Yardımcı olur musunuz:(

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yani şuan çarşaf benzeri şeylere karşı oluyor ailemde dahil olmak üzere müsade etmediler aksine dar şeylerle tesettürlü olmama birşey demiyorlar
Eee bol dökümlü elbiseler alın, kapalı hanımlar için tasarlanmış çok güzel tiril tiril elbiseler var. Vücut hatlarınız belli olmasın diye ferace giymenize gerek yok ki.

Şimdi bu mesele yemek tarifi değil ki insanlar size bir şey söyleyip yönlendirsin. Çok farklı bir konu. Bana pek istiyor gibi gelmediniz açıkçası. Vicdanınızı rahatlatmaya çalışmayın lütfen, bu bir suç veya ayıp değil. Umarım ne istediğinizi bulur ve mutlu olduğunuz şekilde devam edersiniz.
Teşekkür ederim

Dar pantolon ve dar tunik mi alıyorsunuz bedeninize uygun olmayan bol pantolon , gömlek tunik alabilirsiniz bol kesim,elbise giyebilirsiniz.

İsterseniz feracede giyebilirsiniz carsafta isterseniz acilabilirsinizde bu sadece sizi ilgilendirir.

Merhaba kızlar ben daha önce gebelikle ilgili konular açmıştım fakat gebeliğim olmadı ilk kez farklı konu açacagım konuyu size şöyle anlatayım ben evlenmeden önce tesettürlü değildim ama giyiniş tarzım yine tesettüre yakındı evlendikten sonra kendi isteğim ile kapandım çok şükür nasip oldu ama şuan içim hiç rahat değil çünkü tesettüre uygun davranmıyorum ve böyle kalarak günahları daha çok işlediğimi düşünüyorum vicdanen de rahatsızım giyim tarzımda pantolon tunik tarzında kilom olduğu için fazlasıyla vucut hatlarım belli oluyor ferace giymek istedim kendimi rahat hissetmek için çevremden olumsuz yanıt aldım sizce ben bu durumda ne yapmalıyım? Evet tekrar açılmak günah biliyorum ama günah işlediğimi düşündüğüm için sadece aklımdan geçiyor lütfen yargılamadan yorum yapar mısınız çok teşekkür ederim şimdiden
Kapalıyken bilmiyorum kaç kere başınızı açtınız diye tamamen açmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Tam anlayamadım. Ama her şeyi düzgün yapmıyoruz ki zaten açık ya da kapalı. O tamamen sizin inancınızı nasıl yaşadığınızla ilgili. Kendini bildi bileli kapalı olup bir sürü kötü şey yapan insanlar var. Nasıl göründüğünüzden hoşnut değilsiniz anladığım kadarıyla. Pardesü kullanmadan oluşturulabilecek, bol etekli, gömlekli, bluzlu çok güzel tarzı olan insanlar var. Instagramda bolca var faydalanabilirsiniz. Geçiş aşaması zorluğu mu yaşıyorsunuz? O da normal. Zamanla oturacaktır kafanızda hangisi size uygunsa.

kadınları nasıl baskı altına aldıklarını gösteriyor bu tip konular.
dinde bu anlamda bir giyim emredilmiyor ayetleri aslından koparmışlar.
erkekler dini kendine göre evirip çevirip kadınları da buna inandırmışlar.
kimse hile yaptık yalan söyledim dedikodu yaptım hak yedim diye vicdan azabı çekmiyorken bir kadının saçını açtığı için böyle anlamsız bir kaygıya kapılması gerçekten üzücü.
dinimiz böyle bir din değil.
din sadece örtüden ibaret de değil ama topluma bakarsan her türlü hileyi hurdayı yap, ağzından yalan eksik olmasın kimse bişey demez ama örtü meselesinde herkes dindar kesiliyor bir anda.
toplum baskısına alet olmayın.

konunuz sizin böyle bir şeye hazır olmadığınızı gösteriyor.
istediğiniz gibi içinizin rahat ettiği gibi yaşayın.
iyi insansanız namazınız orucunuz tamsa paranız varsa zekatınızı da veriyorsanız daha ne olsun?

Isin gunahina sevabina girmeden sadece giyim tarzi olarak yanit vermek istiyorum, cunku aksi beni sinirlendiriyor.

Tanidigim bir tesetturlu kadini tarzindan dolayi cok begeniyorum. Aslinda hep ayni kiyafetleri giyiyor bi nevi kapsul gardrop olusturmus kendine.

Tarzi su, ustune verev kesimli bir panco, altina havuc pantolon. Sanirim kimi zaman kolluklar ve boyunluklarla tamamliyor kiyafetlerini. Ornegin bir gun soyleydi, koyu seftali tonunda basortusu, acik seftali tonunda panco, ekru renkte havuc kesim pantolon, altinda da beyaz burnu ve topuklari kapali topuklu sandalet. Tabii panco oldugu icin basortusunun boyun kismina da fular gibi sekiller veriyor, cok şık duruyor kendisi.

