Yazayım mı?

Kkedi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
30 Ağustos 2019
2.986
5.050
Merhaba.
Ortaokuldan itibaren süregelen bir kız grubumuz vardı lisede. Birisiyle çok ufak bir tartışma yaşadım, aslında çözülebilecek bir şeydi ama bu durum fırsat bilindi ve dışlandım. İki yıl boyunca epey zorbalığa da maruz kaldım iftiralara da. İftira atan onlar değildi ama birileri araya fitne sokmaya çalışıyor onlar da inanıp üstüme geliyorlardı. Velhasıl lise dönemim çok zorlu geçti.
Başlarda arkadaşlarımı suçlasam da zamanla okları kendime döndürdüm ve iyi bir arkadaş olmadığımı fark ettim. Kabaydım, insanların hayatına çok fazla müdahale ediyordum. Bu tarz kötü huylarım vardı ve dışlanıp neden böyle oldu diye düşününce farkına vardım nasıl bir arkadaş olduğumun.
Bu yüzden her ne kadar lise dönemim kötü geçmiş olsa da ben yaşadıklarıma şükrettim kendi açımdan. Bana çok fazla şey kazandırdı ve kendimi eğitmeme vesile oldu. Artık insanlara çok daha kibar, empatiyle yaklaşıyorum ve her ne olursa olsun günün sonunda "herkesin kendi hayatı" diyip kenara çekilebiliyorum, kimseye müdahale etmiyorum.
Lise bitti, üniversite ikinci sınıfta annem vefat etti. O vefat edince liseden o kızlar tek tek yazdılar bana, ziyaretime geldiler. Bir tane öncesinde de daha yakın olduğum kişi uzun uzun destek mesajları yazdı bana, çok etkilenmiş uyuyamamış ağlamaktan. Sonrasında da bana yakınlık gösterdi ve ben de az önce anlattığım sebeplerden dolayı zaten kin gütmüyordum, kendi hatalarımın farkına varmıştım ve arkadaşımı affettim. Ne zaman bu konular açılacak gibi olsa o da çok mahçup hissederdi kendini yaptıklarından dolayı. Aramızda halletmiştik yani. Epey bir zaman geçirdik, yakın olduk, ben hatta evinde bile kaldım.
Bu arkadaşım hukuk okumuştu ve savcı olmak istiyordu. Bu yüzden de inanılmaz bir ders çalışma temposuna girdi. O dönem çok çalıştığı için çok nadir konuşur olduk. Ama yine de arkadaştık.
Sonra ben düğünüme çağırdım, gün kendisine uymadığı için gelemedi. Sonra yine hep ben nadir de olsa mesajlar attım halini hatrını sordum, konuştuk ama eski samimiyet yoktu, farkındaydım. Sorduğumda çalışma temposu falan diyordu.
En son bu arkadaşımın başka bi insta hesabı açtığını gördüm ve çok az kişiyi takip ediyordu. Belli ki sadece çok tanıdıkları. En son konuşmamda "yeni bi insta açtığını gördüm ama sanırım çok yakınlarını alıyorsun hesaba, tereddüt ettim istek gönderemedim" dedim. Ve günlerce mesajıma görüldü atmadı. Ben de belli ki tamamen beni hayatından çıkarmak istiyor diye düşünüp numarasını sildim, kaç zaman sonra bilmiyorum, o da benim numaramı sildi.

Bu arkadaşım ara ara aklıma geliyor. Çok sevdiğim bir kızdı. Neden böyle olduk hiçbir şey anlamadım. Aramızda en ufak bir şey dahi geçmemişti. Sanki çaktırmadan bi tavır almış bana, ama sebebini hiçbir zaman bilemedim.
Son konuşmamızdan bu yana bir yıl falan geçti sanırım.
Sizce adamakıllı bir şekilde mesaj atıp neler olduğunu, neden birbirimizin numarasını silecek duruma geldiğimizi sorsam mı? Ya da artık tamamen hayatımdan çıkarmış şekilde mi yoluma devam etsem? Kendisini özlüyorum.

Ne gerek var? İnsan bazen sadece ailesi ve maximum en yakın arkadaşının bulunduğu özel bir alana çekilmek istiyor. Zaten silmişsiniz, o da sizi silmiş. Üzerine gidilecek bir konu değil. Seçimi o yöndeyse saygı duymak gerek.

