Bebek Beslenmesi Zayıf çocuk annesi olmak...

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Bir kere girmesi yeterli degil ki. Benik kizim ilk 9 aylik girdi. Sonra 3 ayda 1 tekrar girdi kafa capi yavas buyudugu icin. Tekrar bir cocuk.norolojisine ugramanizda fayda var.

Sizde kendimi gördüm bir an.
Kızım 7 yaşında şu an ve bebekken hep zayıftı.
Aldığım giysiler gayet eskiyordu çünkü bebek hemen büyür mantığı kızımda işlemiyordu.
Mamaya karşıydım vermedim sizin gibi. Doktoru da bir iki defa teklif etti hatta yok dedim emziricem.
Emzirdim 22 ay.
Ama bebekken hep huysuzdu.
Belkide doymuyordu diye düşünüyorum şu an.
Oğlum 14 aylık,5.5 ay emdi sadece ve kendi bıraktı emmeyi,zaten emip sürekli kaka yapıyordu, kilo da almayınca,doktor tavsiyesiyle mamaya başladım,uzamış sarılığı da vardı tabi,emmeyi zaten bıraktı.
Bazen kızımın bebekliği gelince aklıma vicdan azabı çekiyorum,doymuyordu meme diye direttin diye.
Çevrem zaten emzir ,bak benim sütüm tasıyordu diyen çok bilmişlerle doluydu,onların etkisinde kalıp inatla emzirdim kilo almadı.
Şimdiki aklım olsa o zamanda verirdim mama inanın.
Oğluma bakiyorum,acken huysuzlanıyor,karnı doyunca gayet mutlu ,huzurlu bir bebek.
Mama zehir değil.
Tabi ki anne sütünün yerini hicbirşey alamaz ama olmayınca olmuyor ve mama vermeniz gerektiğini doktorunuz da onaylıyor bence verin artık.
Sağlıkla büyütün bebeğinizi

"İştahsız, yeteri kadar beslenmiyor" deseydiniz "evet mama verilmeli" derdim. Ama siz yemesine rağmen hala zayıflığından şikayet ediyorsanız mama takviyesi de pekala yapılabilir. Yani neden bu kadar tepkilisiniz anlamadım. Vitaminli faydalı mamalar çok var piyasada. Bu kötülük değil bilakis beyin gelişimine çok faydalı.
Persentil tablosunda nasıl çıkıyor?

Bir arkadaşımın kızı aşırı iştahsızdı ve raporlu mamayı bile içmezdi. O çocuk bile şimdi gelişim açısından çok iyiyse zayıflıktan korkmayın derim. Hala zayıf tabi..

Benim oğlum da yaşıtlarına göre zayıf. Geçen kış giydiği bir kaç sweatinin sadece kolları kısaldı. Ama bu konuda şikayet ettiğim 2 doçent doktor "hayır bence gayet iyi kilo faydalı bir şey değil. Boyu ortalama beyin gelişimi normal yani bu çocuk normal. Gereksiz evham yapıp kurcalama" dediler..
Zaten çok hareketli bir çocuk. Yağ tutmaması normal :)

Bir kere girmesi yeterli degil ki. Benik kizim ilk 9 aylik girdi. Sonra 3 ayda 1 tekrar girdi kafa capi yavas buyudugu icin. Tekrar bir cocuk.norolojisine ugramanizda fayda var.
Bunu neye istinaden söylüyorsunuz? Sorumu eleştri olarak almayın lütfen.
Oğlumun kuvezde kalması, bu süreçte oksijen de alması, bir kaç solunum durması sıkıntıları yaşaması nedeniyle nörolojik muayeneleri de yapıldı. Bunun içinde eeg, tomografi vb gibi benim aşamalarına hakim olmadığım kontrol tetkikler vardı. Sonrasında da denver testi aldı 7. Ayda. Düzeltilmiş ayı ile uyumlu çıktı.
Çocuk nörolojisi takibe gerek duymadı yani. Bu açıdan baktığımızda yani tüm doktorlar mı bana karşı?
Çocuk nörolojisi üniversite hastanesi bu arada.
Lütfen kendi üzerinize alınmayın. Ben burada bu konuyu daha farklı açsam örneğin mama dediler verdim, nöroloji dediler götürdüm, alerji vs tahlilleri kan değerleri kontrol edildi yemesi de iyi ama kilo almıyor desem bana verilen xevaplar çok daha yapıcı olacak ve "canı içinde olsun aman her çocuk bir değil" minvalde yorumlar olacaktı. Yanılıyor muyum?

İnsan bazı şeyleri sonradan anlıyor değil mi?
Benim de ikinci olursa şu hataları yapmayacağım dediğim şeyler geliyor aklıma.

