2009 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

buarada dün konusulmustu.memeyle savas durumu.evet kısa süreli memeyle savas varsa gazi olabilir yada doymustur bebek.ama eger uzun süreli bi savas varsa ve memeden ayrilinca agliyorsa burnu tikali olabilir.nefes alamadigi icin.gece kizimada oldu.sonanda farkettim burnu tikali oldugu icin tam emmeye gecemedi.aslinda tam olarak burnu tikali degil.burun_bogaz in kesişimi olan yerde geniz akintisi oldugu icin rahat nefes alamiyordu.fizyolojik serumdan damlattim ama tam düzelmedi.nezamankı hapsurdu düzeldı ozaman

evrişim bende gündüzleri üşüyorum geceleri boynumdan akan terle uyanıorum başka birilerindede var mı bizim durumumuz bilmiom valla:uhm:

aaynı durum bende mevcutturrrrrrrrr
ya evet DİDE bayadir ugramiyo.numasi olan biri bi msj atsin.belki pc si falan bozulmustur.

yanlış hatırlamıyosam bayrama konyaya gideceklerdi ama benimde dün aklıma geldi bugün size sorayım diyodum

ece yine uyuamakta direnio kucagımda sızıo yatırıorum uyanıo uykusu kacıo meme verorum aglıo almıo halbuki ac deli olcam nerdeyse sagıp vercektim emmediği için hep aktı sutler zaten yara içindeyim ohalde agzına 2 damla girsin die didinorum oda almıo stres oldum iice..saat 4 , 10dan buyana 3 kere emdi belki toktur ama bana hep acmıs gibi gelio...

suan yine kucagımda kedi poz almıs uyuyo..deminde anakucagında bakıodu bende etrafı topluodum cırladı aldım kucagıma aman allahım nasıl sarılmak ve aglamak içime gircek 2 eliyle 2yandan saclarımı tutuo napcanı sasırdı goren kacgundur ayrıyız sanır uzun sure susmadı meme verdim almadı sonra kucagımda sızdı

buarada yine agrı oldu taa en ilerdeyken oluyo agrı sanki ilk evlendigim gunlere dondum hiç hos deil ya.. nezaman gecer bilmiorum

Ben hala cok terlıyorum.. gunde üç-beş tane tişört degıstırdıgım oluyor.. bıktım terlemekten, resmen gına geldı artık.. hala bu durumda olan var mı?? Yoksa hayatım boyunca yazın bıle koltuk altımın terledıgını hatırlamayan bende mı bı problem var??? ÇILDIRICİĞİMMMMM YAFFF :bbo:
ayynı beeeeen..:) ama hala yelekle durmaya direniyorum ayagımda çorap ve patik var. çünkü ben üşütürsem oglumda üşür diye beynime kazıdılarresmen . herşey evlat için olunca çekiliyormuş yoksa bu sıcaklıgı çekmek imkansızdı..
canım bak tam konunun üstüne değinmişsin sana yardımcı olabilirim.... dün biz dr. a gittik ya selinin yüzündede çok minik minik sivilce tarzı şeyler var sivilce demeyelimde pütürlük ama öyle kızarma falan yok ... dr. baktı.... yağ bezelerinden kaynaklanıyormuş... bana şey dedi.... ılık bir bezle yüzünü önce bir sil sonra gülsuyu dök beze öyle sür yüzüne gözenekler açılsın dedi.... eğer geçmezse kızarırsa falan gelin krem veririz dedi.... umarım yardımcı olabilmişimdir.... daha denemedim ama denicem bakalım gülsuyu iyi gelecekmi....
ayy canm saol ya verdiğin bilgiş için deneyelim. gülsuyu pişk içinde iyi geliyormuş:)
buarada yine agrı oldu taa en ilerdeyken oluyo agrı sanki ilk evlendigim gunlere dondum hiç hos deil ya.. nezaman gecer bilmiorum
heee anlaşıldı sizin tükkan açıldıkdan sonra misafir çok sık geliyo herhalde.kaydirigubbakcemile3
yaaa olan var olmayan var yada olupda yapamayan var kardişim yaaaaaaa.. neyhse bizimde çok az kaldı napalım:)

