Yüksek FSH a inat, buradayım, savaşa başladım, takılın peşime!

amh bu kadar iyi, folikül sayısı da iyi ise ama fsh yükseliyorsa bir sebebi olmalı bu araştırılmalı bence
Benim icin soyledikleri tek neden simdilik STRES.ekim ocak subat mart ve mayis olcumlerim 9.85- 10.40.bir tek gecen ay 14.5 cikti.hem en yuksek olani gercek deger olaral kabul ediyoruz goz onunde bulunduruyoruz ama bir aydaki yukselmeyi dalgalanmayi da over rezerve de azalma olarak tanimlayamiyoruz dediler.bu yuzden fsh olcmeye devam edicem ben.

Canım hepsinin 3 ay sonra etkilediğini söylüyor doktorlar zaten ama Allah bilir işe yarıyo mu yaramıyo mu, ben eğri..... aldım 1 aydır onu içiyorum sabahları mesela, önceki aldığım marka daha iyi gelmişti bana sanki. Daha çok folikül görülüyodu ve kist yoktu geçen aya kadar. Bitince tekrar onu alıcam. Buğday çimi suyunu da çok tavsiye ediyolar.
Bu arada dün Ender Saraç'a da uğradık eşimle. Biraz kızdı bize, tam 1 yıl olmuş son gidişimizden beri. Hem kilo almışız diye kızdı, hem de verdiklerimi içseydiniz çok düzelirdi bişeyler dedi. Haklı da çok pişmanım onu dinlemediğime.
Bu hafta hacamat haftasıymış, geçen yıl da çok ısrar etmişti yapın faydasını görürsünüz diye ama biz korkup kaçmıştık. Kafama esti bi anda randevu aldım hacamat için, yarın yaptırıyorum ama hala çoook korkuyorum :olamaz:

haklısın ben de eğri aldım bir ay hiç bir fark oluşmadı bende, ben haca... çok faydalı olduğunu duyuyorum çevremden ama bizler için en iyisi akapunktur galiba onu mu yaptırsam bir de gerçeğinden safran bulabilsek

senin değerlerin iyi ise folikül sayın da iyi ise eşine sperm dna hasar testi yapılmadıysa yaptırmanız faydalı olur, erkek faktörünü spermiyograma bakarak atlayabiliyorlar çünkü
Kimse onermedi aslinda hastanede.kadinda fsh i gorduler mi erkegi kenara birakiyorlar.esime bir soyleyeyim yavastan bilirsin onlar bu islere zor yanasirlar.bakalim ne dicek.aslinda yapilmali bence de.morfoloji iyi ama zaten hareketlilik dusuk.en son asilamamda biraz iyiydi degerler digerlerine gore o kadar.

Kızlar bahsettiğim bayanla görüştük saatlerce konuştuk, defalarca tüp bebek denemişler 10 yıl boyunca dile kolay.. Resmen tez yazmış bunun üzerine, eğitimler bile vermeye başlamış. O kadar çok şey anlattı ki FSH'ı , AMH' yi..
özetleyim size de belki faydası olur..

