2008 Eylülde Anne Olacaklar/arşiv

Kızlar selam;
valla benimde geçen cumartesi sabah kalkacağım sırada, sol kolum ile sol göğsüm sıkışmış galiba.Bi su hissettim sol kolumda, nerden geldi falan derken şaşırdım.Geleceğini biliyodum ama erken gibi geldi.Sonra arkadaşlara sordum gelir diyolar onlarında 6.-7. ayında gelmiş.SArı su şeklindeydi.Çok şaşırdım açıkçası kendimi tuhaf hissettim.Şimdi şaka gibi geliyo, yada çocukmuşum gibi geliyo hamileliğim.Ama 3-4 ay sonra bi bıdığımız olacak Allahın izni ile...
Yani benim geldi ondan beri de gelmedi....:nazar:

Gebelik Süresince Nelere Dikkat Edilmeli ?

Sigara ve alkol kullanmayınız.

Hekim önerisi dışında ilaç almayınız.

Hekiminizin önerdiği demir ilacını düzenli olarak kullanınız.

Uzun süre ayakta durmayınız.

Günlük işleriniz sırasında kendinizi yormayınız.

Bisiklet sürme, tenis oynama, kayak yapma gibi sporlardan uzak durunuz.

Mesleğiniz gereği de olsa ağır nesneler kaldırmaktan, zararlı metal, kimyasal madde ve radyasyondan uzak durunuz.

Yolculuktan önce doktorunuza danışınız.

Bol ve rahat giysileri seçiniz.

Alçak topuklu rahat ayakkabılar giyiniz.

Pamuklu iç çamaşırları giyinin ve iç çamaşırlarınızı günlük olarak değiştiriniz

Yüzük ve bilezik gibi takılar takmayınız.

Diş bakımına özen gösterin. Sabah uyanınca, akşam yatmadan önce ve her öğünden sonra yumuşak fırça ile, yavaş haraketlerle dişlerinizi fırçalayınız.

Röntgen ışınlarından sakının. Çok fazla zorunlu olmadıkça radyolojik inceleme yaptırmayınız.

Her türlü canlı aşıdan sakınınız (Gerekli durumlarda salk polio aşısı, tetanoz aşısı yaptırmanın sakıncalı olmadığı aklınızda bulunsun.

Düşük riski yok ise son aya kadar cinsi ilişkide bulunmakta sakınca yoktur.

Haftada en az bir kez ayakta; duş alır biçimde, ılık su ile banyo yapın.

Meme bakımına özen gösteriniz.
Sarkmayı önlemek için çok sıkı olmayan askılı, pamuk dokumalı sütyen giyiniz.
Dolgunluğu önlemek için hafif parmak dokunuşları ile masaj yapınız.

Bol su içiniz.

C vitamini ve kalsiyum yönünden zengin gıdalar (Turuçgiller, süt ve süt ürünleri) seçiniz.

Lifli besinleri tercih ediniz.

Gebelik boyunca 10-12 kg'dan fazla kilo almamaya özen gösteriniz.

Aşağıda durumlarda hemen hekime başvurunuz;

1-Vajinal kanama: Düşük olasılığını gösterir. Bebeğin olduğu kadar annenin de yaşamını etkileyebilir.

2-Karında belirgin, sürekli ya da aralıklı ağrı olması: Dış gebelik, düşük, erken doğum belirtisi olabilir.

3-Fetus hareketlerinin artması ya da azalması. Fetusun sıkıntı içinde olduğunu gösterir.

4-Yüksek ateş titreme: Enfeksiyon belirtisidir.
Bulanık ya da bozuk görme,
Şiddetli baş ağrısı,
İnatçı kusma,

5-İdrar yaparken yanma, zorluk ya da az idrar çıkarma: İdrar yolları enfeksiyonunu gösterir.

6-Ellerde ayaklarda ya da yüzde şişme: Böbrek işlevlerinde bozukluğu gösterir.

