Bebek Beslenmesi Zayıf çocuk annesi olmak...

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Tabii ki anne sütünün mucizesini kimse görmezden gelemez, her anne bebeğini emzirmek onu beslemek ister
Ama olmuyorsa da bu bebek sağlıksız olacak anlamına gelmiyor. Keşke farklı etmenler olmasa da herkes bebeğini emzirebilse.
Biraz abartıyoruz biz herşeyi bir ortamız yok maalesef.
Konu sahibi de emziremeyenlere laf söylemiyor onu da anlıyorum ama zararlı diye kelimeler geçirdiği için herkes o yönde yorum yapıyor.
Onada cok gormuyorum cunku herkes bnada anne sutumu aliyor yok mama aaaaaaa nie verdn anne sutu gbi varmi mama cok zararli moral alt ust dunya basima yiklrdi smdi kizimi goruyorlar kimse demiyor mama yedi ama gayet saglikli

Kendi adıma olan kısmı şu şekilde yanıtlayım. Elbette her öğünümüz erişte, makarna değil bizim. Ekmek derseniz 13 aylık bebeğin yiyeceği ne olsun. Sormayın o konuda da dertliyim.
Ben buraya konu açtığımda da eleştiren ve hatta dalga geçenler oldu. Bakın karşı fikir fakat doğru argüman olunca fikirlerimiz nasıl değişiyor.
Şimdi düşündüğüm şu ben çölyakı bilmek zorunda mıyım sızıntılı barsak sendromunu bilmek zorunda mıyım? Bu durumda bu seçenekleri benim önüme koymayan doktor mu hatalı bunları araştırmayan ben mi?
Yani diyeceğim bakış açım mamadan çıktı şu an.
Akşam eşimle konuşup bir yol haritası belirleyeceğim bu konuda.
Konu çığrından çıkıp kapanmazsa eğer güncelleme yaparım inşallah.
Umarım yanılan sizler olursunuz🤔

13 aylık bebeğin yiyeceği ekmeği kendi bünyesine göre düşünmek lazım. Çölyak olmasada gluten lektin gibi buğday özündeki maddelere duyarlı olabilir. Benim süt alerjim yok ama laktoz dokunur bana. İçmem asla.
İnşallah dediğin gibi yanılan bizler oluruz. Tüm kalbimle diliyorum bunu. Çok ama çok haklısın. O hastalıkları bilmek zorunda değilsin. Ben de değildim ama tek bir doktora bağlı kalınca böyle oluyor ne yazık ki. Tek dediğime de bakma. Kızım çok ağlıyordu yenidoğan döneminde. Kakasını uzun zaman yapamıyordu. Ama çok ağlardı yani öyle böyle değil. Beş farklı doktor kolik ve normal dedi. Hayır dedim ben hissediyorum kolik değil sadece. Başka sorun var. En son genç bir kadın çocuk cerrahına gittik. Normal durumlar bunlar demeye kalktı hayır diye direttim. Muayene edin lütfen evde perişan oluyorum dedim. Meğer anal çatlak varmış kuzum acısına bağırıyormuş o kadar. Kakasını ondan yapamıyormuş hiç. Hatta doktor emin olmak için hocasını çağırdı. O da teşhisi doğruladı. Ona göre tedavi uygulandı. Ağrı kesici sürdükten sonra susuyordu :KK43: Meğer benim kızım kolik değilmiş. Çok sakin huzurlu neşeli bir bebekmiş. Boşu boşuna bir buçuk ay canı yandı. İlk meşhur uzman doktora dedim ama çatlak olabilir mi diye. Yok artık dedi bana 😠 olabilir bakalım demedi bakmadı bile o bölgeye. Şimdi ufak titremeler başladı kızımda. Önemli değil deyip gönderen de oldu, ateşsiz havale deyip bizi korkutan da. Eeg çekilecek yakın zamanda yedi aylık kızım. Ben baktırayım emin olayım kızımın sağlığından da. Varsın boşuna olsun tahliller. Bu eeg de eşimle benim kararım bu arada. Doktor gerek yok dedi. Ama ilk olaydan sonra ne kadar güvenebilirim değil mi. Üzülmeni istemem. Bebeğinin inşallah güzel haberlerini alırız birlikte seviniriz.

suan bu ikilemde olan bi anne olrak yaziyorum. Bebegim 36 haftalik dogdu sutum ilk bebegimdede cok dfazla degildi ama buyuk oglumun emmesi iyiydi zamanindada dogdugu icin cok sorun yasamadim ama bu bebegim kucuk dogdu emmesi cok nazli sutum cok az. Ve 6 gunluktten sariliktan dolayi yogun bakimda kaldi orda mamayla toparladi kilo dususu vardi mamadan sonra kendine geldi ve taburcu olurlen mama destegi onerilerek taburcu edildik. Simdi gun icinde mamada veriyorum kiloda almis ama son 1 haftadir surekli baska doktorlar mamayi birak sutun emzirdikce gelicek diye israrcilar bigun denedim acliktan uyuyamadi cocuk yani gerekiyosa bu zehir degil sanirim bir suru bebek mamayla besleniyo lutfen banada fikirlerinizi yazin kafamiz cok karisti..

