Yaş farkı...

combine

Nirvana
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2009
1.434
749
23 yaşında çok güzel yüksek okul okumuş kızım 9 aydır tanıştığı 4 aydırda ciddi olarak flört ettiği biriyle evlenmek istiyor.Fakat bu kişiyle arasında 20 yaş var.Bu kişi hiç evlenmemiş kariyer sahibi,3 yabancı dil bilen çok düzgün karakterli bir insan.Fakat eşim kilolu olduğunu ve yaş farkının ilerde büyük sorun olacağını söyleyerek bu olaya karşı çıkıyor.Kısacası yakışmadıklarını düşünüyor.Bu beyefendi bizim çekincelerimiz olduğunun farkında ülkenin en ünlü diyetisyenine gidip zayıflamaya çalışıyor.Anladığının gibi kızımı çook seviyor.Ben kızımla eşim arasında kaldım sizce hangisine destek vermeliyim.Gönlüm ve altıncı hissim kızımın bu insanla mutlu olacağını söylüyor ama tersi oşursa da eşimle çok büyük sorunlar yaşamaktan ürküyorum açıkçası sizce biricik kızım için hayırlısı nedir yardım lütfen değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Merhaba ablacim,

Esinin damat adayinin kilosunu bahane etmesi hos degil, bence bunu kendiside biliyor fakat kusur aramaya calisiyor.
Aradaki yas farkina gelince, 20 yas az degil.
Burda esin hakli.
Ama bu o kisiyle kizinin mutsuz olacagi anlamina gelmez asla.

Belki aradaki yas farki, kandaki o hizli dolasimi etkiler; kizin 30-40 yaslarinda ruhu hala gencken, esi daha bir olgunlasabilir, duraklayabilir.
Ama kendi yasiti olan sorumsuz, evine coluguna cocuguna sahip cikmayan biriylede evlenebilir (Allah korusun)

Önemli olan mutlu olmalari, anlasabilmeleri. Ilerde yas farki sorun olacaksa birakin o sorun olsun.
Yeterki baska kötü seyler girmesin araya, baska anlasmazliklar olmasin.

Bence sen bir anne olarak iyi seyler hissediyor ve hislerine güveniyorsan ozaman kizina destek cik.

Ama sunuda söylemeden gecemeyecegim. 4 ay cok kisa bir süre. 4 ayda kimseyi taniyamazsin.
Bende eskiden uzun süreli flört dönemine karsiydim ama biraz kader birazda mecburiyetten dolayi 1 yildir bir iliskim var, ve sunu anladimki insanlari kisa sürede tanimak imkansiz. En azindan bir yili tamamlarlarsa daha saglikli bir karar verebileceklerini düsünüyorum.
4 aylik bir iliskide zaten insan havalarda ucuyor, mantik devreye girmiyor.
Kizinin arkasinda olmani fakat biraz daha beklemesini söylemeni tercih ederim ben ama tabi anne olarak sen daha iyi bilirsin ablacim, insallah hayirlisi olur.

bende arkadasa katiliyorum kilo insan icin o kadar problem degil halledilir ama yas farki bir hayli fazla kizinizin en guzel yaslarinda esi orta yasi devirmis olucak daha hareketli daha aktif hayat istediginde esi sakinligi sececek bu gercekten sorun olucak erkek alimli gorunen genc esini kiskanicak bunlari iyi dusunun belkide esiniz hakli kiziniz ustelik daha cok genc aski buldugunu dusunmek icin

Öncelikle kilolu olmasını önemli bir sorun olarak görmüyorum...
Fakat 20 yaş oldukça fazla bir yaş...
Erkek olgunlaşmış...
Kızınız ise daha herşeyin başında genç bir kız...
Ona uyum sağlayabilicek mi kızınız yada o adam kızınıza uyum sağlayabilicekmi?

Birde kizinin ve sevgilisinin kisilikleri cok önemli.
Kizin 23 yasindadir ama cok olgundur, sevdigi insan 43dür ama daha cocuksudur, genc ruhludur.

Simdi bizim yorumlarimiza bakarken bunlarida degerlendir ablacim, sen daha iyi bilirsin.