Panco kilolu bi insana uymaz ama sizde yarasa kol kiyafetler tercih edebilirsiniz, havuc kesim ise kilolu insanlara da tavsiye ediliyor zaten.

Mesela şöyle havuz benzeri yerlerde saçlarımı açtım ilk kez oldu ama unutamıyorum vicdanım rahat değil ve vucudumu belli eden kıyafelerden dolayı günah işliyorum çünkü tesettür ayeti de bu şekilde değil

Havuzda, düğünde, kınada açılan kadınlar kapalı değildir. Lütfen kendinizi kandırmayın.
Oyuncak gibi aç kapa ne ya, karar ver açıl yada karar ver kapalı ol.
Bir öyle bir böyle komik oluyor çünkü

Mesela şöyle havuz benzeri yerlerde saçlarımı açtım ilk kez oldu ama unutamıyorum vicdanım rahat değil ve vucudumu belli eden kıyafelerden dolayı günah işliyorum çünkü tesettür ayeti de bu şekilde değil
Yani kapalı değilim. İnanç konusunda da herhangi bir inancım yok ama şunu anlamadım. Tesettüre girmiş bir kadın azize,melek vs işte her neyse o mu oluyor . Pekala tesettürlü iken de günaha girebilir bir kadın ve bu her türlü şey ile olabilir. Yalan söyler günah olur , hak yer , dedikodu yapar vs vs vs .. tesetturden çıkmak istemeniz için mantıklı bir sebep göremedim ben

Merhaba kızlar ben daha önce gebelikle ilgili konular açmıştım fakat gebeliğim olmadı ilk kez farklı konu açacagım konuyu size şöyle anlatayım ben evlenmeden önce tesettürlü değildim ama giyiniş tarzım yine tesettüre yakındı evlendikten sonra kendi isteğim ile kapandım çok şükür nasip oldu ama şuan içim hiç rahat değil çünkü tesettüre uygun davranmıyorum ve böyle kalarak günahları daha çok işlediğimi düşünüyorum vicdanen de rahatsızım giyim tarzımda pantolon tunik tarzında kilom olduğu için fazlasıyla vucut hatlarım belli oluyor ferace giymek istedim kendimi rahat hissetmek için çevremden olumsuz yanıt aldım sizce ben bu durumda ne yapmalıyım? Evet tekrar açılmak günah biliyorum ama günah işlediğimi düşündüğüm için sadece aklımdan geçiyor lütfen yargılamadan yorum yapar mısınız çok teşekkür ederim şimdiden
Tesettür için hazır degilmissiniz ,açılmak için bahane arıyorsunuz ( bilinçsiz bir şekilde bu davranış gelişiyor. Tabiri caizse kılıf bulmak) içinizden nasıl geliyorsa öyle davranın.

Şimdi siz kendi tabirinizle 'günaha girmemek için' açılmak mı istiyorsunuz?
Bunu da matematiksel olarak ifade edersek tam olarak şöyle bir şeyi kastediyorsunuz:

Eklentiler

• _20240630_024431.jpg
    _20240630_024431.jpg
    2,5 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Şuan istemeyerek değil ben sadece ne yapabilirim diye sormuştum illa ki de bilgili insanlar mutlaka vardır
En doğru bilgiyi ilmihal kitaplarında bulursunuz yalnız, buradan değil. Eğer istiyorsanız içinizden geliyorsa okuyun, araştırın. Gelmiyorsa yapacak birsey yok. Birde ben feraceyle çok rahat ediyorum sizi anlayamadım. Tam olarak neyden rahatsızsınız siz. Ailenizin ya da onun bunun ne dediği önemli değil. Siz ne istiyorsunuz ilk önce ona karar verin

İnsan bir şeyi yapamayınca düzeltmeye uğraşır, bozmaya değil. Mükemmel olacak diye bir kaide de yok.

Çıkmışsınız bir yola o yolu tamamlamak mı daha letafetli yoksa yarıda kalması mı?

Burada kimse size açılın veya kapanın diyemez haddimiz değil çünkü biraz daha düşünün, kendinizle baş başa kalın. Bu hayatı yaşayan sizsiniz. Son kararı verecek olan da sizsiniz

Ben açık bir kadınım, kardeşim sonradan kapanmak istedi ve normal türban ile başladı. Sonra ferace şimdi ise çarşaflı. Bizim aileden de laf eden oldu ama kimseyi dinlemedi. İnanç onun, nasıl rahat edecekse içi öyle yapması gerekiyor destelemeseler bile. Ben kendimi bırakın çarşaflı, türbanlı bile hayal edemezken kardeşimi en çok destekleyen kişiydim çünkü o böyle huzur buldu. Lütfen nasıl huzur bulacaksanız öyle yapın başkalarına kulağınızı kapatarak.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X