suan bu ikilemde olan bi anne olrak yaziyorum. Bebegim 36 haftalik dogdu sutum ilk bebegimdede cok dfazla degildi ama buyuk oglumun emmesi iyiydi zamanindada dogdugu icin cok sorun yasamadim ama bu bebegim kucuk dogdu emmesi cok nazli sutum cok az. Ve 6 gunluktten sariliktan dolayi yogun bakimda kaldi orda mamayla toparladi kilo dususu vardi mamadan sonra kendine geldi ve taburcu olurlen mama destegi onerilerek taburcu edildik. Simdi gun icinde mamada veriyorum kiloda almis ama son 1 haftadir surekli baska doktorlar mamayi birak sutun emzirdikce gelicek diye israrcilar bigun denedim acliktan uyuyamadi cocuk yani gerekiyosa bu zehir degil sanirim bir suru bebek mamayla besleniyo lutfen banada fikirlerinizi yazin kafamiz cok karisti..

Ben hem cocugu takıyorum bjsey yıyemıyorm dıye oda beslenmıyordur dıye dusunyorhm annemde sımdı normal ben sızı dogurmadan oruc bıle tutuyordum hepınız normal kıloda dogdunz dedı ondan oyle endısem kalmadı ama ben de yıyebılsem ıyı olur hep zayıf bı kızdım gelen gecen bıraz kılo al dıyıp duryodu. Ne gıysem yakısmıyor. herkes hamıle olunca kılo alırsın dıyordu ama hala almadım. Kac aydan sonra kılo alımı baslıyor acaba
kilo olayına çok takılmayın 20 kilo alan 10 kilo bebek doğurmuyor neticede bakın ben 5 kilo aldım bütün hamileliğim boyunca doğurduğum bebek 3350 gr idi.
bebek beslenir besinsiz kalmaz ama sizin depolarınız boşalır mühim olan sizsiniz.
bulantılarınız geçince iştahınız düzelir merak etmeyin.
ben o bulantı döneminde ömrünün sonuna kadar bir şey yiyemeceğimi düşünmüştüm :)

Benimde 34+6da 2200 doğdu kizim ilk 4 ay 1 er kilo aldi sonra kilo alımı çok çok az gitti sizi çok iyi anlıyorum, bizim toplumda bebek kilolaysa iyi bakmışsın, eğer zayıfsa hiç iyi bakamamışsın olayı var benim kızımda hep zayıftı zaten üzülürken birde insanların sözleri dahada rahatsız ediyordu o bahsettiğiniz özel mamalardan sanirim raporla alınan ondanda aldik sevmedi serinyayla bastım ağzına hep değişmedi. 4 yaşında hala boy kilo alt sinirda

kilo olayına çok takılmayın 20 kilo alan 10 kilo bebek doğurmuyor neticede bakın ben 5 kilo aldım bütün hamileliğim boyunca doğurduğum bebek 3350 gr idi.
bebek beslenir besinsiz kalmaz ama sizin depolarınız boşalır mühim olan sizsiniz.
bulantılarınız geçince iştahınız düzelir merak etmeyin.
ben o bulantı döneminde ömrünün sonuna kadar bir şey yiyemeceğimi düşünmüştüm :)
Bu konuda en iyi ornek benim: ilk gebelikte 25 kilo aldim oglum 3200 dogdu, kizimda 15 kilo belki.. 3700 dogdu.. aldigimiz kilo bebegin kilosuyla dogru orantida degil asla..

Buarada yeni bir bebegim daha oldu 37 haftalık 2420 şuan buda aynı olursa gerçekten kendimi çok basarız hissedilen.hamileliklerim kötü geçiyor onun etkisimi bilmiyorum ilkinde 6 kilo aldim. 2. De 3 kilo aldim süründüm resmen

Bebek standartlarini bilmiyorum
Ama cocukken benimde zayifligimdan hep sikayet ederdi annem ve cevremizdekiler
Doktorun saglikli oldugum surece zayif olmamin onemli olmadigini soyledigini animsiyorum.

Bir aile dostumuz da oglunu goturdugunde doktor "cocuk yesin de sizin gibi mi olsun sagliksiz degilse birak zayif kalsin" demis
Annesi biraz kiloluydu da :olamaz:

Sağlığı, yemesi, uykusu, motor gelişimi iyiyse ben kilosunu dert etmezdim. Her bebek kilolu yada uzun boylu olacak değil. Nasıl yetişkinler de kısa uzun, şişman zayıf oluyorsa bebekler de böyledir.
katılıyorum.

ek olarak da şunu söylemek istiyorum ki günümüzde obezite zayıflıktan çok daha büyük bir problem; çocuğunuzda obezite olmadığı için şükredin.

bırakın zayıf kalsın, arada kan değerlerine baktırın, genel kontrol yaptırın yeterli.

yemesi için de zorlamayın, hep söylenen bir şey vardır "acıkırsa yer". sevgiler.