türkiyede aslında tüp bebek tedavisinin iyi olduğunu fakat tedavi protokolünü uygulayan doktor kadar embriyologların da başarılı olması gerektiğini söyledi. Bu işte gerçekten en gözü kapalı güvenebilecek "semra kahraman" varmış, zira onların embiyologları da çok başarılıymış, başarısızlığın asıl sebebini çözmede 1 numaralı olduğunu söylüyor, tek dezavantajı çok hastasının olmasıymış. Ona tüp bebek yaptırmamış çünkü yakın zamanda yeni 7. tüp bebeğini yaptırdığı için yorulmuş, bunalmış. O esnada tam da pes ettiği zaman yurtdışına tatile gittiğinde belki bir ihtimal orada yaptırmış, (ama semra hnmın tedavi protokolüne çok bağlı kaldım diyor) ve imkansız denilen şey olmuş :)
AMH değeri FSH'tan daha önemli ve daha istikrarlıdır diyor. Ben FSH'ın düşmeyeceğini sanardım, ama düşermiş önemli olan AMH'nin 1'in altında olmaması gerektiğiymiş ( ki 1'in altında olanlar için de moral olsun bu hanımefendi 0,3' le falan hamile kalmış)
Bu arada son 2 yıl FSH'ına baktırmamış, ki ben de bu ay baktırmadım, çünki zaten tedaviye başlayacaktık yüksek olsa da. Baktırmak şu aşamada hiç bir şeyi değiştirmeyecekti.. 2 yıl önce de FSH'ı 25 falanmış, ki hamile kaldığımda tahmin et nedir diyor... Güzel bir başarı hikayesi dinledim ve ne zorlukları ne denki atlattığına şahit oldum..
o yüzden gerçekten imkansız değil, durumumuz sadece zor.. pozitif kaldığımız sürece başaracağız Allah'ın izniyle.. Bir gün aynı topikte başka fsh'ı yüksek olanlara tavsiye veriyor ve hamilelikte aldığımız kilolarımız için forum sayfalarını geziyor olacağız :))
fshe2 fshe2 B bursa_83 @moyaalitu no_name_ no_name_ D dstn33

benim anladığım nispeten daha kaliteli bir yumi olan bir aya gelmiş ve Allahın takdiri olmuş, benim doktor da 5 defa tüp bebek yaptırıp tutmayan bir hastasının rusyaya donasyon için gitmek üzere karar aldığını oralarda boş gezme diyerek kendisine klo... verdiğini ve doğal yoldan hamile kaldığını anlattı bana...

Ben de toplam 4 defa baktirdim fsha. Hepsini de doktorlar istedigi icin yaptirdim. Kendim merak edip de gidip hic yaptirmadim. Onemli olan gorulen yumurta diye dusundum.
Iste pes etmemis ve sonunda basarmis guclu bir kadin daha. Insallah biz de gunun birinde dedigin gibi basarimizi anlatacagiz birilerine ve umut olacagiz.
Tesekkurler canim paylastigin icin:)
Moral oldu gercekten amh ı dusuk olan biri icin:)
fsh a takılmamak lazım ama sanki fsh düşük olduğu ay yapılan tedavilerde pozitif almak daha kolay gibi geliyor yanılıyor olabilirim

Etlik zubeyde hn da yapiyorlar.bu yuzden de biraz rapor alabilmem icin asilama yapiyorlar.diyelim 2 tup bebek hakkini kullansan 4 yumurtan ciksa 4 defa transfer hakkin olacak dedi.dondurulur rahim hazir olunca transfer edilir dedi.
benim dediğim yumurtası az olanlara sadece hap ile başlatılan tedavilerde folikül çıktıkça onları dondurmak rahim hazır olduğunda transfer etmek şeklinde, yoksa hormon iğneleri ile bütün folikülleri büyütüp birini transfer edip geri kalanlardan 5. güne gidenleri dondurma işlemini hepsi yapıyor sanırım..

Benim icin soyledikleri tek neden simdilik STRES.ekim ocak subat mart ve mayis olcumlerim 9.85- 10.40.bir tek gecen ay 14.5 cikti.hem en yuksek olani gercek deger olaral kabul ediyoruz goz onunde bulunduruyoruz ama bir aydaki yukselmeyi dalgalanmayi da over rezerve de azalma olarak tanimlayamiyoruz dediler.bu yuzden fsh olcmeye devam edicem ben.
folikül takibi yapıldı mı sana bence 3 ay boyunca folikül takibi iyi birşey

benim anladığım nispeten daha kaliteli bir yumi olan bir aya gelmiş ve Allahın takdiri olmuş, benim doktor da 5 defa tüp bebek yaptırıp tutmayan bir hastasının rusyaya donasyon için gitmek üzere karar aldığını oralarda boş gezme diyerek kendisine klo... verdiğini ve doğal yoldan hamile kaldığını anlattı bana...