Sadece su konuda net birsey söyleyebilirim 4 ay bir süre cok az evlilik karari almak icin.
Tanidiginiz bildiginiz, komsu oglu veya uzaktan bir akraba olsa en azindan yillardir taniyoruz dersiniz, ama yabanci biri oldugu zaman 3-5 ay cok az bence.

bu kişi olgun olmakla beraber gezmeyi eğlenmeyi hayattan zevk almayı bilen biri.Ayrıca mesleğide buna uygun biri fakat görüşlerinize sonuna kadar katılıyorum 4 ay evlenmek için çok erken.kızımda şimdiye kadar hep kendinden epey büyük kişilerle arkadaşlık etti ama tabi 20 yaş büyük değillerdi 34 mesela.

Merhaba,
öncelikle kızınız ve sizin için hayırlısı neyse o olsun inşallah,damat adayının kilolu oluşu bence de bir sorun değil ama yaş farkı önemli bir sorun,kızınız görüştüğü bu beyefendiyle mutlu olur mu olmaz mı bunu Allah bilir,belki eşinizin onaylayacağı bir damat adayıyla evlense mutsuz olur,bu beyle çok mutlu da olabilir,bunu bilemeyiz,eşiniz ve sizde bilemezsiniz,evlilik tümüyle baht,kader işidir ve inşallah evladınızın kaderi güzel olur.Kızınıza ilişkisini biraz ağırdan almasını 4-5 aylık sürenin evlenmeye karar vermek için erken olduğunu da söylemelisiniz gibi geliyor bana.

Kızınızın kendinden 20 yaş büyük biriyle evlilik yapması her ne kadar birbirlerini çok sevselerde,şimdilerde olmasa da ilerleyen yıllarda sorun olabilir,kızınız 30'lu yaşlardayken damadınız 50'lili yaşların ortasında olacak ve kızınızın güzelliği dışarı çıktıklarında dikkat çekince damadınız bundan rahatsızlık duyabilir,yarın öbürgün çocuk sahibi olduklarında damadınıza torununuz mu diye soru soranlar olacaktır malesef ve bu da damadınız ve kızınız arasında kıskançlık sorunu yaratabilir.Bu ve bunun gibi pekçok olumsuzluklarla baş etmek zorunda kalabilirler.

Bir yerden sonra sevgileri kıskançlık,genç bir kadının yanında yaşlı görünme korkusu gibi olumsuzluklarla baş etmeye yetmeyebilir,tabii benim bu söylediklerim illa olacak diye birşey söz konusu değil ama çevremde yaşanmış örnekleri vardır onlardan yola çıkarak varsayımlarda bulunmaktayım sadece,kızınız en güzel çağında ve aşık bu sebeple siz bu olumsuzlukları anlatsanızda kulak arkası edebilir ve sevgisi ağır basabilir,bazı şeyler tecrübe edilmeden bilinemiyeceği için eşinizle kızınız arasında kalmak yerine baba-kızı birbiriyle konuşturmanızda fayda görüyorum,eşiniz bu evliliği niye onaylamadığını kızınıza açık bir dille ifade etsin,kızınızda sevdiği adamla niye evlenmek istediğini söylesin.

İnşallah kızınız çok mutlu olur ve eşinizin korkuları yersiz çıkar.Sizde her anne baba gibi evladınızın iyi bir izdivaç yapmasını,mutlu olmasını istiyorsunuz,eşinizde sizde endişelerinizde haklısınız ama ileride neler olacağını yaşamadan bilemezsiniz.

Son düzenleme:
ilginize teşekkür ederim gecenin bu saatinde çok sağolun. kızım babasıyla bu konuyu konuştu.ama toplumsal baskılar sebebiyle mutlu olmalarının çok zor olduğunu aslında bu kişinin çok değerli bir insan olduğunu ama yanında sekreteri gibi durduğunu söyledi ve konuyu kapattı.o günden beride sanki bir duvar oluştu aralarında yıkmak çok güç gibi geliyor artık...

