Borçtan birikime..

Bende yeni bu ay başladım ücretsiz izne evde olmak çok güzel oğlumla çok güzel vakit geçiriyoruz ama bu ay bozayım izni başlayayım diyorum. İlk aydan eşim falso verdi. Belliki kartlara yükleneceğiz. Bir yandan da bırak burnu sürtsün diyorum.(kardeşine çok para yediriyor) Çok kararsızım
Lütfen izninizi bozmayın en azından 6 ay. Kocanız yüzünden bunu çocuğunuzun elinden almayın.
Borca girsin de başkasına yedirecek parası olmasın.

2. maddede asgarıyı odeyınce faız ne kadar gelıyor mesela borc 5bın dıyelım asgarı bın dıyelım gıbı sayılar uzerınden ornek verebılır mısınız

not: hem benım hem oglumun besı var
geçen ayın hesap özetine baktım şimdi, ekim ayında hesap özeti borcum 10.500 TL civarında. asgarisini ödemiştim, 2200 kadar oluyor asgarisi.. 168 lira civarında bir faiz yansımış.

Bugün maaş günüm.
11.035 yatan maaş.
Kredi kartı ekstresi 15.863 TL
3173 TL ödedim.
Eksi 62.612,74
Tabi daha faturalar krediler düşmedi onlar düşünce yine eksi 66 binlere çıkar hesabım

geçen ayın hesap özetine baktım şimdi, ekim ayında hesap özeti borcum 10.500 TL civarında. asgarisini ödemiştim, 2200 kadar oluyor asgarisi.. 168 lira civarında bir faiz yansımış.
Bugün maaş günüm.
11.035 yatan maaş.
Kredi kartı ekstresi 15.863 TL
3173 TL ödedim.
Eksi 62.612,74
Tabi daha faturalar krediler düşmedi onlar düşünce yine eksi 66 binlere çıkar hesabım

kredi kartı olan tanıdıklarım odeme yaptıkca lımıt azaltıyorlardı

belkı o da ıse yarayabılır

pekı hep bu cıvarlarda mı gelıyor kart borcu

ben asgarı odeyıp devam edersem ıpın ucunu kacırırım dıye korkuyorum da bıraz

Bencede. Borçların bitmesini beklersek birikim yapamayız. Bitmiyor çünkü illaki birşey çıkıyor. Az borç az birikim. Ayrıca ben damacanaya 1 liralar atmaya başladım. Yarısı neredeyse dolacak. Fazla tutmaz belki ama 2 gr parası biriktirsem yeter
Bence bunu yapma gecenin_resmi gecenin_resmi çünkü TL durduğu yerde inanılmaz değer kaybediyor
Hangi banka kartın var bilmiyorum ama kendine bir gümüş hesabı ac. Her gün sanki bakkala uğramış gibi kendine 1 gram gümüş al - 13 TL
Hem seni hiç zorlamaz, hem de gümüş de bir maden, o da artıyor zamanla.
Ben bunu yapmaya başladığım zaman 7 liraydı (2019), her gün 3 tane alırdım (denizbanktan). Hiç beni rahatsız etmeyecek bir paraydi 21 lira. Sonra epey birikti, işten ayrılınca bozdurdum,hayrını gördüm:) bak bozdurmasam bugün iki katı zamlanmis.
Sana da öneririm. İlle altın almak istiyorsan bozdurmak bir saniyeni almaz,bozdurur TL'ye çevirir aynı bankanın altın hesabından altın alirsin.
En azından paran durduğu yerde değer kazanir

Evet son aylarda hep bu şekilde. Ama bizim ekstra masrafimiz yok hep temel aldığımız şeyler mesela gıda alışverişi. Oğluma mecburen aldığım kiyafet harcamaları. Hafta sonları hep evdeyiz ayda bir en fazla iki dışarıdan sipariş veririz yemek için. Benim kuaför masrafı yok bu sene kış için ne ben ne eşim corap bile almadık. Ama mesela yazın klima aldık ayda 1000 lira sadece kredi kartından oraya ödüyoruz. 2000 civarı gıda olsa. Geçen aya kadar benzin masrafimiz oluyordu karttan cekiyorduk Ama sattık arabayi. Asgariyi ödüyoruz velhasıl aylardır sadece Ama artık kredi kartını kullanmayacağım ve ara ödemeler yaparak en azından borçları hafifletecegim.

son aylarda hep bu civarda benim kartım. gelen faiz 150-170 arasında oluyor hep. açılan limit kadar harcıyorum maksimum, ben bu miktarın üzerine çıkacak olursam, ek ödeme yapıyorum karta. o şekilde sabit ilerliyorum.

Bugün 2000 TL alacağım geldi 1000 TL ile kredi kartını kapattim. 1000 TL ile gram altın aldım.

Önce borçları bitirip sonra birikim yaparım diye düşünüyordum hep ama hem borç ödeyip hem yatırım yapmak daha akıllıca sanırım.
Kesinlikle borç bitmiyor .Borç bitsin sonra alırım dedikçe zaman kaybediliyor maalesef.O arada ne yatırım yaparsan kar kalıyor.Altın almak iyi fikir.

Ben önceliğin borç ödemek olması gerektiğini düşünüyorum. Bu kadar borç varken birikim zamanı değil. Şu an hem eksi hesap faizi hem kredi kart faizi ödüyorsunuz. Sizin yerinizde olsam önce kredi kartı borcunu bitirirdim, sonra eksiyi kapatarak eksi limitimi düşürürdüm

Bir yerden alacağımız geldi
28.12.2022 güncel borc durumu
Eksi hesap 50.641,24
Kredi kartı 12.665,16
Kredi kartı kullanmamaya mümkün mertebe dikkat ediyorum

X