Popüler Konu 2024 Eylül Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin Cinsiyeti

• Ankete Katılan
    147
Allah korusun inşallah hiçbirimiz yaşamayız öyle bir acıyı da hiçbir şeye gerek kalmaz🥹 benim göğüslerim ve uçları biraz küçük ne olur ne olmaz silikon uç aldım hazır bulunsun diye hem yara vs durumunda kurtarıcı oluyormuş. Bildiğim kadarıyla doğumdan sonra hemşireler emzirme konusunda yardımcı oluyor her hastanede. Bu emzirme vb konuları da kişiden kişiye değişiyor bence birine çok iyi gelen birinde hiç ise yaramayabiliyor bunu arkadaşlarımın bana yağdırdığı kesin yargılardan anladım🤣 o yüzden ben biraz her ihtimali düşünmeliyim kafasındayım🥲
Ben en yakın arkadaşımın emzirdiğini sandığı bebeğinin şekeri düştüğü için bayıldığında hastahaneye gidişimizi hatırlıyorum. Ne kayınvalidesi ne annesi çocuğun aç olduğunu anlamamış. Hastahaneden çıkarken kilosunun düşmesinin normal olduğunu söylemişler. Cidden korkunç bir şey allah kimsenin başına vermesin. Emzirememek ve doğum benim için çok korkulu şeyler. Bir tane pozitif hikayesi olan yok etrafımda

Ben en yakın arkadaşımın emzirdiğini sandığı bebeğinin şekeri düştüğü için bayıldığında hastahaneye gidişimizi hatırlıyorum. Ne kayınvalidesi ne annesi çocuğun aç olduğunu anlamamış. Hastahaneden çıkarken kilosunun düşmesinin normal olduğunu söylemişler. Cidden korkunç bir şey allah kimsenin başına vermesin. Emzirememek ve doğum benim için çok korkulu şeyler. Bir tane pozitif hikayesi olan yok etrafımda
Ahh çok kötüymüş gerçekten 😔 Allah yaşatmasın inşallah canım olumlu düşünmeye çalışalım inşallah güzel hikayeler yazarız buraya 🙏🏻

