2008 Eylülde Anne Olacaklar/arşiv

Hamilelikte yapılan egzersizler

Solunum egzersizleri ve gevşeme teknikleri

Özellikle doğum süreci başladığında annenin sakin kalarak kendisinin ve bebeğinin strese girmeden süreci tamamlamasına yardımcı olur. Doğum sancılarının gelmeye başladığı birinci dönemde gevşeme teknikleri ile anne enerjisini aktif doğum sürecine saklar. Yine ilk dönemde solunum teknikleri ile anne ağrıyı daha az hisseder.
Bu egzersizlerin hamilelik süresince öğrenilmesi daha rahat bir doğum geçirilmesine yardımcı olacaktır.

Kegel egzersizleri

İdrar kesesi, rahim ve kalın barsağın son bölümünü destekleyen kas grubunu çalıştıran egzersizlerdir. Pelvik taban kasları dediğimiz bu kas grubunuz yeteri kadar kuvvetli değilse doğum sonrasında ve bazen gebelik sırasında öksürmekle, hapşırmakla oluşabilen idrar kaçakları olabilmektedir. Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarını hissettikten sonra her yerde yapabilecek egzersizlerdir.

Doğum öncesi egzersizler

Egzersiz ile oksijen ve kan akımı vücudun diğer bölgelerinden çalışan kas grubuna doğru artar. Bundan dolayı hamilelik döneminde kontrolsüz ve aşırı egzersizden kaçınılmalıdır. Yine egzersiz programı düzenlenirken hamilenin daha önce aktif egzersiz yapıp yapmadığı göz önünde bulundurulmalıdır.
Erken doğum riski taşıyanlar, vajinal kanaması olanlar ve erken membran rüptürü olanlarda egzersiz kesinlikle sakıncalıdır. Hipertansiyon gibi tibbi problemleri olan hamileler de egzersize başlamadan önce doktorlarından görüş almalıdırlar.

- Yürüyüş egzersize başlamak için idealdir. Özellikle hamilelik öncesi egzersiz yapmayan kişiler, egzersize yürüyüş ile başlamalıdırlar.
- Yüzme, vücudun tüm kaslarını çalıştırdığı için idealdir. Su vücudu desteklediğinden yaralanma, düşme riski yoktur.
- Bisiklet dayanıklılığı arttırdığı için tercih edilebilir. Ancak bir süre sonra büyüyen karın anne adayını zorlayacaktır. Bundan dolayı yatay egzersiz bisikletleri aynı zamanda beli de desteklediğinden tercih edilmelidir.
- Aerobic egzersizleri kalp ve akciğerleri sağlam tutar. Düşük şiddette ve su içi aerobik programları da hamileler için uygun olabilir.

Doğru yapılan egzersizin faydaları nelerdir?

- Hamilelikte oluşabilecek bel ağrısı, kabızlık, bacaklarda şişlik (lenfatik ve venöz dolaşımı arttırarak) problemlerini en aza indirir,
- Hamilelikte gelişebilecek şeker hastalığından ( gestasyonel diabet) korur veya tedavi eder,
- Hamilenin duruşunu geliştirir,
- Moral olarak hamileyi anneliğe hazırlar, doğum korkusunu azaltır,
- Gerginliği azaltır,
- Kas gücünü, elastikiyetini ve dayanıklılığı arttırır,
- Enerjiyi artırır,
- Dengeyi koruyarak düşme riskini azaltır

Dikkat edilecek noktalar

Hamileliğin ilerlemesi ile bazı pozisyonlardaki egzersizler anne ve bebeği için sakıncalı olabilir. Hamileler, egzersiz sırasında zıplama, hoplama ve ani yön değiştirmekten sakınmalıdır, bu hareketler anne adaylarının eklemlerinde ve kaslarında zedelenmeye yol açabilir.
Egzersiz sırasında aşırı terleme ve ısınma sıvı kaybına yol açabilir bu durum hem sizin hem bebeğiniz için istenmeyen bir durumdur.
Güvenli ve sağlıklı egzersiz için dikkat edilmesi gerekenler;

- Hamileliğin 1. döneminden sonra (Birinci trimester) sırt üstü yatarak yapılan egzersizlerden kaçınılmalı
- Sıcak ve nemli havalarda, ateşliyken egzersiz yapılmamalı.
- Serin tutacak teri emen havaya uygun spor kıyafetleri ile egzersiz yapılmalı,
- Göğüslerii korumak ve desteklemek için mutlaka sütyen kullanılmalı,
- Aşırı ısınma ve sıvı kaybından korunmak için su içilmeli,
- Anne adayları, hamilelik sürecinde alınması gereken günlük ekstra kaloriyi aldığından emin olmalı.

