2,5 yaşındaki oğlum ölen kuzenini görür mü

Bu durum ilk kez yaşandığında aileden biri "abisini görüyordur" gibi bir şey söylemiş olabilir. Belki o esnada yanında değildiniz bilmiyorum ama mümkün. Gördüğünü sanmıyorum ben, bu şekilde yaptığında ilgi gördüğünü fark etmiş olabilir. Bu davranışı pekiştirmemelisiniz. Normal bir şey gibi davranın. Unutturmaya çalışın. Başınız sağ olsun, genç ölüm çok üzücü.

Bu durum ilk kez yaşandığında aileden biri "abisini görüyordur" gibi bir şey söylemiş olabilir. Belki o esnada yanında değildiniz bilmiyorum ama mümkün. Gördüğünü sanmıyorum ben, bu şekilde yaptığında ilgi gördüğünü fark etmiş olabilir. Bu davranışı pekiştirmemelisiniz. Normal bir şey gibi davranın. Unutturmaya çalışın. Başınız sağ olsun, genç ölüm çok üzücü.

ilkkez yaptığında yanında ben vardım oynuyorduk babası ile amcası kaza kamera kayıtları için olay gecesi nöbetçi olan polisin yanına kayıtlara bakmaya gitmiştiler ben memi memi diyip tavana bakıp kahkahalar atınca neye gülüyorsun annem dedim bana tavanı gösterip memi demeye başladı aslında ilgisini çekecek söz söylemedim diye hatırlıyorum ama onlar çok zeki mimiklerimden anlam yüklemiş olması muhtemel çünkü ilk olduğunda hem korktum hem şaşırdım ben güya ona belli tepki vermedim ama mimiklerimi yakalamış olabilir

Çocuklar hikaye uyduramaz diye düşünme ,çok güzel hayal kurup gerçek gibi davranırlar ama ben doktoruna sorduğumda çok normal hatta çok ta güzel birşey demişti

Ama sizin durum farklı ,çocuk bir şekilde bunu hissetmis sizin ve diğer ailenin halinden tavrından ve etkilendiği için hayal kurmuş gibi geldi bana ama sonrası için bir şey diyemiyorum travma yaşamış olabilir mi bilemiyorum kesinlikle pedagog gormeli

evet maalesef yanlış yaptık
ama evde tuhaf bir olay var ve bunu anlayabilecek yaşta
bir kere 2 daireninde kapısı açık hiç kapanmıyor normalde kilitli duran kapı bunlar ve şimdiye kadar hiç görmediği karmaşa, aşırı kalabalık insan var, gelenler gidenler- ağlayanlar bağıranlar- feryat figan durumu çünkü yaşanılan şey kolay değil Rabbim kimseye yaşatmasın çocukta alıştığı ortamı ilgiyi bulamayınca onda açıklama yapmak zorundaydık belki uff oldu yanlış bir anlatım şekli ama ölümü acıyı yada en basiti amcasını yengesini ağlarken görüyor onunla ilgilenmiyorlar ki bu mümkün değil bunun sebebi olduğunu bilmeli diye düşündüm bilmiyorum belkide yanlış yaptım

Ölüleri kimse göremez, o yüzden bebek ruh görmüyor, tamamen psikolojik bence. Yanlış anlatmış olabilirsiniz, açıkçası o yaşta ölüm nasıl anlatılır bilemiyorum ama internetten bakın mutlaka bir detay bulursunuz. Bebeği bu ortamlardan uzak tutun mutlaka. Çok ama çok büyük bir acı. Allah sevdiklerine sabır versin.. Ama oğlunuzun üstündeki etkiyi en aza indirmeye bakın hemen.

Cami hocası uydurmuş onu diyim yok öyle bişey.

El kadar çocuğa artık ne kadar belli ettiyseniz acınızı paylaşmış tövbest. Bir an önce bir pedegogla görüşün yazık kıyamam kalıcı olmasın durumu.
Başınız sağolsun

Birde bu gibi ortamlara küçük çocukları sokmamaya çalışın ,babamı kaybettiğimde oğlum 15 aylikti ve anne sütü alıyordu ona rağmen 1 hafta sadece akşamları görmek suretiyle teyzemde kalmıştı ,hiç agladigimi feryadımı duyurmadim görmesine müsaade etmedim ,çocuklar çok çabuk etkileniyor ve belki de iç dünyalarında bizim dışarıdan gordugumuzun kaç katı fırtına ile savaşıyor

Başın sağolsun bu arada çok üzüldüm daha da gencecik :KK43:

yahu çocuk bu sürekli tavana da bakar güler de.
bebeklerin hepsi aynı şeyi yapıyor.
zaten bildiği bir kaç kelimeden biri memi, meme falandır muhtemelen.
siz yönlendirmişsiniz gibi geldi.
onu mu gördün heeee abin mi gelmiş heeeee..
e çocuk abiyi memi, meme olarak kodlamış zaten.
çok abartmayın bence. çocuğu fazla kurcalamayın:)
benim kardeşim küçükken hayali arkadaşlarıyla konuşudu.

