Yıllardır çalışmayan erkek

Merhaba, bu konuyu ailemden birinin sıkıntısı için açıyorum. Farklı bakış açılarına ihtiyacı olduğunu söyleyince buraya konu açmanın mantıklı olduğuna karar verdik, birlikte okuyacağız.

Şöyleki yakınım dedigim kişi teyzem, teyzem 37 yaşında ögretmen olarak çalışıyor, iyi eğitimli kültürlü ve maddi olarak iyi bir durumda. Çalışmasa dahi aileden kalanlarla idare edecebilecek bir düzeyde.
Şimdi bir kaç yıl öncesine gidelim, teyzemin evlenmeye pek gönlu yoktu kendi deyimiyle gezip eğlenmek her zaman daha cazip geliyordu. Zevkine üniversite okuyor yüksek lisans yapıyordu ve çalışmıyordu bundan 8 yıl önce. O ara sosyal medyadan biriyle tanışıyor ve öylesine sohbet ederken bu adamın aslında uzaktan bir akraba olduğunu öğreniyor. Günler günleri kovalıyor ve bu adamla görüşme kararı alıyorlar. Her şey iyi hoş adam yakışıklı, kendi yaşıtı bir adam üniversite mezunu ama çalışmıyor.
Teyzem başlarda sorun etmemiş elbet çalışır demiş ama karşı taraftan boyle bir hamle hiç gelmemiş. O ara teyzem de çalışmıyor kira gelirleri var ama karşıdaki adamın hiçbir geliri yok. Ailesiyle kalıyor ama ailenin durumu da çok parlak değil maalesef. Hesabı teyzeme odetmiyor ama kendinde de olmadığı için sürekli parklarda, mesire alanlarında buluşuyorlar yemek yemeye çok nadir olarak gidiyorlar orda da tantuni, tavuk döner yiyorlar bir nevi liseli öğrenciler gibi.
Velhasıl kelam ilişkinin gidişini tahmin etmişsinizdir diye düşünüyorum. Teyzemin yaşı geldiği için çevreden devamlı ne zaman evleneceksin soruları geliyor teyzem de artık evlenmek istiyor ama mesele adamın işi yok.
Teyzem böyle olmayacak deyip kpss çalışıp atandı 4 sene önce, ev için gerekli bir çok şeyi aldı ama karşı taraf asla çalışmak istemiyor gönlüme göre iş bulamiyorum deyip kenara çekiliyor.
8 yılda 2 işe girmiş toplam 3 ay çalışıp istifa etmiş.
Bu zamanlar annemin diğer teyzemin haberi yok tabi, bir şekilde teyzem söyleyince bizimkilere işler karıştı.
Annem böyle olmayacagini ayrılması gerektiğini söylesede teyzem ayrılmak istemiyor. Bir kaç kere ciddi ciddi konuşup böyle devam etmeyecek ayrılalım demesine rağmen sevgilisi asla kılını kipirdatmiyor, ben basvuruyorum geri dönmüyorlar diyor.
Teyzem şimdi bir dönüm noktasında, geçen ay evlenme teklifi aldı, ya evlenecek ya ayrılacak.
Evlenmek istediğini söylese aileye hayatta kabul etmezler ciddi bir anlaşmazlık çıkacak, ailenin beklediği damat adayı en azından işi gücü evi arabası olan kendilerine yakın biri ama bizim adayımız araba için babasına yalvaran, kavga çıkaran babası harçlık vermediği için gece eve girip sabah çıkan birisi.
Teyzem sevdiğini söylüyor ama dayimlarla dedemle karşı karşıya gelirse nerden savunacagini bilmiyor.
Ayrılmak için yeterli mi bu sartlar onu da bilmiyorum diyor.

Ciddi yorumlarınızı bekliyoruz.
Teyzenin gözü ve kalbi kör olmuş malesef, sanırım yaşından dolayı bir daha aday bulamayacağını düşünüyor. Evlenirse hep teyzen çalışır ve o adam hep karı parası yer çok da sürmez ayrılırlar ve teyzen için bir ders olur.

