2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

benim bebeğimin doktoru hangi marka olursa olsun 10 dk kaynamış ılınmış su olacak dedi.bizde zaten erikli alıyorduk ama yinede kaynatılmış su içiriyorum ve her türlü mamasına onu kullanıyorum

benim bebeğimin doktoru hangi marka olursa olsun 10 dk kaynamış ılınmış su olacak dedi.bizde zaten erikli alıyorduk ama yinede kaynatılmış su içiriyorum ve her türlü mamasına onu kullanıyorum

Teşekkürler SAPHIRA

Bana oğlumu büyütürken;''sürekli kaynatmamalısın,kemiklerine de faydalı olması için bazen kaynatmadan içir,alınmış suyu sürekli kaynatmak gerekmez '' denmişti.
Şu an mama için kullandığım suları kaynatıyorum zaten.İçirdiklerimi de şişe suyu olduğu için her zaman (erikli-sultan-sırma)kaynatmıyorum.Şimdi de doğal mineralli,doktorumun da önereceği sudan kullanmayı düşünüyorum.Henüz bunları konuşmadık.6 ay illa ki emzireceksin,başka birşey su dahi yok,emzirdikçe süt gelecek dediği için sanıyor ki bu şekilde yaşıyoruz.Ne yazık ki mama-meme devam ediyor.senağlama

hanımlar merhaab arzumun yoğurt yapma makinesini kullanan varmı aranızda onunla hergün bir tüpmü yoğurt yapıyorsunuz yoksa bir kaç tüp yapıp iki üç gün yediriyormusunuz bebişlere birde mamadan yoğurt yaptım ben tadı ekşimsi gibi geldi oğlumda pek sevmedi içine elma püresi koyup azcık yedi mamadan yoğurt mayalayanlar szi nasıl mayalıyosunuz kusura bakmayın birkaç sey sordum ama cevaplarsanız sevinirim

Yemek sularının besleyici olduğuna inanıyordum.Ama tv.de izlediğimde; sebzeler önce suyuna bırakıp sonra kendileri çekiyor denmişti.Bundan dolayı ikisini deniyorum.Tuzsuz,yağsız ve salçasız hatta soğansız olarak.

Pirinç ununu bile robotta pirinçleri yıkayıp iyice kuruttuktan sonra çekerek yapmayı düşündüm.Herşey öylesine doğaldan uzak ki.

Senin bahsettiğin pirinç unu nasıl?

Ben de nasipse uzun yola gidecek birisi olacağım için,daha önce aldığım kavanoz mamalarının kavanozlarını atmadım.İçine yoğurt mayası ve kızıma yedireceğim yoğurtları sakladım.Kendi yapacağım ev yemeğini ve çorbasını kısa süre içinde yedirebileceğim şekilde kapatıp yanıma alacağım.Çünkü yolum 24 saati aşan bir sürelik yol ve çok yorucu.Otobüste Bursa - İstanbul arasında bile ağzımdan emdiğim burnumdan geldi.Emziremedim,denedikçe huysuzlandı,bağırıp durdu,ağladı ve bıraktım,devam mamasını bile zor içti.

Yolculuklarda kavanoz maması hariç bir önerisi olan annemiz var mıdır?a.s.

bebekler için katkılı olanlarından değilde bu normalde sütlaç muhallebi vs yapımında kullanılanlar var ya onlardan yine marketten alıyorum senn dediğinde mantıklı valla robottan mı çeksek acaba

Kahve öğütücüüs bu amaçla kesin işe yarar..

misscim onu çorba kıvamını bebeğinin seveceği şekilde sen ayarla bence.
yani kimi bebek sulu seviyor,
kimi de betül gibi muhallebi kıvamında..
ben içine biraz da pirinç katıyorum kıvamlı oluyor..

yerken de yoğurt ilave ediyorum ben mesela.
biraz deneme yanılma yoluyla,kayranın damak zevkini öğrenirsin sen de inş zamanla..

ben doktorumuzun da tavsiyesiyle çorbamıza;

patates,
çarliston biber,
havuç,
kabak,
domates (alerjisinin de olmadığını anlamış olduk.)
dere otu
katıyorum şimdilik.

ohh afiyet olsun betüle Maşallah valla :nazar: darısı bnmkininde başınaa canım çeşit çeşit sebzeler İnşallah :Saruboceq: dediğin gibi püre halinde sevmedi.. iyice ezip biraz sulu bi kıvama getirince dün yedirmeyi başardık nihayet patates ve havucu ve tabi yoğurt karıştırarak kafamçokkarıştı yoğurdu yavas yavas azaltcam bakalım sadece sebze tadına alışsın die. 1-2 denemeden sonrada dediğiniz gibi irmik veya pirinçte koymaya başlicam içine alkisalkisalkis anası sebzemi yemişki bebeyken oğlu yesin delikafadulden

misscim bende çorbayı senin gibi yaptım yalnız içine biraz irmikte koydum iyice blendırdan geçirdim verdim benim kız yedi . herbebeğin damak zevki bir olmuyor canım Uzmanlar yemezse ısrar edilmemesini sonra denenmesini söylüyor ama biz anne olarak herşeyden yesin istiyoruz biraz sabretcez sanada kolay gelsin canım inşallah en kısa zamanda yer

sağol canım bilgi için bnmkide anca blendırlı tanesiz olunca ve yogurtlu yedi işte. yavas yavas bu ek gıda olayı sabır işiiymiş. ay çok heycanlıyım yaa sizin gibi becerebilcemmi acabaa.. nolur bana yardım edin hepp bırrrrr.. Şeniz kaydirigubbakcemile3

