Yüksek FSH a inat, buradayım, savaşa başladım, takılın peşime!

saol canım benim de aklımın bi yarısı hep topicte ama işte vakit olmayınca malesef bu kadar uğrayabiliyorum :KK43: aynen ta kendisi dhea canım :) aldım ama kullanmaktan yana tereddütlerim var bi size sormadan başlamak istemedim sanırım 3-4 aydan önce etki etmiyomuş ve de çokça yan etkisi varmış kullanan kimse var mı acaba topicte??
bu arada meletonina yı içiyorum ben 1 aydır bu hormon dengeliyici ve folikleride besliyor korkmadan içebilirsin.

bazı yerler her defasında tam ücreti alıyor o bakımdan demiştim...

Benim bildigim ilk basladigin adette tam ucret aliniyor kontroller+opu+transfer. Ondan sonraki adetlerde transfer ucreti yok,sadece opu ucreti veriliyor. Bu opuya el olarak ayrica havuz parasi da veriliyor mu onu bilemiyorum. Yanlis biliyorsam duzeltin lutfen kizlar.

saol canım benim de aklımın bi yarısı hep topicte ama işte vakit olmayınca malesef bu kadar uğrayabiliyorum :KK43: aynen ta kendisi dhea canım :) aldım ama kullanmaktan yana tereddütlerim var bi size sormadan başlamak istemedim sanırım 3-4 aydan önce etki etmiyomuş ve de çokça yan etkisi varmış kullanan kimse var mı acaba topicte??

Bana biesteronu histereskopiden sonra vermislerdi. Bir kutu kullandigim icin sanirim bir yan etkisi olmadi ama duyduklarim killanma ve sivilce yaptigi yonunde. Baya kullananlar var baska topiklerde.

çok güzel çıkmışlar, Allah nazardan saklasın canım, bende anti tpo tpg gibi tetkikler mi yaptırsam diyorum, annem ve amcam da guatr var, tiroidlerim normal ama alt parametreler farklı çıkabiliyormuş
Saol canım amin :) ben de şaşırdım uzun zamandır fsh ım bu kadar iyi çıkmamıştı inşallah hep böyle devam eder :) ailede varsa yaptır tabi canım test yaptırmaktan zarar gelmez :)

ben kullandım :) iki ay, yüzümde kıllanma son iki yılda vardı ama bu bazı kılları daha siyah yaptı çok azını, sivilce çıkıyordu bir de, onun dışında benim yumilere etki etti mi bilmiyorum etkisi 3-4 ay sonra ise şimdilerde yeni etki etmiş demektir :)

canım çok güzel değerlerin bana da biesteron vermişti önceki doktor ama ben içmedim korktum. bu ilaçları neden verdi sana canım?
yumurta kalitesini ve sayısını artırıyomuş canım ama en az 3 aylık kullanımdan sonra etkisi başlıyomuş açıkçası yan etkilerini biraz okuyunca ben de korktum bir de 75 mg verdi bana 3*1 şeklinde lacın prospektüsünde günlük en fazla doz 25 mg diye yazıyo iyyce kafam karıştı :KK43:

Saol canım amin :) ben de şaşırdım uzun zamandır fsh ım bu kadar iyi çıkmamıştı inşallah hep böyle devam eder :) ailede varsa yaptır tabi canım test yaptırmaktan zarar gelmez :)
Bu tarz alt parametrelerin çalışılmasını hekimlerden talep etmek kolay olmuyor...

ben kullandım :) iki ay, yüzümde kıllanma son iki yılda vardı ama bu bazı kılları daha siyah yaptı çok azını, sivilce çıkıyordu bir de, onun dışında benim yumilere etki etti mi bilmiyorum etkisi 3-4 ay sonra ise şimdilerde yeni etki etmiş demektir :)
aynen canım yapılan tüm araştırmalar ilk etkilerinin 12-16. haftalık kullanımdan sonra oraya çıktığı yönündeymiş zaten doktor da öyle söyledi eğer eylülde tedavi düşünüyosan şu anda başlaman için en uygun zaman dedi.. Peki sen hala devam ediyomusun günde kaç tane alıyosun?

