Yeni ev konusunda eşimin dayatması

labellevie

Guru
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
11 Haziran 2010
7.312
12.746
Edit: Konu 2011 yılına ait, köprünün altıdan çok sular aktı. Konuya hala yorum yazıldığı için edit yapmak istedim.

Çok mühim bir konu değil ama görüşlerinize ve yorumlarınıza ihtiyacım var. Ben acaba çok mu katı ve hırçın bir insanım daha mı anlayışlı olmam gerekiyor okuyup yorumlarsanız sevinirim.
Yorumlarımı ve önceki konularımı okuyon tanır, ben kendi ailemden uzakta eşimin ailesiyle aynı şehirde yaşıyorum.
Kendimi bildim bileli kendi kararlarımı kendim veririm ailem kararlarıma asla karışmaz, sadece sen daha mutlu olacaksan öyle yap derler.
Bundan iki sene önce bu şehre geldim, ilk başlarda birkaç ay eşimin ailesinde kaldım bazı sorunlar yaşadım, kırgınım.
Çalışıyorum, eşyalarımızı eşimle ikimiz aldık, düğünümüzü kendimiz yaptık.
İlk evim çalıştığım kurumun lojmanıydı, eşimin ailesinin ısrarlarıyla oraya taşındım, bakımsızdı ve 4-5 ay sonra tadilata girecekti tabi kesin değildi ben istemedim eşimin ailesi orası iyidir bir kaç yıl orda oturursunuz para biriktirip ev alırsınız dedi.
Aptallık bende gidip başvurdum çıktı, önce ilaçladılar böcek vardı evde sonra temizlettik bir sürü şey kırık döküktü onları yaptırdık.
Neyse taşındım, elimden böcek ilacı düşmedi, tam bitti derken mutfak dolabını bir açıyordum bir sürü böcek dolaşıyor, kabus gibiydi.
6 ay o evde kaldık sonra tadilat yapılcak dendi başladık ev aramaya.
Bir ev beğendim tam istediğim gibiydi, çok lüks değildi ama sıfırdı bir temizlik yapıp taşıncaktık.
Yine eşimin ailesi kirası çok, başka ev bakın bir sürü ev var dediler karar verdiğimizde çoktan tutulmuştu.
Sonra abisi bir ev buldu ona bakın dedi, gittik ev kiralık değil satılık ev sahibi kiraya vermek istemiyordu ama o dönemde satamadığı ve bizi kıramadığı için kiraya verdi.
Şimdi bir yıl olmadan ev satıldı ve yeni alanlar kendileri oturcak çıkmamız lazım.
Şimdi tekrar ev bakıyoruz, eşimin ailesi ev aldılar eşim onların çıktığı eve taşınmamızı teklif etti kabul etmedim. Eski evlerinin üst katları boşalıyormuş orayı söyledi ben onu da istemiyorum.
Gerçek şu ki kendimi ne gelin gibi ne de yeni evli gibi hissetmedim, taşıncağımız evin güzel olmasını istiyorum.
Eşim de bir iki sene sonra ev alırız, oraya taşınalım birkaç sene idare et diyor ama bende idare edicek hal kalmadı.
Eşimin ailesi biz evlenirken kiracısınız çok eşya almayın, pahalı olmasın taşınırken yıpranır kendi eviniz olduğunda değiştirirsiniz dediler şimdi evim inanın öğrenci evi gibi.
Bana da ilk başlarda mantıklı geldi, başkası ne der diye düşünmem, kıskanmam ama eşimin yeni evlenen arkadaşlarının evine gittiğim zaman kendimi kötü hissediyorum.
Onlar tek maaşla almışlar herşeyin en güzelinden ki onlar da kirada oturuyorlar.
Şimdi benim istediğim gibi bir eve çıkmak ve beğenmediğim birkaç parça eşyayı değiştirmek eksiklerimizi tamamlamak.
Bize bunları yaptıran ailesi şimdi lüksünden hiç fedakarlık yapmıyor, ev aldılar banyoyu falan yaptırdılar, daha yeni olan mutfağı değiştirmeyi düşünüyorlar.
Aldıkları ev daha büyük, yeni mobilya almayı düşünüyorlardı, ben de dert etmeyin zamanla alırsınız acelesi yok dedim bana o evi aldık herşey mükemmel olmalı herşeyin en iyisinden alıcaz dediler.
Sizce tekrar istemediğim, beğenmediğim bir eve daha tekrar taşınmalı bir iki yıl idare etmeli miyim yoksa taviz vermemeli miyim?
Uzun oldu hakkınızı helal edin, okuyup yorum yapacak olanlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
arkadaşım yeni evlendiğimizde bizde eşyalarımız kırılıp dökülmesin diye eşya almamıştık.
sonra kendi evimize taşınıp aldık bende senin gibidüşünmüştüm ama insanın içine batıyor, haklısın.
ev konusunda istemediğin bir şey yapmak seni mutsuz eder.
sende bu mutsuzluğunu evliliğinize yansıtırsın. senin için eşinin istediği çok mutsuz edecek bir sey degilse kabul et ama cok rahatsız olacaksan kabul etme cünkü ileride telafisi zor yaralara sebep olabilir. sadece kendini dinle en doğru kararı sen biliyorsun zaten...