Mesela süt ve mama konusunda denge tutturamadım. Sanki gün içinde 2 defadan fazla mama versem kötülük edecekmişim gibi gelirdi. Halbuki kasmadan annelik en iyisi olan..

Evet ben dogumumda kimse yoktu yanimda ve bianda sezryanla dgm yaptim sutum gelmedi aksama kadr 1 yemek kasigi anca verblyrdum 12 gun direndm goguslermden kan geldi sut yerine ama sut yok bnde mamaya basladim cok uzuldm herkes gbi emzrmek istedm mama verirsem gelisemz hep geri kalir sandim ama cok sukur kizim hep gelsimi %90 onde devam etti gelismeye ve suan 23 aylik cok sukur bugunlere bnce biraz doktor tavsiyesi dinleyin o insanlar bosa okumamislar onca sene madem tavsiyelere uymayacaz ozman zamanimizi paramizi bosa harcamanin anlami yok bnce doktorunuzu dnleyin ltfn

Doktoru dinlememekte hata etmissin. Doktoru dinlemeyeceksen doktora neden gidiyorsun? Kizacak uzuleceksin belki ama okuyunca ben de kizdim ve üzüldüm. İnsallah en kisa zamanda toparlar yavrumuz.

Aynen aynen.
O kadar üzülüyorum ki kendimi,kızımı bu denli yıprattığıma. Belki mama versem tok olup uyuyacaktı huzurla. Hala aklıma durup dururken deli gibi ağlamaları geliyor,üzülüyorum.
Oğlumda da gönül isterdi ki emsin ama olmayınca denedim doktor tavsiyesiyle ve gayet mutlu sakin bir bebek.
En kötüsü de ne biliyor musun? Asla bilemeyeceğim derdi açlık mıydı yoksa mizacı mı öyleydi kızımın?
Benim için hep kocaman bir soru işareti ve vicdan azabı olarak kalacak.
Asla asla dememek lazım,bunu bilir bunu söylerim.
Birde çevreye kulak asmamak lazım. Ikinci bebekte bir Allahın kuluna tek kelime ettirmedim,kafam rahat.

İyi dilekleriniz ve yapıcı yorumlarınız için teşekkür ederim.

Tabii ki anne sütünün mucizesini kimse görmezden gelemez, her anne bebeğini emzirmek onu beslemek ister
Ama olmuyorsa da bu bebek sağlıksız olacak anlamına gelmiyor. Keşke farklı etmenler olmasa da herkes bebeğini emzirebilse.
Biraz abartıyoruz biz herşeyi bir ortamız yok maalesef.
Konu sahibi de emziremeyenlere laf söylemiyor onu da anlıyorum ama zararlı diye kelimeler geçirdiği için herkes o yönde yorum yapıyor.

Vicdan azabı çekmeyin lütfen. Siz de benim gibi ve diğer tüm anneler gibi bebeğiniz için en doğrusunu yapmaya çalıştınız. Anneler hisseder derler ya.
Geçmişe takılmamız ancak daha fazla üzecek bizi.

Doktoru dinlememekte hata etmissin. Doktoru dinlemeyeceksen doktora neden gidiyorsun? Kizacak uzuleceksin belki ama okuyunca ben de kizdim ve üzüldüm. İnsallah en kisa zamanda toparlar yavrumuz.
Buraya fikir almaya geldim uslubunca yapılan tüm yorumları kabul ediyorum elbette.
Ben de bir süredir üzülüyorum oğluma. Hem çevreden gelen zayıf eleştirisi hem de çocuğu ne hastaneye taşıyıp duruyorsun sağlıklı çocuğu hasta edeceksin eleştirisi.
Neyse ki dün bir adım attık bakalım. Bundan sonra farklı seçenekleri de değerlendiredeğim

Elaleme bakmak yapacağınız en kötü şey olur.
Bence bu mama karşıtlığı da biraz çevrenin etkisi.
Ben de doğum yaptığımdan beri mama iyi değil, mama öyle, mama böyle diyen insanlarla doldu etrafım.
Kızım şu an çok şükür sağlıklı, zayıf ama normal sınırlarda. Hiç öyle etli etli puf puf birşey olmadı :)

Sizin dinlemeniz gereken tek kişi şu aşamada iyi bir doktor. Lütfen sadece iyi bir doktor bulun onunla ilerleyin. İnşallah düzelecektir gelişimi merak etmeyin.

Konu ne olursa olsun. Cocugunuza iyilik yapmadiginiz ortada.

