Borçtan birikime..

24201806

Üye
Kayıtlı Üye
8 Aralık 2022
247
289
36
Merhaba gelir giderimi takip etmek ve hedeflerime 2023 yılında ulaşmak için bu konuyu açıyorum. Ben memurum eşim özel sektörde çalışıyor. 1 çocuğumuz var.

Gelirler 11.000 TL benim maaş
6.000 TL eşimin maaşı

12 bin kredi kartı
70 bin eksi hesap. öncelikli hedefim bu iki gider kalemini kapatmak ve bu arada yapabildiğim kadar yatırım yapmak.

2023 yılı itibariyle benim maaş 17 bin kadar (temmuzda artış olacak) eşimin maaşı 10 bin civarı. Arabamızı aldık 264.000,00 TL. Eksi hesap 67 bin küsür. Kredilerden biri Eylül ayında başlayacak. O zamana kadar eksiyi kapatıp birikim yapmak hedefim.
2023 temmuz itibariyle benim maaş 27 bin civarı, eşimin de 16 bin civari

Son düzenleme:
Merhaba gelir giderimi takip etmek ve hedeflerime 2023 yılında ulaşmak için bu konuyu açıyorum. Ben memurum eşim özel sektörde çalışıyor. 1 çocuğumuz var.

Gelirler 11.000 TL benim maaş (kira ve elektrik düşmüş hali) lojmanda kaldığımız için maaşımdan otomatik kesiliyor. Elektrik değişir her ay.
6.000 TL eşimin maaşı

12 bin kredi kartı
70 bin eksi hesap. öncelikli hedefim bu iki gider kalemini kapatmak ve bu arada yapabildiğim kadar yatırım yapmak.
Hayırlı olsun inşallah.
Tüm borçlulara tez zamanda ödeme kolaylığı dilerim.
Bu devirde borcun yoksa zenginsin.

6.000 TL eşimin maaşı

12 bin kredi kartı

Süper konu arkandayız hadi bakalim hep beraber :)

Bugün 2000 TL alacağım geldi 1000 TL ile kredi kartını kapattim. 1000 TL ile gram altın aldım.

Önce borçları bitirip sonra birikim yaparım diye düşünüyordum hep ama hem borç ödeyip hem yatırım yapmak daha akıllıca sanırım.
Bencede. Borçların bitmesini beklersek birikim yapamayız. Bitmiyor çünkü illaki birşey çıkıyor. Az borç az birikim. Ayrıca ben damacanaya 1 liralar atmaya başladım. Yarısı neredeyse dolacak. Fazla tutmaz belki ama 2 gr parası biriktirsem yeter

Bencede. Borçların bitmesini beklersek birikim yapamayız. Bitmiyor çünkü illaki birşey çıkıyor. Az borç az birikim. Ayrıca ben damacanaya 1 liralar atmaya başladım. Yarısı neredeyse dolacak. Fazla tutmaz belki ama 2 gr parası biriktirsem yeter
Kesinlikle borcun biri bitse başka bir borç başlıyor. En iyisi bir yerden yatırımın ucundan da tutmak.
Damacana güzel fikirmiş biz her harcamayı karttan yaptığımız için pek nakit para geçmiyor elime. Umarım bol bereketli olur yatirimlariniz sizin de

6.000 TL eşimin maaşı

12 bin kredi kartı
Merhaba, birikimin bereketli olsun. Benzer durumdayız, benim de eşim devlette fark olarak. Kızımı dogurdugumda ücretsiz izne ayrıldığım için kartlar ve ek hesaba yuklendik. Sonuç, içinden cikamadigimiz bir borç batağı.
Ev kendinizin mi? Çocuğunuz için okul veya bakıcı masrafınız var mi

Merhaba, birikimin bereketli olsun. Benzer durumdayız, benim de eşim devlette fark olarak. Kızımı dogurdugumda ücretsiz izne ayrıldığım için kartlar ve ek hesaba yuklendik. Sonuç, içinden cikamadigimiz bir borç batağı.
Merhaba ben de devletteyim ve lojmanda kalıyoruz. Aylık çok cüzi bir miktar kira veriyoruz yani. Çocuğum 4,5 yaşında ve kreşe gidiyor. Kreş ve servis parası toplam 2550 lira aylık.

Gram altin alabildiğim kadar alıp lojman hakkımız dolup çıkmak zorunda kalınca ev peşinati yaparız diye düşünüyoruz. Her ay bir kaç gram alıp kenara atıp unutacağım 4 sene sonra çıkaracağım ortaya diye düşünüyorum.

