Yardımınıza ihtiyacım var çok üzgünüm...

üzme sen kendini :teselli:
görümcen anlayısla karsılayacaktır canım
eşin uygun bi dille söylesin yeterki
sakın doktorun dediğini kulak ardı ettme canım

geçmiş olsun öncelikle,
bu durumda anne,evlat , baba-evlat bile olsa yapılacak şey belli,
göüşülmemesi gerekiyor ,
umarım anlayışla ve sağduyuyla yaklaşırlar ,
ve sorun çıkmaz ,
keyfi bir durum değil ,
zoraki ve hatta mecburi bir durum...

peki ama ne demeli nasıl söylemeliyiz ki bunu bunun uygun dili nedir..............................................

canım ya aile büyükleri ya da eşiniz doktorların bebeğiniz için zararlı olacağını söylediğini bir şekilde görümcenize söylese zaten kendisi sizin yakınına gelmenizi istemeyecektir.telefonla görüşerek bizimle paylaştığınız gibi duygularınızı açarsanız sizde rahatlarsınız.zaten bu kadar hassas biri olduğunuzu en iyi görümceniz biliyordur...

Çok geçmiş olsun canım.Allah şifa versin..

Bak ne dicem; böyle ağır tedavi gören hastalar, genelde bilirler bu durumları..Bebeği bırak, ben, radyoterapi gören hastaların kullandığı tuvaletlerin yaklaşık 1 saat kadar yetişkin insanlar tarafından bile kullanılmaması gerektiğini biliyorum..

Yani doktorları bilgilendirmiştir bu konuda görümceni ya da bilgilendirmiş olmalılar..

Ama bebeğin için sen söyleyemesen de, eşin ya da kayınvaliden birileri arayı bulur..Üzülme bunun için, böyle hastalık durumlarında herkes nasıl davranması gerektiğini bilir canım..
Allah acil şifalar versin.

umarım anlar ve umarım bu konuda doktorlar onu bilgilendirirler.........
belki söylememe gerek kalmadan kendisi söyler zararlıymış diye.............
inşallah...........

benim de babamda beyin tumoru vardi ve ben hamileydim. uzun sure radyoterapi gordu ve bize doktorumuz hic oyle birsey soylemedi. bebegim de saglikli dogdu.. belki de doktorun her ihtimale karsi, tedbir olsun diye soylemistir. ne de olsa tIpta herseyin ne kadar yan etkisi oldugu ispatlanmis degil.

benim de babamda beyin tumoru vardi ve ben hamileydim. uzun sure radyoterapi gordu ve bize doktorumuz hic oyle birsey soylemedi. bebegim de saglikli dogdu.. belki de doktorun her ihtimale karsi, tedbir olsun diye soylemistir. ne de olsa tIpta herseyin ne kadar yan etkisi oldugu ispatlanmis degil.

radyasyon alan yani radyoterapi gören insanların etrafına radyasyon yaydığı kesin....normal bir insan bundan pek etkilenmez belki ama ben hamileyim....
radyasyon olan ortamlara hamilelerin girmesi yasak diye yazıyor heryerde...demek ki var bir bildikleri....
belki bişey olmaz ama nasıl riske atarım................fisfisfis

canım benim çok geçmiş olsun.rabbim acil şifalar versin inş..
Evet çoğu insan biliyor bu şekilde tedavi görenlerin çevrelerine küçük çocuk veya hamile bayanların yaklaşmasının sakıncalı olduğunu...ablamın kayınpederide şu anda o hastalıktan dolayı tedavi görüyor ve torununu o yüzden yanına istemiyor 3,-4 gün görüşmüyorlar ona zarar gelicek diye kendisi istemiyor.doktoru söylemiş çünkü..eminim ki görümcende durumun farkındadır tatlım.yeğenine zarar gelsin istemez kesinlikle canı yani...belkide eşinin cümlesini bitirmesine bile gerek kalmaz..allah yardımcısı olsun inş..

Bu durumu eşiniz ona söylerse eger ne darılır ne gücenir
sonuçta onun kardeşi... ama siz söylediğinizde yanlış anlama ihtimali %100.

söz konusu bir bebek olunca akan sular durmali bence
zaten böyle bir durumda olgun davranmali insan
isin tedavisi gören insanlarin etrafina cok fazla radyasyon yaydigi büyük bir gercek
degil hamile kücük cocuklarin bile yaklasmamasi lazim

akşama söylemeyi düşünüyoruz.zaten birazdan doktora gideceğim genel kontrol için.....herkez bu gün doktora gideceğimi biliyor akçama da söylemeye çalışırız....inşallah o da sizin kadar anlayışlı davranır...
Ama onun pisikolojisini de anlayıp hak vermemek elde değil....
çok üzücü bir durum onun adına..............
çok teşekkür ederim arkadaşlar...