Kızlar günaydın nasılsınız? Aranızda öğretmen olan var mı acaba? Bu doğum izni olayı hakkında bilgisi olan var mı? 37. Haftada ayrılacağız mecburi ağustos 24e geliyor benim. Sanırım doğum öncesi 5 haftalık süreci kullanamayacağım😢 sadece doğum sonrası 8 hafta kullanabiliyorum diye biliyorum.
Canım benim sorduğum ve okuduğum kadarıyla şöyle. Bizim doğumdan sonra zaten 8 hafta iznimiz var o kesin. Öncesinde zaten mecbur 37. Haftada izne ayrılmak zorundayız. Yani 5 hafta doğum öncesi izni aktarabiliyoruz ama şöyle. Yazın tatil olduğu için o haftalar Fiili çalışmadığımız için izne eklenmiyor. Senin 37. Hafta 14 eylül oluyorsa sen anca 2 haftasını doğum sonrasına eklersin. Ama artık raporla fln bir şekilde idare ederiz 40 gün rapor hakkı var aralığa kadar. Sonra yenileniyor rapor hakkı. Benim 3 tane öğretmen arkadaş eylül ortası doğum yaptı. İlk dönem doğum izni rapor aldılar 2. Dönem de heyet aldılar bir sonraki eylülde başladılar okula.
Ah anladım çoook teşekkür ederim, bu durumda aralık başı okula başlamam gerekiyor çok erken :KK43: dediğiniz gibi ilk dönem rapor alabilirsem çok iyi olur. İlk dönemi atlatsam ikinci dönem başlasam bile ne iyi gelir. Peki ikinci dönem heyet almak zor olur mu ki, ne gerekiyor tam bi bilginiz var mı? Doktorum özelde, acaba kabul eder mi okulum?
Kızlar bu konuya netlik kazandırmak isterim. Ben de öğretmenim ve idareciyim. Müdür yardımcılığı yapıyorum ve konuya hakimim. pengus pengus araştırdıkların doğru. Fiilen çalışılmayan ve yaz tatilinde geçen sürelerdeki 5 hafta asla doğum sonrasına aktarılmaz. 1 Eylül itibari ile göreve başladığımızdan bizlerin doğum sonrası yasal 8 haftası zaten olacak. (Çoğul gebelikse gebelik öncesi ve sonrası 10’ar hafta) Ancak yaz dönemine gelen yani 1 Eylülden önceye denk gelen o 5 haftalık süreç doğum sonrasına aktarılamayacak. Son 3 hafta zaten mecburi doğum öncesi izni oluyor. Bunu uygulayan ilçe Mem’ler duyarsanız kesin olarak yönetmeliğe aykırı uygulama yapmaktalar ve bu yanlışlık farkedildiğinde soruşturma geçirilmesi durumu olur, bakanlığın yaptırımı olacaktır. Bakanlığın görüş yazıları var buna dair. Ekimde doğum yapan arkadaşım yine de bir çok araştırma yaptı ancak doğru olan bu, onun da elde ettiği sonuç yine bu.
Rapora gelince; Yeni yıla kadar 40 gün tek hekim raporu hakkımız var. 8 haftalık doğum iznimiz bittikten sonra rapor alarak ilk dönemi kapatabiliyoruz. İkinci dönem için yine 40 gün tek hekim raporu ve heyet raporu alınabilir. Ancak burada da şu var, heyet raporu almak epey zor, çoğu doktor asla vermez, kendilerini riske atmak istemezler. Parayla veren özeller varmış ama bilmiyorum nereler. Bulunabilirse çocuğumuza 1 yaşına gelene kadar biz bakmış olacağız, harika bir avantaj. Artık orası soru işareti. 40 günlük raporunda tamamını harcamamamız gerekiyor ayrıca, çünkü bir sonraki Eylül’de göreve döndüğümüzde Allah korusun çocuğumuzun/bizim hastalığımız, özel durumlar vs.. olabilir ve rapor almamız gerekebilir.
Ayrıca; 2. Dönem Heyet raporu alınamıyorsa ve maddi durum elveriyorsa da ücretsiz izne de çıkma hakkımız var. Ayrıntılı anlatmaya çalıştım, umarım açıklayıcı olmuştur arkadaşlar.

Ah anladım çoook teşekkür ederim, bu durumda aralık başı okula başlamam gerekiyor çok erken :KK43: dediğiniz gibi ilk dönem rapor alabilirsem çok iyi olur. İlk dönemi atlatsam ikinci dönem başlasam bile ne iyi gelir. Peki ikinci dönem heyet almak zor olur mu ki, ne gerekiyor tam bi bilginiz var mı? Doktorum özelde, acaba kabul eder mi okulum?
Benim arkadaşlar özelden para ile aldılar bu heyet raporunu. Hiç kimse bir şey demedi heyet raporu birçok hekimin imzasından geçtiği için okul idaresi bir şey diyemiyor. Bir arkadaşım da ağustos başı doğum yaptı o da normal rapor hakkı kullandı eşi çalışmıyordu onun o yüzden heyet alamadı o maddi durumlardan. Şubatta başladı okula. Bir de 36 aylık olana kadar bebişlerimiz okul idaresi bize uygun program yapmak zorunda o bu sene yönetmeliğe eklendi. Zaten 1 sene süt izni var. Genelde ya ilk 4 saat okula geliyorlar 4 gün ya da son 3 saat geliyorlar 5 gün branş öğretmeni programı için konuşuyorum. 15 saat ders alabiliyoruz. Bebişler çok küçük olacak ve bize ihtiyaçları olacak. İnşallah sorunsuz bir şekilde bebişlerimizle vakit geçiririz 😍❤️🧿🙏🏻