bu arada sezeryanın hoşuma giden tek kısmı alt takımlarda tahribat olmaması aynen devam yani gevşeme buyume olmadı:)
tesellimiz bu napalım. poliyannacılık işe yarıyor yoksa bu psikoloji zor giderkaydirigubbakcemile3

dün gece gaz sancısı yüzünden uyuyamıyan bebğime saç krurutma makinası çare oldu ..o sesle rahatlayıpsızmışız ikimizde. sonra saat 1,30 gibi tekrar mıkırdanmaya başlayınca eşim aldı kucagına gaz çıkarmasına yardımcı olmak için ben hatırlamıyorum sızmışım resmen sonra gece boyu bebeğiyerine koydunmu bebek nerde diye uyandırmışım eşimi defalarca...

boşa akan süte resmen içim sızlıyor oglumun rızkı boşa gidiyor diye.
dün gece geç vakitte yattıgı için her sabah oldugu gibi 6 da kalkıp emmedi ve benim gögsumden süt akmış üstelik göğüs pedi olmasına ragmen pijamam geçmiş çok üzüldüm hemen oglumu aldım kucagıma zorla agzına verdim mememyi. ama bu sabah kayınvalidem söyledi ve kesinlikle işe yarıyor. eger gögsunuden süt akıyorsa parmagınızlaiçe dogru bastırıp biraz bekleyin akması duruyor.

oofff kızımı babasıyla babaannesi aşıya götürdüler şuan nasıl ağlıyor telefondan sesi geliyor bende tam iğne yaparlarken aramışım tesadüfe bak.... içim çok kötü oldu.... yavrum nasıl ağlıyor.... inşallah ateş falan yapmaz.... karma aşımızı olduk bakalım.....offff ne kadar zor evladına çok yakınsın bir okadarda uzaksın evle işin arası otobüsle 10 dk. ama gidemiyorum........işlerim yoğun izin alamıyorum bide dün izin aldım dr. a götürdük bugünde alsam olmayacak......

slm herkese
dilek özellikle sana yazıyorumm
bende dün doktora gittim kadın doğumcuya dikiş yerimde akıntı oldu diye hiçbir sorun yokmuş muayene etti zaten bu kadar süre sonunda olmaz dedi ilk başlarda olsaydı ilaç verirdim dedi
dün kızım tam iki kez kustu içim parçalandı resmen birinde acd3 ilacından midesi bulundı kustu bardak dolusu ikincisinde de emerken ıkındı ve öyle kustu resmen 3 defa üst üste emzirmek zorunda kaldım bayılacaktım annem sağolsun uyttu eceyi ben iyi değildim yattım Allah razı olsun annemden

sizlerde de ilaçtan kusma oluyor mu??

oofff kızımı babasıyla babaannesi aşıya götürdüler şuan nasıl ağlıyor telefondan sesi geliyor bende tam iğne yaparlarken aramışım tesadüfe bak.... içim çok kötü oldu.... yavrum nasıl ağlıyor.... inşallah ateş falan yapmaz.... karma aşımızı olduk bakalım.....offff ne kadar zor evladına çok yakınsın bir okadarda uzaksın evle işin arası otobüsle 10 dk. ama gidemiyorum........işlerim yoğun izin alamıyorum bide dün izin aldım dr. a götürdük bugünde alsam olmayacak......

geçmiş olsun canım
2 aylık oldu demek maşallah
çalışmak çok zor vallahi ilk 6 ay en azından
borcumuz olmasaydı ücretsiz izne kesin çıkardım kızım rahat beslensin diye

geçmiş olsun canım
2 aylık oldu demek maşallah
çalışmak çok zor vallahi ilk 6 ay en azından
borcumuz olmasaydı ücretsiz izne kesin çıkardım kızım rahat beslensin diye

evet 2 aylık olduk teyzesi maşallah....