Ben konmda çocuğuma çok da iyi birşey yaptım demedim. Zaten böyle bir şey olsa neden konuyu buraya taşıyayım.
Konu evet sütümün olmaması değil. Sütüm olmasaydı emziremediğim için çocuğu hastanede bırakırdım sanırım , böyle bir cevap mı bekliyorsunuz benden.

Mamayla damak tadı oluşmamasının bağlantısı ne ola ki? Herşeyden tatsın derken ki önerinizin mama ile bağı ne. Oğlum yemek yemiyor değil ki.
Neden zayif o zamn o kadar demekki yemekte yeterli gelmiyorki kilo almiyor cocuk mamanin yeri ayri yemek ayri .

Sormayın. Bundan ne kadar kaçmak istesek de olmadığı yerler oluyor.
Aslında çok haklısınız çevresel faktörler de beni çok etkiledi.
Kontrole diye gidip doğuma girdim, 45 gün vardı doğuma. Ben öncesinde doğum çantama mama koymayı planlıyordum yani ön yargılarım hiç yoktu. Beklenmeyen doğum öyküsü, 23 gün kuvez süreci, yoğun bakımdaki emzirme eğitimleri... olumlu olduğu kadar olumsuz şeyler de etkikedi elbette ki.
Fakat enseyi karartmamak lazım, bundan sonrasına bakacağız.

Dogumdan cıktık geldim eve sütüm dogru düzgün gelmiyor maksimm bes ml on ml fazla degil. Oglumda 35 haftalık dogdu sınırda prematüre yani. Herhalde erken dogum diye sütüm gelmedi dedim. Bi ajanda tuttum saati saatine ve kaç ml süt cıktıgını ne kadar içtiğini. Bu arada sagıyorum meme tutmuyor prematüre benimde meme bası masallah kocaman cocuk tutamıyor haliyle. İlk doktor randevumuzdu ajandaml gittim yaş 25 ! Hocam bakın bu kadar süt içiyo günlük çok az sütüm geliyo demişim. Doktor bakmasıyla kaptöası bir oldu. Gprmül mama verelim dedi. Gözlerimden sıpır sıpır yas aktı. Tek hayalim emzirmekti. Bana en cok neyi kıskandın bı hayatta deseler emziren anneleri derdim. Neyse doktor anldı üzüldüğümü. İçini ferahlatmak için demiyorum eskidendi o formul süt bos kilo yaparlar diye dedi. Günümüzdeki formul sütler suan anne sütüne en yakın bicimde üretiliyo dedi. Bu senin elinde olan birsey değil ama akanda tutmaya devam edersen kendini daha cok yıpratırsın. Bebeğime de zarar veriyorum diye düşünme aksine faydası var dedi!

Kısacası demek istediğim günümüzdeki formül sütler anne sütüne en yakın olanı!!
O yüzden üzülmeyin. Sımdıkı aklım olsa o günlerimi ağlayarak üzülerek geçirmek yerine keyifli bir sekilde tadını cıkara cıkara geçirirdim.

Bu arada mememi tutamamasının diğer sebebide görümcemdir. Özellikle emzik almamıstım hem dis saglıgı hem bırakma süreci hem de mememi tutsun diye ama dogum yaptıgım gün elinde emzikle geldi sallaya sallaya. Emziksiz bebemi olumus diye!

İkincide yapamayacagını bilyor ama iş işten geçti tabi

Aynen ben de "hep uyuttuktan sonra 5-10 dakika sonra gözünü açar mızıldanırdı hiç uzun uyuduğunu bilmem. Yemek yiyemezdim. Beni emzik niyetine kullanırdı" dememin altındaki sebep doymamasıydı büyük ihtimalle..

Doktoruma da çok kızıyorum bu konuda. Evet mama anne sütünden daha çok şişkinlik yaptığı için bebek daha uzun süre uyuyor. Bunu hep empoze ettiler bana o dönem. Bırak uyusun o da dinlensin ben de dimi? Hem her annenin sütü aynı kıvamda ve yoğunlukta değil ki..
Anneleri emzirmeye iştirak ettirelim derken gererek zarar da veriyorlar haberleri yok..
5,5 aylıkken ek gıdaya başlattı aynı doktor beni. 23 aya kadar emzirdim ama hiç doyacaka kadar olmadı diye düşünüyorum..

Gece mama verdiğimde uyurdu oğlum. Bazen ondan önce uyanır emzirmek isterdim uyanmak istemezdi.
Oğlum 3 yaşında hala zayıf. Aslında yiyor ama çok hareketli. Kilosuna laf ettirmiyorum artık..
İkinci çocuğu yapmaya cesaretim olursa kimseye kulak asmamayı öğrendim..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…