Yardım lütfen....

sevdayildizi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Eylül 2008
144
0
39
arkadaslar ben ailmein yanida hicbir si gormedim hep mutvaga girdigimde cik ben yaprim su bu diyerek beni kovdu ev islerine dahil bazende ben girmedim allah var isten geliyordum bide okuldan yemek hersey hazir oluyordu abzen yorgun oluyordum ve ben bu aliskanligimi bazen evdede yansitiyorum esim anlayisla karsiliyor evlenmeden once ailem dediki yemek yapmasini pek bilmez su bu vs ama evimi temizliyorum yapiyorum ama demekki cok eksikligim var hep esim hatirlatiyor ama hem o zorlaniyor hem ben duymaktan yaoluyorum bazen diyrumki bana ilgi ver su vs bana diyrki sen evinle ilgilen sunu yap bunu yap diyor hep ben hatirlatiyorum diyor ne yapmam lazim lutfen yardimci olun ben evimle herseyimle ilgilenmek istiyorum bu seyimden kurtulmak istiyorum ayridmic olursaniz sveinirim

ne gıbı ışler ev ışlerını yapıyorsan hatırlatacagı bır yemek kalıyor sanırım...
o da cok kolay hıc uzulme gır kk ya ogren puf noktalarını..
ayrıca bır suru sıte var yemekle ılgılı ıstersen ozelıne yazarız sıte adreslerını:)

sanıyorum senin sorunun kurmuş olduğun aile yapısı içinde söz sahibi olmak..
yani hayatını oluşturan tercihleri artık hazır değil kendin yaratarak ortaya getirmek istiyorsun.
bir kadının gücü evindeki hakimiyeti ile belli olur derler
bencede çok önemli mevzular bunlar
umarım başarabilirsin

Sizde çalışıyorsunuz sanırım. Bu durumda herşeyi siz yapmak zorundaymış gibi hissetmeyin bence, eşinizinde böyle düşünmesine izin vermeyin.. Sonuçt sizde çalışıyorsunuz, kadınların çoğu hem çalışıp hemde evdeki işlerini eksiksiz yapıyor diye doğru olan bu anlamında düşünmeyin.

Eşine bana ilgi ver dediğinde
sen evinle ilgilen şunu bunu yap kısmını anlayamadım ben yaaa......:uhm::1shok::1no2:

canım hiç takılma bende oyle yemek yapmayı bılmezdım daha sonraları kıtaplardan annemın tarıflerınden ve sımdıde ınternetten super tarıfler buluyorum denıyorum ve gercektende guzel oluyor inan bazen bazı konularda cok eksıklıgımın oldugunu goruyorum ama yavas yavas eksıklıklerımı azaltıyorum

Son düzenleme:
canım demek istediğin evde hangi işi yapacağın aklına gelmiyor eşin mi hatırlatıyor örn buzdolabını temizle camları sil v.s. ilk başlarda ben öyleydim. bekarken annnem sağolsun kıyamaz iş yaptırmazdı bana evlendikten sonra bocalamıştım işleri düzene oturtana kadar.. düşün bulaşığı yıkamak aklıma gelmezdi. gülmeyin ama ben ilk zamanlarda liste yapmıştım günlük haftalık aylık yapılacak işler diye buzdolabına astım alışkanlık edinene kadar ordan takip ettim.

Noktalama işareti kullansaydınız daha iyi anlayabilirdim; eşinizin size neyi hatırlattığını, sizin ona ne yanıt verdiğinizi ve sizin aslında tam olarak hangi konuda yardım istediğinizi. "Türkçe" bu kadar değersiz bir dil mi ki biz ona bu kadar hoyrat davranıyoruz?
Ama anladığım kadarıyla yanıt vereyim. Eşinzle bu konuyu konuşun, bir iş bölümü yapmaya çalışın. Siz de çalışıyorsanız evde de paylaşım gerekiyor. Bir de evde yapılması gerekn işleri liste yapar, gününüzü de yazılı olarak planlarsanız hem günlük hayatınız düzene girer, hem de arada unutttuğunuz birşeyler kalmaz.

cnm ev işleriyle dört dörtlük ilgilenmek tecrübeli bir ev hanımına bile zaman zaman ağır gelebilir.yeterki senin içinde bunları öğrenip zevkle pratiğe geçirme isteği olsun.birkaç seneye sen bile şaşar kalırsın kendindeki gelişmelere.ama dediğim gibi zor gelmeyecek ve öğrenmek için çabalayacaksın.bazı erkekler rahattır bu konularda.evin dağınığını tozunu pek görmezler.ama bazılarıda tam tersi çok titiz dir.eşin sanırım ikinci gruba dahil.çok hoş olmuyordur eminim bu konuda sürekli birşeyler duymak.anlayışlı birinede benziyor.o yüzden biraz gayret göster.sonuçta gözde çok büyütelecek şeylerde değil.

Eşin çok titiz biri herhalde. Ben 1 yıl cam silmeyeyeim eşim bu camlar niye pis demez, silmeye kalksam boşver der. Ama nihayetindede aslan yattığı yerden belli olur, hiç bir erkek, dağınık bir evde yaşamak istemez, özellikle tezgahın üzerinde bulaşık yığını görmekten nefret ediyorlar, günlük rutin işler bellidir zaten, ortalığı toparlamak, banyoyu lavaboyu ciflemek, yemek bulaşık tamamdır, bunlar tamamsa vitrindeki tozu hatırlatacak değil herhalde.