keşke elimizde olsa herşey ama malesef hayat şartları iş koşulları buna el vermiyor 6 ayı geçtim bi 4 ay falan kalabilseydim evde iyi olacaktı ama ne yapalım bende avutuyorum kendimi eninde sonunda başlayacağız işe...kızım babaannesinle vakit geçiriyor gece gündüz....babannesine gülmeye başladı onunla konuşuyor aguuu gıııı falan diye sesler çıkartıyor.... ne yapsın çocuk benden çok onu görüyor.....artık bizde bayramdan sonra yanlız kalacağız babaannemiz evine inecek akşam işten gelince bana kalacak selin:1hug:

Sonunda göbeğimiz düştühihoyyytStres yapmaya başlamıştım. Kuzumu da doktora götürdük, çok şükür herşey yolunda. Doktor multivitamin yazdı.

Multivitamin kullanan var mı ?

Ben de doktora gittim. ılk dört ay devam ettiğim özel hastaneye gittim. Doktor dikişlerimi görünce, "off çok yırtılmış, ben olsam sezeran yapardım" dedimafoldumbenÇok kafam bozuldu. 9 Eylül gibi bir hastane yanlış yapmış olabilir mi yoksa kadın para kazanamadı diye mi böyle söyledi diye içim içimi yedi. Ne yapalım, iş işten geçti. Ben de kuzu da sağlıklıyız ya önemli olan o.

Kızım gece yine huzursuzdu. Klasik müzik dinlettik. Çarpılmış gibi kalakaldıkaydirigubbakcemile3Dinledi, dinledi, sonra deriiiin bir uykuya daldı. Tuttum bu yöntemi. Saah da arabada huysuzlandı, ağladı ama arabada kucağıma almak istemediğimden yine müzik açtım. Anında sustu:lepi:

burcu multivitamin değilde kan ilacı verdi..o bitti ben gynferroya devam ediyorum...hiç bozma moralini tabi cnm para kazancaktı ne var kesildiyese dikildiya nolcak..benimde ç.ok dikşim var hatta sordum dr dikerken kaç tane oldu diye yoruldum çünkü o masada yatmaktn çok dedi sayı sölemdi...hım güselmiş klasik müzik fikri bende denyim bi..bu ara sen neden muayne oldun daha 40 bitmemilştiki..ben kara kara düşünüyorum 40 bitince nasıl gitcem muayeneye ürküyorum oraya çıkmaya doğumdan sonra 3-4 gün kadar sürdü bacak ağrılarım gerildiler tiskindim resmen...ama yinee çok memnunum tabiki normal olmasından..hergüsel şeyin bi zorluğu var elbet..

Sonunda göbeğimiz düştühihoyyytStres yapmaya başlamıştım. Kuzumu da doktora götürdük, çok şükür herşey yolunda. Doktor multivitamin yazdı.

Multivitamin kullanan var mı ?

Ben de doktora gittim. İlk dört ay devam ettiğim özel hastaneye gittim. Doktor dikişlerimi görünce, "off çok yırtılmış, ben olsam sezeran yapardım" dedimafoldumbenÇok kafam bozuldu. 9 Eylül gibi bir hastane yanlış yapmış olabilir mi yoksa kadın para kazanamadı diye mi böyle söyledi diye içim içimi yedi. Ne yapalım, iş işten geçti. Ben de kuzu da sağlıklıyız ya önemli olan o.

Kızım gece yine huzursuzdu. Klasik müzik dinlettik. Çarpılmış gibi kalakaldıkaydirigubbakcemile3Dinledi, dinledi, sonra deriiiin bir uykuya daldı. Tuttum bu yöntemi. Saah da arabada huysuzlandı, ağladı ama arabada kucağıma almak istemediğimden yine müzik açtım. Anında sustu:lepi:

canım bizde dün selini dr. a götürdük bizede vitamin ilacı POLİVİT verdi bende henüz kullanmadım düşünüyorum içirsemmi içirmesemmi diye kararsız kaldım:çok üzgünüm:

Bir babanın anneleri kıskandıracak itirafları…

--------------------------------------------------------------------------------

“HAYALLER GERÇEK OLMAZ!”

