Borç batağı , borç sarmalından çıkamamak ;(

düğün gibi nişan yapmışsın anlaşılan,
bak konu açıp açıp ama linçliyorsunuz diyorsun
ben siteye sırf sana yorum yazmak için uye oldum bi kaç ay önce.

BORÇ YAPMAYI BIRAK artık ya lütfen
gerçekten artık çoğumuz bezdik, üstte hanımların yazdığı gibi, akıl vereni de dinlemiyorsun.
borçların parça parçaydı, tek krediye toplayayım mı diye konu açtın, Toplama dedik, sadece ödemelerin rahatlayacaksa belki topla dedik. Gittin bankaya, ee sadece 12 ay veriyorlarmış bende öyle çektim dedin, yani belki eskiden aylık parça parça 7000 ödüyorken toplam, gittin, kredi çektin geldin aylık daha fazla ödemeye, bunun kesinlikle mantığı yoktu.
sonra insanlar sana yazdı git bankaya cayma hakkını kullan dediler, ben parayı kullandım ki dedin.
insanlar hadi nişanlanma işsiz adam dediler, nişanlandın, seviyorsun galiba, ya da o seni istediği için kabulsün artık, nişanlanma diyemem evlenmek istiyorsan evlen tabi.Ama borç batağında olan bir insan, 11bin geliri olan bir insan 60 bin lirayı havaya harcamaz, harcamamalı, bunu anlatamıyoruz.
Resmen havaya harcamışsın o kadar parayı.
2 aile toplaşıp keke poğaça yapıp nişan yapsaydını olmuyor mu ? bu kadar harcadıysan salon tutmuş olmalısın, belki geleneğiniz kız tarafı nişana gelir gibidir, o zaman mutlaka takı takılmıştır ?

Gerçekten havaya harcadıysan, harcadığın para kadar takı takılmadıysa, yani artık ben yorum yazmicam, gerçekten insan karşısına alıp bi kendine gel deyip silkelemek istiyor .
kızıyorsun linçleniyorum diye ama herkes burada kardeşi gibi görüp , ablalık yapıp bak kardeşim yapma etme diyor ama dinlemiyorsun.
Evlenirken ne televizyon aldım, eşimin eski buzdolabısı, çamaşır makinesi vardı onları almadık, yemek masası kaç yıl sonra aldık ama borç yapmadık.
Senin de kesinlikle bir daha borç a girmemeni tavsiye ediyorum !!!!!!
Evleneceksen de şimdi git, nikah tarihi al, nikahını belediyede kıy otur aşağıya

Size tavsiyem bu kitaptır. İnternetten verdiği tavsiyeleri de dinleyebilirsiniz. 💐

images.jpeg

Bölüm 7:
IMG_20230515_200233.jpg

düğün gibi nişan yapmışsın anlaşılan,
bak konu açıp açıp ama linçliyorsunuz diyorsun
ben siteye sırf sana yorum yazmak için uye oldum bi kaç ay önce.

BORÇ YAPMAYI BIRAK artık ya lütfen
gerçekten artık çoğumuz bezdik, üstte hanımların yazdığı gibi, akıl vereni de dinlemiyorsun.
borçların parça parçaydı, tek krediye toplayayım mı diye konu açtın, Toplama dedik, sadece ödemelerin rahatlayacaksa belki topla dedik. Gittin bankaya, ee sadece 12 ay veriyorlarmış bende öyle çektim dedin, yani belki eskiden aylık parça parça 7000 ödüyorken toplam, gittin, kredi çektin geldin aylık daha fazla ödemeye, bunun kesinlikle mantığı yoktu.
sonra insanlar sana yazdı git bankaya cayma hakkını kullan dediler, ben parayı kullandım ki dedin.
insanlar hadi nişanlanma işsiz adam dediler, nişanlandın, seviyorsun galiba, ya da o seni istediği için kabulsün artık, nişanlanma diyemem evlenmek istiyorsan evlen tabi.Ama borç batağında olan bir insan, 11bin geliri olan bir insan 60 bin lirayı havaya harcamaz, harcamamalı, bunu anlatamıyoruz.
Resmen havaya harcamışsın o kadar parayı.
2 aile toplaşıp keke poğaça yapıp nişan yapsaydını olmuyor mu ? bu kadar harcadıysan salon tutmuş olmalısın, belki geleneğiniz kız tarafı nişana gelir gibidir, o zaman mutlaka takı takılmıştır ?