Ben hic birsey anlamadim.. Amaki bir ev hanimi olarak tabiki esim evde oldugu sürece ve bende yapamadigim yorgun oldugum sürece (isten geldigimde ve suaralar hamile oldugumdan) herseyi paylasiriz ama hamile olmadan önce benim izin günlerimde o calisirken ve cok yorgun oldugu günlerde bende ev isimi yaparim ve ne yapmaliyim diye sormam kendime evde oturup etrafina baktiginda ztn görüyorsun neler yapilmasi gerektigini? mesela ben oturup koltuga kahvaltimi ederken etrafima bakiyorum yerler kirlenmis silinmeli, süpürülmeli, vitrinler silinmeli tozlanmis fln derken yapiyorum... esimin gelmesine yakinkende egerki yetistirmissem yemek hazir oluyor yada o geldiginde beraber yapiyorz.. 2 yildir evliyim ve öyle bir sorunum olmadi hic ... Yemek tarifleri internette doluuuu yada kendine yemek tarifi kitabi al sana yardimci olur bence ??

bence o biraz senin elinde içinde gayret olsa yaparsın yok demiyorum ama bence yapabilirsin...
sadece sorun yemekse annene sorabilirsin kitaplar var ve artık internetten bile güzel tarifler bulunuyor..
hiç biryerden bulamıyorsan bile bak burda kk da çok kolay pratik ve güzel tarifler var kolay gelsin sana canım..

canım neleri hatırlatıyor ki sana, yani kusura bakmasında hatırlatana kadar bir zahmet kendi yapsa olmuyormu, sonuçta sende çalışıyorsun bende canım sen biraz maaşından temizlikçi almak için ayır en azından 15de bir gelsin dip köşe temizlesin kadın yemekte zaten işten gelince eşinle girişirsiniz mutfağa ne varsa yapar yersiniz ne olacak.

Valla benim annem erken yasta herseyi ogretti saolsun. Boyle bir zorluk cekmedim evlendigimde hatta esim asiri yemegine duskun ve hep der ki iyiki seni almissim cunku mutfakta baya becerikliyim.

Ama senin durumunda bir kuzenim var yeni nisanlandi kendisi ve birak yemek yapmayi ev islerini bile yapamiyor o :) haline sukret yani en azindan evini temizleyip toparlayabiliyorsun. Yemek konusuna geldiginde annenden yardim iste tarifler felan versin veya netde birsuru yemek tarifleri var resimli hemde baka baka yapar ogrenirsin. Hic dert etme arkadasim.

canarim ben isimi yapiyorum suan yemek sorunum yok allah sukur ama bazi eksiklikleri hatirlatiyor bende yapiyorum ama bazen unutuyorum ve bende ya ne biliyim oturugum yerden kakasim gelmiyor boyle ne biliyim yaptigim isi tam yapmak yada titiz olmak sitiyorum esim gibi ama olamiyorum ve sorun burdan cikiyor evlinle ilgilen su bu bende seninle ilgilenirim snein eksikligin var benden ilgi bekliyorsun diyor

valla bende öyleydim..
hatta bu konuda anneme hep derim sen bana bişiy öğretmedin diye kıyamadım der...
bende evlendim hiç bişiy yapmayı bilmiyordum yemek olarak..
paso makarna yumurta kızartma...
sonra ne varsa k.k da var dedim danıştım buraya araştırdım herşeyi burdan öğrendim..
hatta korkardım misafir ağırlamaya hamur yapmayı bilmiyodumki..
ama şimdi gel gör..
eşim eskiden sevmediği yemekleri bile yiyor..
kayınvalidem der bazen eee oğlum sen ıspanak yemezdin?
ama artık yiyiyorum der :) :)
canım sana tavsiyem yemekler bölümüne bir göz at bu sitede inan kısa zamanda harika yemekler yaparsın :)
eee erkeklerin kalbine giden yol midesinden geçiyor :)

canarim ben isimi yapiyorum suan yemek sorunum yok allah sukur ama bazi eksiklikleri hatirlatiyor bende yapiyorum ama bazen unutuyorum ve bende ya ne biliyim oturugum yerden kakasim gelmiyor boyle ne biliyim yaptigim isi tam yapmak yada titiz olmak sitiyorum esim gibi ama olamiyorum ve sorun burdan cikiyor evlinle ilgilen su bu bende seninle ilgilenirim snein eksikligin var benden ilgi bekliyorsun diyor

bu da erkeklerin bahanesi .. yarın öbür gün herhangi bir olayda "e sen evine ilgi gösterdinmi ben sana ilgi göstereyim" mi diyecek. sonuçta o evde maaşını haketmek için çalışan bi hizmetçi değilsin. tamam evde tertip düzen olmalı ama ikinizin evi beraber yapın bu konuda ona karşı eskiklik hissetme ezilme çünkü sonradan değiştiremezsin. sende zamanla alışırsın takılma bu kadar. ev işi ömrünün sonuna kadar bitmeyecek nasıl olsa...

yemek yapmakk hop diye ögrenilmezki..yaptıkca alışırsın ögrenirsin..internetten birsürü yemek tarifi var aynısını yap hiç bilmiyorsan eger..evimi temizliyorum dedigine göre bi sorun kalmaz ozman:)mutlu huzurlu ve bebişli yuva dilegiyle...

canım herkes annesinin karnında öğrenmıyor zaten.deneye deneye alışıyorsun öğrenıyorsun.birsürü siteler var yemeklerle ilgili buralardan yardım alabilirsin.
en büyük derdin bu olsun canım
mutluluklar a.s.

X