Bebek Beslenmesi Yoğurt Mayalama , Hiç Şaşmaz

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Saruboceq

İki Kız Annesi :)
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2007
12.358
218
Uzun süredir yoğurdumuzu kendimiz mayalıyoruz.
Mayalayamayan anneler için tarif ediyim.Kesinlikle şaşmaz.
Sütü kaynatıp ılımaya bırakın.
Parmağınızı değdirdiğinizde ne çok sıcak nede soğuk olacak çaydan braz soğuk yani.
Altına polar koyup bir kavanoz yada bir küçük kavanozu doldurun.
Bir küçük kavanoza bir tatlı kaşığı,bir büyük kavanoza da bir yemek kaşığı yeterli.
Yoğurda kaşığın ucuyla biraz süt ekleyip seyreltiyoruz sonra kavanozlara mayalıyoruz yoğurdumuzu.Üzerini kapatıyoruz,bir kaç kadar battaniye ile.
4-5 saat hiç açmıyoruz.Sonra açıp bakıyoruz ki mükemmel bir yoğurda sahibiz.
Bir gece bekletiyoruz dolapta.
Ev yoğurdumuz hazır.
kaydirigubbakcemile5

canım senin tarif açık süte göre.yoksa pastörize sütle mayalayacaklar sütü kaynatmayın besin değeri ölüyor.sadece ısıtın. a.s.

bu arada profil resmine bayıldım kaydirigubbakcemile3

Evet benim tarif o şekilde.
Ama ben şehir dışında pastorize sütüde kaynattım.Isıtmadım.

Evet profil resmimi özel olarak çekindim kk için:KK1:

şu yogurdu tutturanlara ımrenıyorum valla bende aynen senın yaptıgın gıbı yapıyorum ama hep sulu oluyor ayran nıyetıne ıcırıyorum acaba neyı eksık yada fazla yapıyorum cozemedım bır turlu, devam sutuylede cok denedım hıc olmadı sımdı pastorıze cocuk sutuyle yapıyorum(ama kaynatmadan ılıtıyorum) 250 gr lık mama kavonozuna 1 tatlı kasıgı yogurdu sutle sulandırıyorum altına havlu koyuyorum hemen sarıyorum uzerıne de bırkac sey kapatıyorum radyator ısıtıcının yanına koyuyorum sıcak kalsın dıye, aksamdan yapıp gece dolaba kaldırıyorum CADIARZUCADIARZUCADIARZU

Kızlar size daha değişik bir yoğurt mayalama biçimi önereyim. Hem de gün içinde oluyor ve veriyorsunuz bebeğinize. Bu arada sulu olması daha iyiymiş yoğurdun. İllaki katı olması gerekmiyor yani. Zaten pastorize sütlerle o kadar da katı olmuyor.
Neyse..
Bildiğimiz pastörize UHT sütlerden alın. (Doktor günlük sütlerden mayalama dedi)
Sadece biraz ısıtın. Serçe parmağınızı yakmayacak derecede ısıya gelsin. Bir su bardağına 1-2 tatlı kaşığı yoğurt olacak. Yoğurdu ayrı bir kapta ılıttığım süt ile karıştırıyorum sonra ılıttığım süte ekliyorum ve az karıştırıyorum. Sonra fırının içine koyuyorum direk bardağın ağzı açık olarak. Sabah koyuyorum ikindine hazır oluyor. 10-15 dk buzdolabında kalması yeterli. Sonra mikrodalgada buz çözüsünde ısıtıp veriyorum veya hiç ısıtmadan direk veriyorum zaten çok soğuk olmuyor.
Yoğurt çok fazla bekletmeden verilmeliymiş.

