2 yaş sendromu mu bu :(

Benim 2 yaşındaki kızım da birkaç gündür çıldırdı:/ sürekli kucağımda olmak istiyor, yemeği bile kucakta yemek istiyor, bir kelime geçse konuşurken, o kelimeye takılıp tutturuyor.
En kötüsü de benim yüzümü mıncıklayıp duruyor, eli sürekli suratımda:KK43:((((
Kucak isteğine çok fazla direnmiyorum demek ki ihtiyacı diyorum, suratımı mıncırmasına tepki olarak anlatıyorum, anlamıyor. Ben de onunkini mıncırıyorum:/
Tutturmaları ve ağlamaları için de öncelikle dikkatini onu cezbeden birşeyle dağıtmaya bakıyorum, oda değiştirme, oyuncak bulma, yazı yazma, resim yapma, bebeğini arama, bahçeye çıkma, dışarı çıkma, babasına devretme, son çare çikolata verme(bu sakinleştirici oluyor onun için ama günde max bir kere başvuruyorum buna)
Havalar sıcaklamış olmalı orda, bi kova su koyun içine oyuncak falan daldırsın çıkarsın bırakın, en iyi rahatlama yolu onun için.
Allah yardımcınız olsun sizinde hiç kolay değil şu ille de tutturma işi sağı solu mıncıklamaları bunaltıyor insanı bizim de pek bir farkımız yok bol sabırlar diliyorum, bizim bebenin en sevdiği temizlik malzemeleri onları görünce sakinliyor oyun oynuyor yer siliyor, küçük bir temizlik avcısı kadir ezildi yetiştiriyorum sanırım :KK70:

Benim de oğlum kızıma göre kendisini daha geç ifade etti. Erkekler genelde böyle. Kitap okuyun isterseniz bol bol. Kız ve erkek çocukları her konuda anormal farklılar.
Evet herkes aynı şeyi söylüyor bana da. eşim kız kardeşine göre geç konuşmuş 3 yaş gibi, ama ben çok erken konuşmuşum.
kadınlar neden dırdırı seviyor? Çünkü daha bebeyken bir konuşma merakı var bizde :)

Evet 2 yaş sendromunun ilk belirtileri. Benim de kızım bu döneme girdi ama sanırım kız çocuğu olduğu için şimdilik sinirle ellerini vuruyor duvara kafa atmak yerine :) Youtube’da Pedagog Gözde hanım var.Videolarında uzun uzadıya bu tip durumlarla ne yapılması gerektiği falan yazıyor. Bebeklerde alışkanlığa dönmemesi için bu tip davranışların, inatlaşmamak gerekiyormuş. Allah sabır versin hepimize...

Merhaba hanımlar benim haziranda tam 24 aylık olacak bir oğlum var aşırı hareketli ve çok agresif son 1 aydır anamızdan emdiğimiz sütü burnumuzdan getiriyor tabiri caizse.
şimdide istediği birşey olmayınca kafasını duvarlara sert şekilde vuruyor ve o arada da tiz çığlıklarla ağlıyor çığlık sesini görseniz etini kesmişsiniz sanki kulaklarımın içi çınlıyor öyle bunaldım ki :KK43:
9 yaşında kızım var onuda ben büyüttüm ama hiç böyle şeylerle karşılaşmadım bu kafasını vurma olayıyla, çığlık düzelir mi sizce 2 yaş sendromu mudur önerileriniz varsa dinlemek isterim şimdiden teşekkürler
"Kim ne derse desin ergenlik 2 yaşta başlıyor" demiştim 2 yaş sendromunu görünce. Geçecek elbet ama bu süreçte sizin ona davranışlarınız da 3 yaş sendromunun, 4 yaş sendromunun nasıl geçeceğinin yol haritası olacak. Bol sabır diliyorum size.

çocuklar dikkat çekmek için yapıyorlar özellikle vurma konusunda aileler hassas olunca aman oğlum yapma acır vs. daha çok yapıyorlar. benim oğlumda bir kaç kez yeltendi. vurursan kafan acır ve ağlarsın dedim. işime döndüm. ısrar etmedi. belki etse ederdi bunu yaptımda düzeldi diyemem ama kuzenimin oğlu yapıyordu. doktor tepki vermeyin bırakır demişti. iki yaş sendromu evet buna benzer şeyler. istediği olmayınca deli gibi ağlama vurma vs vs. kitap okumayı severseniz. harvey karp mahallenin en mutlu yumurcağı tavsiye ederim. bir de eğer konuya yazmadıysa derin sularda derin sularda fikirlerini duymak isterim.