Birde bu gibi ortamlara küçük çocukları sokmamaya çalışın ,babamı kaybettiğimde oğlum 15 aylikti ve anne sütü alıyordu ona rağmen 1 hafta sadece akşamları görmek suretiyle teyzemde kalmıştı ,hiç agladigimi feryadımı duyurmadim görmesine müsaade etmedim ,çocuklar çok çabuk etkileniyor ve belki de iç dünyalarında bizim dışarıdan gordugumuzun kaç katı fırtına ile savaşıyor

Başın sağolsun bu arada çok üzüldüm daha da gencecik :KK43:

Allah Razı olsun maalesef pırlanta gibi bir evladı yitirdik mekanı cennet olsun
Ortamdan uzak tutma şansım inanın ki yoktu ailem Sakaryada yaşıyor cenaze için geldiler oğlumu getirmek de istedi ama yollayamadım çünkü ben ve babası olmadan asla gitmez kalmaz bilyorum bende evin durumu o haldeyken biz Sakaryaya gidiyoruz diyemedim demezdimde onu mümkün mertebe odasında tuttum oyuncaklarını verdim yetişemediğim yerde telefondan video açtım verdim ama tabi her şeyi bire bir yaşadı gördü tek şansımız karşı daireye geçmesine müsaade etmedim ama genede benim evimdeki kalabalıktan feryatlardan uzak tutamadım karşı daireden gelen sesleri engelleyemedim pedagog araştırmaya başladım zaten aklımdaydı ama artık net olarak getirmeye karar verdim

Başınız sağolsun çok gençmiş :KK43:

Burada en büyük hata sizde çocuğunuzu öyle bir ortama sokmamalıydınız.
Muhtemelen sizin üzüntünüzden ve konuşulanlardan etkilenmiştir.
Pedagog a götürmenizde fayda var :KK66:

Keşke sevinip el saalla demek yerine bir doktora götürseydiniz, benim bile tüylerim diken diken oldu

getireceğim mutlaka yaaa ilk şok halinde ne yapmak gerektiğine doğru karar veremiyor insan dumur oldum hani bir anlam yüklememeye normal olduğunu ifade etmek için geçiştirmek için öyle yaptım belkide duymazdan gelip hiç tepki vermemliydim belki oğlum ona anlam yükledi ve ilgi çekmek için bunu yapıyor şu anda bilmiyorum

Başınız sağolsun çok gençmiş :KK43:

Burada en büyük hata sizde çocuğunuzu öyle bir ortama sokmamalıydınız.
Muhtemelen sizin üzüntünüzden ve konuşulanlardan etkilenmiştir.
Pedagog a götürmenizde fayda var :KK66:

haklısınız ama ortamdan uzak tutma şansımız inan yoktu can bizim canımız hiç bişey yokmuş gibi çekip gidemezdim yada dairemin kapısını kapatamazdım ki ailemde İstanbulda olsa onlara yollar akşamları almaya yada yanında uyumaya giderdim ama İstanbul'da biz ve eltimler varız sadece
burda komşuluklarda çok iyi değil güvenip yollayamam kimseye ailemden hariç

kızlar merhaba
04 temmuz gecesi 22 yaşındaki yeğenimizi trafik kazasında kaybettik Mekanı cennet olsun inşallah
2,5 yaşında bir oğlum var tam manasıyla konuştuğu söylenemez kelime haznesi geniş işaret dilide kullanıyor biz anlıyoruz
konumuz şu ki oğlum yeğenimizin vefatından 10 gün sonra tavana bakarak gülmeye öpücük atmaya felan başladı sorduğumda abisinin olduğunu anlattı hem ürperdik şaşırdık birazda sevindik
bu durum aralıklarla ara ara olmaya devam etti ve ediyorda
en sonda dün gece tavanı işaret edip memi demeye başladı abisine o meme derdi ben abi diye düzeltirdim
abinmi gelmiş diye sorduğumda heee diyor öpücük atıyor gülüyor eliyle yüzünü saklıyor
korkuyormusun annecim diyorum heee diyor
neden diyorum tavanı gösterip memi diyor bende korkmana gerek yok abin seni çok seviyor ve çok özlemiş seni görmeye gelmiş gibi bişiler söyledim bizde onu çok seviyoruz dedim hadi iyi geceler yap uyuyalım abinde uyusun dedim memii memi deyip tavana el salladı öpücüklü bay bay yaptı biraz sonra uyudu
ya bu gerçek olabilirmi kızlar düşünüyorum daha hikaye yazacak uyduracak çağda değil
ilgimizi çekmeye çalışıyor desem hep onunla ilgiliyiz zaten ve ölümü bileceği yaşta değil
cenaze zamanı amcası onla ilgilenmeyince (karşılıklı oturuyoruz kaynımla bu arada) oğlum amcasıyla çok düşkün olduğundan ben ona oğlum abine uff oldu ya amcanın başı uff olmuş ağrıyor felan dedim
bilemedim bu nedir ne olmuş olabilir
araştırıyorum inanıyorum da hatta eşim bu durumu cami hocasına danışmış oda normal onlar daha sabi oldukları için görürler demiş bu güzel bir şey korkmayın demiş ölüler ziyarete gelir biz göremeyiz ama oğlunuz görebilir demiş
sizce nedir gerçekten mi
uzmana getirmelimiyim