Taa kac yil onceki sorunlu arkadaslik sonra bir ara vicdan rahatlatma gorusmeleri olmus ve sonrasinda herkes yoluna bakmis
Bence eskiye takinti yapmayi birakin
Hamilesiniz hatirladigim kadariyla, hormonlar duygusal olmaniza neden oluyor olabilir
Gecen de hamile bir uye kvdesini affetmeyi dusunuyordu
Bunlar hep hamilelik coskulari 🥴

Ben olsam yazmam. Zaten defalarca mesaj atmışsın. En son yeni hesap açmış, seni eklememiş ama sen ona rağmen yazmışsın. Onu bile görmemeyi seçmiş. Bundan sonrası bana yüzsüzlük olur gibi geliyor kedicim. Boşver gitsin görüşmek istemiyor belli.

Ne gerek var? İnsan bazen sadece ailesi ve maximum en yakın arkadaşının bulunduğu özel bir alana çekilmek istiyor. Zaten silmişsiniz, o da sizi silmiş. Üzerine gidilecek bir konu değil. Seçimi o yöndeyse saygı duymak gerek.
İkiniz de haklısınız..

İnsan bazen sadece ailesi ve maximum en yakın arkadaşının bulunduğu özel bir alana çekilmek istiyor
belki de gerçekten arada bir şey yoktur, sebep tam olarak böyledir. Olabilir..

Bazı arkadaşlıklar zamanla biter. Bazen karşı taraf artık sizinle arkadaşlık kurmak istemez bazen siz. İlla bir gerekçe de gerekmez.
Benim liseden beri en en yakın arkadaşım vardı. Ben üniversiteyi kazandığımda ertesi sene sadece benim gittiğim şehri yazıp gelen orada da ayrılmadığımız bir arkadaş.
Ama zamanla yollarımız ayrıldı. Artık eskisi gibi değildik. Arada sorun yok. Arada kavga da yok. Bir gerekçede yok. Sadece artık kafa dengi değiliz. Başka yollarımız başka zevklerimiz başka hayatlarımız var. Dolayısıyla yolda karşılaşsak merhaba merhaba seviyesindeyiz.
Bazen o günleri özlüyorum. Ama asla aynı olamaz. O saatlerce boş muhabbeti yapacak insan değiliz. Değiştik yani. Vadesi doldu.
Sizin de belli ki arkadaşlığınızın vadesi dolmuş. İlla devam ettirmek zorunda değilsiniz. Yeni kafanıza uygun yeni arkadaşlıklar kurmalısınız.

İkiniz de haklısınız..

belki de gerçekten arada bir şey yoktur, sebep tam olarak böyledir. Olabilir..
Muhtemelen kendinizi suçluyorsunuz, ben ne yaptım acaba diyerek; konuyu yazarken girişinizden, yaptığınız öz eleştirilerden ve kendinizi nasıl eğittiğinizden değiştiğinizden bahsedişinizden belli. Kendinizi suçlamayın, gerçekten insan bazen içine kapanıyor, bir şey oluyor; kendi kabuğuna çekiliyor ve small circle takılıyor. Ben babamın hastalığı ciddileştiğinde böyle oldum, her şeyden elimi eteğimi çektim, numaramı dahi değiştim. Hemen hemen çoğuyla sosyal medyada dahi ilişkimi bağımı kestim. Yazılan mesajlara dönmek istemedim, cevapsız bıraktım.

Muhtemelen kendinizi suçluyorsunuz, ben ne yaptım acaba diyerek; konuyu yazarken girişinizden, yaptığınız öz eleştirilerden ve kendinizi nasıl eğittiğinizden değiştiğinizden bahsedişinizden belli.
Lisede yaşadıklarım ister istemez büyük etki oluşturdu üzerimde. O yüzden önce kendimi suçlama ve hata arayışına girebiliyorum. Gerçekten de "ben ne yaptım acaba" diye düşünüyorum. Hiç anlamadım neden böyle olduğunu. Anlam veremiyorum. Yaklaşık 3 yıl çok yakındık bir kere olsun ufacık bir tartışma dahi yaşamadık. O bana sırlarını anlattı, ben ona anlattım. Peşinden koştuğum bir arkadaşlığımız yoktu ikimiz de birbirimize karşı ilgiliydik. Böyle pat diye sebepsiz bitince ister istemez kendimi suçlamaya sorunu bulmaya çalışıyorum.
Yazdıklarınız bakış açımı değiştirdi, teşekkür ederim