Elime alıp göğsüme yatırdığım şey, topu topu 51 santimetreydi. “ışte” dedim, kendi kendime “Hayal ettiğin şey bu”... Kafasını göğsüme yaslayıp, kımıl kımıl kımıldıyordu. O sırada başka bir faaliyet göstermemişti. Hatta bir süre sonra uyuyunca, kımıldanmaları da sona erdi. “Yaşıyor mu hala?” diye nefesini kontrol etme ihtiyacı duymuştum. Kızım ilk kez göğsümde uyuyordu. Uzun süredir baba olmayı hayal eden bir erkek olarak, hayallerimin gerçek olduğunu hissetmiştim, hatta emindim.

ıtiraf edeyim, sonraları zaman zaman “ben bunu mu hayal ettim be?” dediğim zamanlar da oldu. Örneğin, hayal ettiğim şeyin gazını çıkartması için benim yardımıma da ihtiyacı yoktu (hatta gazı bile yoktu) ... Günde 20 kere altının değişmesi de gerekmiyordu. Hayallerimde uykusuzluktan gözlerimin yanması, neden ağladığını bilmediğin bir yaratığın ciyak ciyak kulaklarımı parçalaması ve benim bu duruma çare bulamamam, gibi bir durum hayallerimin hiç bir köşesinde yer almıyordu.

Mendebur, karımı da elimden almıştı. Ne zaman kafamı çevirsem annesinin memesinde “Cokur cokur” emiyordu... Emmediği zamanlarda ise gazını çıkartmak veya altını değiştirtmek için benim kucağıma geliyordu. Benim görevlerim bittiğinde, tekrar annesinin kucağına geçip, emmeye kaldığı yerden devam ediyordu. Tam karımla baş başa kaldım dediğim anlarda içerden “Haydi hemşerim acıktım!” veya “Altıma yaptım, ilgilenen yok mu?” anlamına gelen ciyaklamalar geliyordu. Eşim de “Hooop!” yavrusunun yanına tabii ki...

Ben, güzel bir ilişki yaşayan karımı ve kızımı dışarıdan seyrediyordum sadece... Ha, bir de onların ayak işlerini görüyordum, biteviye...

Evet anlamıştım artık “yalnızdım”!.. Bu iki kadın birlik olmuş, bana hayatımın kaç bucak olduğunu mahalle mahalle gösteriyorlardı. Baba olmak ne zordu be... “Kurduğun hayale bak, manyak herif” demiştim bir keresinde kendi kendime.

Üstelik bu küçük düşman(!) için kaygılanıyordum da... Kaygılanmak da öyle böyle değildi. Günümün büyük zamanını, onun geleceğini düşünerek, büyüyünce karşılaşacağı badireleri atlatmasını kolaylaştırmak için, baba olarak neler yapmam gerektiğini düşünerek geçiyordu. Daha kızım 1 yaşında bile değildi ve benim onun geleceğine katkılar yapmam gerekiyordu.

Baba olmanın keyifli yanlarını keşfettiğimde daha da acıdım kendime ve tüm babalara... ılk söylediği kelimenin “Baba” olması şeklinde gereksiz zaferlerin keyifleri veya hayatta kimseye yapamayacağım on bin tane şebeklikten sonra aldığım zoraki bir gülümsemeyle duyulan haz mıydı babalığın keyifli yanları yoksa... Allahım!..

HAYALLERıM BU MUYDU YAHU?

Derken kızım iki yaşlarına geldi. Ben bir süredir, her akşam ona masal anlatıyordum. En sevdiği masallar da içinde prenses ve prens olan masallardı. Ve o daima prensesle özdeşleştiriyordu kendisini. Ve bir gün o prensin kim olacağına da karar verdi: Prens bendim...

