Borçtan birikime..

bu arada deprem bölgesindeyseniz ziraat bankası memurlara 50.000 tl 0.99 faizle kredi veriyor. biz onu çektik birazınıeşim dükkana mal alırken kullandı birazıyla bilezik aldık. bana doğumda takacak🙈 kolye almak istiyordum ama zarar ediyormuş diye kibrit çöpü bilezik aldık.
ve deprem bölgesindekilere bankalar kredi-kredi kartı ödemelerini ağustosa kadar erteledi. biz bebeğin bütün alışverişini kartla yaptık (100.000e dayandı) önceden ödediğimiz aylık 3500 civarı krediler de duruyor. biraz para arttırmaya çalışıyoruz ki ağustosta zorlanmayalım.

ben de temmuz zammını bekliyordum ama ev sahibi kiraya büyük bi zam yaptı. uyguna oturuyorduk. maaşa gelen zam kiraya gidecek hayat ne kadar zorlaştı böyle ya 😪

Sabah sabah eşimle yine beyin fırtınası yaptık 😁 şimdi biz martta araba almıştık 264 bine. Km si 100 binlerde. Eşim km si çok yükselmeden satsak üzerine de elimizdeki altınları satsak üstüne koyup model mi yükseltsek diyor. Bana da mantıklı geldi çünkü araba ve ev kadar hızlı degerlenen birsey yok şu enflasyonda. 325 bine arabayı satsak 3 ayda 60 bin kar demek. 400 bin civarı araba alsak ? Biraz arastiracagiz

Bizim arabanın piyasası 400 bin civarı görünüyor sahibinden de. 3 ay da bu kadar artmış midir 😯 400 bine satsak 3 ayda 140 bin kar demek 😯

Bizim arabanın piyasası 400 bin civarı görünüyor sahibinden de. 3 ay da bu kadar artmış midir 😯 400 bine satsak 3 ayda 140 bin kar demek 😯
Merhaba. Artmıştır. Aşırı bir artış var çünkü. Piyasada sıfır araba yok, talep temiz ikinci ellere kaydı.

Artı 8 binde hesabım şu anda. Alışkın değilim artıda olmaya. Ayın 15 inden sonra ödemeler olacağı için dokunamıyorum da. Yoksa durmaz alırdım altin. Keşke dün bankadan altin alsam 1 hafta kar edip satardım diye düşündüm 😬 para tl olarak kalınca batıyor bana

Deprem bölgesinde olduğumuz için lojmandan tahliye edilebiliriz. Kredileri araştırıyoruz ev alabilir miyiz diye. Bakalım zaman ne gösterecek. Borçtan gözüm korkmuyor iyi borç bunlar. İnşallah nasip olur ev borcuna girmek. Geniş mutfakli ve otoyol üzerinde olmayan sessiz sakin bir şekilde balkonunda haftasonu kahvaltılarini yapabilecegimiz bir ev nasip olur mu 😍

Uzun zamandır yazmamışım. Temmuz ayı birikimsiz geçiyor borçları ancak odeyebiliyoruz. Biraz daha kemer sıkmaya devam.

Bankada 2.88 gr altin vardı altin hesabımda. Bugün onu 10 gr a tamamladım. Eksiye girdik yine ama yapacak birsey yok. Bugün aldığın yarına kar getiriyor.
2 gr da gümüş aldım. Kendime bir hedef koydum her gün 1 gümüş alacağım. 20 lira gibi birsey. Her gün neye gitmiyor ki 20 lira.

Bu zamana kadar yaptığım birikimleri yazıp neler yapmışım görmek istiyorum.
260 bine aldığımız araç 400 bin civarı olmuş.
10 gr bankada altin.
7000 civarı borsada benim param var 20 bin civarı eşimin vardır.
41 gr bilezik
4 çeyrek
250 dolar

Teb den kart çıkardık. 40 binlik kredi kartı verdiler. 9 gr isciliksiz bilezik alıp bilezik miktarını 50 gr a çıkardım.
Eksi hesap iyice karıştı. 30 bin civarı eksideyiz. Ama bunun içinde eşimin kardeşine verdiğimiz borç, halka arzlara katıldığım tutarlar falan da var. Toparlayacagiz bakalım.

