1 yaş kızımı sütten kesmeli miyim? Lütfen yardımcı olun

Kkitaplarvekedilerr

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
19 Temmuz 2024
88
75
22
Merhaba hanımlar. Başlıktan anlayacağınız üzere 1 yaşında çocuğum var. Uyku ve beslenme düzenimiz berbat. Son dönemler de asla gece 2-3den önce uyumuyor, gece çok sık uyanıyor ve gündüz de tam uyanması haliyle 12-1 buluyor. Daha çok erken olmasına rağmen uzun süredir de öğlen uykularımız teke düştü. Öğlen 4 gibi uyuyor 5-6 gibi uyanıyor ve gece de çok geç uyuyor. Erken yatırmayı başarabilsem bile (11 civarı) mutlaka 1 saat uyuyup uyanıyor. Geç kalktığımız için ara öğünümüzde 2 ye düştü. Kahvaltı ve akşam yemeği. Öğleye fırsat olmuyor. Gece geç saatlerde genelde bir öğün daha yapıyoruz. Ve asla doğru düzgün bişey yemiyor. Tabağını bitirmesi çok nadirendir. Süreklii emmek istiyor. Abartmıyorum 20 dakika da bir hatta bazen 10 dakikayı buluyor. Memeyi emzik sanıyor artık. Ve gün boyu aşırı derece de huysuz sürekli mızmızlanıyor. Gün boyu uslu durduğu zaman 1 saat bile değildir. 4 yaşında bir oğlum daha var ve inanın tüm düzenim alüst olmuş durumda. Emzirmeyi bırakmalı mıyım sizce? Yemeği ve uykusu düzene girer mi? Bi yandan da çok küçük olduğunu düşünüyorum içim sızlıyor ama böyle de çok bozuk bi düzen içinde oluyoruz. Napacağımı şaşırdım, aynı durumu yaşayan ve atlatan tecrübeli annelerim lütfen bana yardımcı olur musunuz?

Uyku duzeninin memeyle alakasi nedir? Birkac sabah kendi uykunuzdan feragat edip erken uyandiracaksiniz, uyku duzeninizi kuracaksiniz.

Memeyi kesmek istemenizi anlayabiliyorum ama uyku düzeniyle alakali yok. (2 bebegim var bir gunde toplam 3 saat ancak uyuyorum)

Memeyi keserseniz mecburen ek gidaya temelli donus yapacaginiz icin cocugun yeme duzeni iyilesebilir ama soyle bir durum mevcut 1 yas itibariyle tat alma duyusu gelismis oluyor ve gida reddi bundan kaynakli da olabilir.

Doktorunuz ne önerdi? Persentilini o görüp yorumlar şimdi buradan konuşmak yorum yapmak zor. Çok geç yatıyor bence sabah zorla uyandırın gündüz bir şekilde uyutmayın bir iki gün dışarı çıkın. Gece yatmaya alışsın. Böyle sizin sistem de çöker hasta olursunuz

Benim oğlumda böyleydi. Ben çalıştığım için annem bakıyordu. Çocuğu ikindi vakti sallayıp uyutuyordu o da haliyle gece uyumuyordu. Bence sorun meme emmesi değil öğle uykusuna çok geç yatması.

Haklısınız kahvaltı faslı bitene dek saat 2-3ü buluyor. Acaba şuan biri gelir mi birden gelirse kahvaltı henüz ortada stresi çok kötü. Ev işi yemek derken gün bitiyor. Bende bedenen değil ruhsal olarak çöküntüdeyim

Erken kaldırsam, gündüz hiç uyutmayıp akşam 8de uyursam bikaç gün diretsem olur mu sizce

Nasıl düzene soktunuz acaba?
Annemi zor da olsa geç saatte uyutmamaya ikna ettim. Öyle olunca akşam normal saatlerde uyumaya başladı. Birde benim oğlum ek gıdaya direniyordu, karnı doymadığı için de sürekli emmek istiyordu. Akşam sevdiği şeyleri verip karnını doyurmaya çalışıyordum. Karnı tok, uykusuda gelmiş olunca yatıp uyuyordu güzel güzel.

Erken kaldırsam, gündüz hiç uyutmayıp akşam 8de uyursam bikaç gün diretsem olur mu sizce
Uyku düzeni tam olarak böyle kurulur.
Çocuk kaçta yatarsa yatsın sabah erken uyandırılır. Makul saatte öğlen uykusuna yatırılır. Bir kaç gün içinde çpcuk kendini o saate ayarlar.
Ufacık bebek öğlen kalkıyor gece yatıyor
Benim 6 yaş oğlum tatilde 10.30dan 11e çekti
Çıldırıyorum. Siz hap kadar bebeği gede yarısına süründürüyorsunuz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…