1 yaş kızımı sütten kesmeli miyim? Lütfen yardımcı olun

Süt konusunda bir şey diyemiyorum ama uyku düzeni için erken yatıp erken kalkacaklar. Benim Mart'ta 1 yaşına girmiş olan yeğenim sabah ezanı ile kalkıyor desem yalan olmaz gece 8.5 gibi de uyuyor. Gece de bir kere kalkıp anne sütü emiyor onda da emzik yok biberon. Bir kere yanında uyuduğum için biliyorum. Sabah erkenden kaldırıp çocuğu yoracaksın koştur yürüt oyun oynat kendi uykuya dalarsa uyandır böyle böyle 1 hafta uğraş uykusu düzene girer. Büyüğü de alışmış olur uyku düzenine. Öğlen kalkan çocuktan ne bekliyorsun gece de yatıyor kocaman adam sanki. Emzirmeye de ben olsam devam ederim 2 yaşına kadar. Emzirmek zor geliyorsa sağ biberonla ver

Sabah erken kaldırmaya çalışın biraz daha ve öğlen uykusunu 12-1 e alın en geç 4 te uyanmış olsun mesela sonrasında uyutmamaya çalışın. Uykusunu aldığı için akşam da uyumak istemiyordur

Merhaba hanımlar. Başlıktan anlayacağınız üzere 1 yaşında çocuğum var. Uyku ve beslenme düzenimiz berbat. Son dönemler de asla gece 2-3den önce uyumuyor, gece çok sık uyanıyor ve gündüz de tam uyanması haliyle 12-1 buluyor. Daha çok erken olmasına rağmen uzun süredir de öğlen uykularımız teke düştü. Öğlen 4 gibi uyuyor 5-6 gibi uyanıyor ve gece de çok geç uyuyor. Erken yatırmayı başarabilsem bile (11 civarı) mutlaka 1 saat uyuyup uyanıyor. Geç kalktığımız için ara öğünümüzde 2 ye düştü. Kahvaltı ve akşam yemeği. Öğleye fırsat olmuyor. Gece geç saatlerde genelde bir öğün daha yapıyoruz. Ve asla doğru düzgün bişey yemiyor. Tabağını bitirmesi çok nadirendir. Süreklii emmek istiyor. Abartmıyorum 20 dakika da bir hatta bazen 10 dakikayı buluyor. Memeyi emzik sanıyor artık. Ve gün boyu aşırı derece de huysuz sürekli mızmızlanıyor. Gün boyu uslu durduğu zaman 1 saat bile değildir. 4 yaşında bir oğlum daha var ve inanın tüm düzenim alüst olmuş durumda. Emzirmeyi bırakmalı mıyım sizce? Yemeği ve uykusu düzene girer mi? Bi yandan da çok küçük olduğunu düşünüyorum içim sızlıyor ama böyle de çok bozuk bi düzen içinde oluyoruz. Napacağımı şaşırdım, aynı durumu yaşayan ve atlatan tecrübeli annelerim lütfen bana yardımcı olur musunuz?
Bence çok küçük. Öğlen uykusu için 4 çok geç büyük ihtimalle o 2 saat ona yetiyordur. Siz sabah erkenden uyandırın biraz mizildar ağlar falan ama bir süre sonra alisir.

Kizim 4 aylikkken gaz sancilari kesildi. Oncesinde sancilari oldugu icin uykuya dalmasi gece 1 i buluyodu. Sancilar bitince de bi sure boyle devam etti. Sonrasinda doktor 15er dk öne alarak uyutun dedi. 00.45 00.30 gibi. Kademeli olarak geri cekmek bizde ise yaramisti

Ek olarak sunu soyleyeyim çevremde gördüğüm kadariyla cocuk buyudukce duzen oturtmak zorlasiyor. Uyku duzenini 6.ayda yapmaliydiniz simdi zorlanacaksiniz. Eger 1 yasinda duzen oturtamazsaniz 2 yasinda cok daha zor olacak. Çünkü 2 yasinda artik karar vermeyi ve verdikleri karari diretmeyi ogreniyolar. Benim kiz su an 2.5 yasinda ve uyku duzeni oturmus bir cocuk. Buna rağmen zaman zaman zorlaniyoruz. Uykum geldi diyor, gozleri kapanıyor yataga geliyoruz anne susadim, anne cis geldi, anne bebegim susadi, anne kaşınıyorum vs diyerek uyumamak icin bahaneler buluyor