Yazacaklarım için kusura bakmayın, belki yazan olmuştur ama adam tam bir uyanık, çalışmasa dahi kendini geçindirebilen bir kadından daha iyi aday bulamazdı, adam yatacak kadın adamı maddi manevi üstlenecek.

Teyzeniz adamın çalışmamasını sorun etmeyebilir, evlenirse ömür boyu eşini finanse etmeyi kabul edebilir lakin şimdi tatlı geliyor evlenip aynı eve girince tahammül edemeyecek çünkü çalışmaması bir yana, teyzeniz sabahtan akşama çalışıp bir de evde yemeğiydi, çamaşırı, bulaşığıydı, adamın özel istekleri ve alınganlıklarıydı derken her işi kendi yüklenecek.
Yetmeyecek işten biraz geç gelse veya erkek çalışma arkadaşlarından biriyle konuşsa kıskançlık kavgaları çıkaracak, adam küsünce para karşılığı barışacak.

Nereden biliyorum çünkü bizim akrabalardan birkaç tanesi aynısını yaşadı, bir tanesi aynı teyzeniz gibi çevre baskısı yaşın geçiyor çocuk yapma zamanın geçiyor denip bir adamla evlendi, adam çalışmıyordu, hadi çalışmıyordu ama akşam eve yorgun gelen karısından yemek bekliyordu, evde hiçbir işin ucundan tutmuyordu, iş arıyorum benim vasfımdaki bir adama yakışır iş bulamıyorum deyip oyalıyordu, kendi yetmez gibi 7 sülalesine hizmet ettiriyordu, her şeye alınıp küsüyor kadının kıyafetlerine karışıyor, trafik yüzünden kadın eve biraz gecikse hangi erkekle geziyordun diyordu, kadın dayanamadı boşandı.

Diğeri yine akraba ama kımıl zararlısı olan erkek bizim akrabaydı maalesef, karısının paralarını yedi, karısının kendi parasıyla aldığı evden kovdu, dolandırıcı kardeşi için kredi çektirdi, her küstüğünde barışmak için, hatta hatta karısına kendini öptürmek için bile para istedi, bu çift boşanmadı çünkü kadın hala bu kımıl zararlısını seviyormuş, kocamı seviyorum dedikçe bana fenalık geliyor🤦‍♀️

Teyzeniz belli ki adamla evlenecek ama inşallah çok para yedirmez.
Öncelikle cok tesekkür ederim. Mune Adminem, egitici ibretlik hayatlardan birebir yasanmis , cevrenizden gördüklerinizi konu sahibinin akli basina gelmesi icin yazdiginiz icin tekrar cok tesekkür ederim size, Mune adminem sanirim bazi insanlar kendileri birebir bu kendilerine yasatilmak istenilen yasamlari yasamadan ne yazik ki akillari baslarina gelmiyor oysa akilli insanlar baskalarinin hatalarindan ders cikartir ve maddi manevi zarara ugramadan sevgilerimle

Açılın itiraf ediyorum 😁

Benim 4 yıllık bir ilişkim vardı 18 yaşında başlamıştı. Aynı teyzenizin sevgilisi tarzında biriydi sevgilim. 18 deyken anlamıyorsunuz ama yaş 22 olunca birşeyler yerine oturdu ve bu kişiyle devam etmeyeceğime karar verdim. Bakınız 22 yaşında lise mezunu ve ilk sevgililiğini yaşamış biri olarak. Bazen geri dönüp baktığımda "aferin kız pabuç bırakmadın asalağa" diyorum. O yaşta o kararı nasıl vermişim bazen hayret ediyorum.

Teyzeniz yaşına uygun düşünsün bence.