Sizin çocuğunuz kaç yaşında tek maaşla çok zor geçinmek hoş iki maaşla da öyle de..

Kredi kartı ekstrem kesilmiş ve 3173 lira asgari ödemesi var 1000 lira geçen hafta yatırdığım halde..
Ben market alışverişini genellikle 1 hafta 10 gün arası sanal olarak yapıyorum ve günlük ekmek bile almıyorum market alışverişi yapana kadar çünkü marketlere uzak evimiz. Bu alışverişleri de kredi kartından yapıyorum ama bu ay şöyle bir karar verdim banka kartımdan yapacağım bu market harcamalarını da. Zaten eksiye her türlü düşüyoruz bari borçlardan biri azalsın psikolojik olarak kendimi daha iyi hissedebilirim.

nakit para biriktirmeyin değeri yok. gr altını bankadan almayın bence fiziki alın. cihat çiçeği youtube dan dinleyin güzel birikim yaparsınız. yani şunu demek istiyorum bugünün 1 tl si ile yarının 1 tlsi aynı değil. ama altın hep artar.
adı ne olursa olsun dolar euro tl, kağıt paraya yatırım yapılmaz

Ben de yaptıklarımı yazayim belki yardımcı olir

1.prim iadeli hayat sigortam bar aylık 30 dolar kesiliyor sonra iş yerine fatura gönderiyorum bir kısmı maaşım ile beraber yatıyor. Dolar almanın en ucuz yolları 12 yıl sonra paramı alacağım (oğlumun üni zamanına denk geliyor inşallah)

2. Oğlum.icin bes fonlar değişiklik gösteriyor 18 yasında bozacağım gibi duruyor

3. Kendim için bes yine fonlar değişiklik gösteriyor bunu inşallah emeklilikte

4. Hisse senedi alıyorum eskiden uzun vade gözüyle bakıyordum ama Şimdi karım güzel olduğu an satıyorum bu durumdan memnunum anlık.. ilerisi ne gösterir bilemem. (Belki portfoyumde 1 2 uzun vade temmettu jissesi gibi hisseler tutarım (aslında vardı ama sonra sattim) kalanlarla daha kısa vade gibi gibi

nakit para biriktirmeyin değeri yok. gr altını bankadan almayın bence fiziki alın. cihat çiçeği youtube dan dinleyin güzel birikim yaparsınız. yani şunu demek istiyorum bugünün 1 tl si ile yarının 1 tlsi aynı değil. ama altın hep artar.
adı ne olursa olsun dolar euro tl, kağıt paraya yatırım yapılmaz
Aslında çok haklısınız. Ben birde altın fırlayacak diye duydum. Dünyaca ünlü ekonomist kimse o yorum yapmış.

Bende yeni bu ay başladım ücretsiz izne evde olmak çok güzel oğlumla çok güzel vakit geçiriyoruz ama bu ay bozayım izni başlayayım diyorum. İlk aydan eşim falso verdi. Belliki kartlara yükleneceğiz. Bir yandan da bırak burnu sürtsün diyorum.(kardeşine çok para yediriyor) Çok kararsızım

adı ne olursa olsun dolar euro tl, kağıt paraya yatırım yapılma

Evet dinliyorum bazen cihat bey i. Altını evdebiriktirmek riskli geliyor bana o yüzden hesaptan alıyorum

Ben de yaptıklarımı yazayim belki yardımcı olir

1.prim iadeli hayat sigortam bar aylık 30 dolar kesiliyor sonra iş yerine fatura gönderiyorum bir kısmı maaşım ile beraber yatıyor. Dolar almanın en ucuz yolları 12 yıl sonra paramı alacağım (oğlumun üni zamanına denk geliyor inşallah)

2. Oğlum.icin bes fonlar değişiklik gösteriyor 18 yasında bozacağım gibi duruyor

3. Kendim için bes yine fonlar değişiklik gösteriyor bunu inşallah emeklilikte

4. Hisse senedi alıyorum eskiden uzun vade gözüyle bakıyordum ama Şimdi karım güzel olduğu an satıyorum bu durumdan memnunum anlık.. ilerisi ne gösterir bilemem. (Belki portfoyumde 1 2 uzun vade temmettu jissesi gibi hisseler tutarım (aslında vardı ama sonra sattim) kalanlarla daha kısa vade gibi gibi
Hisse işine bu ay bende girdim. 150 TL gibi bir tutar kar ettim sali günü. Bugün normalde hesabımda para görünmesi gerekmiyor mu nasıl çekeceğim parayı vakifbanktan bir bilginiz var mı acaba