Bana biesteronu histereskopiden sonra vermislerdi. Bir kutu kullandigim icin sanirim bir yan etkisi olmadi ama duyduklarim killanma ve sivilce yaptigi yonunde. Baya kullananlar var baska topiklerde.
Evt canım faydasını gören de olmuş görmeyen de şimdi tekrar doktorla yazıştım bu son değerler için süper çıkmış hiçbir sorun gözükmüyor dedi.. Biesteronu sordum prospektüste 25 mg yazıyor diye 75 mg kullanımı etki görmek için en uygun doz lütfen ihmal etmeyin hemen başlayın yazmış.. Başlıycam artık napiim yan etki falan olursa tekrar sorarım doktora.. Hadi bakalım bismillah :)

Slm kızlar işler güçler çok takip edemiyorum sizi umarım herkes iyidir herşey yolundadır.. Belki merak eden vardır diye kısa bir özet geçeyim :)
C.tesi adetimin 3. günüydü aynı hastanede farklı bi doktora gittim aslında asıl amacım d vit ölçtürmekti çünkü takviye alıyorum öğrendim ki fazlası zararlıymış.. Gtmişken tabi bu yeni doktor muayene de etti oldukça uzun uzun sorular sordu cidden çok ilgilendi.. durumumu parlak gördü 6 tane folikül saydı.. gelmişken fsh fln da bakalım dedi en son 10 çıkmıştı hatırlıyosanız 10 da çok iyi bir değer değil ama 1,53 amh çok iyi dedi.. bir de bana 3*1 biesteron ve 1*1 melatonina yazdı.. test sonuçlarım şu şekilde çıktı :

TSH 2,1 0,4 - 4,5 mIU/mL
Normal.png
Normal
Serbest T4 18,95 12 - 22 pmol/L
Normal.png
Normal
FSH 6,9 mIU/mL 20 - 140 (MENAPOZ) 2 - 10 (FOLİKÜLER FAZ) 8,5 - 30 (PİK) 2 - 10 (LUTEAL FAZ)

LH 5,82 mIU/mL 10 - 910 (MENAPOZ) 2 - 15 (FOLİKÜLER FAZ) 12 - 80 (PİK) 5 - 20 (LUTEAL FAZ) 2 - 15 (OVÜLASYON TAKİBİ)

Prolaktin 18,2

Estradiol (E2) 66,01 pg/mL 10 - 35 (MENAPOZ) 30 - 119 (FOLİKÜLER FAZ) 149 - 350 (PİK) 97 - 216 (LUTEAL FAZ) 29 - 97 (OVÜLASYON TAKİBİ)

Glukoz (Açlık) 94 70 - 105 mg/dL
Normal.png
Normal

25 Hidroksi Vitamin D >70 25 - 80 ng/mL
Normal.png
Normal

Vitamin B12 458 197 - 866 pg/mL
Normal.png
Normal
Selam canim sen hangi hastaneye gidiyordun..

Evt canım faydasını gören de olmuş görmeyen de şimdi tekrar doktorla yazıştım bu son değerler için süper çıkmış hiçbir sorun gözükmüyor dedi.. Biesteronu sordum prospektüste 25 mg yazıyor diye 75 mg kullanımı etki görmek için en uygun doz lütfen ihmal etmeyin hemen başlayın yazmış.. Başlıycam artık napiim yan etki falan olursa tekrar sorarım doktora.. Hadi bakalım bismillah :)

Yan etki gormezsin canim insallah. Her vücudun verdigi tepki farkli sonucta. Faydasini gorursun umarim. Ben de gunde 3 tane icmistim.