Egzersizin kesilerek doktorun aranması gerektiği durumlar nelerdir?

- Vajinal kanama,
- Solunum sıkıntısı,
- Göğüs ağrısı,
- Baş ağrısı,
- Kas güçsüzlüğü,
- Bacakta şişlik ve ağrı,
- Rahimde kasılma,
- Bebeğin hareketlerinde azalma,
- Vajenden sıvı gelmesi

(alıntıdır)

Kordon Kanı Bankası hizmetlerinin fiyatları
Hizmet Fiyatı* (KDV dahil)
Kordon kanı kiti ve testleri : 435 YTL
Kordon kanı kiti ve testleri-ikinci bebek : 345 YTL
Kordon kanı dondurulması ve saklanması : 1.030 YTL
Kordon kanı saklanması yıllık ücret : 100 YTL
Kordon kanı saklanması (5-10)yıl : 465 YTL
Kordon kanı saklanması (11-20)yıl : 875 YTL
*Ocak 2005 fiyatlarıdır. Acıbadem Kordon Kanı Bankasi sözleşmedeki şartlara uygun olara

Kordon bağının dondurulmasının olumlu bir geri dönüşümü olmadığını duymuştum. Aslında pek bir işe yaramadığını söylüyorlar.Tabii birebir doktorla konuşmakta fayda var.

Bu arada daha evvelde söylemiştim, benim eşim hiç öyle bebeğimle falan konuşmuyor ya da ne bileyim pedegoga gitme isteği yok, kaç haftalık olduğumu sorsam onuda bilmez şimdi.....

Kordon bağının dondurulmasının olumlu bir geri dönüşümü olmadığını duymuştum. Aslında pek bir işe yaramadığını söylüyorlar.Tabii birebir doktorla konuşmakta fayda var.

Bu arada daha evvelde söylemiştim, benim eşim hiç öyle bebeğimle falan konuşmuyor ya da ne bileyim pedegoga gitme isteği yok, kaç haftalık olduğumu sorsam onuda bilmez şimdi.....

seda cım daha kendini babalığa alıştıramamıştır.. Karnındaki hareketlere eşin de ortak olduğunda eminim senden hevesli olacaktır... a.s.

ay işte Allah korusun gerek olur diye saklamak gerektigini dusundumm ama dr umla konusucamm..
bazı erkekler oyle benimkinde garip bi baba sevgisi var allah bozmasınn kendisi babasını gormemiş pek ondan heralde

Bebek hareketlerini daha kolay hissetmek için ipuçları
• Yatağa sol - yan vaziyette uzanın ve rahatlayın
• Şekerli bir şeyler için
• Yüzükoyun yatın
• Bebek 28 haftadan büyükse sırt üstü yatın
• Karnınıza walkman dayayın ve müzik çalın. İşe yarayacaktır.
• Bebeğinizle konuşun ve karnınızı okşayarak onu uyandırmaya çalışın

Anne adayı ilk bebeğine gebe ise; bebeğin ilk hareketlerini, gebeliğin 18 ile 24. haftaları arasında hisseder
:teytey:Acele etmeyelim arkadaşlar daha çok zamanımız var bebişlerin hareketlerini hissetmeye
:dance:

Yalnız itiraf etmeliyim bebeğimle bende konuşmuyorum....Beni duyup anladığına inanmıyorum....Çok erken gibi geliyor...Zaten 5. aydan sonra dışarıdaki sesleri algılayabiliyormuş, oda boğuk boğuk gitmez mi?:uhm:

Yalnız itiraf etmeliyim bebeğimle bende konuşmuyorum....Beni duyup anladığına inanmıyorum....Çok erken gibi geliyor...Zaten 5. aydan sonra dışarıdaki sesleri algılayabiliyormuş, oda boğuk boğuk gitmez mi?:uhm:

tabikiii rahime daha degisik gidiyo ama sonucta bebek annesinin sesini algılayabiliyo...ben seviorum karnımıı konusuorumda bebegimle en azından huzurlu oluyorumm

seda canım bence konuşmaya başla... Duymaz ama bence hisseder... sevgiyi hisseder..
karnımda elimi gezdiriyorum sürekli ben.. Rahmimin olduğu yerde okşuyorum bebişimi gibi.. Bana hissediyor gibi geliyor... şimdiden sevgi bağını oluşturayım diyorum onunla...

