Yeni kedi !!!

Clarkkent

Bir kedi annesi...
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
27 Ağustos 2017
3.516
5.894
29
Sevgili kk üyeleri. Daha dün bir kedi sahiplendim. 2, 2 buçuk ay civarı. Bugün veterinerden bilgi aldım asıları ile ilgili. Ama sizlere de aramızda veterinerler ya da kedi sahipleri varsa sormak istedim. Ilk asıları toplam kaç tane yaptirdınız? Evden dışarı çıkmayan kediler için hepsi şart mıdır? Kuru mamayla beslenen kedime iç,dıs parazit sürekli yaptırmalı mıyım?
Belediye veterinerleri de ev hayvanlarına bakmakta mı?
Sizden ekonomik ve faydalı bilgiler bekliyorum.

Bende tam konu açacaktm kedimle ilgili sokakta beslediğim kedimin rahminden damla damla kan geliyor bi bilginiz varmı die sorsam ayıp olurmu acabaa

Eklentiler

• IMG-20170910-WA0023.jpg
    48 KB · Görüntüleme: 176
Kedi bakımında veterinere götürmeden de yapılacak alternatif uygulamalar diye google a yazın,harika bir sayfa çıkacak karşınıza,link veremedim,yasak olabilir diye.

Bende tam konu açacaktm kedimle ilgili sokakta beslediğim kedimin rahminden damla damla kan geliyor bi bilginiz varmı die sorsam ayıp olurmu acabaa
Yazık... geçmiş olsun. Vakit kaybetmeyin veterinere gidin bence. Eğer büyük sehirdeyseniz veterinerlik Fakültesi Hayvan Hastanesi varsa oraya gidebilirsiniz. Sokakta Yaşayan kediler için rica ederseniz fiyatta birseyler yapıyorlar.

Kedilerimin ikisine de iç dış parazit aşıları, 3 tane de karma aşı yaptırdım. Birkaç aşı daha yaptırmış olabilirim hatırlamıyorum. Her aşı için 70 TL ödedim ama 40-50 TL isteyen veterinerler de varmış sanırım. Araştırmak lazım biraz.

Gerekli mi kısmına gelirsek, evden çıkmasalar bile en ufak hastalığı bile kötü atlatabilecek bir bağışıklığa sahip olurlar aşı olmazlarsa. Ki dışardan eve mikrop getirme olasılığınız da var. İç parazit aşısı da çok önemli. Sokaktan sahiplendiyseniz mutlaka paraziti vardır zaten.

Bütçenize uygun bir veteriner arayışına girin. Önce iç dış paraziti yapar veteriner. Hepsini aynı anda yapmayacağı için çok zorlamaz bütçenizi.

Çok teşekkür ederim. Veterinerim çoğu aşı için 50 tl dedi sadece kuduz 40 tl imiş.

Aşılar viral enfeksiyonlara karşı önlem olarak yapılsada %100 koruyuculuk sağlamaz. Viral hastalıkların güçlü bağışıklık dışında bir tedavisi yoktur. Aşı ile öncesinde viral etmene karşı antikor üretmiş bir kedi hastalığı daha kolay atlatır. Ama çok yoğun viral saldırı varsa aşı tam koruma sağlamaz. Bu nedenle ilk aşılar yaptırın ve kedinizin sağlıklı beslenmesini özellikle MUTLU ve STRES ten uzak bir hayat sürmesini sağlayın. Daha ileri ki aşamadaki aşılar size kalmış. Bu arada kuduzu aşısı yasal zorunluluktur.

Ayda bir yada 3 ayda bir iç parazit uygulaması yapılsa da, evden çıkmayan ve çiğ beslenmeyen kedilerde iç parazit görülme riski düşüktür. Daha seyrek uygulama yapılabilir. Verilen maddenin kimyasal olduğu unutulmamalıdır. Aşılar gibi iç parazit uygulaması da tam koruma sağlamaz.İç parazit insana da geçebilir.