Aynı şekilde yurt dışında donör araştırırken, hadi bir de burada yaptırayım demesiyle tutuyor tüp bebek. Bu örnekler tesadüf olmamalı, tam her şeyi bırakıp düşünmemeye başlayınca hamile kalan o kadar çok kişi tanıyorum ki.. Ama elde değil işte.

Bu arada tek yumurtayla olmuş tüp bebeği :eek:
O nedenle sayıya çok takılmayın, önemli olan sağlıklısı diyor

folikül takibi yapıldı mı sana bence 3 ay boyunca folikül takibi iyi birşey
Fsh 10 goren asilamaya itti bizi.oyle asilamasiz bi boslugum olmadi.ekimde prolaktinim yuksekmis igneyle yapilan yok saydigim bir asilamam var dr bizi dolandiriyordu.kasimda ara ver gel dedi.aralikta gittik iletisimimiz bozuldu cunku birseylerin eksik oldugunu hissettim. Dr degistik ocaktaki siklusta hsg cekildim icime dogmus gibi prolaktinim yuksek cikti .bir ay ilac kullandim.21.gun progesteronum iyi cikti.subat mart asilamari sonunda nisanda kist oldu desolet kullandim.mayis olumsuz asilama..simdi de asilama:-)yani bi rahat birakmadilar ben de rahat durmadim korkumdan:-)aslinda asilamayla yapilan bir folikul takibim hep oldu:-)

Aynı şekilde yurt dışında donör araştırırken, hadi bir de burada yaptırayım demesiyle tutuyor tüp bebek. Bu örnekler tesadüf olmamalı, tam her şeyi bırakıp düşünmemeye başlayınca hamile kalan o kadar çok kişi tanıyorum ki.. Ama elde değil işte.

Ah atabilsek kafamizdan...

Buna inanmak isterim canim ama tecrubeyle sabittir. Ilk iki tedavimde fsh 6ydi:)
valla bilemiyorum ki tatlım aslında ben fsh ın gerekli olduğu için yükseldiğine inanıyorum ama bazı dr lar fsh 12 nin altında değilse tedavi başlatmıyorlarmış

sayıya takılmadım ama hangi ay kaliteliyi bulacağın muamma iken bu kadar pahalı bir tedavi deneme amaçlı yapılmamalı diye düşünüyorum, benim yumiler çok küçüktü şimdi diyorum acaba daha büyük oldukları bir ay mı denenmeliydi, mesela B bursa_83 ün yumi boyutları ile kıyaslandığında o kadar miniktiler ki...

Fsh 10 goren asilamaya itti bizi.oyle asilamasiz bi boslugum olmadi.ekimde prolaktinim yuksekmis igneyle yapilan yok saydigim bir asilamam var dr bizi dolandiriyordu.kasimda ara ver gel dedi.aralikta gittik iletisimimiz bozuldu cunku birseylerin eksik oldugunu hissettim. Dr degistik ocaktaki siklusta hsg cekildim icime dogmus gibi prolaktinim yuksek cikti .bir ay ilac kullandim.21.gun progesteronum iyi cikti.subat mart asilamari sonunda nisanda kist oldu desolet kullandim.mayis olumsuz asilama..simdi de asilama:-)yani bi rahat birakmadilar ben de rahat durmadim korkumdan:-)aslinda asilamayla yapilan bir folikul takibim hep oldu:-)
hım anladım seni biraz prolaktin olayı oyalamış gibi geldi, Allah iyi dr lar ile karşılaştırsın ne diyelim...

valla bilemiyorum ki tatlım aslında ben fsh ın gerekli olduğu için yükseldiğine inanıyorum ama bazı dr lar fsh 12 nin altında değilse tedavi başlatmıyorlarmış

