2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

of kızlar....çok sıkkınım çook....şükür kızçe ile ilgili değil ama ben çook sıkkınım....kendimi daha önce hiç bu kadar vasıfsız hissetmedim....ben 1 seneden beri iş anlamında sektör değiştirmeye uğraşıom....şu an evdeyim..sürekli istediğim alana cv yollayıp duruom.....çağıran yok ...2 yer çağırdı...görüşmeye gittimm....bugün 2.den de olumsuz yanıt aldım.....bu alanda iş bulma umudum kalmadı....canım çok sıkkın...işe yaramıom....bu alan için 1 sene okula gittim...o kadar emek boşa...hamile hamile gece yarılarına kadar ders çalıştrım...offfff....işsizim..işe yaramazım galiba kimse beni almıo

bende oğluşuma meyve kokteyli yaptım elma rendeledim muz ezdim yenidünya rendeledim kiraz rendeledim tadı çok güzel oldu ben bile sevdim oğlumda severek yedi buarada meyvelerimiz organiktir bahçeden köyde olmanın engüzel yanı bu bence

kızlar belki çoğunuz biliyodur ama bugün primadan öneriler diye mail gelmiş sizinlede paylaşmak istedim benim gibi bilmeyenlerin işine yarar
Bebek mamalarını saklama önerileri

Evde hazırladığınız bebek mamalarını, sağılmış sütü, püre ve sosları dondurmak ve saklamak için buz kalıplarını kullanabilirsiniz. Böylece her öğünde gerektiği kadar mama çözdürebilir, israftan kaçınabilirsiniz. Minik yavrunuz için yeni ve ilginç bir tat yaratmak için dondurduğunuz farklı iki ya da üç yiyeceği karıştırabilirsiniz.

merhabalar benim kızım 6aylık oldu yoğurt yapcam hangi marka süt kullanıyonuz tşk..

Zeamays'cım Allah sana mutlulukların en güzelini yaşatsın inş. sayande dün akşam ilk defa sütlü irmikli muhallebiden önce parmakla vermeye başladım sonra yavaş yavaş kaşığı ağzına verdim eşimle ikimiz heyecandan ölecektik tam küçük bir kaseyi bitirdi Allah senden razı olsun canım. Seni çooook öpüyorum.Aslında gerçeğini vermek isterdim ama şimdilik bununla idare et canım a.s.

slm canm benim oğlumda kaşığı görünce ağzını kilitliyor ksinlikle açmıyor iki üç gündür hi yediremiyoum herhalde sorun dişleri parmakla yedirmeyi deniycem şimdi inşallah işe yarar verdiğiniz bilgiler için hepinize teşekkürler arkadaşlar:emir_bebek:a.s.

Ben pınar kullanıyorum sanada tavsıye ederım canım benım kızımda bugÜn tam 6 aylık oldu ek gıda ya nasıl geÇıcem nsaıl baŞlıcam bocalıyorum yardımcı olurmusun teŞekkÜrler

merhabalar benim kızım 6aylık oldu yoğurt yapcam hangi marka süt kullanıyonuz tşk..

pınar 1 yaş üstü bebek sütü
ve sütaş ın yoğurduyla mayalıyorum

tula Ben pınar kullanıyorum sanada tavsıye ederım canım benım kızımda bugÜn tam 6 aylık oldu ek gıda ya nasıl geÇıcem nsaıl baŞlıcam bocalıyorum yardımcı olurmusun teŞekkÜrler

tula cım bu topiği 1. sayfadan başlayarak oku
eminim aradığın bütün bilgilere ulaşıcaksın
tavsiyem ilk havuç suyu ile başla
cam rendeyle rendele ve suyunu çıkart
şimdiden afiyet olsun miniğine

Son düzenleme:
kıslar yaa yemiyor bus eferde çorbaları püreyi azcık aştık vde yapılandanda yemeye başladı azda olsa bu sefrde çorba yemiyor hazır milupa vardı evde onu verdim onu yedi ya nerde yanlış yapıyorum acaba içine zeytinyağı koyuyorum ondanmı yemiyor bu anlamadımki sadece paates ve pirinçten yaptım onu bile yemedi önce patates ve pirinci haşaldım sonra blendirda iyice çektim az suyundan az püresinden koyu azsa zeytinyağı ekldeidm böle yapılmıcakmı ay çıldırcam valla yapıyorum döküyorum bir haftadır denemediğim sey kalamdı bana bir akıl verin nolur nasıl yapim ben istemiyorum hazırlarada alışssın mis gibim ewvde ypim diyorum oğluma

inaysa bebişin anne sütümü mamamı içiyor,
hangisiyse yaptığın pürelerin içine ondanda koy, mamayı toz halinde değilde hazırlayıp ekle, sütlü çorba niyetine :) belki o şekilde yer:emir_bebek: ben bazı günler bu şekilde yapıyorum çorbalarımızı.

ben hiç dökmüyorum yaptıklarımı, tuzlayıp yağlayıp kendim yiyorum onların yemediklerinikaydirigubbakcemile3 tavsiye ederim :) güzel oluyorcokacimcoook

slm canm benim oğlumda kaşığı görünce ağzını kilitliyor ksinlikle açmıyor iki üç gündür hi yediremiyoum herhalde sorun dişleri parmakla yedirmeyi deniycem şimdi inşallah işe yarar verdiğiniz bilgiler için hepinize teşekkürler arkadaşlar:emir_bebek:a.s.