Lisede yaşadıklarım ister istemez büyük etki oluşturdu üzerimde. O yüzden önce kendimi suçlama ve hata arayışına girebiliyorum. Gerçekten de "ben ne yaptım acaba" diye düşünüyorum. Hiç anlamadım neden böyle olduğunu. Anlam veremiyorum. Yaklaşık 3 yıl çok yakındık bir kere olsun ufacık bir tartışma dahi yaşamadık. O bana sırlarını anlattı, ben ona anlattım. Peşinden koştuğum bir arkadaşlığımız yoktu ikimiz de birbirimize karşı ilgiliydik. Böyle pat diye sebepsiz bitince ister istemez kendimi suçlamaya sorunu bulmaya çalışıyorum.
Yazdıklarınız bakış açımı değiştirdi, teşekkür ederim
Ama o zaman liseliydiniz. Liseli kafasındaydınız. Zevkleriniz başkaydı, fikirleriniz oturmamıştı. Şimdi artık yetişkinsiniz ve eskiden kalanları bu hayata oldurmaya çalışmanız da bir şeyleri değiştirmez.
Benim bahsettiğim arkadaşım da lise arkadaşımdı. O zamanlar lise kankasıydık. O dönem o kafada yaşıyorsun ayrılmaz ikili yediği içtiği ayrı gitmeyen, sabaha kadar geyik yapıp kıkırdayacak kafadasın. O halimizi şimdi kafamız götürmez.
o dönem bitti o dönemi bu döneme uyduramazsınız.
Kendi adıma şu an görüştüğüm arkadaşlarımdan geneli çocuğumun okul çevresinden yada üniversiteden kalan arkadaşlarım. Sadece bir tane ilkokul arkadaşımla görüşüyoruz hala o da çok paralel kafalarda devam ettik. Aynı gelişimde devam ettik. Hala zevklerimiz ortak. Ondan devam ediyoruz.
Ortaokul ve liseden kimse benimde hayatımda kalmadı.

Ama o zaman liseliydiniz. Liseli kafasındaydınız. Zevkleriniz başkaydı, fikirleriniz oturmamıştı. Şimdi artık yetişkinsiniz ve eskiden kalanları bu hayata oldurmaya çalışmanız da bir şeyleri değiştirmez.
Benim bahsettiğim arkadaşım da lise arkadaşımdı. O zamanlar lise kankasıydık. O dönem o kafada yaşıyorsun ayrılmaz ikili yediği içtiği ayrı gitmeyen, sabaha kadar geyik yapıp kıkırdayacak kafadasın. O halimizi şimdi kafamız götürmez.
o dönem bitti o dönemi bu döneme uyduramazsınız.
Kendi adıma şu an görüştüğüm arkadaşlarımdan geneli çocuğumun okul çevresinden yada üniversiteden kalan arkadaşlarım. Sadece bir tane ilkokul arkadaşımla görüşüyoruz hala o da çok paralel kafalarda devam ettik. Aynı gelişimde devam ettik. Hala zevklerimiz ortak. Ondan devam ediyoruz.
Ortaokul ve liseden kimse benimde hayatımda kalmadı.
Biz de lisede kopmuştuk yazdığım gibi, sonrasında üniversite zamanında üç yıl geçirdik birlikte. Lisedeki o çocuksu hallerimiz saçmalıklarımız yoktu. Ayağı yere daha sağlam basan ona göre fikirleri olan insanlardık, iyi anlaşıyorduk çok da vakit geçirdik. Bitmesine anlam veremedim. Dediğiniz gibi vadesi doldu demek ki. İlla sebep gerekmiyor.

Ya lise arkadaşıyla görüşen var mı gerçekten 😅 Benim açımdan tüm arkadaşlıkların bir son kullanma tarihi var. İnsan 10 senede neredeyse tamamen değişiyor, paylaşım yapılacak insanlar da değişiyor haliyle. Hele hele evlenip bir de başka şehirde yaşayan insanlarla öyle kırk yılda bir selam sabah dışında ne kadar paylaşım yapılabilir ki? Hiç buluşmadan etmeden. Herkesin hayatı tamamen degismisken. Bu kadar anlam vermeye gerek yok bence arkadaşlıklara ya. Yaşadığınız yerde daha samimi ilişkiler kurarsınız bosverin. Şimdi eskiden samimi olduğum ama yıllardır uzak olduğum biri tekrar yazıp samimi olmaya çalışsa rahatsız olurum açıkçası. Hem vicdanim rahatsız olur hem de istemediğim için nerden çıktı durduk yere diye canım sıkılır.