Gulerek esime okudum konunuzu , hosgeldiniz aramiza
Ben guluyorum artik halimize zira elden birsey gelmiyor

Ben pedagoga da gittim , yapmadigim sey kalmadi , 22 ayliktan beri boyle , yakinda 30 aylik olacak

Son 1 aydir kafa vurmasi bitti , ama ciglik cigliga bagirma devam ediyor hatta bu sabah kriz yasadik evde , bir ara evdeki herkes bagiriyordu birbirine yeter biktimmm diye , o derece siyirmis haldeyiz ailecek

Siz sakin kalirsaniz o da sakinliyor , sakin kalmayi becermek buyuk basari ama bizimkinde bunu gorduk , biz o bagirdikca sakin kalirsak susuyor bir sure sonra
Kafa vurmasini da boyle engelledik , padagogumuz boyle tavsiye vermisti , bol sans diliyorum size

Benim de 9 yaşında bir kızım ve 25 aylık bir oğlum var. 2 yaş sendromunu kızımda yaşadığım için beni nelerin beklediğini az çok biliyordum. Ama erkek çocuk bambaşkaymış. Kızım mesela o dönemde yüzüstü yere yatar yerleri yumruklardı. Oğlum ise yere oturup kafa atıyor. Sadece yere de değil, ablasına, bize de kafa atıyor. Cırmalıyor, ısırıyor, saç çekiyor. Kız mesela kucağımıza gelir öper okşar sever, sevdirir kendini. Oğlan koşa koşa kucağa atlayıp kafa atmaya kucakta zıplamaya geliyor. Ben diyorum ki içinde vahşi bir hayvan var onu zaptedemiyor resmen çocuk. Yere kafa atmaları son zamanlarda baya azaldı, kafa attığı zaman ben kucağıma alıp sarıldım hep, ağladı bağırdı sakinleşti. Bazen sinirini alamadı yüzüme cırmık attı, çok öyle yüzüm boynum cırmık iziyle işe gitmişliğim var. Kriz dönemlerinde kesinlikle inatlaşmamak gerekiyor. Olabilecek bir şey ise bırakın yapsın, ya da siz yapın. Ama ona zarar verecek bir şey ise dikkatini başka yöne çekin hemen. Bunun dışında bu yaşta bir çocuğa bir şeyler anlatmak, öğretmek onu eğitmek falan imkansız. 4 yaşından önce anlamıyorlar çünkü. Sadece sabır ve zaman, benimki baya azaldı, zamanla sizinki de geçecek.

Evet herkes aynı şeyi söylüyor bana da. eşim kız kardeşine göre geç konuşmuş 3 yaş gibi, ama ben çok erken konuşmuşum.
kadınlar neden dırdırı seviyor? Çünkü daha bebeyken bir konuşma merakı var bizde :)
Bunun sebebi erkek çocukların beyninde hareket merkezi daha hızlı gelişirken kız çocukların beyninde konuşma merkezinin
daha hızlı gelişmesi.

Bahsettiğiniz durumlar 2-3 yaş evresinde sıklıkla rastladığımız ve normal kabul ettiğimiz durumlar.
Bu yaş dönemi çocuğun gelişiminde kritik bir evre,kişiliği gelişip benliği oluşuyor.

Sakin kalmak,
ilgisini farklı yöne çekmek,
bol bol sarılmak,
kriz anlarında daha sıkı sarılıp kendine zarar vermesini önlemek,
kendine zarar vermeden sürdürdüğü ağlamalarını duygusal deşarj kabul edip engellememek (ağlaması engellenen ve sürekli avutulup deşarj olmasının önüne geçen bebekler de farklı davranışlar sergileyebilir)
Su ve toprağa daha sık temas ettirmek,
Konuşma ve kendini ifade becerilerini desteklemek şu aşamada yapılabilecekler arasında.