Kızlar bu konuya netlik kazandırmak isterim. Ben de öğretmenim ve idareciyim. Müdür yardımcılığı yapıyorum ve konuya hakimim. pengus pengus araştırdıkların doğru. Fiilen çalışılmayan ve yaz tatilinde geçen sürelerdeki 5 hafta asla doğum sonrasına aktarılmaz. 1 Eylül itibari ile göreve başladığımızdan bizlerin doğum sonrası yasal 8 haftası zaten olacak. (Çoğul gebelikse gebelik öncesi ve sonrası 10’ar hafta) Ancak yaz dönemine gelen yani 1 Eylülden önceye denk gelen o 5 haftalık süreç doğum sonrasına aktarılamayacak. Son 3 hafta zaten mecburi doğum öncesi izni oluyor. Bunu uygulayan ilçe Mem’ler duyarsanız kesin olarak yönetmeliğe aykırı uygulama yapmaktalar ve bu yanlışlık farkedildiğinde soruşturma geçirilmesi durumu olur, bakanlığın yaptırımı olacaktır. Bakanlığın görüş yazıları var buna dair. Ekimde doğum yapan arkadaşım yine de bir çok araştırma yaptı ancak doğru olan bu, onun da elde ettiği sonuç yine bu.
Rapora gelince; Yeni yıla kadar 40 gün tek hekim raporu hakkımız var. 8 haftalık doğum iznimiz bittikten sonra rapor alarak ilk dönemi kapatabiliyoruz. İkinci dönem için yine 40 gün tek hekim raporu ve heyet raporu alınabilir. Ancak burada da şu var, heyet raporu almak epey zor, çoğu doktor asla vermez, kendilerini riske atmak istemezler. Parayla veren özeller varmış ama bilmiyorum nereler. Bulunabilirse çocuğumuza 1 yaşına gelene kadar biz bakmış olacağız, harika bir avantaj. Artık orası soru işareti. 40 günlük raporunda tamamını harcamamamız gerekiyor ayrıca, çünkü bir sonraki Eylül’de göreve döndüğümüzde Allah korusun çocuğumuzun/bizim hastalığımız, özel durumlar vs.. olabilir ve rapor almamız gerekebilir.
Ayrıca; 2. Dönem Heyet raporu alınamıyorsa ve maddi durum elveriyorsa da ücretsiz izne de çıkma hakkımız var. Ayrıntılı anlatmaya çalıştım, umarım açıklayıcı olmuştur arkadaşlar.
Çok teşekkür ederim evet baya açık olmuş😍❤️ heyet alan çok arkadaşım oldu ama biraz pahalı geçen sene 10-13 bin arası aldılar. Maddi durum el veririse tabi ki ücretsiz izin daha mantıklı. Bakalım artık süreç nasıl ilerleyecek🙏🏻

Kızlar gümüş göğüs kapağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Gereksiz diyen de çok gerekli diyen de ben de kararsız kaldım 🤨 kullanan tecrübe eden var mı acaba aramızda. Göğüs kalkani ve silikon göğüs ucu aldım dün ama gümüş göğüs kapağı gereksizse hiç almak istemiyorum
Canım benim kız kardeşim 2 doğumunda da kullandı. Bizim göğüs uçları küçük. Doğumdan önce takmaya başladı. Hiç yara olmadı ve çok memnun ben de aldım gümüş kapak. Yara olmasın nemlendirsin diye de ayva çekirdeğini suda bekletmiş jelimsi bir kıvamı var ya o çekirdeğin onu göğsüne sürmüş hiçbir şey olmadı. Ben krem alcaktım bana alma boşa dedi.

Çok teşekkür ederim evet baya açık olmuş😍❤️ heyet alan çok arkadaşım oldu ama biraz pahalı geçen sene 10-13 bin arası aldılar. Maddi durum el veririse tabi ki ücretsiz izin daha mantıklı. Bakalım artık süreç nasıl ilerleyecek🙏🏻
Rica ederim ne demek ☺️ ❤️Evet idare heyete ya da yasal olarak tanınan hiç bir hakka karşı çıkamaz. Direten, iş bilmeyen arkadaşlar olabiliyor, olursa yazılı bildiri isteyin, geri adım atarlar genelde. Çoğu insan kötü olmak istemez de ses çıkarmaz ancak idare öğretmenin işlerini de kolaylaştırmak vazifesinde aslında. Bizde işler biraz tersine yürüyebiliyor diye enseyi karartmayalım 🙂 Heyet konusunda bulunabilirse sıkıntı yaşamazsınız. Ben şahsen şansımı deneyeceğim. Başarabilirsem hiç bir anını kaçırmak istemiyorum kuzumun 🙏🏻 Rabbim sağlıkla kucağımıza almayı nasip etsin inşallah 🥰