Bebeğin kulağı 8. haftada oluşmaya başlar. Duyma yeteneğinden sorumlu olan kemikler ve ses iletisini beyine taşıyan sinirler büyük ölçüde oluşumunu tamamlar ancak bu gelişim 24. haftada tamamlanır. 25. haftadan itibaren bebek annesinin sesini duyabilmektedir 27. haftada ise annesinin sesi dışında dışarıdan gelen seslere ve hatta babasının sesini bile duyup tepki verebilir. Ancak hem içinde bulunduğu ortam hem de bebeği içinde bulunduğu amniyotik sıvının olumsuz etkilerinden koruyan kremsi tabaka olan verniksin kulaklarını tıkaması nedeni ile sesleri büyük bir olasılıkla boğuk olarak duymaktadır. Bebeğin seslere verdiği tepkiler de değişkendir. Ani kapı çarpması ya da benzeri şiddetli bir ses bebeğin anne karnında aniden sıçramasına neden olabilir. Benzer şekilde 5 saniye süre ile anne karnına uygulanan yüksek frekanslı bir ses bebeğin hem kalp atım hızında hem de genel hareketliliğinde 1 saate kadar varan artmaya neden olur. Öte yandan reaktif duymaadı verilen durum biraz daha farklıdır. Burada işitme kulaktaki kemikler yardımı ile değil ses dalgalarını cilt ve kemikte yarattığı titreşimler yardımı ile gerçekleşir. Anne karnındaki bebeklerin 16. gebelik haftasından yani işitme sisteminin tam olarak gelişimini tamamlamasından 8 hafta öncesinden itibaren ultrasonda seslere yanıt vermesinin açıklaması bu şekilde yapılmaktadır. Doğumdan sonra bebeğin annesinin sesine olumlu tepki vermesi ve genelde annesinin sesini duyduğunda sakinleşmesi rahim içi yaşamda aşina olduğu ve en iyi bildiği sese verdiği tepkidir.

herkese iyi akşamlar arkadaşlar
yarın görüşmek üzere..
bebişler ve siz Allaha emanet olun..

iyi akşamlar kızlar yaklaşık 30 dk yazılanları okudum ne güzel şeyler Allahtan geçmişio kuyabiliyoruz sırnaşık şey ee benim bebiş 17+2 günlük 11 haftalıkken hissettiğimi söyledim dr güldü bana fisfisfis olmaz öle şey daha o gazdır dedi ama hissediyorum halende hissediyorum hatta daha belirgin gıdıklıyor hareket ettiğini hissediyorum ama yazdıklarınız doğru uanıp müzik dinletince cidden kımıldıyor farid faryad dinliyoruz klasik müzik sevenlere tavsiye edebilirim süper oluyor :teytey:

iyi akşamlar kızlar yaklaşık 30 dk yazılanları okudum ne güzel şeyler Allahtan geçmişio kuyabiliyoruz sırnaşık şey ee benim bebiş 17+2 günlük 11 haftalıkken hissettiğimi söyledim dr güldü bana fisfisfis olmaz öle şey daha o gazdır dedi ama hissediyorum halende hissediyorum hatta daha belirgin gıdıklıyor hareket ettiğini hissediyorum ama yazdıklarınız doğru uanıp müzik dinletince cidden kımıldıyor farid faryad dinliyoruz klasik müzik sevenlere tavsiye edebilirim süper oluyor :teytey:

bende in utero diye bi cd aldım onu dinletiorumm cok guzelll .)))))

bende konuşuyorum bebişimle eşimde konuşuyor hatta onun var olduğunu öğrendiğimizden beri konuşuyoruz. Bi kitapta okudum eğitim anne rahminde başlıyormuş evet 5 aydan itibaran dışardan sesleri duyyor ama bence şimdide hissediyor ben böle hissetmek istiyorum yadayerimseniben

Bende bebekler için klasik müzik cd leri almıştım.. Onları dinliyorum ama dinlerken çok güzel de uyuyorum... :roflol: içinde su sesleri de geçiyor.. Beni fazla rahatlatıyor inşş bebişimi de öyledir..

Kızlar benim göbek deliğimin şekli değişti, İçi kara, uzun bir delik gibi oldu.Sizde de değişiklik var mı??:uhm:

X