Çocuğunuzun davranış kalıplarını anlayıp,
daha uygun tepkiler verebilmeniz için size şu kitapları tavsiye ederim.
-Denemediğim Yol Kalmadı-Isabelle Filizoat
-Çocuğunuza Kulak Verin-Aletha Solter
-Dinle Ki Konuşsun,Konuş Ki Dinlesin-Adele Faber&Elaine Mazlish
Faydası olacağını garanti ediyorum.
Yavrunuzu sağlıkla ve sevgiyle büyütün.

Gulerek esime okudum konunuzu , hosgeldiniz aramiza
Ben guluyorum artik halimize zira elden birsey gelmiyor

Ben pedagoga da gittim , yapmadigim sey kalmadi , 22 ayliktan beri boyle , yakinda 30 aylik olacak

Son 1 aydir kafa vurmasi bitti , ama ciglik cigliga bagirma devam ediyor hatta bu sabah kriz yasadik evde , bir ara evdeki herkes bagiriyordu birbirine yeter biktimmm diye , o derece siyirmis haldeyiz ailecek

Siz sakin kalirsaniz o da sakinliyor , sakin kalmayi becermek buyuk basari ama bizimkinde bunu gorduk , biz o bagirdikca sakin kalirsak susuyor bir sure sonra
Kafa vurmasini da boyle engelledik , padagogumuz boyle tavsiye vermisti , bol sans diliyorum size
Ayy sanki beni anlattınız daha dün aynı şeyi yaşadık arabanın içinde kızım bir yandan konuşuyor, oğlum kafasını bir yerlere vurup çığlık atıyor delirecektim en son eşimin bıktım dediğini hatırlıyorum sonrasını hatırlamıyorum gittiğimiz yerden zor atıyoruz kendimizi eve :rolleyes::rolleyes:

Benim de 9 yaşında bir kızım ve 25 aylık bir oğlum var. 2 yaş sendromunu kızımda yaşadığım için beni nelerin beklediğini az çok biliyordum. Ama erkek çocuk bambaşkaymış. Kızım mesela o dönemde yüzüstü yere yatar yerleri yumruklardı. Oğlum ise yere oturup kafa atıyor. Sadece yere de değil, ablasına, bize de kafa atıyor. Cırmalıyor, ısırıyor, saç çekiyor. Kız mesela kucağımıza gelir öper okşar sever, sevdirir kendini. Oğlan koşa koşa kucağa atlayıp kafa atmaya kucakta zıplamaya geliyor. Ben diyorum ki içinde vahşi bir hayvan var onu zaptedemiyor resmen çocuk. Yere kafa atmaları son zamanlarda baya azaldı, kafa attığı zaman ben kucağıma alıp sarıldım hep, ağladı bağırdı sakinleşti. Bazen sinirini alamadı yüzüme cırmık attı, çok öyle yüzüm boynum cırmık iziyle işe gitmişliğim var. Kriz dönemlerinde kesinlikle inatlaşmamak gerekiyor. Olabilecek bir şey ise bırakın yapsın, ya da siz yapın. Ama ona zarar verecek bir şey ise dikkatini başka yöne çekin hemen. Bunun dışında bu yaşta bir çocuğa bir şeyler anlatmak, öğretmek onu eğitmek falan imkansız. 4 yaşından önce anlamıyorlar çünkü. Sadece sabır ve zaman, benimki baya azaldı, zamanla sizinki de geçecek.
İnşallah öyle olur sanki kendime bu mesajı ben yazmışım öyle hissettim hep aynı şeyler ablasını dövmeye çalışıyor, kafa atmaya çalışıyor herkese boğa gibi tepiniyor eşim orman kaçkını diyor, bizim kız hiç böyle şeyler yapmazdı erkek çocuk daha bir başka yeni maceralara atlıyoruz hergün :halay::halay:

Evet 2 yaş sendromunun ilk belirtileri. Benim de kızım bu döneme girdi ama sanırım kız çocuğu olduğu için şimdilik sinirle ellerini vuruyor duvara kafa atmak yerine :) Youtube’da Pedagog Gözde hanım var.Videolarında uzun uzadıya bu tip durumlarla ne yapılması gerektiği falan yazıyor. Bebeklerde alışkanlığa dönmemesi için bu tip davranışların, inatlaşmamak gerekiyormuş. Allah sabır versin hepimize...
Amin teşekkür ederim, bakacağım gözde hanıma bakalım neler diyecek

