Lutfen yardim edin

cileklipankek

Üye
Kayıtlı Üye
22 Nisan 2016
35
16
26
Merhaba arkadaşlar. Benim bir cüce tavşanım var. Yaklaşık 2 senedir benimle. Dislerinde sorun var alt disleri ust dislerinin onunde duruyor(aslinda tam tersi olmasi gerekiyor). Bu nedenle yemek yerken zorlaniyor hep yardima ihtiyac duyuyor. Dis yapisi bozuk oldugu icin disleri birbirine surtunmuyor ve asinmiyor boylece disleri uzuyor. internetten cok arastirdim. Yaklasik 20 25 tane veteriner aradim telefonla gorustum. Neredeyse hepsi tavsan bakmadiklarini, bakanlar ise dislerinin kesilmesi gerektigini ancak bu islemi yapmadiklarini soylediler. Basta kestirmwk istemedim dis kesilirmi hic?? Diye dusundum cok arastirdim baska yol bulamadim. Hem yemek yiyemiyordu hemde cok uzamisti disleri hastalanmasindan yada dislerinin damagina gecmesinden korktum . Dis torpuleme ile ilgilide birseyler okudum ancak boyle bir islemi yapmadiklarini kesilebilecegini soylediler. Türkce aratarak pek birsey bulamadim ama yabanci videolarda dis kesim goruntuleri gordum. Son olarak bir yerde karar kildim ve once uyusturdular, kemik keskisi ile kestiler. Ama tam duz bir kesim olmadi. Yinede tavsanim tekrar yemek yiyebildi. (Cok uzadigi zaman hic yiyemiyor.) Ancak sert seyleri yiyemiyordu. Ilkten disleri kisa oldugu icin diye dusundum. Havuc yiyemedi , salatalik ve marul yiyebiliyordu salatagida soymadan yemiyordu. Ne vererisem vereyim elimde o bitirene kadar tutmam gerekiyordu yoksa asla yemiyordu. Bende hergun elimle besledim ve yiyemedigi icin verdigi kilolari almis oldu. Ama dislerinin uzamasi durmadi cunku alt disleri on tarafta oldugu icin disleri birbirine temas etmiyor yerken yani torpulenemiyordu. Disleri damaklarina baski yapmaya baslayinca ayni veterinere goturdum. Yine uyusturucu igne yapti. Ayni sekilde kesti ve bana dislerini torpulememi soyledi bu sekilde kestirmenin onune gecersin dedi. Buraya kadar tamam ama biraz daha kisaltalim diyerek keserken agzini yeterince acmadi ve etinin bi kismini sıkıstirdi. Kucuk bir kisim kan topladi ve o kadar sinirlendim ki! Bana orasi zaten var demesi ise beni cileden cikardi. Sonrada torpulicem diyerek asistanina yan taraftan torpu getirmesini istedi. Kiz getirdi. Torpu ile torpulerken hic dikkat etmeden neresi geldiyse torpuledi surekli dikkat edin dememe ragmen agzini yer yer yara etti. Uyusturucu igne yaptigi icin hayvan ses cikaramiyor aciyormu bilmiyorum hic yaptirmak istemiyorum cunku hangi ilac ile sakinlestirdigini de bilmiyorum , sakinlestirici yaptirmasam cani acir diye korkuyorum ama eve geldigim de gordum ki tavsanim ölu gibi yatiyordu! Yaptigi sakinlesetiricinin agir geldigini dusunuyorum.suan iyi. Ayrica inanamadigim kisim veterinerden ciktiktan sonra torpuyu istedigi dukkanin aslinda bir kuafor oldugunu gormemdi! O pislik yuvasi milletin elini ayagini torpuledikleri torpuyle tavsanimin disini torpulemisler!! Cok sinirlendim.
Lutfen bu konuda bilgisi olan yorum yapsin . Cene yapisinin duzelmesinin bir yolu yokmu? Her ay tavsanimin bu eziyeti cekmesini istemiyorum.. ve o yere kesinlikle geri gitmek istemiyorum. Ama bu islemi yapan veteriner yok denecek kadar az ne yapacagimi bilmiyorum... uzun oldu kusura bakmayin.
lutfen yardim edin..

X