Aile Planlaması Yeni Gelin Olacak Kızlar Nasıl Korunacaksınız? Hap-Prezervatif-Spiral vs

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

jayjay

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Haziran 2008
1.587
9
Herkese Selam
Yaza düğünüm var, henüz dr a gitmedim sormak için
ancak düğünden sonra birkaç ay korunmak istiyoruz
düğünden 3-6 ay sonra bebeğimiz olsun istiyoruz
fakat ilk gecede bile hamile kalınabiliyor malum bilmiyorumkismile
Doğum kontrol yöntemlerine düğünden birkaç ay önce başlanması
gerektiğini duymustum
özellikle hap kullananlar
çünkü hemen hormun dengesi değişemiyormuş
2-3 ay önceden kullanılmaya başlanması gerekiyormuş
yeni evlenecek ya da evli olan ve tecrübeli arkadaşlarımızdan bu konudaki tecrübe ve
fikirlerini bizimle burada paylaşmalarını rica ediyorum..
Sizler neyle korundunuz?
Spiralin hiç doğum yapmamış kişilerde uygun değilmiş diye duydum bu dogru mu?
Hiç dra gidesim yok offffffffffffff
düğünümüz temmuz gibi olur bakalım hayırlısı boshayallersmile

aslında hapı adetin ilk günü kullanmaya başladığın anda koruma başlar, zaten adet halinde ilişki olmadığı için, en azından beş gün ilişki olmadan hapı almış oluyorsun. ama senin dediğin 2-3 ay önce başalmak çok gereksiz, yok benim içim rahat etmez diyosan, bir ay önce başla.
sonuçta doğum kontrol hapıda çok masum yuvarla gitsin bi hap değil, ufak tefek yan etkileri var
aslında en güzeli, düğünden önceki adet günün 1. günü hapa başlamak, hapın kullanışı içinde yazıyor zaten bilmiyorsan. adetin 1. günü başla 21 gün iç, 7 gün ara ver şeklinde
:hulya:

prezervatif kullan diğerleri senin iin tehlikeli olabilir..daha temmuzda olcakmış ayrıca duğunun bunları ne duşunuosun daha şimdidenn..

bende yaklasik 3 senedir dogum kontrol hapi kullaniyorum ama aralarda bir kac ay icmeyip ara veriyorum doktorum hapa ilk basladigin ay hapin cokta guvenli olmadigini ek bi korunma yontemiyle de korunmamizi istemisti biz ilk ay hap+ prezervatif kullaniyoruz ikinci aydan itibaren sadece hap

Canim bence dügünden bir ay önce basla hap kullanmaya sonra dügünden sonra istersen hapi birak esin korunsun daha iyi zaten hemen bebek istiyormussunuz. Hapida ilk gece daha rahat oldugu icin tercih edebilirsin. Prezervatif pekde rahat olmaya bilir ilk icin bence.

Kesinlikle doktora git bence. Ayrıca bunları önceden düşünmek faydalı . Ben doğum kontrol hapı ile korundum korunmayı bırakır bırakmazda hamile kaldım bir sakıncasını yaşamadım ama bu bünyeye göre değişen bişey yani bana göre doğum kontrol hapı kullanmak en rahatı bir başkasına göre prezervatif en rahatı olabilir. Bu nedenle kesinlikle doktora gitmeni ve eğer hapa karar verirsen başkasından duyduğun bir hap yerine doktorunun verdiği hapı kullanmanı tavsiye ederim. Hem gidip kontrol olmanda iyi birşey anladığım kadarıyla 1-1,5 sene sonrasında bebek düşünüyorsun bebek önceside doktora gitmen oldukça yararlı olacaktır. Önceden tedbir almanı gerektirecek bişey olabilir bunları kontrol ettirmende fayda var. Madem temmuzda evleneceksin Mayıs ayının sonuna doğru bir kontrole git bence. Hap ilk ay tek başına koruyan bişey değil ikinci ayki kullanımında korumaya başlıyor bilgine.Şimdiden mutluluklar dilerim.

Bence hap kullanma.Hele daha evlenmeden başlaman çok gereksiz.Çok uzun bir süre sonra da değil yani bebek fikriniz 6 ay dediğin su gibi akıp geçer bir de hadi dediğinde olmadığını da düşünmelisin ve doktora danışarak,muayene olarak bir korunma yöntemi belirlemelisin.