22 yaş çok, ben 15 yaşimdayken bile gozum hep okulda bir şeylerle ugraşan erkeklerdeydi. 😂 Sevgililerim okul takimindan olurdu, nebileyim bando majörü filan olan vardi bu tarz cocuklardi başka konuya da yazmiştim. 😬15 yaş kafasiyla bile bu cocuklara bakiyordum.
30-40 yaşinda 8 senedir boş duran adamla cekridek citlemek... cidden aklim almiyor ya.

O adamdan bişey olmaz, bu saate kadar çalışmadıysa, bundan sonra hiç çalışmaz, hele bir de teyzenle evlenirse, onun için ballı kaymak olur, teyzen bir de çocuk yaptı mı, 2 çocuk, ev-iş sorumluluk derken, 3-5 seneye boşanmaya karar verir zaten.

Akraba olmaktan utandığım bazı şahısları yazarken dahi kusma geliyor ablacım🤢 böyle adamlara sinir oluyorum fakat kadınlara çok fena kızıyorum, bir insanın bir huyu güzel olur, karakteri güzel olur vs kimse dört dörtlük kusursuz değildir ama elle tutulur bir yanınız olur, parayla öptüreni bir görseniz ne dili tatlı ne kendi insan gibi insan, düşün ki ben akrabam olduğu için utanıyorum hiçbir topluma bu da benim akrabam diye çıkarmam öyle bir rezillikte, karısıysa çok maharetli, çalışkan, ekonomik özgürlüğü var, evi var, ailesiyle kenetlenmiş birbirine bağlı bir ailenin kızı, ne işi olur böyle adamla, çocukları da yok ki çocuklar için dayanıyorum savunması yapsın, biz adamın akrabası olduğumuz halde boşan bu hödükten diyoruz seviyorum diyor gel de çıldırma, ay tövbe tövbe aklını mantığını kullanan hiçbir kadın 1000 gönlü olsa birini buna vermez, ona parayla bakacağına öksüze yetime hayır işler daha iyi ama işte anacım böyle kımıl zararlılarını baş tacı yapan kadınlar da var😵‍💫
Kadin cok mu cirkin, ya da bir kusuru engeli mi var, terkederse baskasini bulamayip yapayalniz yaslanacak diye dusunuyor acaba?

bence yorum bile yapmayin, istedigi gibi gitsin ve sevgilisiyle evlensin. 20’li yaslarinin basinda bir kadindan bahsetmiyoruz. 37 yasinda ve calisan bir kadin bunun muhakemesini yapamiyorsa bence git gor ve yasa demek lazim. Kendisi cabalayip atanmis, bir seyi istemis onun icin cabalamis ve sonunda elde edip tatmin duygusunu yasamis. beynine darbe alip kendi tecrubesini komple hafizasindan silmediyse kendi emegine saygisi olmayana siz ne yapabilirsiniz ki?

belki teyzenizin hayattan ogrenmesi gereken ders budur. 20’li yaslarda ailesinin baskisi yuzunden yapamadigi sacmaliklar bu yasa kaldiysa ailesi de bir otursun dusunsun. boyle evliliklere hemen cocuk yapilir ki kisi kurbanim ben, cok cekiyorum diye etrafa daha net mesaj iletebilsin. sizinkisinin ek geliri maasi da varsa bence cok dusunup uzulmeye gerek yok. cocuk ac bilac kalmayacak, ha buyuyunce anne ve babasina zerre saygi duymayacak orasi kesin, boyle arkadaslarim oldu. saygi duymamasi babasina benzeyip ipsiz sapsiz olmasindan daha iyi bence.

teyzenize bir uzmanla gorusup gorusmek
istemedigini sorun ve gerisine hic karismayin bence.

Ay bunu 20'li yaşlarda insanlar yaşasalar hadi cahil bunlar dicem de neredeyse 40 yaşında insan teyzeniz. Çalışmayan kocadan bi cacık olmaz.