Eğitim anne karnında başlıyor

Çocuğunuza yabancı dil, ya da sanat eğitimini hamileliğiniz ilk aylarından itibaren verebileceğinizi biliyor muydunuz?

Psikologlar hamileliğin ikinci 3 aylık dönemi olan 3. ve 6. aylar arasında çocuğun zihinsel gelişiminin başladığını ve annenin heyecana bağlı ortamından etkilenen çocuğun, çeşitli uğraşlarından da etkilendiğini belirtiyorlar.

Psikolog Halis Özerk, "Anne karnındaki bebeğin, koşullama yöntemiyle yabancı dile, çeşitli sanatsal etkinliklere, bazı bilimlere yatkınlığı artırılabilir, düzenli uyku alışkanlığı kazandırılabilir. Örneğin, hamileliğin 2. döneminde sürekli yabancı dil konuşan, dinleyen annenin çocuğunun o dile kolayca hakim olabildiği; resme kendisini adayan annenin de çocuğunun resme karşı yetenek kazandığı saptanmış. Ayrıca matematik, fizik gibi bilimlerle ilgilenen annenin de çocuğunun bu bilimlere karşı başarılı olduğu görülmüş" diyor. Özerk doğumdan sonra çocuğun uyku düzeninin ise hamilelik döneminde gürültülü ortamda bulunan, sesli müzik dinleyen anne adaylarının çocuklarında daha iyi olduğunu, çocuğun gürültüden fazlaca etkilenmediğini söylüyor.

Özerk, hamilelik döneminde anneye verilen bu eğitimin doğumdan sonra da desteklenmesi gerektiğini dile getiriyor: "Anne, doğumdan sonra da çocuğunun kazanmak istediği yeteneği devam ettirmelidir. Örneğin, yabancı dil konuşma ve dinlemelerinin devam etmesi gerekir. Bu arada, hamilelik döneminde klâsik müzik ya da Türk sanat müziği dinleyen bir anne adayı, doğum sonrası, çocuğunun uyumasını istediği saatte aynı müziği dinleyerek uyku saatini ayarlayabiliyor."

Özerk, gelişmiş ülkelerde giderek yaygınlaşan koşullama yönteminin Türkiye'de henüz yeterince uygulanmadığını ve bu yöntemin mutlak surette uzman kontrolünde yapılması gerektiğini de ekliyor.

Selaam ben geri geldiim
ayy uyudum kalktım biraz saat 6.30 da da yürüyüşe gideceğim...
Aslıcım hoş geldin ,nerelerdeydiin bir selam atıp atıp çıktın kaç gündür.

valla kızlar ben bizzat ıngılızce calıstırmaya basladım:roflol: arada klasık muzıkte acıyorum bakalım işe yarıyacakmıılülülülülülü

kızlar benim kızım İngilizceye hakim olacak desenize a.shergün beni bas bas
bağırırken duyuyor karnımda...Dili yatkın olacak inşallah...Kıjımada öğreticem been..:kahve:

serencimm çok güzel bilgiler paylaşmışsın bizimle ama bende bir yerde okudum hurmanın rahim açılmasına mı yanlış olmasın kasılmasına mı neden oluyormuş tam bilmiyorum ama araştırırım.

Ben epidural normal doğum yapmak istiyorum..
Doktorumla henüz konuşmadık ama bakalım allahtan bir terslik
çıkmazsa normal doğum istiyorum inşallahh

Ben epidural normal doğum yapmak istiyorum..
Doktorumla henüz konuşmadık ama bakalım allahtan bir terslik
çıkmazsa normal doğum istiyorum inşallahh

ben epidural istemiyorummmmmmmmm ya normal ya da sezaryen bu arada ben artık çok yoğun oluyorum yaa kusura bakmayın kızlarrr
öptüm siziiiiii a.s.

serencimm çok güzel bilgiler paylaşmışsın bizimle ama bende bir yerde okudum hurmanın rahim açılmasına mı yanlış olmasın kasılmasına mı neden oluyormuş tam bilmiyorum ama araştırırım.