Hem kafanı şimdiden niye bunlara yoruyorsun ki ayakakbı,gelinlik falan bakasana sen..

portakal gelinlik vs hersey hazır :)
aslında daha erken yapacaktık da işte kısmet bu tarz şeyler
dogum kontrol hapı kullanan bir arkadas sonrasında hamile kalmıs
ve bebegı ölmüş
bende hap kullanmak istemiyorum
spiral icin fikriniz ne?
1.5 yıl degil aslında, bebek icin en fazla 6 ay bekleriz öyle düşündük
ama düşünsenize düğün olmuş 1 ay sonra hoop hamilesin
ee ben ne anladım bu işten hiç gezmiycek miyiz biz ...

spirali genelde doğum yaptıktan sonra taktırıyor kadınlar,en azından benim çevremdekiler öyle :)) Ha olacağı varsa onda da %100 koruma yok.Komşunun gelini ilk çocuktan sonra spiral taktırmıştı ona rağmen bir kaç sene sonra 2. süpriz yaptı ona Böyle örneklerde var.Herkesin bünyesi aynı değil.
Bende evlenince 5-6 ay gezeyim tozayım dedim, 7.ayda bebek düşünmeye başladık ama 1 yıldır uğraşıyoruz.Daha bir de hap falan kullansam ne olurmuş bilmiyorum.Bence ilk gece için kondom düşün tadını çıkartın sonra zaten bu soruları sormana gerek kalmaz :)) ama kesinlikle muayene olmadan eczaneden hap alayım geceyim deme...ohaoldumsmile

Hem hamile kalmak öyle sandığın kadar kolay değil yani korunmasız girdiğin her cinsel ilişkide hamile kalacaksın diye bir şey söz konusu değil.Yumurtayı yakalayacaksın,çatladığında spermle karşılaşırsa döllenme bölünme bilmem ne...
İlk denemede hamile kalanlarda var,sorun olmadığı halde 2-3 yıl bekleyenler de var.
Bilgin olsun,araştır,öğren ama şimdi bunları düşünme eşin olacak kişiyle bu günlerinizin tadını çıkartın.Mutluluklar a.s.

evet çok heyecanlıyım
evlilik nasıl birşey acaba.. ve sonra bebeğim olunca nasıl olacak
herşey çok güzel ilerliyor
bakalım hayırlısı
içim içime sığmıyor gerçekten çok mutluyum:)
sağolun kızlar

benim düğünüm 17 temmuzda olacak. biliyomusun bu konu aklıma hiç gelmedi. aklıma soktun şimdi:) ama galiba ben düğünden bir buçuk ay önce falan doktora giderim. en sağlıklı bilgiyi o verir.
benim arkadaşım ebeydi. doğum kontrol hapı kullanıyodu.iki düğünü oldu farklı şehirlerde o yoğunlukta hapı aksatmış almamış falan veee ilk gecede hamile kaldı:)
yani hapı kullandınmı hiç aksatmıycan.

valla canım bence senin için en güzeli prezarvatif o zaman, sipral senin için uygun değil kaldı ki o da çok masum değil, hem taktırmak hem çıkarmak için dr ye gitcen o da ayrı sıkıntı, vucudunun nasıl tepki vereceğini bilmiyorsun adet süren uzayabilir kanaman artabilir, en güzeli siz temiz temiz prezarvatif kullanın ilk 6 ay, hormonu yok, yan etkisi yok, dr ye gitmeni gerektircek bi durumu yok sipral gibi, 6 ay sonrada gebe kalmak istiyormuşsun zaten

tmyy merhaba seninle aynı tarihte düğünümüz...olumunekankayizsmile
aslında ben evliyim yani nikahlıyım düğünümüğz 17 temmuzda. 1.5 ay öncesinden eşimle doktora gitmeyi düşünüyoruz. tahliller felan yapılır doğum konntrol hapına başlarım. uzun bi süre çocuk düşünmüyoruz. 6.5 yıldır birlikteyiz doyamadık daha başbaşa kalmaya. tadını çıkaralım diyoruz.
bide benim şöle bi problemim var sanırım düğünde regl olcam. hem doğum kontrol hapı hemde adet geciktirici kullanılabilir mi acaba?? bunu da sorcam doktora. balayı bitsin sonra regl olayım ya bayanssulusmile

ben sordum ''temmuz 27'' ikisi bir arada kullanılmıyormuş...doğum kontrol hapını bırakmadan devam etmek ya da sadece geciktirici kullanmak iki farklı seçenek..benimki de düğün günüme geliyor da...hem de benimki 19 martta .erken olmayı sağlayan ilaç da varmış...onu soruşturucam ben

erken olmayı sağlayan ilacı bilmiyodum bak onu da bi araştırmak lazımzemuszemus

canım, bence--ki eşimle aynı fikirdeyiz--sen sakın hap falan kullanma. bırak o korunsun. kondom yada kendine güveniyorsa geri çekme falan olabilir.ama en iyisi kondom..

ama ilk kez ilişkiye gireceksen, doğrudan kondomla denemeniz seni korkutabilir, yada canın yanabilir. eşinin bitmesine yakın kullanınya çok açık yazdım ama bunlar da başka türlü öğrenilmiyor--

sorun olursa pm atabilirsin canım.

bende ilaç kullanmıycam.gögsümde kist varrr hormon ilacı yasak..ondan kondommm olcak..hem kistim olmasa bile belki ilk ayda ilaç kullanırdım daha kulanmasdım...ilaçların yan etkisi çok malesef..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…