Eveet sonu hüsranla biten bir deneme de ben yaşadım yine. 19 Mayısta adet olduğumda fsh değerim 38 çıkmıştı ve bu ayı boş geçeriz diye düşünmüştüm, Kıbrısta olduğum için kontrole de gidememiştim doktorum femara iç yine de dediği için femara içtim 2 hafta. Doktora bile gitmedim hatta bendeki lenf bezi büyümesi ve eşimin tahlil sonuçlarına canımız sıkıldığı için bebek işinden çok uzaklaşmıştım. Doktorum yine de kontrole çağırınca gittim ve 2 hafta önce mucize bir şekilde tam 4 folikül görüldü, hepsi de yakın boylardaydı. 2 de kist kalıntım duruyordu ve doktorum merional yapalım diyince heveslendim tedaviye başladık. 1 hafta femara merional devam ettim. Güzel büyüdüler, kan değerlerim de iyi çıkıyordu. E2 düşüktü hep ama femara baskılıyormuş normalmiş düşük çıkması diye umursamadım. Pazartesi çatlatma iğnemi yaptım ama daha öncekilerden farklı olarak iğne hiç kızarıklık yanma yapmadı. Hatta huzursuz oldum doktoruma mesaj attım bu iğne etkisiz sanki hiç yapmamış gibiyim dedim, her şey güzel olacak rahat olun diye sakinleştirdi doktorum. Bu sabah opuya girdim, ilk kez 4 folikül vardı inanamıyorduk eşimle, üçüz olur belki bunca zamandan sonra tam olur, hatta fazlasını forumdan isteyen olursa veririm dedim güldük bol bol.
Çok gülmek iyi değilmiş, foliküller boş çıktı :) 1 tane yumurta toplanmış o da olgun değilmiş yarına kadar bekleticeklermiş de bilmem ne, tabiki umudum sıfır zaten olsa da sağlıksız embriyo olur olgunlaşmamış bir yumurtadan ki döllenmez bile yani, ben iğnenin etkili olmadığını düşünüyorum, ilk kez hastane yanındaki eczaneden aldım pahalı olmasına rağmen üşendim memorialın ordaki eczaneye gitmedim. Ne kadar yanlış yapmışım. Ya jenaratörleri falan yok diye düzgün koşullarda saklanmamış bir iğneydi, ya da onların da suçu yok fabrikadan bozuk iğne denk geldi, yine de sağlık olsun yapacak bir şey yok. Çok inanmıştım bu kez, işe yaradı yaptıklarım diye çok sevinmiştim erken sevinmemek lazımmış, hatta bebeği eve getirene kadar sevinmemek lazım belki de.

Benden haberler bunlar, transfer hevesi kursağında kalmış, tedavi yüzünden oruç da tutamamış, evi barkı pislikten geçilmez hale gelmiş, psikolojisi yerlerde arkadaşınızdan sevgiler :cry::KK34::mad::KK61::kızgın::ruh:

Eveet sonu hüsranla biten bir deneme de ben yaşadım yine. 19 Mayısta adet olduğumda fsh değerim 38 çıkmıştı ve bu ayı boş geçeriz diye düşünmüştüm, Kıbrısta olduğum için kontrole de gidememiştim doktorum femara iç yine de dediği için femara içtim 2 hafta. Doktora bile gitmedim hatta bendeki lenf bezi büyümesi ve eşimin tahlil sonuçlarına canımız sıkıldığı için bebek işinden çok uzaklaşmıştım. Doktorum yine de kontrole çağırınca gittim ve 2 hafta önce mucize bir şekilde tam 4 folikül görüldü, hepsi de yakın boylardaydı. 2 de kist kalıntım duruyordu ve doktorum merional yapalım diyince heveslendim tedaviye başladık. 1 hafta femara merional devam ettim. Güzel büyüdüler, kan değerlerim de iyi çıkıyordu. E2 düşüktü hep ama femara baskılıyormuş normalmiş düşük çıkması diye umursamadım. Pazartesi çatlatma iğnemi yaptım ama daha öncekilerden farklı olarak iğne hiç kızarıklık yanma yapmadı. Hatta huzursuz oldum doktoruma mesaj attım bu iğne etkisiz sanki hiç yapmamış gibiyim dedim, her şey güzel olacak rahat olun diye sakinleştirdi doktorum. Bu sabah opuya girdim, ilk kez 4 folikül vardı inanamıyorduk eşimle, üçüz olur belki bunca zamandan sonra tam olur, hatta fazlasını forumdan isteyen olursa veririm dedim güldük bol bol.
Çok gülmek iyi değilmiş, foliküller boş çıktı :) 1 tane yumurta toplanmış o da olgun değilmiş yarına kadar bekleticeklermiş de bilmem ne, tabiki umudum sıfır zaten olsa da sağlıksız embriyo olur olgunlaşmamış bir yumurtadan ki döllenmez bile yani, ben iğnenin etkili olmadığını düşünüyorum, ilk kez hastane yanındaki eczaneden aldım pahalı olmasına rağmen üşendim memorialın ordaki eczaneye gitmedim. Ne kadar yanlış yapmışım. Ya jenaratörleri falan yok diye düzgün koşullarda saklanmamış bir iğneydi, ya da onların da suçu yok fabrikadan bozuk iğne denk geldi, yine de sağlık olsun yapacak bir şey yok. Çok inanmıştım bu kez, işe yaradı yaptıklarım diye çok sevinmiştim erken sevinmemek lazımmış, hatta bebeği eve getirene kadar sevinmemek lazım belki de.

Benden haberler bunlar, transfer hevesi kursağında kalmış, tedavi yüzünden oruç da tutamamış, evi barkı pislikten geçilmez hale gelmiş, psikolojisi yerlerde arkadaşınızdan sevgiler :cry::KK34::mad::KK61::kızgın::ruh:

:KK43:( Ne desem bilemedim canım şimdi çok üzüldüm.. Ama 4 folikül çıkması umut verici değil mi? yine olabilir demek çünkü bu çok iyi bir sayı. O bir yumurta inşallah sağlıklı olur canım ya belli mi olur ama yumurtalıklarında ki bu hareketlenme bence çok ama çok iyi inşallah bundan sonra da o hareketlilik devam eder ne diyim Allah yardımcımız olsun. Sevinmemek eldemi ben adet oldum diye bile havalara uçmuştum.. Bu arada lenf bezi büyümesi demişsin bunda nedir durumun canım?

BESLENME VE GIDA ÖNEMLİ
Tüm dünyada kısırlık ve iktidarsızlığın bu kadar artmasında hibrit (ithal melez) tohumların payı olabilir mi?
Yiyeceklerin içerisindeki besin maddelerinin eksikliği farklı biyokimyasal reaksiyonlara sebep oluyor. Örneğin, sperm sayısı düşüyor, kadınların yumurtaları azalıyor. Dünya Sağlık Teşkilatı’nın verilerine baktığımız zaman bunda yüzde 50’nin üstünde beslenme rol oynuyor. Çevre şartları, hava kirliliği, alkol-sigara kullanılması da sağlığımızı etkiliyor. Ama birinci derecede beslenme ve gıda önemli.

Bugün genç kızlarda polikistik over, çikolata kisti, erken regl görme, yumurta üretiminde azalma, yumurta morfolojisinin bozulması gibi ciddi durumlardan bahsediyoruz. Erkeklerde hem sperm sayısı düşüyor, hem de sperm morfolojisi, baş, boyun ve kuyruk anomalileri ortaya çıkıyor. Eskiden böyle bir şey yoktu... Genç kızlarımızda yumurtalık kisti var. Bu kızlarımız daha 15-16 yaşlarında bu hastalıktan dolayı doğum kontrol hapı kullanıyor.