Gerçekten havaya harcadıysan, harcadığın para kadar takı takılmadıysa, yani artık ben yorum yazmicam, gerçekten insan karşısına alıp bi kendine gel deyip silkelemek istiyor .
kızıyorsun linçleniyorum diye ama herkes burada kardeşi gibi görüp , ablalık yapıp bak kardeşim yapma etme diyor ama dinlemiyorsun.
Evlenirken ne televizyon aldım, eşimin eski buzdolabısı, çamaşır makinesi vardı onları almadık, yemek masası kaç yıl sonra aldık ama borç yapmadık.
Senin de kesinlikle bir daha borç a girmemeni tavsiye ediyorum !!!!!!
Evleneceksen de şimdi git, nikah tarihi al, nikahını belediyede kıy otur aşağıya
Çok teşekkür ediyorum biliyorum buraya çok yazan oldu hata üzerine hata yaptım , şu anda kredi çekmem hiç mantıklı değil gerçekten yoksa daha da batacağım;( en güzeli harcamalarıma tekrar dikkat edeceğim paramın değerini bilecegım . İnşallah Allahım yardım eder de kurtulmasam da bu yüküm hafifler inşallah 🙏

Çok teşekkür ediyorum biliyorum buraya çok yazan oldu hata üzerine hata yaptım , şu anda kredi çekmem hiç mantıklı değil gerçekten yoksa daha da batacağım;( en güzeli harcamalarıma tekrar dikkat edeceğim paramın değerini bilecegım . İnşallah Allahım yardım eder de kurtulmasam da bu yüküm hafifler inşallah 🙏
Kuzum harcamana dikkat edeceğin paran mı kaldı? Koşar adımlarla hacize doğru gidiyosun

Sence esilacım :KK66: yoksa adam bununla evlenir mi omurgasız biriydi bildiğim kadariyla herşeyi zorunluya yıkan ama hakediyor buda ya 🤷🏼‍♀️ baksana zengin gibi 60 binlik nişan yapmış atmış havasını çok değişik bir kafa

E adam yüzüne bile bakmadan kaçacak o zmn
Hem yazık memur kız ile evleniyorum sanıp ne hale düşüyor

Ama bak arkadaşım zaten burada dikkat edicem aylık 750 TL bütçem kaldı yol yemek vs için diyordun, üstüne nasıl başardıysan dikkat edicem deyip 60 bin lira borç daha yaptın, gerçekten bir para yönetim dersine ihtiyacın var, yazık günah yaşadığın yaşayacağın sitrese .
Olmayan parayı harcama, o kadar .

Ama bana hep aşağılayıcı konuşuyorlar , fikir olarak da değil de kötü davranıyorlar ki

Aslinda herkes sana yapman gerekeni söylüyor.
Onceki konunda kayinpederin bilmem kimin gelinligini giy demisti sana.
Düğün zamani ellerini ceplerine atmaktan imtina edecekler, belki kendi gelinligini bile kendin almak zorunda kalacaksin, damatligida sana kitlerler.
Bunca borc icinde kostur kostur düğün yapma diyoruz sana. Dinleyecek misin?

11,500 maaş alıyorum 12 ay vadeli tüm borçlarımı kapatmak için kredi çekmiştim aylık 8300 onu ödüyordum ve iki tane kredim vardı ödediğim toplamda aylık 9650 tl maaşımdan kesiliyordu , Nişan yapınca kredi kartımdan toplam 60 bin tl harcama yaptım bu yüzden iyice battım, ben nasıl çözeceğim bu işi . Lütfen bana bi akıl verin , ek iş olarak ne bakabilirim. Küçük bir ilde yaşıyorum ;( tam kendimi toparlayacakken nişan yapınca her şey çok daha kötü oldu , kasımda düğün olacak ama ben hiç bir şey yapamayacağım çok zorluk çekiyorum;(
60k parayı nerden buldunuz?

Bu borç yardımsız veya satış vs gelir olmadan çözülmez ay ay ödeyerek. 1 ay sıktın 2 ay harcamadin. 3. Ay mevsim değişir hasta olursun
Olay boyunu aşmış nisanlina veya ailene söyle.
Bu borç yardımsız veya satış vs gelir olmadan çözülmez ay ay ödeyerek. 1 ay sıktın 2 ay harcamadin. 3. Ay mevsim değişir hasta olursun
Olay boyunu aşmış nisanlina veya ailene söyle.
Nasıl bi şey yapsam bilmiyorum , gidip dolapta sattım ama ondan da bi şeu çıkmıyor evimde olan eşyaları satsam ne satacağım diyorum ;(

X