inşallah yardımcı olabilmişimdir.

arkadaşım yeni evlendiğimizde bizde eşyalarımız kırılıp dökülmesin diye eşya almamıştık.
sonra kendi evimize taşınıp aldık bende senin gibidüşünmüştüm ama insanın içine batıyor, haklısın.
ev konusunda istemediğin bir şey yapmak seni mutsuz eder.
sende bu mutsuzluğunu evliliğinize yansıtırsın. senin için eşinin istediği çok mutsuz edecek bir sey degilse kabul et ama cok rahatsız olacaksan kabul etme cünkü ileride telafisi zor yaralara sebep olabilir. sadece kendini dinle en doğru kararı sen biliyorsun zaten...

inşallah yardımcı olabilmişimdir.
Kesinlikle çok yardımcı oldun ben de öyle düşünüyorum birkez daha istemediğim şeyi yapmak beni mutsuz edicek. Zaten inanın evimize hiç ısınamadım, hiçbir şey gözümde yok.
Bekarken aldığım eşyaların üstüne titrerdim, evimi dip bucak temizlerdim şimdi hiç içimden gelmiyor.
O evim kadar sıcaklık bulamıyorum burda.

Kesinlikle çok yardımcı oldun ben de öyle düşünüyorum birkez daha istemediğim şeyi yapmak beni mutsuz edicek. Zaten inanın evimize hiç ısınamadım, hiçbir şey gözümde yok.
Bekarken aldığım eşyaların üstüne titrerdim, evimi dip bucak temizlerdim şimdi hiç içimden gelmiyor.
O evim kadar sıcaklık bulamıyorum burda.

seni çok iyi anlıyorum. erkekler biraz basit düşünüyorlar ama orası senin evin, huzur bulman gereken yer, bunu anlayamıyorlar. inşallah olaylar istediğin gibi çözümlenir...

gelininin evine müdahele eden kaynanalardan nefret ediyorum:KK47::KK47:
eşinin ailesinden uzak olabileceğin bir yere taşın bence yoksa hep yuvanıza burunlarını sokacaklar:KK47:

Eğer istediğiniz gibi bir ev ve eşya için sizi zorlayacak bir borca girecekseniz, eşinizin önerisini bir kere daha değerlendirin isterseniz. Tabi insan bir an önce herşeyin hayal ettiği gibi olmasını ister, ama bazen borç ödeme sıkıntıları ile boğuşurken o elde ettiklerinin tadını çıkartamaz, aksine evliliğini yıpratır. Başka evli arkadaşlarınızın, ya da eşinizin ailesinin yeni evini hiç düşünmeyin, önemli olan sizin bütçeniz, sizin diğer konulardaki uyumunuz. Güzel ev ve eşyalar, eğer ağız tadınız, huzurunuz yerindeyse sizi mutlu eder.