Benim kızım tam 19-20ay boyunca gece saat başı kalkan bir bebekti (şuan 21aylık) yani 1 aydır gece uzun süreler uyuyorum. Bu kadar uykusuz olmama rağmen asla sabah geç kalkmasına müsade etmedim 7-8-8,5ta kalktı 12 aylıkken öğlen uykusunu teke düşürdüm(3 saat uyuyordu) bu düzen yeme saatleri hiç değişmedi akşam 9-9,5ta uyurdu 2 saat sonra kalkmalar başlardı direndim düzeni bozmadım ve kendi kendine gece uyumaya başladı. Özetlemek gerekirse 12-18 ay arası 8de kalkış 12,5-15,5 arası öğlen, 21:00-21:30 akşam uykusu şeklindeydi. 18 aydan sonra öğlen uykusu 2 saate düştü. Bence uyku düzeni yemekten daha önemli. Persentilde iyiyse beslenmesi yetiyordur.

Merhaba hanımlar. Başlıktan anlayacağınız üzere 1 yaşında çocuğum var. Uyku ve beslenme düzenimiz berbat. Son dönemler de asla gece 2-3den önce uyumuyor, gece çok sık uyanıyor ve gündüz de tam uyanması haliyle 12-1 buluyor. Daha çok erken olmasına rağmen uzun süredir de öğlen uykularımız teke düştü. Öğlen 4 gibi uyuyor 5-6 gibi uyanıyor ve gece de çok geç uyuyor. Erken yatırmayı başarabilsem bile (11 civarı) mutlaka 1 saat uyuyup uyanıyor. Geç kalktığımız için ara öğünümüzde 2 ye düştü. Kahvaltı ve akşam yemeği. Öğleye fırsat olmuyor. Gece geç saatlerde genelde bir öğün daha yapıyoruz. Ve asla doğru düzgün bişey yemiyor. Tabağını bitirmesi çok nadirendir. Süreklii emmek istiyor. Abartmıyorum 20 dakika da bir hatta bazen 10 dakikayı buluyor. Memeyi emzik sanıyor artık. Ve gün boyu aşırı derece de huysuz sürekli mızmızlanıyor. Gün boyu uslu durduğu zaman 1 saat bile değildir. 4 yaşında bir oğlum daha var ve inanın tüm düzenim alüst olmuş durumda. Emzirmeyi bırakmalı mıyım sizce? Yemeği ve uykusu düzene girer mi? Bi yandan da çok küçük olduğunu düşünüyorum içim sızlıyor ama böyle de çok bozuk bi düzen içinde oluyoruz. Napacağımı şaşırdım, aynı durumu yaşayan ve atlatan tecrübeli annelerim lütfen bana yardımcı olur musunuz?
Sabah uykusunu 7 bucuga xekmeden hıc bısey duzelmez
24 ay olmadan da bebek sutten kesilmez
Gece emmesini kesinsadece

Erken kaldırsam, gündüz hiç uyutmayıp akşam 8de uyursam bikaç gün diretsem olur mu sizce
Şuan ki düzen yanlış ama bu söylediğinizde yanlış. 1 yaş çocuğu öğlen uyumazsa dayanamaz yani mumkun değil yazık. Uykuya da ihtiyacı var çocuğun ama düzenli saatlerde. Bence şuan sütten kesmek yanlış hareket. Uyanma saatini erkene çekmeniz gerekiyor. Evet bu ilk 1 hafta sizinde bebeğinde uykusunu tam alamamasına sebep olur ama kalıcı ve düzenli bir çözüm olur.

Basit bir 1 yaş uyku düzeni tablosu bulup saatlerine uyabilirsiniz. Doktor persentil açısından uygun görürse gece beslenmesini teke düşürebilirsiniz. Bir de emerken uyutmamaya calısın. Gece aglar baslrda sonra alısır. Uyumayan cocuk ek gıda da yemez cünkü