Merhabalar
Uzun bir aradan sonra geldim.
Hemde yeni borçlarla.
Hemde ne borçlar.
Aslında beklediğimiz bir borctu. 90 bin civarı. Eşim ben daha fazla üzülmeyeyim diye bana söylememiş, kredi çekmiş. Geri ödemesi 150 bin civarı. Bana söylemediği için bir sürü karttan dondurmeye çalışmış. Çünkü maaşıyla kapatması imkansız. Maaşını bana atıyordu zaten. Sonra benden kendine para gönderip duruyordu ne yapıyorsun bu paraları dediğimde arabanın çok yaktığını söylüyordu. Neyse yapacak birsey yok. Tabi kendi açtığı kartlara kredilere girdikçe girmiş. Dün hesap kitap yaptım hepsini yazacağım borçların.
Birikimlerimizin hepsi de gitti sadece kolumda 19 gram bilezik kaldı. 2024 te de borç ödemeye devam..

Öncelikle eksi 93 bin icerdeyim.
Kredi kartı toplam borç 29 bin.
Eşimin çektiği kredilerin toplamı 142 bin.
Her ay ödediğimiz sabit krediler 9 bin.

Merhabalar
Uzun bir aradan sonra geldim.
Hemde yeni borçlarla.
Hemde ne borçlar.
Aslında beklediğimiz bir borctu. 90 bin civarı. Eşim ben daha fazla üzülmeyeyim diye bana söylememiş, kredi çekmiş. Geri ödemesi 150 bin civarı. Bana söylemediği için bir sürü karttan dondurmeye çalışmış. Çünkü maaşıyla kapatması imkansız. Maaşını bana atıyordu zaten. Sonra benden kendine para gönderip duruyordu ne yapıyorsun bu paraları dediğimde arabanın çok yaktığını söylüyordu. Neyse yapacak birsey yok. Tabi kendi açtığı kartlara kredilere girdikçe girmiş. Dün hesap kitap yaptım hepsini yazacağım borçların.
Birikimlerimizin hepsi de gitti sadece kolumda 19 gram bilezik kaldı. 2024 te de borç ödemeye devam..
Eşiniz ne için kredi çekmişti? Özel değilse tabiki 😢

Eşiniz ne için kredi çekmişti? Özel değilse tabiki 😢
Eşim kpss yi kazanmıştı ama kurumuyla bir mahkeme geçmişi oldu. Diploma tarihiyle alakalı bir sorun. Davayı kazanıp göreve iade edilince toplu para almaya hak kazanmıştı görev yapmadığı süre için. 44 bin vermişlerdi 2015 yılında toplu para. 2018 yılında yine aynı dava karşımıza çıktı ve görevden alındı. O verdikleri toplu parayı geçen sene 90 bin olarak istemişler.

Ben de o dönem psikiyatriste gidiyorum bu durumları hala atlatamadigimdan dolayı. İlaç kullanıyordum. Eşimde ben daha fazla üzülmeyeyim diye gitmiş kredi çekmiş. Benim geçen hafta haberim oldu borçlardan. Ödeyememis bir kaç taksit, eve kagit geldi.

Biz ikinci kere görevden alınınca yine mahkeme açtık mahkeme süreci hala devam ediyor. Şaka gibi şu yaşadıklarım..
Adama da bir şey diyemiyorum o da kahroluyor. Elinde olan birsey değil ki.

Selamlar.
Ayın 1 inde eşimin maaşı yattı 14 bin.
Hepsini kartlara ödedi.
Bu arada ailem altin verdi bugün. Borç olarak aldım. Toplam 135 bin. Tüm eksi hesabı kapatıp artı 27 bine geçtim çok şükür. Eksi hesabın faizi bu ay 5 bin gelmişti. O faizden kurtulduk şükür.

Şimdi borclarimin güncel hali.
Benim kredi kartı 29 bin.
Eşimin çektiği kredi 58 bin
Eşimin kredi kartı 33 bin
Bir de bir tane daha kredi kartı var onun borcu da 35 bin
Benim önceliğim 3 kredi kartını bir an önce bitirmek.
Eşimin çektiği krediyi de erken ödemeyle daha düşük tutara kapatabilirsem ne ala.
Bu arada aylık 15.500 sabit giderlerimiz var (krediler, çocuğun kreş, servis, faturalar vb.)

X