Dış parazit olarak bilinen piredir. Pire görülmedikçe dışa parazit uygulamayın. Pire ilaçları çok zehirli kimyasallardır. Pire görürseniz bir kez ense damlası uygulaması 3 ay koruma sağlar. Bu arada yumurtadan kediye gelen pirelerde ölür. Ense damlası uygulamasının yanı sıra elektrik süpürgesiyle dip bucak detaylı bir temizlik pire yumurtalarının uzaklaşmasını ve kurtulmayı kolaylaştırır.

Kedinizi sadece kuru mamayla beslemeyin. Kuru mama adı üstünde kurudur. Su içeriği çok az olduğundan yeterince su içmeyen kedilerde böbrek hastalığı riski artar. Kuru mama yanında yaş mama pişmiş et balık tavuk bazen ciğer verebilirsiniz. Sürekli ciğer vermeyin A vitamini zehirlenmesine neden olursunuz.

Kuru mama ve yaş mama olarak pahalı ithal mamalar almayın. Temizmama.com da oldukça kaliteli ve hesaplı mamalr var. Ben uzun yıllardır kullanıyorum. Pahalı ithal mamaya kilosuna 30 50 lira para vereceğinize bu temizmamadan alın artan parayla et tavuk balık alıp çeşitli besleyin. Dahada artanıyla sokak kedilerine mama alın.

Burada kedilerle ilgili çok bilgi var : http://www.uzmantv.com/kategori/spor-ve-hobi/hobi/evcil-hayvanlar/kedi

aşıların hepsini yaptırmanız lazım. iç dış parazit aşısı hem kediyi hem sizi korur.. kist aşısıda yapılıyor kedilere. şu kedi tüyünü yutma durumunda ciğere falan yapışıp tümörleşmesini engelliyor. aşıları sıra sıra yapılır. önce iç dış bir iki hafta sonra fiv karma 1 ve karma 2 kuduz aşısı vs. evden çıkmaması fark etmez yinede bu aşıları olmalı.

Eğer kedi sahiplendiyseniz bundan sonra o sizin evladınız.
önceliğiniz ekonomik aşı değil o bebeğin can sağlığı olmalıdır.
evet tüm aşıları veterinerin öngördüğü şekilde olmalı ve karnesine işlenmelidir.
ayrıca iyi mamalarla beslenmelidir.
çok para veriyorum bu böyle olmaz demeyin.
öyle bir bereketleniyoro para, öyle bir huzura kavuşuyorsunuz ki...
acımadan harcayın kedinin canına.
bol sevgiler..

bu kadar zamandır kedi beslerim. 2 tane kedim var sokaktan sahiplendiğim. ilk kez yaş mama öneren bir bilgi görüyorum. yaş mama çok fazla kimyasal barındırır. jöleleştirmek için sıvı jelatin kullanılır. son derece sağlıksızdır. benim veterinerim ve veteriner arkadaşlarım önermez kesinlikle. ayda 1 kere falan verin ödül olsun derler sadece.

iç parazit ise kedi tüyünün kistleşmesini önler. kediden ziyade insan için faydalıdır. çünkü çiğ etle beslenmeyen kedide zaten bağırsak solucanı olmaz ama yinede kedi tüyünü kistleştiren bakteri bulunur.

siz lütfen o kediyi hemen veterinere götürün, kim bilir nasıl canı yanıyordur fotoğrafı açamadım açsam ağlarım lütfen götürün.

İlk karma aşıları var, 6. aydan sonra da kuduz
Sonra da parazit ilaçları var
Bunları yaptırmak gerekiyor dışarı çıkmasa da
Çünkü bazı mikropları siz taşıyabilirsiniz eve, örneğin kuduz bir hayvanın salya akıttığı bir yere basarsınız ve bu mikrop ayakkabınız ile eve gelir, fip için de aynı şey söz konusu. O yüzden tüm aşı ve parazit ilaçlarının tam olması lazım. Belediyeler sahipli hayvanlara bakmıyorlar ama sokak hayvanıdır sahipleneceğim derseniz ilk aşılarında ve kısırlaştırmada yardımcı oluyor çoğu.

+1000000000000

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…