Benim eski kocam benim tayinim çıkınca zorunlu olarak işi bırakmıştı. Gittiğimiz yerde de iş aramadı. İşsiz güçsüz evde oturduğu yetmiyormuş gibi bir de evin içinden geçerdi. Yorgun argın eve bi gelirdim donuna kadar salonun ortasında, yediği biberin koçanı koltukta vs vs. İki laf edince de beni çok darlıyorsun, sürekli dırdır ediyorsun deyip duruyordu. En son bu ezikliğini tatmin etmek için saçma sapan bir kadınla beni aldattı ve boşandık.

Son düzenleme:
Ay bunu 20'li yaşlarda insanlar yaşasalar hadi cahil bunlar dicem de neredeyse 40 yaşında insan teyzeniz. Çalışmayan kocadan bi cacık olmaz.

Benim eski kocam benim tayinim çıkınca zorunlu olarak işi bırakmıştı. Gittiğimiz yerde de iş aramadı. İşsiz güçsüz evde oturduğu yetmiyormuş gibi bir de evin içinden geçerdi. Yorgun argın eve bi gelirdim donuna kadar salonun ortasında, yediği biberin koçanı koltukta vs vs. İki laf edince de beni çok darlıyorsun, sürekli dırdır ediyorsun deyip duruyordu. En son bu ezikliğini tatmin etmek için saçma sapan bir kadınla beni aldattı ve boşandık.
O koçani ...😐 geri sokarim onun agzina

Bence teyzeniz yaşım geldi diye yanlış bir karar veriyor. Ama belli yaştan sonra bu şekilde biri de çekilmez. Evlenince aklı başına gelir ne yaptım ben der. Yol yakınken dönsün. Karşısındaki iş bile arayıp bulmuyorsa, çalışmıyorsa yuh artık kaç yaşında adam yani. Kendini yakmasın. Hadi bir kaç senedir ekonomi kötü bulamadı. E ondan önce niye çalışmamış. Şimdiye kadar çalışması gerekirdi çoktan. Gerek yok yalnız kalsın daha iyi teyzeniz.

22 yaş çok, ben 15 yaşimdayken bile gozum hep okulda bir şeylerle ugraşan erkeklerdeydi. 😂 Sevgililerim okul takimindan olurdu, nebileyim bando majörü filan olan vardi bu tarz cocuklardi başka konuya da yazmiştim. 😬15 yaş kafasiyla bile bu cocuklara bakiyordum.
30-40 yaşinda 8 senedir boş duran adamla cekridek citlemek... cidden aklim almiyor ya.
Sanırım tercih meselesi.. ben lisedeyken de sizin dediğiniz gibi çocuklar olurdu, mesela ben liseyi meslek lisesinde web tasarım okudum, büyük sınıflardan bozuk bilgisayarları tamir etmeye çalışan ya da bir program hakkında daha büyük sınıf olduğu için o konuya hakim olan yardım isteyince bilgisayarda gösteren erkekler çekici gelirdi gözüme.. ama tabiki okulun önünde, okumayan, sigara içen, okuldan atılmış tipler başka kızlara daha çekici gelirdi laf atsalar ölür biterlerdi ayy şu yakışıklı bana laf attı diye 🤣🤣🤣

Sanırım tercih meselesi.. ben lisedeyken de sizin dediğiniz gibi çocuklar olurdu, mesela ben liseyi meslek lisesinde web tasarım okudum, büyük sınıflardan bozuk bilgisayarları tamir etmeye çalışan ya da bir program hakkında daha büyük sınıf olduğu için o konuya hakim olan yardım isteyince bilgisayarda gösteren erkekler çekici gelirdi gözüme.. ama tabiki okulun önünde, okumayan, sigara içen, okuldan atılmış tipler başka kızlara daha çekici gelirdi laf atsalar ölür biterlerdi ayy şu yakışıklı bana laf attı diye 🤣🤣🤣