Hayırlı olsun inşallah.
Tüm borçlulara tez zamanda ödeme kolaylığı dilerim.
Bu devirde borcun yoksa zenginsin.
Benim borcum yok, eşimin de yok. Fırın taksidi ödüyoruz sadece o da iki taksit kaldı toplam 300 lira.
Kredi kartımız da yok. Biz zenginiz o zaman. Gerçekten şu bakış açısı ile, günümüz koşullarında, sadece zaruri ihtiyaçlarını karşılayarak kendine yetebilmeyi zenginlik görür olduk. Bize bu hayatı reva görenler kahrolsun. :KK43:

Konu sahibi, dilerim siz de planladığınız gibi standart düzeye gelirsiniz. Herkes nelerle uğraşıyor, ne kadar üzücü.

selamlar,
ben de yaptıklarımı yazayım.

1- enflasyon dolayısıyla bir çok şeyi taksitle almaya başladım. e-alışverişe 6 taksit yapan bir kart kullanıyorum ve internetten yaptığım tüm alışverişlerimi taksitlendiriyorum.

2-kredi kartlarının asgarisini ödeyerek ilerliyoruz, çünkü paranın kıymeti yok artık, harcama miktarımızı her ay belirli seviyede tuttuğumuz için sorun olmuyor. asgarisini ödeyip, geri kalanı birikime atıyorum.

3-birikim kısmını altın-döviz ve fon olarak 3'e ayırdım, damlaya damlaya göl olur, deniz olur mantığındayım :)

4- psikolojik açıdan tüm borçları ve 5-6 geçimimizi sağlayacak nakiti elde tutmaya dikkat ediyorum, güzel oluyor bu his.

5-uzun süre dayanacak gıda ve temizlik ürünlerini yedekli tutmaya çalışıyorum, faizlerden daha az etkilenmeyi sağlıyor bu.

devam eden kredi kartı borçlarımız var, üzerine de ekliyoruz açıkçası, rahatsız ediyor mu ediyor ama enflasyona bakınca direk nakit ödemeyi mantıklı bulamıyorum hiç.

** ek olarak bes yaptırmayı düşünüyorum ama kararsızım, aranızda yaptıran ve tavsiye eden var mı ?

Hisse işine bu ay bende girdim. 150 TL gibi bir tutar kar ettim sali günü. Bugün normalde hesabımda para görünmesi gerekmiyor mu nasıl çekeceğim parayı vakifbanktan bir bilginiz var mı acaba

hısseyı sattıktan 2 gun sonra yatırım hesabınıza duser

hesaplarım arası transfer deyıp dıger kullandıgınız hesaba atabılırsınız parayı ( 2gun olayını unutmayın)

selamlar,
ben de yaptıklarımı yazayım.

1- enflasyon dolayısıyla bir çok şeyi taksitle almaya başladım. e-alışverişe 6 taksit yapan bir kart kullanıyorum ve internetten yaptığım tüm alışverişlerimi taksitlendiriyorum.

2-kredi kartlarının asgarisini ödeyerek ilerliyoruz, çünkü paranın kıymeti yok artık, harcama miktarımızı her ay belirli seviyede tuttuğumuz için sorun olmuyor. asgarisini ödeyip, geri kalanı birikime atıyorum.

3-birikim kısmını altın-döviz ve fon olarak 3'e ayırdım, damlaya damlaya göl olur, deniz olur mantığındayım :)

4- psikolojik açıdan tüm borçları ve 5-6 geçimimizi sağlayacak nakiti elde tutmaya dikkat ediyorum, güzel oluyor bu his.

5-uzun süre dayanacak gıda ve temizlik ürünlerini yedekli tutmaya çalışıyorum, faizlerden daha az etkilenmeyi sağlıyor bu.

devam eden kredi kartı borçlarımız var, üzerine de ekliyoruz açıkçası, rahatsız ediyor mu ediyor ama enflasyona bakınca direk nakit ödemeyi mantıklı bulamıyorum hiç.

** ek olarak bes yaptırmayı düşünüyorum ama kararsızım, aranızda yaptıran ve tavsiye eden var mı ?

2. maddede asgarıyı odeyınce faız ne kadar gelıyor mesela borc 5bın dıyelım asgarı bın dıyelım gıbı sayılar uzerınden ornek verebılır mısınız

not: hem benım hem oglumun besı var

X