İnş. işe yarar canım bana zeamays'cım söylemişti parmakla dene diye inan o zamana kadar yaptığım ve hazır aldığım ne varsa hepsi çöpe gidiyordu.Muhallebiyi yapıp içine birazda devam mamasında ilave edip muhallebi gibi değilde biraz daha sulu yaptım ve o günden beri artık direk ağzını açıp yemeye başladı.İnş. sende faydasını görürsün.

zeacım saol bitanem meme veriyorum ben ama arada sütüm yetmeyince mamada yapıyorum ek gıdalara başladığımdan beri pek mma vermiyorum dediğin gibi yapıcam canım bugün yoğurt çorbası yapıcam deneyip sonucu yazarm ay işallah yer bu sıpa yoksa ben süt olsun diye yemekten 100 kilo olucam :KK43:

dün oğluma yaptığım tavuk çorbasının tarifini veriyorum

evde yemekten kalan bir tane tavuk gögsü vardı nasıl değerlendirsem ? diye düşünürken

aklımda bir ampul yandı ve işe koyuldum

malzemeler
1. çay kaşığı tereyağı
2 çorba kaşığı sıvı yağ
1,5 çorba kaşığı prinç unu
yarım bardak pınar çocuk sütü
1 su bardağı su
1 çay tabağı dilimlenmiş tavuk

önce tencereye t.yağını ve sıvı yağı alıp erittim
içerisine pirinç ununu koyup kısık ateşte özedim
rengi koyulaşınca azar azar önce sütü ardından suyu koydum
ardından tavukları ekleyip
blendıra çektim
yaklaşık 10 dakika kadar kısık ateşte pişti
kıvamı koyulaşınca ocaktan aldım

ilk defa yaptım bu çorbayı
maşallah aslanım severek yedi
artık çorba menümüz zenginleşiyor
afiyet olsun meleklere

bende verebilirmiyimki artık 6 ay olduk şükür birde bilmeyenler için yazıyorum ben küçük bi tavuk göğsü alıp haşlıyorum suyunu markette satılan buz poşetleri var onun içine dolduruyorum çorbalarına oradan bi tane koparıp koyuyorum artık et suyuda koyayım diyorum aynı şekilde ama koyun etimi yoksa danamı ona karar vermedim sizcee yada hiçbirimi diyecem ama ben yaklasık 15 gündür bu sistem gidiyorum ..

bugünki çorbamız:

bir kabak,
bir patates
ve
bir kırmızı biberi haşladım, blendırdan geçirdim,

milupa sütlü pirinçli muhallebidende hazırlayıp yaptığım püre ile karıştırdım,

afiyetle yedi kuzular.

kızlar buz kalıplarına tavuk suyu kim demişti bilmiyom ama yapmıştım doruk tavuk sulu çorbaya bayıldıcokacimcoook
günlerdir ilk defa çorba içti:teytey:

oohhh bee sanki benim karnım doydusırnaşık şeysevindirik oldum

Herkesler ek gıdaya geçti galiba ama ben yine de birkaç istek üzerine ilk mamaya geçiş için doktorun verdiklerini yazayım dedim.
1.Kahvaltı:
Beyaz peynir(Kibrit kutusunun 15'te biri kadar.Her gün arttırarak,15. günde bir kibrit kutusu büyüklüğünde verilir.)
Yumurta sarısı(ılk gün 15'te biriyle başlanır.Arttırılır.15. günde bütün yumurta sarısı)
Tereyağı(Fındık içinin 15'te biri...15. günde fındıkiçi büyüklüğünde..)
Bebe bisküvisi(15'te biri..15.günde bir bütün bisküvi)
Tatlandırıcı(Pekmez,reçel veya bal.Ben üzüm pekmezi kullanıyorum)
Süt kaynatıp bu karışımı ezerek bulamaç yapıyorum.Afiyetle yiyoruz.

2.Yoğurt(Evde yapılmış )

3.Bebe bisküvisi ve süt(Bunu kızım biraz kilo alsın diye ekledi.ıki bisküvi veriyorum şimdilik.

Doktorumun tavsiyesi:Eğer 3 saatte bir emziriyorsam,mama vereceğim zaman 4 saate yakın bekleyip iyice acıktığında mama yedirmemi söyledi.
Meyve sularına 15. günde,meyve pürelerine daha sonra başlayacakmışız.Meyve olarak elma,muz ve şeftali dışında hiçbir meyve vermememi söyledi.
Sebze çorbalarına 45.günde başlayacakmışız.Önümüzdeki ay gittiğimizde çorba tarifleri alacağız.

Sanırım bu kadar.Aklıma gelirse daha yazarım.

ben de tavuk ve et suyu ve tavuk etine başlıcam bu hafta..

bence et yağsız olduktan sonra verilebilir...

kzı edoş,
15te biri ne allasen:nazar:
nasıl hesaplanır ki o..

bu arada ben doktora da söylemiştim bu kahvaltı işini,
ayrı vereyim mi diye.
yiyorsa süper,ver tabi dedi:jeyyar:
2 günde bir çeyrek yumurta sarısı yiyoruz,2 çay kaşığı yoğurtla eziyorum,
güzel yiyor.
yumurta tadını da alıyor.

peyniri de hemen hergün yiyoruz.
hele labne peynir olunca,
versem sanki bütün kutuyu yicek :bbo:

pekmezi de kaşık mamasına karıştırıyorum.

tereyağı da kelebeğim'in tavsiyesi üzerine yemeklerine karıştırmaya başladım..

ohh yarasın kuzularımıza..

oğlum yoğurt çorbasınıda yemedi arkadaşlar

üzülme canım, denemeye devam et:teselli: elbet birinden birini yiyecek cokacimcoook

muhallebi yiyormu kuzucuk, dünki yaptığım çorbayı yazmıştım buraya onuda deneyebilirsina.s.

X