Aile Planlaması Yasmin Doğum Kontrol Hapı Kullananların Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
o kadar kullanım hatası yapmama ragmen hamile değilim dün adet oldum, sanırım cok sanslıyım :)

Yasmin dk hapını sabah mı alıyorsunuz akşam yatmadan mı? Sizce hangisi daha iyi? :44:

Yasmin dk hapını sabah mı alıyorsunuz akşam yatmadan mı? Sizce hangisi daha iyi? :44:

bn akşamları 11 gibi alıyorum canım mide bulantısı ve baş dönmesi yapmasın diye çok ta memnunum yanii

Şey için sordum da, evet gündüz mide bulantısı hissetmiyorum pek ama, akşam 11 gibi aldığımda sabaha karşı uyanıyorum 2 saat dönüyorum yatakta. Bilmiyorum sizde de böyle bir etki yaptı mı. Ben normalde top patlasa uyanmayan biriyim ama 6 gündür kullandığım yasminden mi bilmiyorum, son 3-4 gündür gece uyanıorum. :KK53:

kızlar mrb
bende 3 aydır yasmin kullanıyorum geçmeyen adet sancılarından kurtuldum sonunda
hatta biraz daha devam etsem mi diyorum kesin sonuç olsun diye :KK9:
merak ettim adet sancısı için doktorunuz size ne kadar kullanmayı önerdi
ve kullanan arkadaşlar hapı bıraktıktan ne kadar sonra hamile kaldılar :KK71:

Merhaba canım ben de adet sancısı için başladım daha ilk ayımda ağrı mağrı kalmadı ki ben yataktan kalkamazdım. Ama kalıcı etkisi var mı bilmiyorum, ben kullandığın sürece etkili diye biliyorum sonuçta rahim içinde duvarın kalınlaşmasını engellediği için adet sırasında dökülüp yenilenen bu kısım da az oluyor. İlacı bırakanlar, kalıcı bir etkisi var mı adet sancısı üzerinde paylaşırlarsa öğrenmiş olalım. :KK51:

aynen kaldığı yerden dvm etti bnmki..
ağrılar geri döndü

bu ay ben de içmedim. çok ağrım oldu. adet öncesi gerginlik de çok kötüydü. hapla çok rahatmışım ben yaa :KK43:

Ben neredeyse 1 haftadır kullanıyorum. Göğüslerim şişti benim ya. Yıllardır nasıl büyücek bunlar derken, ummadığım anda büyüdüler.
hızlı ve etkili :KK51:

Merhaba canım ben de adet sancısı için başladım daha ilk ayımda ağrı mağrı kalmadı ki ben yataktan kalkamazdım. Ama kalıcı etkisi var mı bilmiyorum, ben kullandığın sürece etkili diye biliyorum sonuçta rahim içinde duvarın kalınlaşmasını engellediği için adet sırasında dökülüp yenilenen bu kısım da az oluyor. İlacı bırakanlar, kalıcı bir etkisi var mı adet sancısı üzerinde paylaşırlarsa öğrenmiş olalım. :KK51:

malesef bırakınca ağrılarım da geri döndü

aynen kaldığı yerden dvm etti bnmki..
ağrılar geri döndü

bu ay ben de içmedim. çok ağrım oldu. adet öncesi gerginlik de çok kötüydü. hapla çok rahatmışım ben yaa :KK43:

off offf tam kurtuldum diye seviniyordum
ne güzel ailecek rahatlamıştık ailecek en çokta eşiim sevinmişti bu duruma :KK9: :KK9:
hapın bi yan etkisinide görmedim biraz daha devam etmeye karar verdim en azından bebiş yapmaya karar verene kadar

Ben neredeyse 1 haftadır kullanıyorum. Göğüslerim şişti benim ya. Yıllardır nasıl büyücek bunlar derken, ummadığım anda büyüdüler.
hızlı ve etkili :KK51:

o şişkinlik bende de var yaşasıın dememin diğer nedeni :KK76: :KK76:

merhaba ben 27 yaşındayım bekarım hormonlarım yüksek olduğu için doktorum bana yasmin hap verdi 3 ay kullanmam için.
yan etki olarak göğüslerde şişlik ve ağrı dışuında duygu durumunda değişiklikler oldu.Sinir stres gibi.Bide geçenlerde kollarımda ve karnımda kuru yara şeklinde bi kaç alerji gibi leblebi büyüklüğünde yara farkettim.Kaşıntı ağrı yok sanki yaraymışda iyileşmiş gibi.İlacın yan etkisi olabilir mi????