Ya lise arkadaşıyla görüşen var mı gerçekten 😅 Benim açımdan tüm arkadaşlıkların bir son kullanma tarihi var. İnsan 10 senede neredeyse tamamen değişiyor, paylaşım yapılacak insanlar da değişiyor haliyle. Hele hele evlenip bir de başka şehirde yaşayan insanlarla öyle kırk yılda bir selam sabah dışında ne kadar paylaşım yapılabilir ki? Hiç buluşmadan etmeden. Herkesin hayatı tamamen degismisken. Bu kadar anlam vermeye gerek yok bence arkadaşlıklara ya. Yaşadığınız yerde daha samimi ilişkiler kurarsınız bosverin. Şimdi eskiden samimi olduğum ama yıllardır uzak olduğum biri tekrar yazıp samimi olmaya çalışsa rahatsız olurum açıkçası. Hem vicdanim rahatsız olur hem de istemediğim için nerden çıktı durduk yere diye canım sıkılır.
Biz uzakta olmamıza rağmen birbirimize çok vakit ayırmıştık. Sürekli mesajlaşmalar, hayatımızda olan biteni anlatmalar. Okul tatil olduğunda görüşmeler derken sağlıklı bir arkadaşlık ilişkisiydi.
Ben hep bir sebep aradım tüm bu bitme meselesi için. Burda denilen gibi artık ömrünü doldurmuş bir arkadaşlıksa yapacak bir şeyim yok tabii ki. Ha lisedeki diğer kız onda ekli o ayrı mesele.. onu çıkarmadı hayatından ama beni demek ki istemedi. Bilmiyorum. Bazen çok duygusallaşıyorum belki yazıldığı gibi hamilelikten. Çocuğumu görmesini falan çok isterdim mesela. Ama böyle olması gerekiyor demek ki.

Biz uzakta olmamıza rağmen birbirimize çok vakit ayırmıştık. Sürekli mesajlaşmalar, hayatımızda olan biteni anlatmalar. Okul tatil olduğunda görüşmeler derken sağlıklı bir arkadaşlık ilişkisiydi.
Ben hep bir sebep aradım tüm bu bitme meselesi için. Burda denilen gibi artık ömrünü doldurmuş bir arkadaşlıksa yapacak bir şeyim yok tabii ki. Ha lisedeki diğer kız onda ekli o ayrı mesele.. onu çıkarmadı hayatından ama beni demek ki istemedi. Bilmiyorum. Bazen çok duygusallaşıyorum belki yazıldığı gibi hamilelikten. Çocuğumu görmesini falan çok isterdim mesela. Ama böyle olması gerekiyor demek ki.
Siz bence fazla anlam veriyorsunuz. Arkadaşımın çocuğunu severim o ayrı ama görünce de etkilenmem duygulanmam. Bir de kafa uyuşması meselesi var.
İlkokulda bir gruptuk biz aileler de gider gelirdi görüşürdük. Neticede herkes danışıldı. Benim hala yakından görüştüğüm arkadaşım benle görüşürken aynı apartmandaki kızla görüşmemeyi tercih ediyor. Çünkü artık sıkıyor sohbeti beni diyor.
Arkadaşlıklara çok da anlam yüklememek gerek.

Ne gerek var ki istese sizinle iletişim kurabilir yani çok fazla anlam yüklemeyin

Siz bence fazla anlam veriyorsunuz. Arkadaşımın çocuğunu severim o ayrı ama görünce de etkilenmem duygulanmam. Bir de kafa uyuşması meselesi var.
İlkokulda bir gruptuk biz aileler de gider gelirdi görüşürdük. Neticede herkes danışıldı. Benim hala yakından görüştüğüm arkadaşım benle görüşürken aynı apartmandaki kızla görüşmemeyi tercih ediyor. Çünkü artık sıkıyor sohbeti beni diyor.
Arkadaşlıklara çok da anlam yüklememek gerek.
Duygulanacağını düşündüğümden değil de sevincimi paylaşmak adına aslında isterdim çocuğumu görsün falan. Arada o kadar paylaşılmışlıklar var ki. Zaten bahsettiğim diğer kız da bizim arkadaş grubundandı, beni en çok sevmeyen dışlanmamı en çok isteyen kişi oydu. Düşünün ki şu anda o kızla takipleşiyoruz da sonrasında 3-4 yıl çok yakın olduğum arkadaşımla takipleşmiyoruz, numaralarımız yok. İnsan tuhaf hissediyor. Evet belli ki fazla anlam yüklüyorum. Herkesin hakkında hayırlısı olsun.

Ne gerek var ki istese sizinle iletişim kurabilir yani çok fazla anlam yüklemeyin
Acaba benim bilmediğim bir durum mu var, bilmeden bir şey mi yaptım diye merak ettim. Yoksa tabii ki arkadaşlığımızı bitiren o, istese bitirmezdi. Numarayı ilk ben sildim ama tavırlarıyla sil diye yalvarmadığı kalmış zaten.

Herkes konumunu kendi belirler. Onlar yazmamak ve numaranızı silmekle sizi çemberin dışındaki yere sokmuş, siz yazarsanız kendinizi bence küçük düşürürsünüz ben olsam asla yazmazdım. Arkadaşlıgınızın kıymetini bilmemiş üstüne de sizi üzmüşler. Bence gereksiz.

X