Canim kizin o kisinin ona sagladigi imkanlara kanmistir cunku tatli gelir. yani kariyer sahibi bir insan. etrafindaki gencler daha askere bile gitmemistir. altinda arabasi guzel bir evi, isi, guzel mobilyalari, yurt disi tatilleri, guzel oteller, ee bir de yasanmislik, kultur var. adamin anlattiklari, yasatacaklari kizina cok farkli gelir cevresindeki erkeklerden.

ama kizin 30 yasinda taptaze bir kadin iken adam 50 yasinda olacak. 40 li yaslarin basi erkekler olgunluk ve karizma abidesidir ama bu onlarin son demleridir.

ayrica bu adam ne kadar kizini sveerse sevsin kirli bir gecmis demek 43 yasinda hic evlenmemis olmak demek. yani hovardaca hayatini surdurmek demek. E citir gorunce de artik evleneyim demis.

adam kart zamparanin teki. bilmiyorum nasil vazgecirirsin ama bence kizina baski yapmadan zaman ver.
yazik olur.

burada kilodan çok yaş farkı sorun bence..şimdi aklıma aşkı memnu geldi..orada arasında bayağı bir yaş farkı olan 2 kişi evleniyor ya...ondan yani...ben sorun olabileceğini düşünüyorum..20 yaş çok..10 yaş olsa sorun olmazdı bence ama 20 yaş fark çok..kızınızın ,deli çağları,gezmek ,eğlenceye gitmek,maceralar yaşamak ister..ama 43 yaşındaki bey daha oturaklı , sakin bir hayat sürmek ister..ileride cinselik açısından da sorunlar çıkabileceğini düşünüyorum..30 yaşında kızınız ,damat 50 yaşında...açıkcası ilerisi beni korkutuyor...

ayrica bu adam ne kadar kizini sveerse sevsin kirli bir gecmis demek 43 yasinda hic evlenmemis olmak demek. yani hovardaca hayatini surdurmek demek. E citir gorunce de artik evleneyim demis.
adam kart zamparanin teki. bilmiyorum nasil vazgecirirsin ama bence kizina baski yapmadan zaman ver.
yazik olur.

Hayretler içinde okudum, nekadar peşin hükümlüsünüz, bu kadar hassas bir konuda nasıl adamı tanıyor, biliyor gibi ve emin konuşursunuz
yorumunuzu okuduktan sonra acaba ben mi birşeyi atladım diye tekrar okudum konuyu

.Gönlüm ve altıncı hissim kızımın bu insanla mutlu olacağını söylüyor ama tersi oluşursa da eşimle çok büyük sorunlar yaşamaktan ürküyorum açıkçası .

Bu cümlenin birde şöyle bir sonucuda olabilir ilerde kızınız yaşına yakın bir insanla evlenip Allah korusun mutsuz olursada, zamanında istediği kişiyle evlenmesine izin vermediğiniz için sizin yüzünüzden olduğunuda düşünüp sizi suçlayabilir.
Bence biraz zaman tanıyın. 4 ay çok kısa bir süre. Kızınız çok ısrarlıysa bu kişiyi tanımaya çalışın. Eksilerini ve artılarını tartın

ben bu tarz evliliklere pek sıcak bakmıyorum
damat adayı 43 yaşında hayatın bütün zevklerini yaşamış,
tabir-i caizse ununu elemiş eleğini duvara asmış
şişman falanda deyince siz gözümün önünde hiç güzel bir tablo oluşmadı
kız daha 23 yaşında ben de o yaştayım inanın düşünemiyorum bile böyle birşeyi
kendim için..bu evlilik 2 durumda hoş olabilir ya kız 40 yaşında gibi davranıcak,
ya da adam 20 yasında gıbı...ama bence ilk durum olucak ve kız daha kendini anlamadan
40-45 lik kadınlar gibi olucak..ben anne olsam asla böyle birşeye izin vermezdim..kilo falan bahane

çok kötüü bi duruummuşş ama içinden ne gelioyosa onu yapsın hatsınıda kendi bulsun doğrusunuda.eşinizin istemmesi nrmal eğer o kişi gerçekten düzgün biriyse çook normal bnm kuzenim adı selin 3 yıldır berberler ama selin sevgilisinden 17 yaş büyük ve evlenicekler dzgün biriyse hiç sorun dildr herşeyii de dşnmekte göze almakta faydaa varrr braz düşünsünn

Bence uzun vaadeli bir mutluluk olusmaz bu evlilikte ablacim...:1no2:

Adam cok iyi biri olabilir, kizinizi cok seviyor deger veriyor olabilir ama aradaki yas farki büyük bir ucurum olusturuyor kanimca..