cnm bunu söylemenin dolaylı bir yolu yok.direk söylemek lazım hatta eşiniz sizin yükünüzü hafifletebilir.bu çok ciddi bir durum.yanında olabilseydiniz çok iyi olurdu.ancak bu durumda başkalıyla teselli olacak.kendinizden önce bile bebeği düşünürken.ayıp plmasın diye onun sağlığını riske atamazsınız.yada doktorunun yanında sorma imkanınız varsa birlikteyken açıklasın.yardımı dokunabilir

radyasyon alan yani radyoterapi gören insanların etrafına radyasyon yaydığı kesin....normal bir insan bundan pek etkilenmez belki ama ben hamileyim....
radyasyon olan ortamlara hamilelerin girmesi yasak diye yazıyor heryerde...demek ki var bir bildikleri....
belki bişey olmaz ama nasıl riske atarım................fisfisfis

canim haklisin radyasyon alanina girilmiyor. Babam radyoterapi alirken ya da tomografi/mr cektirirken ben tabii ki iceri girmiyordum, hatta doktorlar kapinin onunde degil daha ileride beklememi soyluyorlardi, ama hicbiri de "babana yaklasmayacaksin" demedi..
sen nasil icin rahat edecekse oyle yap tabii..
(babamin pek cok ozel doktoru vardi, onkolog-beyin cerrahi-medikal onkolog, vs., hepsinin de ozelde muayenehanesine gidiyorduk, hepsi de prof duzeyinde uzmanlardi ve hepsi de hamile oldugumu biliyordu ama hicbiri de "babandan uzak dur" demedi.)

Geçmiş olsun canım...
Bende bu durumu onun kendi doktoru söylesin...
Ziyaretçilerini kabul ederken dikkatli olmasını özellikle hamile bayanların bebeklerinin iyiliği için ziyaretine kabul etmemesini söylesin görümcene...
En iyisi bu durumu onun dr. ile konuş, hamile olduğunu kendi doktorunun bu olayın bebeği etkileyebileceğini ama görümcenin kalbini kırmamak için söyleyemediği söylersen belki size yardımcı olabilir canım..
Tekrar geçmiş olsun görümcene, umarım en kısa sürede iyileşir..
a.s.

Geçmiş olsun canım...
Bende bu durumu onun kendi doktoru söylesin...
Ziyaretçilerini kabul ederken dikkatli olmasını özellikle hamile bayanların bebeklerinin iyiliği için ziyaretine kabul etmemesini söylesin görümcene...
En iyisi bu durumu onun dr. ile konuş, hamile olduğunu kendi doktorunun bu olayın bebeği etkileyebileceğini ama görümcenin kalbini kırmamak için söyleyemediği söylersen belki size yardımcı olabilir canım..
Tekrar geçmiş olsun görümcene, umarım en kısa sürede iyileşir..
a.s.

kaydirigubbakcemile5HAKLISIN BU FİKİR HİÇ AKLIMA GELMEDİ AMA DOKTORUNU BİLMİYORUM..AMA ARAŞTIRIP DOKTORU ARASAM MI ACABA GERÇEKTEN BU İYİ FİKİR.......kaydirigubbakcemile5:asigim:a.s.

Radyasyon alan insanlar etrafına da yayar bu doğru canım.

Belki kendisi de bunu öğrenmiştir.

Ben de 4 aylık hamileydim annem radyo-iyot tedavisi gördü. İlk bir hafta hastanede yanlız yattı. Ayrıca tedavisi ile ilgili hastane bir yazı vermişti kesinlikle hamilelerden ve bebeklerden uzak durun diye. Ben tam 1 ay yanına yaklaşamamıştım. :çok üzgünüm:

Konuyu eşin net bir dille anlatabilir, ya da doktoru sen de görümceni tedavisi süresince bol bol ararsın o şekilde destek olursun. Bebeğini düşünmek zorundasın yapacak bir şeyin yok maalesef.

Allah tez zamanda şifasını versin.

kaydirigubbakcemile5HAKLISIN BU FİKİR HİÇ AKLIMA GELMEDİ AMA DOKTORUNU BİLMİYORUM..AMA ARAŞTIRIP DOKTORU ARASAM MI ACABA GERÇEKTEN BU İYİ FİKİR.......kaydirigubbakcemile5:asigim:a.s.

Bence araştır canım, onun sağlığı kadar senin ve bebeğinin sağlığıda çok önemli...
Hem bu fikri ona, eşin veya sen yerine doktorunun söylemesi onun kalbini daha az kırar...
Hastane de bu tür dr. bellidir zaten, o bölümde görevli hemşirelere bile sorsanız size dr. söyler canım. Böylelikle senin onun yanına girişinin kendi dr. tarafından yasaklandığını bilir ve size karşı tavır takınmasına gerek kalmaz... Sende 2 günde bir arayıp yada mesaj atarak yanında olduğunu gösterirsin ona..
:teselli:

Bence de eşinizin söylemesi uygun. Sonuçta söz konusu bir bebek ve görüşmemek sizin özel tercihiniz değil. Eminim görümceniz sizi anlayacaktır...

X