Eğer istediğiniz gibi bir ev ve eşya için sizi zorlayacak bir borca girecekseniz, eşinizin önerisini bir kere daha değerlendirin isterseniz. Tabi insan bir an önce herşeyin hayal ettiği gibi olmasını ister, ama bazen borç ödeme sıkıntıları ile boğuşurken o elde ettiklerinin tadını çıkartamaz, aksine evliliğini yıpratır. Başka evli arkadaşlarınızın, ya da eşinizin ailesinin yeni evini hiç düşünmeyin, önemli olan sizin bütçeniz, sizin diğer konulardaki uyumunuz. Güzel ev ve eşyalar, eğer ağız tadınız, huzurunuz yerindeyse sizi mutlu eder.
Canım kesinlikle ben de büyük bir borcun altına girip herşeyin en lüksünü almaya karşıyım. Çok abartı birşey istemiyorum benim istediğim gibi bir evi tutacak gücümüz var.
Kaldı ki ilk seferinde böceklerle boğuşunca neye uğradığımı şaşırdım. 1,5 yılda bu 3. evimiz olucak.
Ev alıncaya kadar en az 2-3 sene beklicez istediğim gibi bir ev olsun istiyorum. Ayrıca eşim bizim evimizden kısıp kendi ailesine yardım etmeye çalışıyor.

Canım kesinlikle ben de büyük bir borcun altına girip herşeyin en lüksünü almaya karşıyım. Çok abartı birşey istemiyorum benim istediğim gibi bir evi tutacak gücümüz var.
Kaldı ki ilk seferinde böceklerle boğuşunca neye uğradığımı şaşırdım. 1,5 yılda bu 3. evimiz olucak.
Ev alıncaya kadar en az 2-3 sene beklicez istediğim gibi bir ev olsun istiyorum. Ayrıca eşim bizim evimizden kısıp kendi ailesine yardım etmeye çalışıyor.

hayatım sen nekadar kısarsan o ailesine harcıycak
herşey gençlik te güzel bundan 3 5 yılsonra çoluk çocuk derdi başlayınca hiç bişey yapamazsın
içinde kalmasın durumunun el verdiği ölçüde her istediğini al
insanın içinde uhte kalıyo

Ayrıca eşim bizim evimizden kısıp kendi ailesine yardım etmeye çalışıyor.

Evet, o zaman gönlünüze göre bir yer tutun tabi. Belki zaten öyle yapıyorsunuz ama, eşinizin ailesine yardım konusunu, aman, çok nazikce halletmeye çalışın, çünkü burada da hep okuyoruz bu konular evliliğe bir girmeye görsün, olay tatsızlaştıkça tatsızlaşıyor.

ikinizde çalışıyorsunuz.neden istediğiniz gibi bir evde oturmayasınız.illa ev almakmı lazım.nerde mutluysan orada otur canım:KK34:

hayatım sen nekadar kısarsan o ailesine harcıycak
herşey gençlik te güzel bundan 3 5 yılsonra çoluk çocuk derdi başlayınca hiç bişey yapamazsın
içinde kalmasın durumunun el verdiği ölçüde her istediğini al
insanın içinde uhte kalıyo
Kesinlikle zaten kardeşinin borcunu üstlendi, bir kaç sefer para gönderdi, hatta bana birkez kardeşi için kredi çekmemi istedi kabul etmedim ben ödücem diyor bir de, kredinin taksiti benim maaşımdan düşücek sanki bana al kredinin taksiti dicek.
Son iki aya kadar evimizin kirasını masraflarını ben ödüyordum, baktım o sürekli ailesine veriyor.
Hatta bir kez bana senin maaşınla geçiniriz benim maaşımı da aileme veririz demişti.
Teşekkür ederim inşallah istediğim gibi bir ev bulup zamanla istediğim şeyleri alırım.

Evet, o zaman gönlünüze göre bir yer tutun tabi. Belki zaten öyle yapıyorsunuz ama, eşinizin ailesine yardım konusunu, aman, çok nazikce halletmeye çalışın, çünkü burada da hep okuyoruz bu konular evliliğe bir girmeye görsün, olay tatsızlaştıkça tatsızlaşıyor.
Ben işte nazikçe halledemiyorum sinirleniyorum, haksızlığa gelemiyorum. Hep benden bekleniyor fedakarlık yapmak, imkanımız yok diye hiçbir şey yapmadılar evlenirken ama herşeye müdahale ettiler.
Daha ne desem, yok çok açılmayın, masraf yapmayın diyen insanlar bizim düğünümüzde gitmişler 2 şer 3 er elbise almışlar hangisini beğenirlerse. Bütün akrabalarına bohça yapmışlar gösteriyorlar hep marka almışlar. Tabi eşimden alıyorlar parayı. Nefret ediyorum hepsinden.