merhaba
çevreden söylenen bilgiler dk hapları kullananların çocuğu olmama riskinin yüksek olduğu
hapla korunma yöntemini tercih eden bayan arkadaşlar çok sayıda ve öyle bir risk olsa doktorlar önermez
peki bu söylentiler nedendir yeni evliyim ve 5 aydır kullanıyorum.bebiş olmasına karar verene kadar kullanmayı düşünüyorum(bir sene kadar) peki acaba ne yapmalıyım??eşimle ben tedirgin olduk ve bende yasmin kullanıcılarından bilgi almaya karar verdim.
evet sizlerinde dediği gibi adet ağrılarını da azaltıyor ağrısız dönem geçiriyoruz.düzensiz adet dönemini bile düzenliyor
bana bu yönde yorumlarınızı yazarsanız sevinirim teşekkürler :))

benimde adet ağrım çok oluyor ilk gün akşama kadar kalkamıyorum ama bende çocuk olmuyo diye duydum yani oluyoda uzun bi ugrastan sonra oluyomuş bende o yüzden kullanmıyorum

Böyle bir bilgi buldum olmaması da Allah tan ama bile bile hap kullanarak olmaması da kötü birşey şaşkına döndüm :{
Açıklamalarda hiç öyle bir risk olduğu belirtilmiyor

YANLIŞ İNANÇ VE BİLGİLER

1. Haplar kanser yapar.
Yanlış.
Tam tersine yumurtalık kanseri ve rahim içi tabakası kanseri gibi bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

2. Haplar kısırlık yapar.
Yanlış.
Gebelik bazı hap kullanıcılarında hapı bıraktıktan hemen sonra bazılarında ise bir kaç ay içinde gerçekleşir.

3. Hap anormal bebeklere ve çoğul doğumlara neden olur.
Yanlış.
40 yıllık kullanımda bu söylentiyi destekleyecek hiçbir bulguya rastlanmamıştır.

4. doğum yapmamışlar kullanamaz.
Yanlış.
Rahatlıkla kullanabilir.

5. Hap kullanırken zaman zaman ara vermek gerekir.
Yanlış.
Etkili olabilmesi için aralıksız kullanılmalıdır.

6. Hap bırakıldıktan sonra bir süre daha korumaya devam eder.
Yanlış.
Hap yalnızca kullanıldığı süre içinde etkilidir.

7. Hap kullananın çocuğunun cinsiyeti bozulur, eşcinsel olur
Yanlış.
Doğacak bebeğin cinsiyetine etkisi yoktur

merhaba ben 27 yaşındayım bekarım hormonlarım yüksek olduğu için doktorum bana yasmin hap verdi 3 ay kullanmam için.
yan etki olarak göğüslerde şişlik ve ağrı dışuında duygu durumunda değişiklikler oldu.Sinir stres gibi.Bide geçenlerde kollarımda ve karnımda kuru yara şeklinde bi kaç alerji gibi leblebi büyüklüğünde yara farkettim.Kaşıntı ağrı yok sanki yaraymışda iyileşmiş gibi.İlacın yan etkisi olabilir mi????

Merhaba, ilk 1-2 ay sinir stres yapması doğal ama o yaralar kulağa pek hoş gelmiyor açıkçası, bir an önce doktorunuza gidip danışın isterseniz. Zararsız bir yan etki de olabilir, çok acil olarak ilacı kesmenizi gerektirecek bir yan etki de. Doktorum bana "normal olmayan bir şey varsa ilk 1-2 ayda çıkar, öyle bir durumda hemen gel ne olduğunu görelim duruma göre ilacı bırakırsın" demişti. İnşallah sıkıntıya sokacak bir şey değildir ama sıra dışı her şeyde doktora danışmakta yarar var.

Merhaba, ilk 1-2 ay sinir stres yapması doğal ama o yaralar kulağa pek hoş gelmiyor açıkçası, bir an önce doktorunuza gidip danışın isterseniz. Zararsız bir yan etki de olabilir, çok acil olarak ilacı kesmenizi gerektirecek bir yan etki de. Doktorum bana "normal olmayan bir şey varsa ilk 1-2 ayda çıkar, öyle bir durumda hemen gel ne olduğunu görelim duruma göre ilacı bırakırsın" demişti. İnşallah sıkıntıya sokacak bir şey değildir ama sıra dışı her şeyde doktora danışmakta yarar var.

