Cuma Zayıflama Yarışması 2. Takım

dünkü menüm

06:00
1 bardak elma sirkesi

06:35
1 yeşil elma

08:00
2 kaşık yoğurt,bir parça pide :eek:(unutmuşum yanıma almayı)iki çatal deri peyniri,2 siyah zeytin,bir bardak çay

12:00
2 küçük kırmızı elma

13:00
bol limonlu ve acı kırmızı biberli bir kase tavuk etli şehriye çorbası

16:30
çeyrek kase light sütle lifalifa

20:00
iki kaşık light sütle lifalifa,bir kk beyaz peynir

22:00
bir büyük kupa yeşil çay

3,5 lt su,30 dk yürüyüş,karın egzersizleri
kitap:ruhun deşifresi ve yedikçe zayıfla

Son düzenleme:
gunaydın arkadaslar.

yorucu bır gece gecırdım benım velet yuzunden

sımdı kahvaltı edııcez

sızden naaber kılolar gıdıyor mu hızla

gunaydın arkadaslar.

yorucu bır gece gecırdım benım velet yuzunden

sımdı kahvaltı edııcez

sızden naaber kılolar gıdıyor mu hızla

günaydın canım Şeniz
ben söylemesem :1ninca: sonra birileri görürde pek fecii morarır kaydirigubbakcemile3
cumaya süprüüüs olsun hihoyyyt

tamam akrepcım cuma suprızını beklıyoz

ben de dusuk cıkıcam ama cok fazla degıl galıba 400. 500 gram gıbı

tamam akrepcım cuma suprızını beklıyoz

ben de dusuk cıkıcam ama cok fazla degıl galıba 400. 500 gram gıbı

masallah posıcım herhafta hemen hemen kılo vermıs oluyorsun
yavas yavas ama azar azar gıdıyor emın adımlarla valla kendıme senı
örnek alıyorum burda bıde akrebımınn menulerınee gıptayla
bakıyorum selmada buara cok guzel duzene soktu neslımm
zatenn uctu kılolar dıycek ınsallah. bende senın menulerıne dıkkat kesıldım
bıde akrebımınn . akrep cok az yıyorsun ya acıkmıyormusun allah askına
montıye bı baktım canım zaman buldukca okurum ara ara yada ana kurallarda
yardımcı olursan sevınırım yapmaya calısıcam cunku

masallah posıcım herhafta hemen hemen kılo vermıs oluyorsun
yavas yavas ama azar azar gıdıyor emın adımlarla valla kendıme senı
örnek alıyorum burda bıde akrebımınn menulerınee gıptayla
bakıyorum selmada buara cok guzel duzene soktu neslımm
zatenn uctu kılolar dıycek ınsallah. bende senın menulerıne dıkkat kesıldım
bıde akrebımınn . akrep cok az yıyorsun ya acıkmıyormusun allah askına
montıye bı baktım canım zaman buldukca okurum ara ara yada ana kurallarda
yardımcı olursan sevınırım yapmaya calısıcam cunku
yok canım benim acıkmıyorum..kan şekerini normal düzeyde tutan yiyecekler yersen acıkmıyorsun..zamanla mide küçülüyor zaten..istesende yiyemiyorsun tabii ilk zamanlar çaba göstericeksin..ilk iki günü atlattınmı devamı geliyor canım..ilk fırsatta kitaptan alıntılar paylaşırım canım
bende akrepten en az 2 kılluk bır suprız beklıyorum
ınsallah daha fazladır cunku uzerıne yapısmıs kılo yok suan enaz
3 kılosu fazladan gelmıstır heme gıder ınsallah

ah şekercim ben en son pazar günü 70 e dayanmıştım..pazartesi frenlemeye çalıştım sonrası da rahatladım şükür..ehh şimdi geçen haftaki kilomun altındayım..aynı kiloda kalmış olsaydım dediğin gibi olucaktı şeker :çok üzgünüm:

HAYATTA KALMA İÇGÜDÜSÜ

düşük kalorili rejim yapanların hepsi ilk zamanlarda bir türlü sabit kiloda kalamadıklarını görürler.daha kötüsü bir çok durumda fazladan kilo bile alırlar.
bu yüzden organizmanın davranışını inceleyerek bunun nedenini anlamaya çalişacağız.
diyelimki bir insanın harcadığı günlük kalori miktarı 2500 kalori civarında bulunsun ve bir kaç kiloda fazlası olsun.klasik düşük kalori yaklaşımıyla günlük kalorisini 2000 e düşürürsek 500 kalorilik bir açık elde ederiz.

günde 2500 kaloriye alışan organizma hemen yoksunluk hisseder ve bu 500 kaloriyi depolanmış yağlardan sağlamaya kalkışır.böylece o kadar zayıflamış olur..
bir süre sonra ki bu süre kişiden kişiye değişir,düşük kalorili rejim uyguladığı halde insan artık zayıflamadığını görür.Alınan kalorilerle harcananlar arasındaki denge yavaş yavaş kurulmuştur..2000 kalori alındığı sürece organizma gerçekten bununla yetinmeye karar verir..böylece kiloda bir durgunluk görülür.
bir süre ara verdikten sonra belki yeniden kilo alırız diye düşünerek denemeyi daha da sürdürmeye karar verirsek uğrayacağımız düş kırıklığı daha da büyük olacaktır.gerçekten de ağırlık eğrisinin kararlı bir şekilde yükseldiğini fark ederiz.akıl almaz bir durum ortaya çıkar.az yediğimiz halde şişmanlarız..

bu durumun açıklaması kolay.aslında insan organizması bir kısıtlama tehlikesiyle karşı karşıya kalır kalmaz yaşama iç güdüsüyle canlanır.enerji girişi zamanla kısıtlandığı ölçüde harcamları girişe göre ayarladıktan sonra yaşama içgüdüsü organizmanın harcamasını 1700 kaloriye kadar indirir.yani 300 kalori tasarruf ederek yeniden depolamaya başlar.
eski kısıtlamaların yol açtığı yoksunlukların fazla geride kalmadığını akıldan çıkarmamak gerekir.bunların anıları bilinçdışı anıları arasına gizlenmişse bile en küçük bir uyarıda yeniden ortaya çıkalbilir.insan organizması açlıktan ölüyor olsa bile kemiklerini toprağa gömen köpekteki aynı içgüdüyle canlanır harekete geçer.aç olduğu halde kendini koruma içgüdüsüyle yiyeceğini saklayan hayvanın durumu oldukça gariptir.

alıntı (yedikçe zayıfla ve ince kal)

Son düzenleme:
tesekkur ederım arkadaslar

ben su bogazımı tutabılsem sımdıye manken gıbı olmustumda tutamıyorum kendımı

bugunde sabah kahvaltı yerıne ıkı tane halley yedım

ogle yemegıne lahmacun yedım. sımdı buraya kımse gelmezde benı motıve etmezse daha da yıcem

ama mınnos yazdıkların cok hosuma gıttı sımdı yanıma cukulatalı bıskuvı getırmıstım yemek ıcın senın yazdıgını okuyunca vazgectım

HAYATTA KALMA İÇGÜDÜSÜ(devam)

ayrıca yoksunluk durumunda yani az yiyecek aldığı zaman organizma özellikle savunmaya geçer ve eline fırsat geçer geçmez depolamak için hiç zaman yitirmez.

düşük kalori rejimine alışkın olanlar zaten bunu çok iyi bilir ne kadar küçük çaplı olursa olsun rejimi birkez bozdularmı vermek için haftalarca uğraştıkları iki üç kiloyu bir anda geri alıverirler.:-)kedi: montiden önceki ben boshayallersmile)işte bu nedenlerden biri yüzünden okuyucalırımıza zayıflamak isteyen pek çok insanın yaptığını yapmamalarını bir öğün bile atlamamalarını öğütlüyoruz.