konunu okumuştum canım benım de oglum 28 aylık gelişimi için yazı okurken şuna rastladım pedegoga götürülcek bir durum görmedim ben sende oku istersen
Çocuğunun bu aylarda birlikte oyun oynadığı, yemek yediği hayali bir arkadaşı olabilir. Çünkü okul öncesi dönemde hayal ile gerçek henüz belirgin bir şekilde ayrı değildir. Bazen çocuğuna en sevdiği ayısı, bebeği de arkadaşlık edebilir. Tüm bu arkadaşlıklar çocuk gelişiminde normal bir süreçtir. Bu sebeple oyununun içine çok dahil olmasan mesela kendiliğinden hayali arkadaşını oyuna çağırmasan da onunla oynamasına izin vermemezlik etme ama çocuğunun kızacağını bildiği şeyler için hayali arkadaşını suçlamasına izin verme

haklısınız ama ortamdan uzak tutma şansımız inan yoktu can bizim canımız hiç bişey yokmuş gibi çekip gidemezdim yada dairemin kapısını kapatamazdım ki ailemde İstanbulda olsa onlara yollar akşamları almaya yada yanında uyumaya giderdim ama İstanbul'da biz ve eltimler varız sadece
burda komşuluklarda çok iyi değil güvenip yollayamam kimseye ailemden hariç
Anladım sizde mecbur kalmışsınız .
Umarım çabuk atlatırsınız.

korku öğrenilen bir şey oğlum korkmayı öğrendi bu olaydan önce bi kaç sefer gece rüyasında korktu odasında yatmayı bıraktı, karanlıktan ürpermeye başladı bu olayla birlikte elleri ile yüzünü kapatınca korktunmu neden korkmana gerek yok gibi söylemlerle onu telkin etmeye çalışıyorum

Elbette öğrenmiştir benimde 3 yaşında oğlum var biliyorum.

Ama bu konuda abiyi görünce ki oyle diyorsa neden korksun... korkuyu ben cok dillendirmiyorum belkide ondan ters geldi...
Tabiki siz çocuğunuzu daha iyi bilirisiniz

konunu okumuştum canım benım de oglum 28 aylık gelişimi için yazı okurken şuna rastladım pedegoga götürülcek bir durum görmedim ben sende oku istersen
Çocuğunun bu aylarda birlikte oyun oynadığı, yemek yediği hayali bir arkadaşı olabilir. Çünkü okul öncesi dönemde hayal ile gerçek henüz belirgin bir şekilde ayrı değildir. Bazen çocuğuna en sevdiği ayısı, bebeği de arkadaşlık edebilir. Tüm bu arkadaşlıklar çocuk gelişiminde normal bir süreçtir. Bu sebeple oyununun içine çok dahil olmasan mesela kendiliğinden hayali arkadaşını oyuna çağırmasan da onunla oynamasına izin vermemezlik etme ama çocuğunun kızacağını bildiği şeyler için hayali arkadaşını suçlamasına izin verme

Hayali arkadaş kac yasinda başlıyor acaba?

İnternette izlemistim buna benzer bir olay. 2- 3 yaşlarında bir şehit çocuğu kendi halinde oyun oynarken birden kafasını havaya kaldırıp baba diyerek gülmeye başlıyor birşeyler söylüyor çok garip bir durum cidden ama gerçek olup olmadığını biz bilemeyiz ...

Birde korkuyu cok dillendirmemek gerek korkunca illaki korkuyorlar korkma kelimesini demeden... bende bir kere senle benzer duyguları yaşadım ama sonra geçti ya da altinu daha doldurup demek lazımmis bu olay icin diyemiyorum ama genel olarak

X