Aile Planlaması Yasmin Doğum Kontrol Hapı Kullananların Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
mrba ben yeni yasmin kullanıcılarından biriyim üçüncü kutumu dha yeni bitirdm 7günlük aradaym 2 gün oldu ve adet olmadım... bide gecen hafta çarsamba günü hap almayı unuttum 2 de almam lazımken 12 de aldım 10 saat geç aldım persembe günü normal saatnde aldım fakar cuma günü çarsamba günki durum tekrar başıma gldi ve gne 10 saat sonra aldım hap aldıtan 3-4 saat snra eşimle birlikte oldum ve içme boşaldı ama sonra hep düzenli kullandm sizce o 2 günlük geç almış olmam bi sorun yaratrmıı adet olmadığıma göre hamilemiyim lütfen cvp verin:84:

Simdiye kadar 2 cesit dogum kontrol hapi kullandim; biri Yasmin. Evlendigim ilk yil kullanmistim ve cok menun kaldim.Benim icin yan etkisi hic ama hic yoktu. Gayet guzel ve kullanimi rahat bir hap. Diger kullandigim dogum kontrol hapi yuzunden surekli ara kanamalarim olmustu ve bu beni cok rahatsiz ediyordu.

Merhabalar bende 10 gündür yasmin kullanıyorum kist için ....
Karın ağrısı, ishal iştahsızlık ve sabahları midem bulanıyor gastrit var bende ondan olabilir mi acaba bu tür yan etkiler yaşayan lar var mı?

4 aydır kullandığım bu hapla ilgili şu ana kadar hiç problem yaşamadım benimde tereddütlerim var tembellik gibi.Eşim kendi korunmak istemedği için riske de atamıorum... sanırım 3-5 yıl daha kullanırım bu hapı :) olumsuz duyumlar var ıse uzun süre kullanmakla alakalı lütfen paylaşın...

o sıkıntılar ilk zamanlar olur sonra geçer. yasmin, yan etkisi en az olan doğum kontrol haplarından biri. bazı haplar kıllanma bile yapabiliyor yasminde böyle bir sorunla karşılaşmazsın. benim de polikistik over sendromum var. dönem dönem kullandım. ama kanamayı da azaltıyor doğum kontrol hapları. o nedenle mümkün olduğunca az içmek gerek ve tabi ki dr kontrolünde mutlaka.
ben de ilacı kestim bir kaç ay önce, en azından bir süre adetim düzenli olurdu ama bu defa olmadı. 4 aydır olamadım, çok korkuyorum. 1 aydır da civanperçemi içiyorum, sabah aç karnına içmek daha çok fayda ediyormuş. günde 2 su bardağı yeterlidir. kaynatılmayacak, kaynar su üzerine dökülecek, 5-6 dk haşlanıp süzülecek ve yudum yudum içilecek.
kirli akıntı oluyor onu içince. içerideki iltihabı temizliyormuş. bir çok kişi bilir civanperçemini. içine sinmezse araştırıp kullan.
geçmiş olsun.

arkadaslar sizlere birşey sormak istiyorum
ben dogum kontrol yasemin hapı kullanıyorum ve 1 aya yakın süredir ilişkiye girmiyorum eger suanda bırakırsam ilişkiye girmesem bile hamile kalma olasılıgım varmıdır bilgilendire bilirmisiniz beni?

merak etmeyin hamile değilsinizdir. ben de kutu bitince 4. ya da 5. gün oluyorum. ayrıca geçen hafta da yumurtlama gününüz olmadığınız için korkmayın yani

ilişkiye girmezseniz nasıl hamile kalabilirsiniz ki yani böyle bir ihtimal yok

kızlar benimde merak ettiğim bişey var.. biçoğunuz bi gün unuttum, bi saat unuttum, adetim gelmedi hamile olabilirmiyim diyorsunuz. acaba eğer öyle bişey olursa bu bebeğe zarar vermezmi ? yani misal hapı almayı bigün unuttunuz ama diğer günler saati satine almaya devam ettiniz. böyle bi durumda hamile kalıp o bebeğin sağlıklı olma ihtimali var mı. kafam çok karışık bu konuda. bilen biri beni aydınlatabilir mi ???:26::44:

12 saati gecmedikce unutmak korunmaya engel olmuyor, daha uzun sure unutulan durumlarda yapilmasi gerekenler zaten yazili prospektusunde. 1 gun unuttuysan hatirlar hatirlamaz aliyorsun ilaci 2 gun unuttuysan 2 gun boyunca ikiser ilac aliyorsun.
1 2 gun almayip hamile kalanlari duydum ve hamile iken kullanilmasi bebek icin cok riskli.
risk almamak icin ek korunma yontemleri oneriliyor vesselam. yani bir hafta kadar prezervatif kullanilabilir.

yasmin'in bir özelliği de bu. ağrısız ve az kanama. normal yani. endişeye gerek yok :)

size mümkünse birkaç srum olacak..

