2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

Bebeğiniz 6 aylık olup ek gıdaya geçtiği andan itibaren bu mamayı yiyebilir. Bu mama tarifi içindeki kuru meyveler vitamin açısından çok zengindir. Özellikle kış günlerinde bulamadığımız, yaz meyveleri yerine kullanılabilir. Kuru meyveleri alırken güneşte kurutulmuş ve organik olanını tercih etmeye çalışın. Organik ürünleri bir çok büyük markette bulabilirsiniz.

Ev Mamamızın Malzemeleri

1 çay bardağı aşurelik buğday
1.5 çay bardağı doğranmış kuru meyve (Su içinde ıslatılmış)
4 su bardağı su
ısteğe bağlı olarak bal yada pekmez (Bal yalnızca 12 aylıktan büyük bebeklerin kullanımı için uygundur)
Mama Tarifimiz

Buğdayı bir gece önceden 1.5 su bardağı su ile 15 dakika kaynatın. 1 su bardağı soğuk su ilave ederek bir gece bekletin. Ertesi gün iki su bardağı suyu buğdayınıza ilave ederek bir saat pişirin. Buğdayın pişmesine yakın (yaklaşık son 20 dakika) önceden ıslatılmış kuru meyveleri tencereye katın. Hazırladığınız mamayı blendırla iyice ezin.

Ben bu bebek mamasının içine öğütücüde un haline getirdiğim ceviz, badem yada kabak çekirdeği katıyorum. Böylece mamamız bir çok mineraller ve vitaminler bakımından daha zengin hale geliyor. Mesela kabak çekirdeği çinko açısından oldukça zengin. Ve çinko bağışıklık sisteminin gelişmesi için gerekli olan bir mineral.

alıntı

ay canım bu tarifi verince aklıma aşure düştü çok severimde yapıyımda afiyetle yiyim bari şeker katmadan öncede oğluma ayırırım birazcık teşekkür ederiz tarif için

kızlar benim kız ek gıdalara geçtiğinden beri 2-3 günde bir kakasını yapıyor allahtan yumuşak oluyor ama zeytinyağ vererek yada fitil koyarak yapabiliyor ne zaman düzelcek bilmiyorum sizin başınıza geldimi ne yaptınız bana akıl verin

yoğurt yediriyor musun?
hem kabızlığa hem de ishale iyi geliyor.
ben hergün veriyorum mutlaka.
Allaha şükür sindirimimiz çok iyi :nazar:

yoğurt yediriyor musun?
hem kabızlığa hem de ishale iyi geliyor.
ben hergün veriyorum mutlaka.
Allaha şükür sindirimimiz çok iyi :nazar:

bhkcım yoğurt yediriyorum ama düşündümde hiç sade vermedim sanki ya içine biraz büsküvi ya mama birşeyler katarak verdim birde sade vereyim bakalım nolcak teşekküe ederim canım :1hug:

kıslar geçmişe doğru tüm topiği okuyacam ama vaktimi çok alıcak oğluma çorba başladım atats havuç bugünde kabak koydum ilave sebzeler neler koyuyorsunuz siz

Kızlar benim oğlan ne meyve suyu ne meyve püresi ne de sebze çorbaları nı beğenmiyor.Kaşığı gördüğü gibi ağzını kapatıyo ne yapıcamı şaşırdım valla!

kıslar geçmişe doğru tüm topiği okuyacam ama vaktimi çok alıcak oğluma çorba başladım atats havuç bugünde kabak koydum ilave sebzeler neler koyuyorsunuz siz

patates,çarlison biber,dere otu,havuç,soğan,domates,kabak...cokacimcoook

bhk canım hergün başkamı ilave edicez pataes kabak havuç yarında domatesmi ilave etmeliyim

bende sebze çorbasına hergün farklı bişey koyuyorum ama havucu mesela her seferinde koyarım ne bileyim ben böyle karar aldım:) örneğin havuç patates pirinç mercimek-havuç taze fasülye biraz ıspanak- gibi çeşitlemeler mümkün buarada yoğurt çorbasınıda paşam çok severek yiyo yeni keşfettim tarifi vereyim mutlaka biliyosunuzdur ama bir tatlı kaşığı pirinç ayrı bir kapta kaynatılır ayrıca bir kapta yarım bardak yoğurt yarım bardak su kaynatılır bir kenarda azıcıcık tereyağı ile bi çorba kaşığı un pembeleştirilir bu karışımnların hepsi kaynayan yoğurdun içine atılır ve 1-2 dak sonra altı kapatılır blendırda bir güzel ezilir...ben sıkça yapıyorum ve çok memnun kaldım afiyetleeee

bende artık sebzelerin neredeyse hepsini 5-6 çeşit küçük küçük doğrayıp eziyorum ama blendırdan geçirmezsem pütürlü oluyo mutlaka kusuyo şimdilik en büyük sorunumuz bu umarım büyüdükçe yemeyi becerebilir :)

kızlar illa yaptıklarınızı blandırdan geçimek zorundamısınz mesela ben kuzma piriç çorbası verdğim zamanlar biraz ezerek veriyorum severekde yiyyiyo hatta bugün biraz yoğurtta koydum o nuda yedi yani bendemi blandırdan geçireyim bumu doğrusu

kızlar illa yaptıklarınızı blandırdan geçimek zorundamısınz mesela ben kuzma piriç çorbası verdğim zamanlar biraz ezerek veriyorum severekde yiyyiyo hatta bugün biraz yoğurtta koydum o nuda yedi yani bendemi blandırdan geçireyim bumu doğrusu

hayır hayır..
yiyorsa ne mutlu sana..
öyle alışsın kuzucuk.
maşallah..

yoğurdu kendim mayalıyorum genelde tutuyo.ne mutlu valla tutku yutabiliyosa yesin öyle valla ben herşeyi şimdilik blendırda eziyorum malesef yoksa yemiyo yada kusuyo :KK43:

X