Esiniz hakli bana göre, azda olsa davul dengi dengine olmali...:nazar:

Babasi yasinda bir adamla ömür boyu mutlu bir yuva kurabilecegini sanmiyorum...Kilo konusu tartisilir tabiki eger cidden asiri cok kilolu biri ise belki esiniz ilerde saglik sorunlari olabilir diye endise duyuyordur...ve egri oturalim dogru konusalim, kimse genc güzel zarif kizini sisman ve yasli bir adamla evlendirmek istemez, isin dogrusu simdi...:kahve:

Ablacim isin zor ama bana kalirsa esine burda destek vermelisin, kizini yasina uygun birinle evlenmesi icin ikna etmelisin..a.s

Tabiki bunlar benim sahsi fikrim, insallah hayirlisi olur..:teselli:

inşallah kzın için en hayırlısı olur.ama okuduklarım kadarıyla herkes aynı noktada birleşiyor.kilosu sorun değil ama 20 yaş fark önemli bir faktör.kızın 23 adam 43 yaşında.daha sonra da kızınızın fikrinin değişmesin çok yüksek bence.adam çok iyi biri olabilir ama ben pek olumlu bakmıyorum.

22 yaşımdayım ve değil 43 yaşında biriyle 30 yaşında biriyle bile arkadaşlık etmeye çekinirim açıkçası. ve iyi cesaret babasına gelip söylemiş.ben bu durumu açıklayamazdım.
ben kibele ye de katılıyorum.tamamen gerçekleri söylemiş.evet biraz ağır olmuş ama söylenmeye çekinilen gerçekleri patı patır dökmüş ortalığa.
belki şimdi erkek bir şekilde uyum sağlayacak ama bir bayan için 40 yaş da kıpır kıpır olduğu bir yaş.erkek 60 yaşında olmuş oacak.benim babam 52 yaşında 30 yaşında kızlara kızı gibi davranır.yani babamın gözünde onlar daha çocuk.o yüzden 60 yaşına geldiğinde torun torba sahibi olması gerekirken daha okuyan bir çocuk sahibi olmuş olacak...
ya ne biliyim istedikleri kadar mutlu olsunlar bence bir risk bu evlilik.olmaması geeken bişey.ve eşinize hak veriyorum.adam tahinimce günlerdir uyku uyumuyordur.büyük bir sıkıntı bu.benim çocuğum böyle bişeyle gelse kahrımdan ölürdüm heralde...

yazik olur.

inanamıyorum...
ne oldu bu insanlara böyle..bunlar nasıl düşünceler nasıl bi peşin hüküm..
gerçekten inanamıyorumm..
adam idelaisttir ve istediğini bulana kadar evlenmeme azmi göstermiştir ve bunun gibi bişiler yazıcaktım ama tıkandım kaldım...:1no2:

ben ilişkilerde yaş farkına takılmıyorum...
anlaşıp ...aynı dili konuşuyorlarsa...
hiç problem yok...ama...burdaki yaş farkıda ...cok...aralarındakı 20 yaş fark...
şimdilerde sorun olmaz ...ama...kıskançlıklar olabilir...
belkı damat bir süre sonra ...kızınızın gençligine ayak uyduramıyor olabılır...
yani bır cok sebeb çıkabılır...belki on yaş ...ıdealdır ...ama 20 yaşda çok fazla gibi geldi bana...
işallah hayırlı olur ve mutlu olurlar...

bu arada bende sonunun iyi olmayacağını düşünüyorum..
kızınızın filörtü her ne kadar iyi bi insan olsa bile muhakkakki anlaşmazlıklar çıkıcaktır..
benim eşimle aramda altı yaş var ve bazen eşime çok hareketli geliyorum..
kızınıza ayak uyduramaz ve akranları gezip tozarke evde bakıcılık yapmak zorunda kalabilir..
allah vermesin tabi her yaşta başa gelebilir ama görünen şartlardan bahsediyorum ben..
inşallah hakkkınızda hayırlısı olur ve kızınız ve babasının arası tatlıya bağlanır...

X