Oglumda da var bu biraz ama yere kafa atarken yavas koltuga sert atiyor:) caninin yanacagi yeri biliyor ama son zamanlar herseyi tuturuyo hele disarida goren cocugu kaciriyo bunlar der yirtiyo kendini 20 aylik olcak bizede gelmeye basladi 2 yas sendromu

çocuklar dikkat çekmek için yapıyorlar özellikle vurma konusunda aileler hassas olunca aman oğlum yapma acır vs. daha çok yapıyorlar. benim oğlumda bir kaç kez yeltendi. vurursan kafan acır ve ağlarsın dedim. işime döndüm. ısrar etmedi. belki etse ederdi bunu yaptımda düzeldi diyemem ama kuzenimin oğlu yapıyordu. doktor tepki vermeyin bırakır demişti. iki yaş sendromu evet buna benzer şeyler. istediği olmayınca deli gibi ağlama vurma vs vs. kitap okumayı severseniz. harvey karp mahallenin en mutlu yumurcağı tavsiye ederim. bir de eğer konuya yazmadıysa derin sularda derin sularda fikirlerini duymak isterim.
Biz de görmemezlikten geliyoruz üstelemiyor dediğiniz gibi aman yapma aman etme dersek eğer daha fazla yapıyor kitap öneriniz için teşekkürler
Oglumda da var bu biraz ama yere kafa atarken yavas koltuga sert atiyor:) caninin yanacagi yeri biliyor ama son zamanlar herseyi tuturuyo hele disarida goren cocugu kaciriyo bunlar der yirtiyo kendini 20 aylik olcak bizede gelmeye basladi 2 yas sendromu
Bizimkinin canı ucuz sorun orada zaten cam, kapı, duvar, yer, koltuk hiç farketmiyor patır kütür vuruyor kendine bir zarar vericek diye üzülüyorum birde çığlığımız var ki aman aman o gün alışveriş merkezinde öyle bir yaygara kopardı ki herkes dönüp dönüp bize baktı

Ayy sanki beni anlattınız daha dün aynı şeyi yaşadık arabanın içinde kızım bir yandan konuşuyor, oğlum kafasını bir yerlere vurup çığlık atıyor delirecektim en son eşimin bıktım dediğini hatırlıyorum sonrasını hatırlamıyorum gittiğimiz yerden zor atıyoruz kendimizi eve :rolleyes::rolleyes:
Ooo biz hep bikiyoruz , ben bizim evde ses yukseldigini hic bilmem ama son 8 aydir surekli bagris cagris haldeyiz
Bugun oglum kizi da alip bahceyr cikti oyun oynamaya , bahce de bir sokak arkamizda , bi ara kapi caldi bi actim bas bas bagriyor oglum anne kos mila krize girdi diye , nerde mila dedim baska cocuklara emanet ettim dedi 😂😂 kosa kosa gittim ki benim cilginin basinda 10 tane cocuk susturmaya calisiyorlar , mila feryat figan cigliklar atiyor , sebebini bilen yok , durup dururken oynarken bagirmaya baslamis
Artik mahalledeki herkes geldi mahallenin delisi tavrinda milayi gorunce 😂😂 surekli rezil oluyoruz gittigimiz heryerde , allahtan komsularimiz anlayisli da bisey demiyorlar baska yerde olsak 40 kere polis gelirdi kapimiza cocuga iskence mi ediyorsunuz diye

Benim kızımda 2 yaşlarında bezden çıkıp tuvalete alıştığı halde istediğini yapmayınca altına yapardı dikkat çekmek için bilerek yapıyorlar ama geçici. Yapma etme derseniz daha çok inada bindiriyorlar.

Benimki 2 buçuk yaşında , sinirlenince , istediği olmayınca, durduk yere sebepsiz kendini yerlere atıp hunharca ağlıyor. Her yerde yapıyor bunu markette, parkta, avm de misafirlikte :KK43: Artık kriz geldiğinde kenara çekilip sakinleşmesini bekliyorum . Çoğu çocuk böyle üzülmeyin yalnız değilsiniz.

X