Pazartesi gittim doktora stres kaynaklı temelinde ama bakterilerin sebep olduğu gül hastalığı imiş.Krem ve losyon verdi 1-1,5 ayda geçermiş.Haftaya 2.tablet bitiyor yenisine başlıyorum.3 ay kullan demşti doktor hayırlısı ile bitirebilseydim ilacı... Duygu durumunda değişiklik oluyor stres yapıyor buda gül hastalığını tetikliyor muş:KK43:

merhaba
çevreden söylenen bilgiler dk hapları kullananların çocuğu olmama riskinin yüksek olduğu
hapla korunma yöntemini tercih eden bayan arkadaşlar çok sayıda ve öyle bir risk olsa doktorlar önermez
peki bu söylentiler nedendir yeni evliyim ve 5 aydır kullanıyorum.bebiş olmasına karar verene kadar kullanmayı düşünüyorum(bir sene kadar) peki acaba ne yapmalıyım??eşimle ben tedirgin olduk ve bende yasmin kullanıcılarından bilgi almaya karar verdim.
evet sizlerinde dediği gibi adet ağrılarını da azaltıyor ağrısız dönem geçiriyoruz.düzensiz adet dönemini bile düzenliyor
bana bu yönde yorumlarınızı yazarsanız sevinirim teşekkürler :))

Merhaba ben 2 yıl yasmin kullandım (doktorumun tavsiyesi üzerine, piyasadaki bitkisel ve en zararsız olanın yasmin olduğunu söylemişti.) bebek kararı verdikten sonrada bıraktım. Bıraktıktan 6-7 ay sonra ancak hamile kalabildim. Benim için olumsuz tek tarafı bu oldu. Onun dışında ben Yasmin den çok memnun kalmıştım. Aknelerime, regli düzensizliğime ve ağrılarıma son vermişti. Şimdi kızım 2 yaşına girmek üzere memeyi de bırakınca artık yeniden başlamayı düşünüyorum..

Merhaba kızlar, öncelikle hepinize canı gönülden acil şifalar diliyorum bu sorunu yaşayan birisi olarak ne kadar zor bi durum ve rahatsızlık oldugunu gayet iyi bilenlerdenim :KK43: benm yaklaşık 2 yıldan fazla adet düzensizliğiim var . bazen 1,5 ay bazen 2 en fazlada 4 ay geciktiğini bilirim. bekarım. 24 yaşındayım. önceleri normaldir diye düşünerek soktora gitmemiştim ama ilerledikçe sorun haline geldi ve özel bi doktora gittim . doktorum sadece muayene ederek birde ultrasyonla bakarak diane35 ve tüklenme ilacı olarak androcur yazdı 3 ay kullandım hayatım zindana döndü resmen ES değerim 0 a düştüü :KK43: normal olmayan bi durumda hiç kanama yapmadı bana. :S daha sora başka özel doktora gittim . doktor bu ilaçların çok ağır olduğunu + karaciğerimi mahvedebiliceğini söyledi. daha sorasında ultrasonla baktıktan sora, yumurtalıklarımın cok tembel olduğunu + ortrojen eksikliği olduğunu söyleyerek Cyclo-progynova verdi. 3 ay kullandım her ay sonunda kanamam düzenli bir şekilde oldu . 3ay sonunda kontrole gittiğimde , hormonlarımın düzgün olduğunu sadece yumurtalıklarımın tembel olduğunu ve normale dönmesi için düzenli adet görmem gerektiğini söyledi. bunun için dozu en düşük bi ilaç veriyorum dedi bugün yasmin ilacını yazdı. bir senelikte rapor verdi. bir sene kullanıcaksın dedi. ve benm karın bölgemde şişkinlik yağlanma var bunun nedeni prolaktin ovaryum eksikliği olmasıymış yasmin ilacıının düzene koyucagını + tüylenme varsa gidericeğini + kiloya engel olucagınıda söylemişti. sizce kullanmalımıyımm bu duruma benzer birşey yaşayan varsa cevap verebilirmi bana ltfen ? bekliyorum bilgileriniziii ??

X