Bu gibi bir durum değil lakin iki örnek vermek isterim.
1. Gece memeden gelen süt yetmedigi icin gece mama vermeye başlamıştım, yan komşu rahatsız olmasin diye her agladiginda mama dayamışın çocuğuma, aman birileri rahatsiz olmasin aman aglamasin diye, o dönem eşim yanimizda değildi.
Eşim geldi, bundan 1 ay önce ilk bu durumu düzeltmeye girmiştik (yan komsum memlekete gitti). 1.5 saatte bire düşmüştü ağlayıp mama isteyerek uyanmalari, 5 gece sürdü, cok korkunç gecelerdi, ağladı, salladık, aramıza yatirdik, sakinlesince geri besigine koyduk falan derken şuan gece 6 saat kesintisiz uyuyor.
2. Bir dönem sallanmaya çok alışmıştı, ozellikle bu mama kesme doneminden sonra, mama olayini halledince, hop beşiğin ayakları içe katladık sallanma yok artik diye, 2 gece korkunç geçti, ağlarken odadan çıktığımız var, simdi koyuyorum beşige ve uyuyor.
Kısacası biraz sizinle alakali, sinir sisteminiz bu süreci kaldırabilecekse, meme vermeyi azaltın, oyalayın, 9da besigine koyun çıkın odadan, uzmanlarda söylüyorlar, gece uyaninca asla mekan degisikligi yapmayin, besiginde kalsın.
Zor oluyor emin olun ama bebiş buyutmek basli başına bir zorluk zaten. Kolay gelsin 🩷

Erken kaldırsam, gündüz hiç uyutmayıp akşam 8de uyursam bikaç gün diretsem olur mu sizce
Olur. Erken kaldırın gündüz uyku süresini azaltın, iki kez uyuyorsa bir kez uyutun. Bir kaç gün deneyin ama şu var dışarı çıkarın parka götürün biraz yorulsun uykudan önce. Anne sütüne devam ediniz, bebeğinizin uykusu düzelmeli. Gece uyanmazsa emzirmeyin bu süreçte. Bebekler stres hormonu salgıladığı zaman daha zor uyur. Hiç uyutmazsanız bu seferde daha zor uykuya dalacaktır. Azıcık kısa uyku olmalı gün içinde.

Öncelikle bir kitap tavsiye edeceğim, bebek bakiminda mucizevi cozumler, tracy hogg. Gerçekten bir mucize... Üç cocugumunda uyku yemek düzenini bu kitaba göre yapmıştım. Hala da şükür iyi gidiyor.

Önerim şöyle, öncelikle 5 gün minimum sizin yaninizda olup size yardım edecek birini bulun. Eş izin alsın, yada kayinvalide anne vs gelsin. Çünkü çocuk bakımı zor bir iş. Tek başımıza uykusuzlukla ve iki çocukla mücadele etmek zorunda değilsiniz. Yardım almak sizi kötü anne yapmaz mutlu anne yapar.

Gece kaçta yatmış olursa olsun mutlaka sabah 7 de uyandırın bebeğinizi. Kahvaltısını verin. Emme konusunu durumdan ayrı tutuyorum. Çünkü mesele daha çok uyku sorunu gibi. Kahvaltı sonrası vakit geçirip 11.30 gibi öğle uykusuna yatırım. Tavsiyem emzirerek değil bir uyku rutini ile uyutmabizdan yana. Kitapta çok güzel rutinler anlatiliyor. Ben ikizlerimi hep rutinle uyuturdum. Öğle uykusunda uyansa da yine uyumasina teşvik edip 2-2 buçuk saati buldurun. 2 gibi uyanan bebegi yine öğle yemeği ile akşam 7 ye kadar tutup 7 den 8e kadar (benim o yaşta düzenim 7 bucuktu ama kışın hava karardigi için rahat oluyor. Yazın 8-8.30 y bulabilir.) uyku rutini uygulayın. Banyo yaptırın masajla yağlayın ninniler sessiz sevgi gostergeleri minik dokunuşlar ve uykuya yine uyku yardımcısıyla geçiş. Emzik olabilir, uyku arkdasi olabilir. Çok zor oluyorsa emzirme de bulunmak... sonrasında uyansa bile gece uykusu gibi düşünüp asla lamba yakmayın. Gerekirse tüm lambaları kapatıp onun yakınında olup uyumasina teşvik edin. Gece emzirmelerinde de göz temasından fazla dokunmadan kaçının ki uykusu açılmasın. Asla minik oyunlar bile oynamayın.

Benim kitaptan yorumladiklarim boyleydi. Ama. 1 yaşı unutmuş da olabilirim. İki ya da üç uyku yapıyorsa onun belli aralıkları vardı kitapta. Ama asla 4 den sonra bir ara uyku yapmasına izin vermeyin.