kızlar size daha değişik bir yoğurt mayalama biçimi önereyim. Hem de gün içinde oluyor ve veriyorsunuz bebeğinize. Bu arada sulu olması daha iyiymiş yoğurdun. Illaki katı olması gerekmiyor yani. Zaten pastorize sütlerle o kadar da katı olmuyor.
Neyse..
Bildiğimiz pastörize uht sütlerden alın. (doktor günlük sütlerden mayalama dedi)
sadece biraz ısıtın. Serçe parmağınızı yakmayacak derecede ısıya gelsin. Bir su bardağına 1-2 tatlı kaşığı yoğurt olacak. Yoğurdu ayrı bir kapta ılıttığım süt ile karıştırıyorum sonra ılıttığım süte ekliyorum ve az karıştırıyorum. Sonra fırının içine koyuyorum direk bardağın ağzı açık olarak. Sabah koyuyorum ikindine hazır oluyor. 10-15 dk buzdolabında kalması yeterli. Sonra mikrodalgada buz çözüsünde ısıtıp veriyorum veya hiç ısıtmadan direk veriyorum zaten çok soğuk olmuyor.
Yoğurt çok fazla bekletmeden verilmeliymiş.

şimdi hemen deniycem tarifinizi çok pratikmiş, dün de bir arkadaşım üzerini örtmeden beklet sadece bir tülbent kapat demişti kapatınca buharlaşıyomuş sulu oluyormuş, ayrıca sulu daha iyi demişsiniz sevindim buna çünkü hep sulu oluyor benimkiler, birde ben pınarın cocuk sütüyle yapıyorum 6-36 ay diye satılandan süt biraz şekerli oldugu içinde yoğurtta biraz şekerli oluyor

Uzun ömürlü sütlerden yapılsa daha iyi dedi doktor. Ben memleketteyken bir bayan geliyordu ondan alıyorduk tabi küçük yer güvenilir ama büyük şehirde UHT sütlerinden alınması gerekir.

Uzun ömürlü sütlerden yapılsa daha iyi dedi doktor. Ben memleketteyken bir bayan geliyordu ondan alıyorduk tabi küçük yer güvenilir ama büyük şehirde UHT sütlerinden alınması gerekir.

:teytey:sabah mayaladım yogurdumu sızın tarıfınıze gore sımdı dolabta bırazdan benım canavar uyanır yedırcem yogurt tadı var gayet guzel sulu olmasını takmıyorum artık:teytey:

arkadaşlar 3 kez dened,m ve hepsinde sonuç hüsran oldu.
bende anlattığını gibi
1 bardak sütü ılıtıyorum 1 tatlı kaşığıyoğurdu ılıttığım sütle açıp hepsini cam kaseye koyuyorum üzerine bi kapak kapatıorum sonra bi güzel battaniyelere sarıp 1 gece bekletiyorum
sabah dolaba koyuyorum ama cıvık oluyo, kefire benziyor tadı.

ben nerede hata yapıyorum??
mayaladığım yoğut kıvamsız bir yoğurt onun etkisi olabilir mi acaba diye düşünmeye başladım...

firinin icine koyuyorum demissin ne maksatla yapiyorsun bunu firin acikmi yoksa kapalimi aciksa kac derecede calistiriyorsun kapaliysada soguk olan firinda durmasinin manasini cozemedim.sicakta mayalanmasi gerekmiyormu yogurdun

firinin icine koyuyorum demissin ne maksatla yapiyorsun bunu firin acikmi yoksa kapalimi aciksa kac derecede calistiriyorsun kapaliysada soguk olan firinda durmasinin manasini cozemedim.sicakta mayalanmasi gerekmiyormu yogurdun

Fırın kapalı tabiki. Hava almıyor ya fırın o yüzden mayalanıyor o şekilde. Yazın daha kısa sürede mayalanıyor. Benim annannem de böyle yaparmış yoğurdu. Ben de ilk şaşırmıştım ama oluyor :) Çok durunca katılaşıyor. Ortalama 5-6 saatte güzel oluyor.

ben mayalamadan önce sütün kilosuna göre azıcık toz şeker koyuyorum süte o tadı daha çok seviyorum kızlar sizde deneyin.