6 sene çok uzun bir süre çocuğunuz var mı merak ettim..

bir sorunla karşılaştınız mı denilenler gibi yumurtlamayı tembelleştiriyor mu ?

evet 6 sene çok uzun. ben de zaman zaman endişelenip doktora görünüyorum. bu forumda çoğu hanımın doktoru olan herman işçi, benim de doktorum. bana ilacı bırakmamamı tavsiye ediyor. ne kadar uzun süre kullanırsan rahim kanserlerinden o kadar korunurmuşum. çocuk meselesine gelince... onu ben de sordum. hiçbişi olmaz sen rahat ol dedi. ben de o yüzden kullanıyorum.

yasmin bende cinsel isteksizlik yarattı. libidom çok düştü. öneriniz var mı?

ben bir şey sormak istiyorum ben yasmini aldığımda reglime bi hafta kala kullanmaya başladm ecznede 1 hafta içtkten sora ek kormya gerk yok demşti ben içtm 1 hafta sora ek koruma yapmadk ve sorasnda regln ilk günü başlamk içn yarm bırktm 5.gün regl oldum sora norml başladm fakat burda okudaklarmdn sora kaygılanmya başladm ben 1 hafta kullandktn sora ek koruma yapmadm ilşkye grdm ve 6 günde öle kullandm sora bırktm ve 5.gün regl oldm hamle kalmş olsam regl olmazdm demi ?

hapı bıraktım normal reglimi oldum ama bir ay geçti regl olmam gerekirken olmadım 7-8 gün geçiyor neden olmuyor yaaa :84: gecikme yapması normalde cok uzun sürdü bu kez

Son düzenleme:
bayanlar bende bişi sormak istiyorum,23 eylülde düğünüm var ve ben 19 eylülde hasta olucam gecen ayki gii olursam tabiki,ve adetim btsede kahverengi akıntım devam ettiği için adetimin önceden olması için napabilirim ilacı erken bırak dediler bende dün bıraktım ilacı bugun btmesi gerekiyodu ama erken olayım dye bıraktım şimdi ne zaman baslıycam tekrar böyle bişi olabilirmni duydunuzmu sizlerde hiiç

Ben hiç böyle bişey duymadım.Doktorlar asla kutuyu yarım bırakmayın diyolar.Eğer adet görmek istemiyosan benim bildiğim 7 günlük verilen arayı vermiyosun yani kullanmaya devam ediyosun.Ama yine de daha iyi bilen vardır belki

kızlar yaklaşık altı yedi aydır yasmin kullanıyorum. ama bu ay iki gün önce başlamam gereken yani pakete başlamadım. daha önce uzun süre kullanılınca zaten vücudun bi altı ay hapı atmadığını duymuştum. ama şimdi huzursuzum. ya bişi olursa ?:26: şimdi başlasam noluur acaba bi sorun yada yan etkisi olur mu? acil cvp lütfeeeeeeeeen ?:44:

sevda00, "huzursuzum, ya bişi olursa" derken neyi kastediyorsun? hamile kalmayı ise, genel kanı hapı bırakır bırakmaz hamile kalınma ihtimalinin düşük olduğu yönünde ise de, yine de her zaman hapsızken hamile kalma ihtimalin var. ayrıca 6 aylık bir kullanımın ardından, ilacın koruma etkisini 6 ay daha devam ettirmesi imkansız.. sadece, hapı kullandığın süre boyunca yumurtlama baskılandığı için, bırakınca da bir süre vücut kendine gelene kadar bu baskılama az da olsa devam edebiliyor.. ama bu yumurtlama olmadığı ve tam bir korumanın halen devam ettiği anlamına asla gelmiyor. kaldı ki, hapın vücudu bu kadar etkilemesi için 6 ay yetersiz, kısa bir süre.. insanlar 5 yıl, 10 yıl kullanımdan sonra 6 ay 1 yıl içinde hamile kaldığından bahsediyor.. Kısa süre kullanımlarda ise, bıraktıktan sonraki ay hemen hamile kalanlar var...

sebep ne olursa olsun, ilaca şimdi başlamak istersen, durum şu: başlaman gereken günden 2 gün (yada artık 3 gün) geç başlaman demek:
1- adetini o kadar süre (2 yada 3 gün) ertelemen demek,
2- yani adet düzeninle 2 yada 3 gün oynamak demek, ki, bunun bir kereye mahsus yapılacağını düşünürsek önemli bir yan etkisi olmaz. ama korunma açısından etkisi olup olmayacağı tartışmalı, daha doğrusu profesyonel tıp bilgisi gerektiriyor, ben bilmiyorum. ama muhtemelen o ay koruma düşük olur gibi geliyor.

Kızlar bişi sorcam yasmın kullanıyorum ben pko dan dolayı ara verdim ama adet olmadım 3 gün geçikti hiç ağrım yok sizce neden?Ne zaman olurm?Bu durumu yaşayan var mı?

yasmine hiç başlamadan önce adetin ne sıklıkta oluyordu, onunla kıyaslamalısın.. yasmin içerkenki düzeniyle tabii ki kıyaslamaman gerekir.. 3 gün gecikti derken, neye göre 3 gün? yasminle 28 günde adet görüyor olman, yasmin'siz de öyle görmeye devam edeceğin anlamına gelmez.. ilacı kestiğin an vücudun kendi, eski düzenine döner.. diyelim ki sen yasminden önce hep 45 günde adet görüyordun.. yasmin'e başladığın ilk aydan itibaren 28'de görürsün.. yasmini kullanma sürene bağlı olmakla birlikte, genel olarak, ilacı bıraktıktan sonra -günleri yaklaşık örnekler olarak veriyorum- hapsız ilk ay 34, ikinci ay 39, üçüncü ay 45 günde adet görürsün gibi düşün.. yani kısa sürede eski düzenine dönersin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…