valla bılmıyorumki cnm orda ne yazıyosa onu yolladım ama sende bi arastır istersen yanlız bılgılendırmeyelım hamişlerii:icecream:

HAMİLE KADINLARIN BEYNİ
--------------------------------------------------------------------------------

Bazı hamile kadınlar belli bir konuya yoğunlaşamadıklarından ve hafızalarının zayıfladığından şikayet ederler. Buna yeni bir açıklama getirildi. Bir grup anestezi uzmanı ve radyolog, hamilelik döneminin sonlarına doğru kadınların beyinlerinin büzüldüğüne ve eski durumuna gelmesinin 6 ay sürdüğüne inanıyorlar. Grubun lideri anestezi uzmanı Anita Holdcroft, bu gözlemin bazı hamile kadınlarda ve yeni annelerde görülen öğrenme ve kavramayla ilgili problemelerle bağlantılı olabileceğini söylüyor.

Sheffield'de yapılan bir toplantıda araştırmacılar, 10 sağlıklı kadının beyinlerinin 3 boyutlu resimlerini vermek için üç grup manyetik rezonans görüntü yarattıklarını açıklamışlar. İlk grup hamileliğin sonlarına doğru, ikinci grup doğumdan 6-8 hafta sonra ve üçüncü grup da doğumdan 6 ay sonra çekilmiş. Karşılaştırmalar sonunda, kadınların fizyolojileri hamile olmayan duruma geçtiğinde beyinlerinin büyüdüğü görülmüş.

Kadınların beyinleri hamilelik sonrasında normalden büyümüş olabileceği gibi, hamilelik döneminde küçülmüş de olabilir.

Üremeyi de düzenleyen hormonlar dahil birçok hormonu salgılayan beyindeki hipofiz bezi de, tam tersi bir etki göstererek hamilelik döneminde büyüyor.

Holdcroft, beyindeki bu değişimin beyindeki hücrelerin sayılarının değişiminden değil de, tek tek hücrelerin hacmindeki değişimden kaynaklandığına inanıyor.

Araştırmalar ilk olarak loğsa humması geçiren kadınlar üzerinde yapılıyor. Ancak, araştırmalar bu değişimin loğusa humması öncesi bir belirti değil hamileliğin normal bir özelliği olduğunu gösteriyor.

:dance:

Selaam ben geri geldiim
ayy uyudum kalktım biraz saat 6.30 da da yürüyüşe gideceğim...
Aslıcım hoş geldin ,nerelerdeydiin bir selam atıp atıp çıktın kaç gündür.

gül canımm valla bravo sana kızz bütün gün okulda yorulmuyormusun güzelim bide üstüne yürüyüşe gidiyorsunn. ben bugünlerde uykudan dersten evdeki temizlikten pek ugrayamadım bugün normalde boş günüm ama ayın 15i malum ödemeleri yaptım koro çalışması yapıp geldim,aşımı vuruldumm çok iş yaptım anlayacagın canım. bide bugünn tam okuldaki bir arkadaşa bazı okulla kutlamayı başka gün yapıyorlarmış dedim başka birşey istesem olcakmışş sonra bir haber geldiki kutlamayı çarşamba yapıyoruz haberiniz olsun ayy 4 günn tatiliz yaşasınn. :dance:

ben epidural istemiyorummmmmmmmm ya normal ya da sezaryen bu arada ben artık çok yoğun oluyorum yaa kusura bakmayın kızlarrr
öptüm siziiiiii a.s.