Evet evet ben de duydum onu,fsh istedikleri degerde degilse tedaviye almiyorlarmis. Siz fsha bakmadiniz demistim ben son tedavide. Onemli olan yumurta olmasi demislerdi.
Keske fsh dusuk cikinca basari artiyor olsaydi ama oyle olmuyor gordugum kadariyla.

sayıya takılmadım ama hangi ay kaliteliyi bulacağın muamma iken bu kadar pahalı bir tedavi deneme amaçlı yapılmamalı diye düşünüyorum, benim yumiler çok küçüktü şimdi diyorum acaba daha büyük oldukları bir ay mı denenmeliydi, mesela B bursa_83 ün yumi boyutları ile kıyaslandığında o kadar miniktiler ki...

Tedavi olmadigimiz aylarda belki de kaliteli yumurtalar olusuyor ve bunu kaciriyoruz belki de.
Canim buyuktu ama yine negatif iste.
Sayiyi zaten gectik artik. 1 tane olsun ona raziyiz ama o da kaliteli degil. Ben de isterdim 5 6 tane kaliteli ciksin ve icinden secelim ama yok yani 1 taneyi gecmiyor. Hic yumurtasi olusmayanlari duyunca da 1 taneye razi oluyorum,napayim:)

Evet evet ben de duydum onu,fsh istedikleri degerde degilse tedaviye almiyorlarmis. Siz fsha bakmadiniz demistim ben son tedavide. Onemli olan yumurta olmasi demislerdi.
Keske fsh dusuk cikinca basari artiyor olsaydi ama oyle olmuyor gordugum kadariyla.
Fsh yuksek olunca yumurtalarin uyarilmasi zorlasiyormus.benim dolandirici ilk doktorun kullandigi en dogru cumle buydu herhalde:-)hastanedekiler tahlillerin 1 yil gecerli oldugunu soyluyorlar her ay bir mucadele ile olcturuyorum st3 st4 tsh fsh estradiol prolaktin lh.bazi aylar da testesteron..
Su aklima takildi benim...adetin ikinci gunu estradiol 67 cikti..dun asilama konseyindeki prof tibbi terimlerle sanki olumsuz birseymis gibi konustu ilk..sonra diger doktorlar hocam 6 yumurta varmis diyince degistirdi konusmasini..dun 3 ultrason gecirdim de:-)ilkinde 4 gorduler..tup bebek konseyindekiler muayene etti 6 adet saydilar.neden estradiol ile ilgili olumsuz konusmus olabilir basta?

Fsh yuksek olunca yumurtalarin uyarilmasi zorlasiyormus.benim dolandirici ilk doktorun kullandigi en dogru cumle buydu herhalde:-)hastanedekiler tahlillerin 1 yil gecerli oldugunu soyluyorlar her ay bir mucadele ile olcturuyorum st3 st4 tsh fsh estradiol prolaktin lh.bazi aylar da testesteron..
Su aklima takildi benim...adetin ikinci gunu estradiol 67 cikti..dun asilama konseyindeki prof tibbi terimlerle sanki olumsuz birseymis gibi konustu ilk..sonra diger doktorlar hocam 6 yumurta varmis diyince degistirdi konusmasini..dun 3 ultrason gecirdim de:-)ilkinde 4 gorduler..tup bebek konseyindekiler muayene etti 6 adet saydilar.neden estradiol ile ilgili olumsuz konusmus olabilir basta?
bana ilk dr e2 26 olduğunda e2 35-45 arası olsaydı normal doğurturduk sizi demişti, fsh ın e2 yi uyarmak için yükseldiğini söylemişti, e2 yüksek olduğunda genelde kist şüphesi oluyor ama bu hormonlar birbirini uyaran ya da baskılayan bir yapıya sahip dr lar daha iyi bilir, sıkı takip şart :)

X