Bir anda prens olmak insana “Ne oldum?” durumu yaşatıyordu. Kızım beni “Perens” diye çağırıyordu artık. “Baba” dediğinde garipsemeye başlamıştım. Bununla birlikte, o günlere kadar en büyük müttefiği olan eşim de bir anda “Kötü cadı” pozisyonuna geçiş yapmıştı bile... Eee, her masalda bir de kötü karakter olmalı değil mi?

“SENı SEVıYORUM BABACIĞIM!”

Vay be, baba olmak keyifli bir hal almaya başlıyordu galiba...

Birden, değişimler hızlanmaya başladı. Ufak ufak konuşmaların benim monoloğumdan çıkıp, sohbet haline gelmesi... Vizyona giren filmlere bakarken (isterse o hafta 8 Oscarlı bir film vizyona girmiş olsun) eğer bir çizgi film yoksa, canımın sıkılması... Uçurtma uçurmanın veya piknik yapmanın aslında çok da güzel aktiviteler olduğunun hatırlanması... Beraberce giyilecek kıyafetlere karar vermeler... Traş olurken kızımın “köpük operatörü” olarak bana yardım etmesi ve daha sonrasında öpücükleriyle kalite kontrolü yapıp, “Burada kalmış, burası batıyor” şeklinde rapor vermesi vs.vs.vs...

Bu yazı giderek kızımla ilgili yaşadığım güzelliklere doğru kayıyor galiba... Eyvah!.. Şimdi yer sınırlamasının ne kadar da can sıkıcı bir şey olduğunu anladım. Bu kadar kısa bir yerde ben nasıl baba olmanın ne kadar keyifli, ne kadar yeri doldurulamaz, ne kadar da “ne kadar bir şey” olduğunu anlatabilirim...

Kızım şu anda dört yaşında. En az 7-8 aydır haftasonu sabahları elinde çorabı ve hırkasıyla odama gelip, beni uyandırıyor (güne güzel bir başlangıç)... Anneyi uyandırmamaya çalışarak salona geçiyoruz (parmak ucu modu)... O günkü kahvaltıda krep mi omlet mi yemek istediğini söylüyor (lezzet)... O yumurtaları kırıyor ve karıştırma işlerini hallediyor, ben de ateş gereken yerleri hallediyorum. Sofranın hazırlanması tamamen ortak (işbirliği)... Anneyi kaldırıp, hep beraber kahvaltımızı yapıyoruz (iyi koca ve iyi evlat)... Annenin yoğun çalışması gereken bir haftasonu ise toplanması gereken masayı anneye bırakıp dışarı çıkıyoruz (uyanıklık)... Güzel bir tiyatro veya film bulup izliyoruz (sanatsal aktivite)... Karnımız acıkmışsa bir “bolkepçe aşevi” bulup, karnımızı doyuruyoruz (tutumluluk)... Gündüzü bir şekilde sonlandırıp evimize geri geliyoruz (kürkçü dükkanı)... Deliler gibi oyun oynuyoruz (dinlenme)... Annenin yaptığı süper leziz makarnalar eşliğinde, güzel bir çocuk filmi izleyip, koltukta uzanıyoruz (miskinlik)... Kızımın uyku saati geldiğinde odasına geçiyoruz ve ona bir hikaye kitabı okuyorum (edebiyat)... Uyku modundan çıkıp tekrar azma moduna geçme denemelerine, baba olarak karşı koymaya çalışıyorum (otorite denemesi)... En sonunda onu öpüp iyi geceler diliyorum. Ve beni yanaklarımdan öpüp üç kelime söylüyor: “Seni seviyorum babacığım”...

Evet sahiden de hayaller gerçek olmuyormuş. Çünkü, ben böyle güzel bir şeyi hayal etmeye bile cüret edemezdim...

Haluk Baylan
haluk@netatolye.com

Anne Olunca Anladım - BıR BABANIN ANNELERı KISKANDIRACAK ıTıRAFLARI…

çok güsel bi yazı

burcu :kedi: bende sana verdi sandım vitamini yok cnm bize vermdi devit kullnıyoz biz..hani süt veriyoz zati harelde bebğe vermemiştir diye düşünmüştüm

Son düzenleme:
X