ikinizde çalışıyorsunuz.neden istediğiniz gibi bir evde oturmayasınız.illa ev almakmı lazım.nerde mutluysan orada otur canım:KK34:
İşte ben de bunu anlamıyorum. İnanın komedi gibi. O dönem bize çevresi ev arıyor işte telefonla diyorlar yeni evlendiler kirası yüksek olmasın borçları var falan. Bize birkaç ev gösterdiler harabe gibi.
Allah düşürmesin tabi kimin ne olacağı belli değil ama o kadar kötü değil durumumuz. Ben tek başıma çalışırken Ankara gibi bir yerde daha güzel evde oturuyordum, geçinip gidiyordum.

Ben işte nazikçe halledemiyorum sinirleniyorum, haksızlığa gelemiyorum. Hep benden bekleniyor fedakarlık yapmak, imkanımız yok diye hiçbir şey yapmadılar evlenirken ama herşeye müdahale ettiler.
Daha ne desem, yok çok açılmayın, masraf yapmayın diyen insanlar bizim düğünümüzde gitmişler 2 şer 3 er elbise almışlar hangisini beğenirlerse. Bütün akrabalarına bohça yapmışlar gösteriyorlar hep marka almışlar. Tabi eşimden alıyorlar parayı. Nefret ediyorum hepsinden.

Çok haklısınız tabi, ben yemedim sen ye demenin de alemi yok. Eşiniz fark edemiyor mu tüm bunları, hayret doğrusu. Evet, siz kendi evinizi gönlünüzce düzenleyin, biraz harcamalarınızı ya da birikimlerinizi artırın, belki o zaman anlar eşiniz bu işin onun düşündüğü gibi devam edemeyeceğini, artık sizin ayrı bir aile olduğunuzu.

İşte ben de bunu anlamıyorum. İnanın komedi gibi. O dönem bize çevresi ev arıyor işte telefonla diyorlar yeni evlendiler kirası yüksek olmasın borçları var falan. Bize birkaç ev gösterdiler harabe gibi.
Allah düşürmesin tabi kimin ne olacağı belli değil ama o kadar kötü değil durumumuz. Ben tek başıma çalışırken Ankara gibi bir yerde daha güzel evde oturuyordum, geçinip gidiyordum.

takma canım kimseyi,sen istediğin gibiş bir ev bul,istediğin eşyaları al ve hakettiğin hayatı yaşa.hem ne demekmiş seninmaşşla geçinelim,benimkini aileme verelim.o zaman sende söyle benim maaşımı da benim aileme verelim diye:KK34:

:KK70: canım arkadaşım allah başka sıkıntı vermesin inşallah...
fikrim canım içine sinen bir eve taşınman ve örneğin oturma odanı yemek danı ikisini değiştirirsin güzel bir şey bak derim allahın izni ile kendi evine çıkarkende götürürsün...
be salonumu değiştirdim duvarı açık renge boyattım insana moral veriyo böyle şeyler
sen çalışan bir kadınsın neden öğrenci evi gibi evde oturasınki...

Çok haklısınız tabi, ben yemedim sen ye demenin de alemi yok. Eşiniz fark edemiyor mu tüm bunları, hayret doğrusu. Evet, siz kendi evinizi gönlünüzce düzenleyin, biraz harcamalarınızı ya da birikimlerinizi artırın, belki o zaman anlar eşiniz bu işin onun düşündüğü gibi devam edemeyeceğini, artık sizin ayrı bir aile olduğunuzu.
Ben eşimin ve ailesinin mantığını anlamadım, eşim kendini onlara karşı sorumlu hissediyor. Evin reisiyim bakmak zorundayım diyor ama bizim evimizi düşünmüyor. Teşekkürler zaten geri adım atmayı düşünmüyorum. Çok mu agresif davranıyorum diye şüpheye düştüm kendimden.

X