Grupta daha önce normal doğum yapanlar varsa sormak istediğim şeyler var kafam çok karışık. Ben başından beri normal doğum istiyodum biliyorum her doğum kendine özel ama ister istemez çok kötü şeyler duydum. Acıdan ziyade sonrası önemli benim için yırtıldım parçalandım bilmem kaç tane dikiş atıldı diyenler var yani şahsen kesiğin dikişin karnımda olmasını tercih ederim🤦‍♀️ iyileşme ve vajinanın eski haline dönmesi çok uzun sürüyor mu?
Canım selam bu konuda 2 normal doğum yapmış biri olarak şunu söylemek istiyorum tabiki vajinada yırtıklar ve dikişler oluyor ama öyle korkulucak kadar değil zaten bebek ordan gelirken yeterince esniyo açılıyo sadece bi kaç cmlik yırtıklar olabiliyor oda zaten doğumdan sonra uyuşturucu sprey sıkıyolar hiçbişey hissetmiyosun güzelce dikiliyor. İyileşme süreci de şöyle ağrı kesici kullanıyosun ilk gün sadece sızlıyor lavaboya çıkarken çok az acı hisediyosun ama geçiyor güzelce hafif su tutup yumuşak peçeteyle kurulayıp baticon döküyosun bitti gitti. Zaten vajina çok çabuk kendini yenileyen bir organ o yüzden hemen iyileşiyo. Tabiki herkesin bünyesi aynı olmaz benim böyle olmuştu her iki doğumda tabiki çok zor ama anne olmaya değer sadece bebeğine odaklan inan hepsi geçiyor..

Herkeze 23+3 ten slm 🥰🥰🥰 çok şükür ayrıntılımız çok guzel gectı kızım herşeyini sactı ortaya desem yerıdır 30 cm boyu varmıs 670 gram olmuş
Oh maşallah hadi gözünaydın🥰 Bende bu sabah farkettim ki göbegimin sağ altında 3 tane çatlak oluşmaya başlamış böyle mor kırmızı renkte hadi hayırlısı olsun😂

Oh maşallah hadi gözünaydın🥰 Bende bu sabah farkettim ki göbegimin sağ altında 3 tane çatlak oluşmaya başlamış böyle mor kırmızı renkte hadi hayırlısı olsun😂
Sağol kuzu yağ kırem ise yaramayınca yaramıyor malesef benı sankı bıcak kesıyor derılerım acıyor resmen doktora dedım normal dedı mıden ve karın çevren küçük dedı çatlamaya basladım gene bende morarıyor yavaş yavaş

Sağol kuzu yağ kırem ise yaramayınca yaramıyor malesef benı sankı bıcak kesıyor derılerım acıyor resmen doktora dedım normal dedı mıden ve karın çevren küçük dedı çatlamaya basladım gene bende morarıyor yavaş yavaş
Ben ne kaşıntı ne acı hiçbişey yaşamadım sabah giyinirken şöyle bir baktım gördüm çatlakları, neyse hiiiç sorun değil varsın çatlayayım bebişimi alayımda kucagıma😊

Ben ne kaşıntı ne acı hiçbişey yaşamadım sabah giyinirken şöyle bir baktım gördüm çatlakları, neyse hiiiç sorun değil varsın çatlayayım bebişimi alayımda kucagıma😊
Aynen valla yeterki saglıklı olsunlar ben razıyım üç doktor ızledı benı sasırdım okadar hareketlıydıkı ıcımdekı doktorlar gülüp durdu çok ıyı dedıler elleri parmakları herseyı çok güzel dedıler yarım saatı gecmısyı acıl bır hasta geldı anca saldılar benı 😀😀😀

X