrar dön mutfağı topla.Çay koy, çayın yanına bişi yap.Gece kalk 10 kere emzir. Ayyyy çenem düştüüüü.Böyle geçiyo hayatım işte. Bu arada p.tesi,cuma evdeyim Allahtan da evin işini, çamaşırı öyle hallediyorum.HAftalık kadın geliyodu o da içime sinmiyo bıraksam kendim yapsam diyorum ortadan ikiye çatlıycam sonra ondan korkuyorum. Buna da şükür. ALlahhın gücüne gitmesin de yarabbim şükürler olsun herşeye.

Hasta olan bebişlere çok geçmiş olsun.Pınarın batuşta çenesini yarmış yavrum face de okudum. Acayip hareketliler walla Elifte günde 10 kere kafayı çarpıyodur herhalde. Şimdi bi de bizim yatağa çıkıp zıplamayı öğrendi.Nasıl vazgeçiricem bilmiyorumm.

Fatoşcum Elif kitap manyağı.Kendi kütüphanesi var oradan seçer getirir kucağıma yerleşir okutur kitabı. KEndisi de baya baya bakıp anlatıyo resimlere. HEr çocuğun ilgisi başka.Benim ki de hiç oyuncak oynamıyo.

Televizyon işini nasıl yapıyorsunuz kızlar?Elif son 10 gündür çok düştü televizyona. Kumandaları getirip aççç diye ağlıyo.Açınca da başından kalkmıyo.En fazla günde 1 saat izletiyorum ama içim hiç rahat değil. Kimbilir annem ya da kayınvalidem kaç saat izletiyodur.Onlarında işine geliyodur tabi aç televizyonu hipnoz olmuş gibi 2 saat oturur benim ki.

ELif de çikolataya bayılıyo, ben vermiyorum ama ananene dede babaanne şeker çikolata boyuna veriyorlar.Vermeyin diyorum dinleyen kim. Kendin bakmayınca bölyle oluyo işte. Hele o gün balparmağı şişesini vermiş babam çocuğun eline bizim ki nasıl emiyor şişeyi nasıl aldığımı şaşırdım elinden.Babam gülüyo bi de her gün bi posta emiyo böyle diye.Kafayı yiyecektim. Güya bende 1 tatlı kaşığı balı versem mi vermesem mi tereddüt ediyorum hala. ALlaha emanet hepsi.
Ben sadece çubuk kreker veriyorum bazen eline.

özgecim allah kolaylık versin anne olmak zor calışan anne olmak dahada zorr
elaya tv acıyorum akşama kadar acıktır ama bayb tv izler başka bakmaz benim peşimde dolaşır aralarda ya oyuncak oynar yada bayb tv izler uzmanlar cocukların izleyecği kannalr dışında sakıncalı diyolar bayb tvde sayılar renkler sekiller herşeyi anlatıyooo ela bana gecen bir iki üç diyoo öğrenmişş bende gösteriyodumda parmağıyla yapıyo bide:)))) eğitici proğramlar dışında izletmemeye calışıyorumm.

X