gerçekten de bir öğünde besinden yoksun kalan organizmanın durumu bir anda bozulur ve yoksunluğu gidermek için bir sonraki yemekten vücuda fazladan depolama ihtiyacı duyar.

açıkça daha pratik olduğu için köpeğe günde bir kez yemek vermek aslında çok saçmadır ve bir çok evcil hayvanın fazla kilolarının nedeni de bu alışkanlıklarla açıklanabilir.labaratuar hayvanları üzerinde yapılan deneylerin çok belirgin bir biçimde ortaya koyduğu gibi aynı günlük yiyecek miktarı yemeklerini günde tek seferde yiyen köpeklerde şişmanlığa neden olurken aynı miktarı gün içinde 5-6 öğünde yiyen köpekler ideal kilolarını korur..

HAYATTA KALMA İÇGÜDÜSÜ

düşük kalorili rejim yapanların hepsi ilk zamanlarda bir türlü sabit kiloda kalamadıklarını görürler.daha kötüsü bir çok durumda fazladan kilo bile alırlar.
bu yüzden organizmanın davranışını inceleyerek bunun nedenini anlamaya çalişacağız.
diyelimki bir insanın harcadığı günlük kalori miktarı 2500 kalori civarında bulunsun ve bir kaç kiloda fazlası olsun.klasik düşük kalori yaklaşımıyla günlük kalorisini 2000 e düşürürsek 500 kalorilik bir açık elde ederiz.

günde 2500 kaloriye alışan organizma hemen yoksunluk hisseder ve bu 500 kaloriyi depolanmış yağlardan sağlamaya kalkışır.böylece o kadar zayıflamış olur..
bir süre sonra ki bu süre kişiden kişiye değişir,düşük kalorili rejim uyguladığı halde insan artık zayıflamadığını görür.Alınan kalorilerle harcananlar arasındaki denge yavaş yavaş kurulmuştur..2000 kalori alındığı sürece organizma gerçekten bununla yetinmeye karar verir..böylece kiloda bir durgunluk görülür.
bir süre ara verdikten sonra belki yeniden kilo alırız diye düşünerek denemeyi daha da sürdürmeye karar verirsek uğrayacağımız düş kırıklığı daha da büyük olacaktır.gerçekten de ağırlık eğrisinin kararlı bir şekilde yükseldiğini fark ederiz.akıl almaz bir durum ortaya çıkar.az yediğimiz halde şişmanlarız..

bu durumun açıklaması kolay.aslında insan organizması bir kısıtlama tehlikesiyle karşı karşıya kalır kalmaz yaşama iç güdüsüyle canlanır.enerji girişi zamanla kısıtlandığı ölçüde harcamları girişe göre ayarladıktan sonra yaşama içgüdüsü organizmanın harcamasını 1700 kaloriye kadar indirir.yani 300 kalori tasarruf ederek yeniden depolamaya başlar.
eski kısıtlamaların yol açtığı yoksunlukların fazla geride kalmadığını akıldan çıkarmamak gerekir.bunların anıları bilinçdışı anıları arasına gizlenmişse bile en küçük bir uyarıda yeniden ortaya çıkalbilir.insan organizması açlıktan ölüyor olsa bile kemiklerini toprağa gömen köpekteki aynı içgüdüyle canlanır harekete geçer.aç olduğu halde kendini koruma içgüdüsüyle yiyeceğini saklayan hayvanın durumu oldukça gariptir.

hımm gercekten mantıklı
akrebım bende bır yerde okumustum dıyet yaptıkca kılo aldıran
yıyeceklerden korkmaya baslıyoruz ee bız korktukca korktugumuz
basımıza gelıyor
cunku beynımıze bunu yansıtıyoruz aman bu bana kılo aldırır dıye bakıyoruz
mantıya . oysakı savascı mantıdan korkmadıgımızı bellı etsekk
beynımız bıze azıcık yersem kılo almam tabıkı dıycek ve tadımlık
yıyıp hem kendımızı mutlu hıssedıcegız hemde beynımızz savascı mantıyı yenıcek
ve kılo olarak bızde kalmıycak kusup gıdıcek:roflol:

ogle yemegıne lahmacun yedım. sımdı buraya kımse gelmezde benı motıve etmezse daha da yıcem

ama mınnos yazdıkların cok hosuma gıttı sımdı yanıma cukulatalı bıskuvı getırmıstım yemek ıcın senın yazdıgını okuyunca vazgectım

tatlım sen neden eve böyle aburcubur şeyler alıyosun ki..bunlar yerine fındık badem kuru kayısı kuru incir türü şeyler alsana..
yarın tartı günü..tartıda kilonun az çıkması seni mutlu etmezmi canım...
o yediklerin fazla çıkmanı sağlar ve de sana zararlı..

akrepcım bılıyorum ama son gunlerde kendımı cok sıkıntılı hıssedıyorum
ev ıslerını yetıstıremıyorum her ogunde yusuf dılını dısarı cıkarıp agzındakını saga sola fıskırtıyor
kızıyorum ama kızdıgımda aglıyor sonra tekrar yapıyor
o hareketı yaptıgım ıcın kızdıgımı anlamıyor bosuna bebegı aglattıgımla kalıyorum
otekı yandan ev berbat durumda oluyor hamarat degılımkı hergun sıl supur yapıyım.utu ve yemek yapmam lazım ama yetıstıremıyorum. gece de yusuf kalkıp kendısını 1 saat sallandırdı bacagımda o kadar sınırım bozuldu kı gıttım esıme cattım bı gecede kalk yusufu sen salla dedım.

aynı sekılde 2 cocugu olan bır arkadasa gıttım gecen gun evı bal dok yala o kadar duzenlıkı hersey sımetrık temız guzel. ben neden beceremıyorum anlamıyorum

kendımı de kotu hıssedınc eburaya da 2 gundur duzenlı gıremedım bılg. sorunlarından dolayı ben de aburcubur aldım

yemem sakın yeme bak posıcım ben senı örnek alıp
manken gıbın olmayı dusunuyorum gercekten mantıklı bır sekılde
az az yıyıp kılo verıldıgını sende goruyorum genelde ck fazlada kacamak
yapmıyorsun zaten
ev ıslerını yetıstıremıyorum her ogunde yusuf dılını dısarı cıkarıp agzındakını saga sola fıskırtıyor
o hareketı yaptıgım ıcın kızdıgımı anlamıyor bosuna bebegı aglattıgımla kalıyorum
otekı yandan ev berbat durumda oluyor hamarat degılımkı hergun sıl supur yapıyım.utu ve yemek yapmam lazım ama yetıstıremıyorum. gece de yusuf kalkıp kendısını 1 saat sallandırdı bacagımda o kadar sınırım bozuldu kı gıttım esıme cattım bı gecede kalk yusufu sen salla dedım.

aynı sekılde 2 cocugu olan bır arkadasa gıttım gecen gun evı bal dok yala o kadar duzenlıkı hersey sımetrık temız guzel. ben neden beceremıyorum anlamıyorum

kendımı de kotu hıssedınc eburaya da 2 gundur duzenlı gıremedım bılg. sorunlarından dolayı ben de aburcubur aldım

canımm yaa nekadar zor kımbılır ben yenı evlendıgım ıcın aynı zorlukları
yasıyorum senınle allahım mıllet heryere yetısıyor evlerıde tertemız
gordukce delılenıyorum ama alısamadım herseyı kendım yapmaya
anneme yardım etmek gıbı degıl bu ıs
sımdı yıne ev supurulecekk toz alınıcak buzdolabım teee akrebe demıstımya
gecen hafta hala sılınıcek 2 makıne utu varr amaann ben alısamadım yaa
bıde canım sıkkın olunca iş yapasım gelmıyor aslında duzenlı
yapsam bukadarda pıslenmıyor ama offf nebılıyım artık yapmam lazım
yanı en ıyısı bugece yapıyımda hem spor olsun yarına belkım kılo vermıs olurum
yaa hııııııccc sanmıyorum ama du bakalım ınsallahhh allahımmm neolursun
6 lı bır rakam gorsemm yaaa :Saruboceq::gitme:

bugun yedıklerımm aslında bugun kararlar aldım ama akrebım
ınan okadar cok acımkı buguun bana ne oldu anlamadım
sabah 1 dılım ekmek 1kk koyun peynırı 3 zeytın 3 catal pekmez

saat 10da kocaman bır kupa yesılcay
saat 11de 4 adet badem

öglen 6 adet kara lahana sarması etlı sarma yanı
3 kasık yogurt ve 1 kıbrıt kuturu kadar meyvelı cıklatalı pasta
tam 4 gundur duruyor evde bıtsın dedım kocısıme verdım dayanamadım
azcık bende yedım baska bıse yok

saat 2 de kocaman bır kupada yesıl cay yıne
saat 2:30 da kucuk bır elmaa
aralarda cubuk kraker ama bır paket vardı su mavıyesılın
yagsız tuzsuz cubuk krakerınden yarım paket yedım
ıste ara ara bırer bırer atarak agzıma
aksamasa evde barbunya var bır tabakta ondan yesem
bugunu kapatırım
boyle ıyımı posı akrepp acaba yarına kılo vermıs olurmuyum yaa
neolursun olayım ama eve gıdıncede temızlık yapıcam spor
nıyetıne olmazmı kızlarr

pekii tatlım aldığın abur cuburlar tüm bu üstesinden gelemediğini sandığın şeyleri düzelttimi..
sanmıyorum aksine birde üstüne vicdan azabın yüklendi bu da seni daha sinirli ve agresif yaptı eminim..
tatlım bence bu şekilde baskı yapma kendine..işlerinide düşünp henüz yapmadan yorma kendini..işlerin ne kadar çok olduğunu düşündükçe vücudumuz belli bir dakika sonrası yorgunluk sinyalleri vermeye başlar ve kalkıp işy apmayı hepğ erteleriz bu yüzden..sen tam tersi iş leri yetiştiremediğini değilde iş yaptıkça mutlu olduğunu düşün..kaldıki iş hiç bitmez ki sen yetiştiresin..
gece kalkmalarını da bu kadar problem yapma..fazla mesaiye kaldığın bir işmiş gibi düşün..ve iş verenin yüce rabbimiz..sen çalıştıkça her dakikanın fazlasıyla sana geri dönüceğini düşün.bu seni rahatlatıcaktır.hem mutlu hemde eşine çatmadığın için huzurlu olucaksın..
yaşamını düzene oturt ve erken kalk..gece kalksan da geç yatsanda sen kendini erken kalkmaya alıştır şekercim..tıpkı işe gidiyormuş gibi..kalkar kalkmaz koy silme kovasına suyu evin heryerini sil..ağzına da bir meyve atmayı unutma..her sildiğin odada su iç..bunu hergün yap..10 dk nı almaz..diğer işlerini de zaman buldukça bölüm bölüm yaparsın..yusufçuk senin işin gibi olsun..yani bizler gibi çalşıyosun aslında..nasıl biz çalışan bayanlar 10 dk yı bile değerlendirmek zorundayız sende öyle yap..sistemli çalış..
ve ortalıkta döküntü bırakma.çocukla muhakkak oluyor dediğini duyar gibiyim..ama aslında öyle değil canım..çocuğun bıraktığı döküntü harici bizlerde yapıyoruz..atıyorum üzerimizden çıkarıdğımız kıyafeti su içtiğimiz bardağı ya da kalemi herhangi bir yere rastgele bırakıyoruz.sonra kaldırırım diye..aslında sonra diye bişii yok..o şeyi hemen yerine koyarsak hem sonraya işler birikmez hemde herşey düzeninde gider..
şöyle düşün.. elektrik kesildiğinde karanlıkta istediğini bulabilecek şekilde düzen yap kendine.ve çocuğu buna engel olarak görme canım..istersen yaparsın.. emin ol buna..

X