Nedeen??? Doktoruna güveniyorsan en iyi yöntem canım...a.s
Ben araştırdım ,kararım kesin..

gül canımm valla bravo sana kızz bütün gün okulda yorulmuyormusun güzelim bide üstüne yürüyüşe gidiyorsunn. ben bugünlerde uykudan dersten evdeki temizlikten pek ugrayamadım bugün normalde boş günüm ama ayın 15i malum ödemeleri yaptım koro çalışması yapıp geldim,aşımı vuruldumm çok iş yaptım anlayacagın canım. bide bugünn tam okuldaki bir arkadaşa bazı okulla kutlamayı başka gün yapıyorlarmış dedim başka birşey istesem olcakmışş sonra bir haber geldiki kutlamayı çarşamba yapıyoruz haberiniz olsun ayy 4 günn tatiliz yaşasınn. :dance:

Aslıcım ben zaten 12.30 da eve geliyorum bişeyler yiyorum ev işimi falkan halledip biraz uyuyorum canım,yani dinlenmiş oluyorum,o yüzden akşama enerjik oluyorum yine..Okulum tüm gün olsa yorar tabiki...Ama sanma ki az dersim var bugün mesela 5 saat derse girdim sabah ama işte sabah olunca anlamıyosun pek o yorgunluğu...Ayy salı da mı tatilmiş Aslıcııım....Bizde de bir söylenti vardı ama ben ihtimal vermiyordum hiçç.Adanaya gidecem annemlerin yanına iyi gelecek bana da...Yaşasııın......:dance:

Kız Sereeen aman tanrım one öyle...
Hassas olanlar resimlere bakmasıın,ben baktım pişman olduum...
Nasıl 46 yıl yaaa,olur mu öyle şeyy???
Nasıl zehirlenmemiş kadııın?Yani cehalet işte,bebk uyudu heralde demiş yaaa

ohaaaa,çüüüüüşşşşşşş,yuuuuuhhhhh......

Kız Sereeen aman tanrım one öyle...
Hassas olanlar resimlere bakmasıın,ben baktım pişman olduum...
Nasıl 46 yıl yaaa,olur mu öyle şeyy???
Nasıl zehirlenmemiş kadııın?Yani cehalet işte,bebk uyudu heralde demiş yaaa

ohaaaa,çüüüüüşşşşşşş,yuuuuuhhhhh......

ay sorma cnm yaa bende şok oldumm böle bişii olabılırmıkı anlayamadım dogrusuu:uhm:
ay haftaya kontrolum var valla soracam doktoruma dedıgın gıbı hiçmi zehirlenmemiş anlayamadımki biliyormusun bende hep merakederdım 40 haftalık ya bebişlerimiz yani 40. haftaya kadar oluyor ya dogum suresı acaba 40ı baya gecse 50. hafta falan olsa nolur dıye hep dusunmusumdur valla demekki bu oluyormus ay kadındada hiç akıl yokmus anacımmm nedim cahillik iştee:kızgın:

neyse kıslar optum hepınısiiii
kendınıze ve meleklerinize ii bakın
sizleri çoooooooooooooooooooooookkk ama çooooooooooooookk seviyorum güzel annişlerr
kısmetse yarın görüşürüükkkkkkk
her birinizin yanaklarından mucuks mucukssırnaşık şey

ayy lavv yuuu:teytey:
a.s.:enbuyukkk:

Kızlarrr selam bişey sorucam ben maltofer kan şurubunu 1,5 aydır kullanıyorum fakat kan değerim hala düşük acaba x2 ye mi çıkarmak lazım siz ne kadar alıyosunuz kan ilacını?

Seda ben ferrum kullanıyorum canım..
Gece içiyorum kalkıp..
Çünkü aç karnına daha etkili oluyormuş
Bence doktoruna sor bakalım bi o ne diyecek

gül canımm salı günü de tatil eger sizinde pazartesi günü kutlanmayacaksa yarın hemen annenlerin yanına zıplaa ohh fıstıkk gibi ne güzell :dance::teytey:

Kızlarrr selam bişey sorucam ben maltofer kan şurubunu 1,5 aydır kullanıyorum fakat kan değerim hala düşük acaba x2 ye mi çıkarmak lazım siz ne kadar alıyosunuz kan ilacını?

merhaba Seda ben de Ferplex şurup içiyorum demir eksikliği için ve günde bir tüp canım..

X