arkadaşlar 3 kez dened,m ve hepsinde sonuç hüsran oldu.
bende anlattığını gibi
1 bardak sütü ılıtıyorum 1 tatlı kaşığıyoğurdu ılıttığım sütle açıp hepsini cam kaseye koyuyorum üzerine bi kapak kapatıorum sonra bi güzel battaniyelere sarıp 1 gece bekletiyorum
sabah dolaba koyuyorum ama cıvık oluyo, kefire benziyor tadı.

ben nerede hata yapıyorum??
mayaladığım yoğut kıvamsız bir yoğurt onun etkisi olabilir mi acaba diye düşünmeye başladım...

yogurdun sulu olmamasi icin isin sirri su: sutun sicakligi cok onemli, bebek banyo suyuyunun isisinda olacak, sicaklik artarsa sulu olur. yazin sicakligi azaltacz kisin artiracaz, bulundugumuz ortamin sicakligina gore. benim de sulu olurdu, ama simdi masallah 3 senedir cok harika oluyor.

Bende şöyle yapıyorum...
Sütü günlük süt kullanıyorum pastörize. Şişe süt bulursam hele daha da seviniyorum.Benim doktorum da UHT süt kullanma, pastörize günlük süt tercih et demişti. Yoğurt olarak da organik pazara gitmişsem o hafta organik yoğurt yok gitmemişsem de AOÇ ya da Sütaş kaymaklı kullanıyorum.Homojonize yoğurt kullanma demişti doktor onun için kaymaklı tercih ediyorum. Yapım tarihi ile son kullanma tarihi arasındaki farkın az olması önemli.Katkı maddaleri açısından.

3 çay bardağı sütü mayalayacağım kaba koyuyorum.Mikrodalgada ısıtıyorum. küçük parmağımı sokup 7 ye kadar saydığımda yanmayacak şekilde ısısını ayarlıyorum.

Küçük bi kapta 3 çay kaşığı yoğurdu 6 çay kaşığı ısıttığım sütle karıştırıyorum önce bi. Bu maya oluyo işte.

Sonra esas kabı kaloriferin üstüne koyuyorum ve yaptığım mayayı yavaşça ekleyip çok hafifce bir ya da iki kere karıştırıp bırakıyorum.Üstünü örtüyorum.4 saat sonra dolaba kaldırıp ertesi güne yediriyorum.Hep tuttu şimdiye kadar.

arkadaşlar iyi hoş ama mikrodalga fırınlar bebekler hatta yetişkinler için bile doğru değil sağlıklı değil diye biliyorum ben. hele hele bebekler için kullanmamak gerekiyor diye biliyorum yanlış mı acaba??

mrb arkadaşlar benimde 5,5 aylık kızım var.şimdilik ek gıda vermemeye çalışıyorum sadece 100 ml sütü sağıp içine 3-4 tane cicibebe atıyorum.Haftaya yoğurda başlıyım diyorum onuda inek mi keçi sütündenmi yapmam gerekiyor?oğurt makinasını öneren var mı?AYRICA RİCA EDİYORUM BEBEKLERİNİZE MİKRO DALGADA ISITIP VERMEYİN!AZ (DİYORLAR NE DERECE BİLMİYORUM) DA OLSA RADYASYON YAYIYOR.GEREK YOK BENCE.nasıl ek gıda listesi hazırlayabilirim önerilerinizi bekliyorum neyle başlıyayım?

bende 90 cc sütü sıcakla soğuk arası ılıtıyorum sonra 1 çay kaşığı yoğurdu sıcak sütle
ayrı bir tabakta karıştırıp süte katıyorum. mendil sarıyorum sonrada evdeki mutfak eldiveninin içine koyup tahtadan olan kesme tahtasına koyuyorum sabah kalıp gibi tutmuş oluyo. annem tahtaya koy demişti haklıymış. birde böyle deneyin kızlar..

Sürekli annem de dahil olmak uzere mikrodalga al kolaylık olur diyorlar. Şimdi bebek oldu ona kolaylık olur vs denilince ne kadar da açim sinmese de aldım sonunda mikrodalgayı. Kullanmayan yok nerdeyse... Henuz doktorumuza sormadım ama bence de zararlıdır. Bakalım doktorumuz ne diyecek.

X