Allah kolaylık versin zor işler..
Sağlıkla büyütün.
Allah isteyen herkese nasip etsin bu dertleri 🥰

Erken uyandırın. 7.30 en geç 8 de. Kahvaltı, oyun, kitap oyalayın. 11-12 civarı bayılır zaten. 1.5-2 saat uyur. 3 saat bile uyuyabilir.

Benim oğlum 1 yaşında 2 defa uyuyordu (ikinci uyku akşam üstü) ama bazı akranları tek uykuya düşmüştü. O da 2 aya tek uykuya düştü ama izin versem akşam üstü kısa uyurdu yine. O kısa uyku yüzünden gece geç uyuyordu ve sabah geç uyanıyordu. Hoop düzen bozuluyordu. Neler çektik...

Tavsiyem öğlen uyandıktan sonra oyalayın uyumasın. Akşam üstü parka götürün. Hem enerjisini atar, yorulur. Sonra dönünce de bıcı bıcısını yaptırın. Doyurun. Sonrası sakin geceler.

Burda bir iki önemli detay var. Öğle uykusuna onu yatırınca siz de dinlenin, kaliteli zaman geçirin kendinizle. Yoksa sabrınız tükenir. İkincisi eşiniz işten dönünce en az 1-2 saat ilgilensin. Hatta o parka götürsün mümkünse. Siz o ara işlerinizi yaparsınız veya dinlenirsiniz. Bu da sizi deşarj eder. Akşam 8-9 gibi uyuyordu oğlum bu düzende. Akşam da eşinizle vakit geçirirsiniz. Bu da yine güzel bir deşarj demek.

Son olarak düzeni sağladıktan sonra hep öyle kalmıyor malesef. Yok ataktı, yok diş çıkarmaydı, yok gripti... Düzen tepetaklak oluyor. Tam da o kriz zamanları meme bir kurtuluş. Bağışıklık sağlar, ateş düşürür, çocuğu sakinleştirir ve daha bir sürü şey... 1 yaş çocuğu durup dururken memeden kesmek, topuğuna sıkmak gibi bir şey. 1 yıl içinde ne dediğimi anlayacaksınız.

Sütle alakalı değil ki öncelikle çocuğun uykusunu düzene sokmanız gerek . Hergün sabah 1 saat erken uyandırın diyelim 12 de uyanıyorsa öğlen siz 11 de kaldırın derken 7 de kalksın sabah öğlen de 12:00 de öğlen uykusuna yatacak .

Sabah kalkış saatini erkene (en geç 8.30) çekmediğiniz sürece uykusu düzene girmeyecek, kendisi de uykusuzluktan perişan olduğu için sürekli memede muhtemelen.
Arkadaşın düzeni hakkında birsey diyemem ama bizimde benzer malesef tek fark bizimki 8 dedimmi hatta bazen 7de uyanır ama uyuması 10u buluyor gece 2 bucuk 3 gibi başlayıp 5e Kadar emmek icin sık sık uyanıyoruz kahvaltı 11 bazen 1 buluyor cunku uyaninca emmek istiyor sadece ve 10 gibi tekrsr bi yarim saat uyuyor mesela bugun o yarim saatlik uykuyla duruyoruz öğle yemeği muz ve yogurt aksam yemegi yedirebilirsek yicek yoksa mızmızlanarak 9 bucuk 10 olcak saat uyumak icin

Haklısınız kahvaltı faslı bitene dek saat 2-3ü buluyor. Acaba şuan biri gelir mi birden gelirse kahvaltı henüz ortada stresi çok kötü. Ev işi yemek derken gün bitiyor. Bende bedenen değil ruhsal olarak çöküntüdeyim
Biz de 6.aydan 12.aya kadar benzer Bi uyku düzenindeydik. Öğlen 1 de uyanıyorduk.4 gibi uyuyup 6 gibi uyanıyordu. Ondan sonra uyutmayayım da 9-10 gibi gece uykusuna yatsın diyordum ama dediğiniz gibi akşam 9 gibi uyuduktan 1 saat sonra uyanıyordu ve gece 1 de ancak uyuyordu.

Sonra ben buna Bi dur dedim artık sabah 10 da kaldırmaya başladım biraz direndik birbirimize ama bi anda öğle uykusunu 1 e indirdi. Şuan 14 aylık 9-10 gibi uyanıyor 1-2 gibi öğle uykusuna yatıp 5 gibi uyanıyor. Gece de 10-11 arası uyuyor.

X