2 yaş sendromu mu bu :(

Melek_melek11

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
4 Aralık 2015
536
605
Merhaba hanımlar benim haziranda tam 24 aylık olacak bir oğlum var aşırı hareketli ve çok agresif son 1 aydır anamızdan emdiğimiz sütü burnumuzdan getiriyor tabiri caizse.
şimdide istediği birşey olmayınca kafasını duvarlara sert şekilde vuruyor ve o arada da tiz çığlıklarla ağlıyor çığlık sesini görseniz etini kesmişsiniz sanki kulaklarımın içi çınlıyor öyle bunaldım ki
9 yaşında kızım var onuda ben büyüttüm ama hiç böyle şeylerle karşılaşmadım bu kafasını vurma olayıyla, çığlık düzelir mi sizce 2 yaş sendromu mudur önerileriniz varsa dinlemek isterim şimdiden teşekkürler

Benimde 2 yasindaki kizim sinirlenince kafasini yere yâda gelip benim bacagima vuruyor agliyor. Erken kalkmasina ragmen gunduz uykusu hic yok.gececek zamanla diyorum. Bazen cok sinirlendigim dogrudur

22 aylik kizim ayni. Hep benim dedigim, hep benim istedigim diyor. İstedigi olmayinca yerden yere atiyor. Kucakta zor zaptediyoruz bazen atlicak gibi oluyor. Kopek disleride cikiyor bide kendi benliginin farkina variyor herseyide idrak edemiyor ondan sanirim. Mesela bugun hicbirsey yemedi beni delirtti diyebilirim. Bacaklarima dolaniyor bir is yaptirmak istemiyor. Sürekli yaninda oturcam, yaninda olcam ancak öyle. Bana sirnaşcak satascak iletisimi oyle resmen :/
Ciglik atmada yeni basladi. O genelde istedigi olmadigi anda yapiyor

Sizinle aynıyım inanın bazen kendimi beceriksiz ve aciz hissediyorum nedense koala ve bebesi gibi dolaşıyoruz sürekli bacağımda yapışık

Bazı çocuklar konuşmadığı dönemde, kendini ifade edemediğinden öfke nöbeti geçirir. Konuşması ne aşamada?

Benim 2 yaşındaki kızım da birkaç gündür çıldırdı:/ sürekli kucağımda olmak istiyor, yemeği bile kucakta yemek istiyor, bir kelime geçse konuşurken, o kelimeye takılıp tutturuyor.
En kötüsü de benim yüzümü mıncıklayıp duruyor, eli sürekli suratımda((((
Kucak isteğine çok fazla direnmiyorum demek ki ihtiyacı diyorum, suratımı mıncırmasına tepki olarak anlatıyorum, anlamıyor. Ben de onunkini mıncırıyorum:/
Tutturmaları ve ağlamaları için de öncelikle dikkatini onu cezbeden birşeyle dağıtmaya bakıyorum, oda değiştirme, oyuncak bulma, yazı yazma, resim yapma, bebeğini arama, bahçeye çıkma, dışarı çıkma, babasına devretme, son çare çikolata verme(bu sakinleştirici oluyor onun için ama günde max bir kere başvuruyorum buna)
Havalar sıcaklamış olmalı orda, bi kova su koyun içine oyuncak falan daldırsın çıkarsın bırakın, en iyi rahatlama yolu onun için.

2 yaş sendromu gibi geldi.
Ama size şöyle söyleleyim, 2 fragman!
Bir de 3 yaşı görün, ergenlikleri daha kolay olacaktır eminim.
En azından kendilerini odaya kapatırlar gözümüzün önünde olmazlar büyüyünce diye kendimi avutuyorum

Bu şekilde baş edebiliyorum zaten dediğini kesinlikle yapmıyorum
Bu çok doğru bir karşılık değil aslında. 2 yaş da artık bireysellik başlıyor ve kendini kabul ettirmek, saygı görmek istiyor. Ve en önemlisi anlaşılmak. İstediği herşeyi yapın demiyorum ama ne yapmak istediğini anladığınizi belirtin. Yansıtma yapin ve niye izin veremeyeceğinizi açıklayın. Bu onu sakinleştirmese dahi yanında kalin,izin verirse sarılın. Ve bir de tehlikeli durumlar olmadığı sürece çok kisitlamayin. Mesela yazın mont giymek isteyebilir. Bize saçma gelen şey onun birçok sorusunun cevabı var olabilir. Kendi ile ilgili tercihleri, sicak- soğuk kavramı gibi gibi.

Bazı çocuklar konuşmadığı dönemde, kendini ifade edemediğinden öfke nöbeti geçirir. Konuşması ne aşamada?
Orta karar kelimelerle idare ediyor çok cümle kuramıyor kızım çok erken konuştu 1 yaşından İtibaren oğlum biraz daha konuşma konusunda tembel belkide tam konuşamamanın verdiği bir agresiflik ben de öyle düşünüyorum çünkü kızım her istediğini anlatıyordu böyle vurdu kırdı çığlık falan olmadı hiç

Zaten asla yakamı bırakmıyor o anlık kafa vurmasını unutturuyorum sakinliyor ama soruyorum ne istiyorsun oğlum, elimden tutup götürüyor olabilirliği olacak birşeyse yapıyoruz ama gerçekte hayır denilen birşeyse kesinlikle evet demiyoruz alternatifler bulmaya çalışıyorum yani, hani seni görmemezlikten geliyorum git ağla gibi bir durumumuz yok demokratik davranmaya çalışıyoruz evin en küçük bireyine ama illa dediğim demeye devam ediyor

İlahi çok güldüm bizim fragman bomba eşim ergenlik gümbür gümbür geliyor diyor anne, babalık zor daha doğrusu anne baba olması kolayda o evlada birşeyler verebilecek olabilmek, birşeylerle donatabilmek, hakkıyla bakabilmek zor Rabbim hepimizin evladına sağlık sıhhat içinde hayırlı ömürler versin :)

Benim de oğlum kızıma göre kendisini daha geç ifade etti. Erkekler genelde böyle. Kitap okuyun isterseniz bol bol. Kız ve erkek çocukları her konuda anormal farklılar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…