Oglumun dogumundan itibaren sutum hep azdi. Hatta fark edemedigim icin (malum tecrubesizlik cevremde hic kucuk bebek yoktu) oglum 3 gunlukken sekeri cok dustugu icin yogun bakıma alindi. Sizdeki gibi mama ile kendine geldi. Cikarken de ayni sekilde anne sutu ve mama beraber devam etmem soylendi.
Bne once emzirip sonra az da olsa mama hazirliyordum. Eger doyduysa zaten icmiyordu. Doymadiysa ictigi kadar veriyordum.
Gerekli durumda vermebin hicbir sakincasi yok. Ikilemde kalmayin lutfen.

Hannibal ın ne olduğunu mu bilmiyorsunuz😃 Ne alaka? Sırf kilo yapsın diye mama vermek ne kadar doğru peki? Kan değerleri normal, boyu baş çevresi normalse sadece zayıf diye neden katkı maddeli içinde ne olduğu belli olmayan bir şeyi verelim?
Sütünüz olmaz vs anlarım ama kilo alması için mama vermek hiç mantıklı değil.
İroni denen şeyin varlığından haberiniz var mı?

Bendeki tabloya göre %3 13 aylık erkek bebek için 8.5 kg görünüyor. İyi yiyor demişsiniz, günde ne kadar ne yiyor mesela? Acaba alerjisi olabilir mi? Günde 3 kaka bana çok geldi, bizimki 2 günde bir yapıyor genelde. Kıvamı koyu mu sulu mu?

Guzel bi yere deginmis arkadas.
Konu sahibinin cocugu demek ki 100 cocuktan 3 geride kalmis cocuga bile girmiyor 7 bucuk kiloyla.
Kesinlikle hastaneye gidip tahliller yapilmali.
Konu sahibi mama saglikli/ sagliksiz/ saglikli/ sagliksiz gel gitleri yasarken ( doktor tavsiyesini hice sayarak) cocuguna bi donup bakmamis hic sanki. Gorunus olarak bi deri bi kemik bi cocuk gozumun onune geliyor. Hemen hastaneye kosmaliydi coktan.

Çocuklarımızı değerlendirirken bazen kendi yapımızı,genetiğimizi unutuyoruz. Sizin,eşinizin ve ailenizin genel yapısı nasıl,hepiniz iri uzun normal kiloda mısınız. Ben de yıllarca zayıflık sınırında yaşayıp, kızım bir yaşına geldiğinde ise bu çocuk neden zayıf diye uzun süre karalar bağladım.sonunda anladım ki bana benziyor :) çevredeki baskılara aldırış etmedim bir şey diyen olursa yapımız böyle deyip geçiyorum. Sağlıklıysa keyfi yerindeyse kilosuna boyuna takılmayın,stres yapmayı bıraktığımdan beri kızım çok iştahlı ama yine de kilo almıyor yaşıtlarından hep geri görüntü olarak ama kan sayımı değerleri neşesi aklı yerinde çok şükür. Burada bir şey sorulunca çözüm olmaktan ziyade suçlayıcı baskılayıcı bir tutum var nedense, mamaya olan tutumunuz sizin bileceğiniz iş herkes aynı düşünmek zorunda değil. Ben de eczanelerden en iyi en kaliteli en pahalı mamaları kullandım ama hiç bir faydası olmadı,siz zaten doktor kararıyla davranmışsınız,inşallah zamanla her şey daha iyi olur

Oglumun dogumundan itibaren sutum hep azdi. Hatta fark edemedigim icin (malum tecrubesizlik cevremde hic kucuk bebek yoktu) oglum 3 gunlukken sekeri cok dustugu icin yogun bakıma alindi. Sizdeki gibi mama ile kendine geldi. Cikarken de ayni sekilde anne sutu ve mama beraber devam etmem soylendi.
Bne once emzirip sonra az da olsa mama hazirliyordum. Eger doyduysa zaten icmiyordu. Doymadiysa ictigi kadar veriyordum.
Gerekli durumda vermebin hicbir sakincasi yok. Ikilemde kalmayin lutfen.

Tesekkur ederim cevabiniz icin hemen hemen ayni seyleri yasamisiz bende boyle dusunuyorum gerekli oldugunda kullanmamak daha zararli bebege.

Ahh ilgi alanım dışında bir konu diye eş geçmiştim burayı, ne güzel şeyler olmuş burada böyle 👶

Kusura bakmayın ama biz de aynı şeyleri söyleyeceğiz. bebeğinizin kilosu çok düşük bugüne kadar dr lar bunu nasıl önlememiş anlamış değilim.Mama neden zararlı olsun hanımefendi?hepimiz mama verdik veriyoruz kendi düşünceleriniz için bebeginiz zarar veriyorsunuz evet ben kızım anne sütü aldığı halde kilosu düşük diye mamaya başladım bence uzman bir dr a götürüp hemen ne yapılması gerekiyorsa yapın.

X