Merhaba Zepp imm

Nasılsın,oğluşların nasıllar?Ohhh,maşallah yarasın,büyütsün oğluşunu yediği kaşar.
Valla ben muzu 5.ayın içinde bağırsak sorunu olduğu için elimle tutarak şapur şupur yedirttim kızıma.Şakası bir yana pek bir sevdi kızım ve elleriyle elimi tutarak yedi.Sanırım tadını şekerli olduğu için sevdi.Bisküviyi de severek yiyor.Ama bu bisküvi bebe bisküvisi değil.Komşum çok sevdi diye yediriyor,bebe bisküvisi olmadığı için acep bir zararı var mıdır? Komşum zararı olmaz diyor.
Bebe bisküvisi de hangi cici bebe olmalıdır? Yıllar öncesinde (son 5-6 yıl içinde)hani cicibebelerde zararlı birşeyler bulunmuştu da,yurt dışında bile zararlı birşeyler bulundu denmişti ya.Yıllar önce canım memleketimin,yeşil cennet Karadeniz'imin insanlarını kanser eden,doğasını yok eden ÇERNOBıL sonrası o hastalıklı çayları içenler aklıma geliyor da !!!...:kızgın: Bu bisküvileri aynen bize yediriyor olabilirler !! Ne dersiniz bilmem ama !!?? :uhm:

merhaba canim iyi benim kuzular cok sukur :1hug: operim senin kuzulari da a.s.
canim ben buyuk ogluma hic vermedim bebe biskuvisi simdi minik oglumada hic vermedim; vermeyecegim ;

zamaninda; bebek bisküvilerinin paketlerinde bulunan "falatat" adlı madde bulunmustu ; bu madde kanserojen etkiye sahip.
besleyici olduguna da inanmiyorum acikcasi ;onun yerine baska sey yesin bebeklerimiz:ecrin_bebek:
tabi herkesin kendi tercihi benim tercihim vermemek kaydirigubbakcemile5

hanımlar merhaab arzumun yoğurt yapma makinesini kullanan varmı aranızda onunla hergün bir tüpmü yoğurt yapıyorsunuz yoksa bir kaç tüp yapıp iki üç gün yediriyormusunuz bebişlere birde mamadan yoğurt yaptım ben tadı ekşimsi gibi geldi oğlumda pek sevmedi içine elma püresi koyup azcık yedi mamadan yoğurt mayalayanlar szi nasıl mayalıyosunuz kusura bakmayın birkaç sey sordum ama cevaplarsanız sevinirim

arkadasım bende aldım ama defalarca denememe rağmen tatlı yğurt yapamadım dünyanın sütü boşa gitti yoğurdun kıvamı tutuyor fakat tadı kötü oluyor.ben genelde 3lü kavanoz deneyerek yapıyorum ama halaa tutmadı bi yol bulursan banada da haber et :1closedeyes:

bugün milupa kavanozlarından kopya çekerek meyve püresi yaptım

elma,havuç, 1 kuru kayısı ve çok az muzu kaynattım 1 çorba kaşığıda pirinç unu koyup blendırdan geçirdim, çok güzel olduzemuszemus

bende oğluma mercimek havuç patates domates kaynattım süzgeçten geçirdim ilk başları güzel yiyo ama sonra ağzını kapatıyo iştahı gitti kuzumun iştahı varken korkuyodum bişey vermeye az az şimdide arıyoz ama gitti iştha yok

arkadasım bende aldım ama defalarca denememe rağmen tatlı yğurt yapamadım dünyanın sütü boşa gitti yoğurdun kıvamı tutuyor fakat tadı kötü oluyor.ben genelde 3lü kavanoz deneyerek yapıyorum ama halaa tutmadı bi yol bulursan banada da haber et :1closedeyes:

canım mayalayacağın sütün içine biraz şeker katarsan yoğurt ekşi olmaz ben öyle yapıyorum güzel oluyor.

Zeppim canım çok teşekkürler. a.s.

Zeacım afiyet olsun,yarasın prenseslerimize.a.s.

Tüm hamarat annelerin mamaları prens ve prenseslerimize yarasın. a.s.

Bizim tam bir menümüz oluşamadı malesef.Yarına havuç,kabak,patates,maydanoz ve irmik ile mamasını yapmayı düşünüyorum.