Tercih degildir ya hani cidden tercih olmamali. 😂 Bilinç altiyla filan psikolojik bir aciklamasi olmali bunun. Bazilari cidden serseri tiplere çekiliyor ama bunun altinda yatan bir neden olmali cunku cok garip bir tercih degil mi. 😬

Tercih degildir ya hani cidden tercih olmamali. 😂 Bilinç altiyla filan psikolojik bir aciklamasi olmali bunun. Bazilari cidden serseri tiplere çekiliyor ama bunun altinda yatan bir neden olmali cunku cok garip bir tercih degil mi. 😬
Belki de o yaşlarda o kişiler ile daha çok eğleneceklerini ne bileyim macera yaşayacaklarını falan sanıyorlar, tabiki o yaşlar için normal ama bir kadın 30 undan sonra böyle tiplere kendini layık görüyorsa sorun var demektir

Valla zor.
Kaç yasına gelmos adam
Tamam ıssızlık sorunu var bu ulkede ama ıs bulamayan ıyı egıtımlı ınsanların bile taksi şoförü oldugunu gordum ekmegını cıkarıyor bır sekılde.
Ne yaptığının onemı yok önemli olan calısmak kımseye muhtaç olmamak.

Teyzenin gözü ve kalbi kör olmuş malesef, sanırım yaşından dolayı bir daha aday bulamayacağını düşünüyor. Evlenirse hep teyzen çalışır ve o adam hep karı parası yer çok da sürmez ayrılırlar ve teyzen için bir ders olur.
Herkes linçlemiş , benim de tam benzer bir durum olmasa da işi gücü oturmamış ve benden 10 yaş büyük birisiyle 2 yıldır ilişkim var .Günün sonunda herkes kendine yapar .Bu teyzenizin yolu teyzenize kalmış . :)Benim erkek arkadaşım ailesinden ayrı yaşıyor .Biz tanıştığımızda festivallerde sahne amirliği yapıyordu .Coronada işlerinin kötüleştiğini söylemişti.Ondan dolayı borçlarının olduğunu.Ama cv sini baktığında kendisinde hata oldğunu ben de görüyorum .Sonuç olarak son 6 aydır da işsiz .Eski kiracı olduğu için kirası yüksek değil.Bu süreçte ailesi ödüyor temel faturalarını .Ama tanılstığımızdan beri doğrultulamayan bir düzen .Biz çekirdek yediğimizde evdeyiz.Dışarda onunla gitmek istediğim güzel bir mekan olduğunda da ben ödüyorum :)

Herkes linçlemiş , benim de tam benzer bir durum olmasa da işi gücü oturmamış ve benden 10 yaş büyük birisiyle 2 yıldır ilişkim var .Günün sonunda herkes kendine yapar .Bu teyzenizin yolu teyzenize kalmış . :)Benim erkek arkadaşım ailesinden ayrı yaşıyor .Biz tanıştığımızda festivallerde sahne amirliği yapıyordu .Coronada işlerinin kötüleştiğini söylemişti.Ondan dolayı borçlarının olduğunu.Ama cv sini baktığında kendisinde hata oldğunu ben de görüyorum .Sonuç olarak son 6 aydır da işsiz .Eski kiracı olduğu için kirası yüksek değil.Bu süreçte ailesi ödüyor temel faturalarını .Ama tanılstığımızdan beri doğrultulamayan bir düzen .Biz çekirdek yediğimizde evdeyiz.Dışarda onunla gitmek istediğim güzel bir mekan olduğunda da ben ödüyorum :)
Yani alan memnun satan memnunsa 3. kişilere laf düşmez ama adamın değişeceğini ummayın, diyeyim. 5 6 yıl önce bir arkadaşım da yakında iş bulur diye evlendi. Kıza evlenmeden, bak evleniyorsan böyle kabul edip evlen, değişir deme dedim. Neyse adam o günden bugüne toplam 3 ay çalıştı. Daha hala daha iş bulacak.

X