NİYE DOĞU’DAKİ KARDEŞLERİMİZDE KISIRLIK YOK?
Beslenmenin temel kuralı vardır. Ne yiyorsan osun. Hibrit tohumu tüketirsen olacağın da bu. Niye Doğu’daki, Güneydoğu’daki kardeşlerimizde kısırlık yok? Çünkü onlar mevsiminde salatalık, domates tüketiyor... Onun için maşallah 7, 8, 9 çocuk veriyor Allah. Batı’dakiler de tüp bebek merkezlerinde! Karadeniz’de, Akdeniz’de, biraz hayat standardı yüksek olan yerlerde ise insanlar hep tüp bebek merkezinde!

TÜP BEBEK MERKEZLERİNE KARŞIYIM ÇÜNKÜ...
Tüp bebek merkezlerine şundan dolayı karşıyım: Yumurta toplayabilmek adına kadına 15 gün süre ile çok yüksek oranda çeşitli hormonlar veriyorsunuz. Siz resmen kadının yumurtalığına kamçı vuruyorsunuz, yumurta toplansın diye. Ondan sonra, bir bakıyorsunuz 3-4 ay sonra tutmuyor. 15 gün sonra tutmayınca, yumurta rezervi azalıyor, adet düzensizlikleri başlıyor ve kadın erken menopoza doğru gidiyor. Bana başvuranlar arasında 23 yaşında erken menopoza girmiş çok kadın var.

Bakın, Almanya’nın Münih kentinde sadece 1 tüp bebek merkezi varken, İstanbul’un her semtinde 1 tüp bebek merkezi var. 23-24 yaşındaki kızlarımız çocuğu olmuyor diye tüp bebek merkezine gidiyor. Anne ve babalar çocuklarınızı tüp bebek merkezlerine göndermeyin. Onlara 15 gün süren hormon tedavisi uygulatmayın. Meme, rahim ve prostat kanserinin ana sebebi hormonların dengesizliğidir. Bırakın evlendikten 5-6 sene sonra, 30 yaşında çocuk yapsınlar. Kanserler arttı, bunların sebebini sorgulayın.

(İbrahim Saraçoğlunun bir yazısına denk geldim paylaşmak istedim.)

aynen canım yapılan tüm araştırmalar ilk etkilerinin 12-16. haftalık kullanımdan sonra oraya çıktığı yönündeymiş zaten doktor da öyle söyledi eğer eylülde tedavi düşünüyosan şu anda başlaman için en uygun zaman dedi.. Peki sen hala devam ediyomusun günde kaç tane alıyosun?
Benim kendiliğinden hamile kalan arkadaşımda (0.01 amh ve 53 fsh ile) bu ilacı hamilelikten 3,5 ay önce almaya başlamıştı günde 3 tane ve son ayında rahim ameliyatı oldu ve kendiliğinden hamile kaldı.) bana da doktor verdi ama şimdilik tam tedaviye karar veremediğim için ben başlamadım tabi.

Canim femara kullandigini biliyordum zaten. Ama 4 yumurtayi okuyunca yazinin basinda cok heyecan yaptim,mutlu oldum,demekki olabiliyor,bizim de olabilir dedim icimden ama sonrasi uzdu beni.
Donup dolasip ayni yere geliyoruz,sayidan ziyade iclerinin dolu olmasi ve kalite.
Ama yine de cok umut verici bence 4 yumurta. Demekki olabiliyor yumurta. Bir de onlari dolu hale getirebilsek,eger bu bizim elimizdeyse tabi.
Umudunu kaybetme. Nice iyi kalite olmayanlar tutunuyor. Insalllllah sana tutunacak bebisindir o yumurtA.

Orucunu kaza edersin,evini de toparlarsin ama bunlarin hepsi icin once kendini toplamalisin. Biz iyi oluncA,her sey iyi oluyor.

Demekki sayi aydan aya degisebiliyor deyip devam edecegz canim. Bunu gercekten soyluyorum,4 tane olmasi cok umut verici. Daha da umutlan bence.

X