Bir de tam zamanı acaba bezelye yedirebilir miyiz?Tanelisi ile tanesiz,fasülye gibi olanı.İnegöl de birisi araka,birisi bezelye olarak satılıyor.Sizin oralarda ismi nedir bilemem ama :)))

canım mayalayacağın sütün içine biraz şeker katarsan yoğurt ekşi olmaz ben öyle yapıyorum güzel oluyor.

kelebeğim ben de bu şekilde mayalıyorum.Sorun da olmuyor.Zaten suyundan mutlaka alıp karıştırıyorum.O daha faydalı zaten.(Arkadaşlar denediler mi bilemem ama şeker kattığımı ben de forumda belirtmiştim.)Sevgiler.

Merhaba

Diğer aylardaki paylaşımları okurken bunu buldum.Belki siz de okumak istersiniz.

kizlar konu acip söylemek istedim belki daha cok kisi bilgilenir diye

az önce haberlerde geldi o bebekler icin hazir püre yapilmis bebek mamalarindan almayin

hazir mamalarin icinde bi kimyasal madde varmis kanser yapan yeni kullanilmaya baslanmis
bu madde kanser yapiyormus .....
benimde bildiklerim bukadar yarim yamalak duydum paylasmak istedim sizlerle a.s.

http://www.kadinlarkulubu.com/subat-anneleri/275726-aman-dikkat-edin.html

bende bu sitede bi yerde okudum linki bulamadım ama milupa aptamilin içinde bi aile fare pisliğine benzer siyah bişeyler bulmuş şikayette bulunmuşlar acaba doğrumu sonucu ne oldu bileniniz varmı?

canım bende dün mayaldım ama yine yemedi oğlum tadı ekşi geliyor galiba çünkü içine bebe bisküvisi koyuyorum yiyor burda bir arkadaş demiş içine şeker koyun mayalarken diye acaba ne kadar şeker koycaz

ben tek kavanoz mayaliyorum hergun taze yapmakta yarar var bence

canım bende dün mayaldım ama yine yemedi oğlum tadı ekşi geliyor galiba çünkü içine bebe bisküvisi koyuyorum yiyor burda bir arkadaş demiş içine şeker koyun mayalarken diye acaba ne kadar şeker koycaz

ben mamadan da pastorize sutten de yogurt mayaliyorum eksi olmuyor.sutun veya mamanin sicakligi bu noktada cok onemli..eli yakacak kadar sicak olursa yogurt eksi oluyor diye okumustum.benim de sicak mayaladgimda baya eksi oldu bebegim yiyemedi dogruymus yani..sut mutlaka ılık olmalı...
bir de maya olarak kullandiginiz yogurdun taze olmasi lazim.eksi bir maya ile tabiki yogurt eksi oluyor
6-7 saatten fazla da mayalamamak lazımmıs ve yogurdu buzdolabına kapagı acık koymak gerekirmiş yoksa yogurt yine ekşirmiş bunları da netten okudum ne kadar dogru bilememCADIARZU

canım üç kavanoz için bir tatlı kaşığı şeker koyman yeterli olur ayrıca yoğurdun içine toz devam maması ekleyerek vermeyi dene
ben bir kavanoz yoğurdun içine 3 ölçek devam maması ekleyip karıştırıyorum ve tadı tatlımsı oluyor
birde öyle dene istersen.

meyraa kelebeğim teşekkür ederim arakadaşlar yani yoğurt mayalayamayan biri değilim evimde kendi yoğurdumuzu hep kendim mayalaıyorum kolaylık olsun diye makine aldım hergün yaparım diye ammadan yaptım ekşimis oldu dedimki mmadandır günlük sütten yaptım iyi oldu ama yine yemedi sade içine koyunca bebe bisküvisi yiyor anlamadım gitti mayalamak içinde activya kullandım acaba başka yoğurtlamı mayalasam
kıslar benim corbayada geçmem lazım bu hfta artık dr agöre benim sorum şu çorbayıdamı güğnlük yapıcaz yoksa örneğin patates havuç haşlayıp çorba yaptık dolaba atıp iki gün verebilirmiyiz

benim eylül e yaptığım sebze çorbası öyle azıcık tek öğünlük olmuyor
bende küçük kavanoza koyup buzdolabında 2 gün daha muhafaza ediyorum
öylede yediriyorum.

eşim yanlışlıkla aptamil nite gece maması almıştı, öylece duruyordu evde.. ben de yoğurt yapayım dedim.. onunla hiç denememiştim..

4 kaşık mama koydum biberona, üstüne de 120 ml ye kadar su ekledim, çalkaladım..
mayayı daha önceden oda sıcaklığına gelinceye kadar bekletmiştim, mayasını biraz fazla koyuyorum, 2 tatlı kaşığı kadar..

biberondaki mamayı, yoğurdu mayalayacağım cam kaseye döktüm, üstüne de mayayı koydum, azıcık karıştırdım, ağzını kapatıp, poşete sardım, sonra da yünlü bişeylerle iyice sardım..
gece 10 gibi mayaladım, sabah 4 de dolaba kaldırdım, bugün öğlen eve gidince dolaptan aldım, taş gibi tutmuştu..

dün de böyle yapmıştım, artık her gün bu şekilde mayalicam.. tavsiye ederim.

X