Zeytinyağlılar Zeytinyağlı Şakşuka-Komili Zeytinyağı Sponsorluğunda

Nevreste

Yeniden ☀
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
292.620
601.817
43
Merhaba yemek bölümü takipçileri
Bayağıdır yarışmalara katılmıyorum.Detaylı resim çekip tarif eklemeyi özlemişim.Öyle olunca kendimi mutfakta buldum.Bu tarifi birkaç kişiye önerdim almayınca bana kaldı:)
Kukrim 'e tarifi mi bildirdim.Dedim tarif benim
Şakşuka yaz ayının vazgeçilmez tatlarından birisidir.Neredeyse tüm yaz sebzeleri içinde oluyor:)
Ev yapımı tam buğday unu ile yaptığım ev ekmeği ve ev yapımı kayısı -erik suyu ile servis yaptım.Gelelim tarifimize
Yarışmacı arkadaşlarıma bol şan diliyorum

Zeytinyağlı Şakşuka Malzemeleri

3 tane patlıcan
5-6 tane orta boy patates
5-6 tane orta boy kabak
5-6 tane yeşil biber
2 tane kırmızı biber
12-13 tane domates
2 su bardağı zeytinyağı
Tuz

Zeytinyağlı Şakşuka Yapılışı

Öncelikle sebzelerimizi yıkıyoruz ve patlıcanlarımızı alacalı soyuyoruz . Patateslerimizi soyuyoruz.Daha sonra küp küp doğruyoruz.Siz istediğiniz ebatlarda doğrayabilirsiniz.Patlıcanları 20 dk tuzlu suda bekletiyoruz.

Sebzelerimizi sırası ile kızartmaya başlıyoruz.
Yağımızı ısıtıyoruz.Yoksa sebzeler tencereye ve birbirine yapışır.

Patateslerimizi kızartma ile başlıyoruz.

Kızaran patateslerimizi peçete serdiğimiz bir kaba alıyoruz ve yağını çekmesi için bekletiyoruz.

Kabaklarımızı kızartmak için tavaya atıyoruz .Tuz ekliyoruz.Ara ara karıştırarak kızartıyoruz.

Kızaran kabaklarımızı servis tabağımıza alıyoruz ve yağını çekmeye bırakıyoruz.

Sıra patlıcanlarımıza geldi.Suyunu süzüp patlıcanlarımızı tavaya atıyoruz.Patlıcan biraz fazla yağ çektiği için onu patates ve kabaktan sonraya bıraktım.

Ara ara karıştırıyoruz.Pişen patlıcanları yağını çekmesi için peçete serdiğimiz servis tabağına alıyoruz.

Son olarak biberlerimizi kızartacağız.Hepsini hala sıcak olan tenceremize atıyoruz.

Karıştırarak kızartmalarını bekliyoruz.

Sebzelerimiz kızarırken domates sosu için domatesleri tavamıza koyup tuz ekliyoruz ve pişirmeye bırakıyoruz.Domatese yağ eklemiyorum.Diğer sebzelerin yağı yeterli olacaktır.

Sebzelerimizi servis tabağına alıp üzerine domates sosumuzu döküyoruz.Dilersek yoğurt ile servis edebiliriz.
Afiyet olsun..

Zeytinyağının Faydaları
-Zeytinyağı meme ve kolon kanseri riskini azaltır.
-Zeytinyağı, meme ucu çatlaklarını iyileştirmenin doğal formülüdür .
-Zeytinyağı diyabeti önler.
-Zeytinyağı kan basıncını düzenleyici özelliğe sahiptir.
-Zeytinyağı kolesterolü dengede tutar .
-Zeytinyağı karaciğer dostudur.
-Zeytinyağı Alzheimer hastalığından korur.
-Zeytinyağı kemikleri korur ve güçlendirir.
-Zeytinyağı ruh sağlığımızı korur.
-Zeytinyağı metabolizmayı hızlandırdığı için kilo kaybını da hızlandırır.

Zeytinyağı ile kızartma

Zeytinyağı ile kızartma yapılabilir. Zeytinyağının yanma derecesi diğer yağlardan yüksektir. Dumanlaşma ile yanma birbirinden farklıdır. İçerisindeki bazı bileşikler buharlaştığında ortaya çıkan duman nedeniyle, kızartma yapılamayacağına dair yanlış bir inanç vardır. Zeytinyağı, kızartmalar için son derece sağlıklıdır, fakat çiğ tüketiminde sağlığa verdiği fayda elbette daha fazladır.

Son düzenleme:
gecenin bu saati de olsa yanında şöyle güzel bir ev yoğurduyla ve pideyle ya da ekşimaya ekmekle bir güzel yenir ki naptın nevrestecim

Ablacııım döktürmüşsün yinee ellerine sağlık çok lezzetli görünüyor

Ellerine sağlık ablacım cok güzel gözüküyo acıktırdın bizi yarışmada başarılar

Abla ellerine emeğine sağlık çok güzel görünüyor hazırlama ve aşama tekniğine bayıldım BAŞARILAR DİLİYORUM

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…