YARDIM EDİNNNNNNNN. ÖLÜCEM

Pisikyatriye gidyrz. Öyle yakışıklı öyle güzel ki oğlum. Bn onu kaybedemem mmm... Öldürücem kendimi. Dün gece rüya gördüm rüyamda polisler ve yerde bıçaklanmış adam vardı. Bnde elimde süpürge her yeri süpürdüm temizledim ama bir yere kadar.. Toplayamadım çöpleri. Demek bunu duyacak ve engel olacakmışım.
Kızım var demiştiniz oğlunuz icin öldürcem kendimi diyorsunuz. Tek evladınız erkek olan mı? Kızınız dış kapı mı?
düzelmiyorsa girsin hapse 2 3 ay aklı basına gelsin nereye kadar paspas olacaksınız yolunda bir yerden sonra salmak lazım gidin kendiniz ihbar edin hem kullanamaz her akıllanır sizi zerre takmıyor su an

Gerçekten yazmadan duramayacagim çünkü bu dünyada en tahammül edemediğim ikinci insan tipi kendini tanımayan insandır. Keşke herkes iyi ve kötü yanlarıyla kendiyle yüzleşebilse...
On yildir bu sitedeyim, sizin konularıniza da yillardir aşinayim. Öyle harika bir anne falan değilsiniz. Tüm suç kocanizin da değil. Boşanma sürecini yonetemediniz, aldatan kocayı afişe edip yedi düvele yaydiniz (ki bir çocuk için bundan daha ağır ne olabilir?). Koca kötü olabilir ama kendi içinizde halledip başta çocuklara,eşe, dosta, komşuya, akrabaya,dunyadaki tüm insanlara tüm olayları ayrıntılı bir şekilde anlatmadan bosanabilirdiniz. Ha onca yaydiniz ama yine de yıllarca bosanmadiniz .
Bu mukemmel bir annelik mı??? Çocuklarınız size 'gurursuz' diyene kadar boşanmamak,dava gününe kadar her gün çocukların yaninda 'vah yuvam yıkıldı' diye ağıt yakip onların da 'yuvamiz yıkıldı,demek ki bu korkunç bir şey ki annem her gün ağlıyor' diye korku dolu günler geçirmesi mi sizi iyi anne mı yapar?
Çocukların telefonunu karıştırma adetiniz var, ki annem bir kere günlüğümü okudu diye (hiç huyu değildir) günlük yazmayı bıraktım, soğuyup. Ergenlik yıllarında çocuğun hayatına saygı duymak inanılmaz önemlidir . Oysa siz elinize geçen her fırsatta çocuklarınızın hayatını didikleyip durdunuz, hala da aynı şeyi yapıyorsunuz . Kaç defa (özellikle o zavallı kızınızı) dövüp dövüp konu actiniz, ne zaman çocuklarınızla ilgili bir konu açsanız birbirinize ettiğiniz hakaretleri,hatta tekme tokatlari yazıyordunuz, ne hikmetse o zaman dahi kendinizi övüyordunuz.
Tam bir dramseversiniz, her şeyi dram haline getirmeye bayılıyorsunuz, melankoliksiniz. Bir de zırt pirt çocukların önünde ağlayıp inleyip bayılıp triplere giriyorsunuz. Çocuk yaşta anne olmanız,olgun olmamanız onların suçu değil ki. Çocuk dogurduysaniz kendinize hakim olmayı bileceksiniz . İnsanın annesini güçlü görmeye hakkı var ama açılan her konuda, ara mesajlarda hep sizin krizleriniz, gereksiz yükselmeleriniz, ağlayıp etmeleriniz,yataklara düşmeniz var. İnsan kötü bir olay yaşayınca yanında dağ gibi anne baba görmek ister ,ama size olayın daha en başini sansurle anlatsın, hemen kendinizi yerden yere atıp ağıt moduna geçiyorsunuz. Sizce çocuklarınız size nedn bir şey anlatsın, kendileri çözmek varken???
Zaten anlatmiyorlar da.
Bu konuya da en başından yanlış müdahale ediyorsunuz. Yine tamamen dram haline getirip 'yavruummm,ne istedin de almadik annneeem, yoluna canım feda,öleyim senin için' gibi saçma sapan konuşmuştunuz hatta oğlunuzla. Bu mu iyi annelik? Maddi olarak her istediğini almak, yersiz bir şekilde çocuğu yüceltmek, kendinizi kucumsemek, her an telefonunu karıştırıp takip edip, gittiği yerlere baskın yapmak.. bu yol size hiç bir şey kazandırmaz.
Ayrıca kendi istegiyle uyuşturucuya başlayan çocuk da,ya kendi istediğiyle bırakır, ya da hic bırakmaz.
Dışarıdan yapılan müdahalelerin hiç bir önemi yok (ki sigara için bile kişi kendi istemezse , akciğer kanseri olsun-hamile olsun , yine de içmeye devam eder. Kaldi ki uyuşturucu daha güçlü bir uyarıcı)
Bir aralar benim sosyal çevremde de çok fazla ot kullanıcısı mevcuttu, hatta önceki konularınizda da yazmıştım; Birini annesi küçük şehre gönderdi , çevresi ogluşumu bozuyor diye (oysa gerçekten çevresini bozan kendi oğluydu ama o da sizin gibi gerçek dünyadan bihaber,kendisini harika anne sanan bir anneydi) . Çocuk gittiği şehirde daha ilk gun sokakta tinerci tipli bir adam görüp torbacı sormuştu, onla gidip mal almıştı.
Siz İngiltere'ye de yollasaniz, Kuzey Kore'ye de yollasaniz bu değişmeyecek.

Hay ağzın dert görmesin, içimden geçenleri yazmışsın.

Hayirdir hanimefendi butun gun evde bos bos oturup buradaki konulara üsten üsten yazarak ego mu tatmin ediyorsunuz? Bilirkisi siz misiniz? Bu ne cüret ya boyle bi durumdaki bi insana nasil olurda boyle konusursunuz? İnanilir gibi degil ya eziklik kompleks bunun adi. Kendinize gelin

Kızım var demiştiniz oğlunuz icin öldürcem kendimi diyorsunuz. Tek evladınız erkek olan mı? Kızınız dış kapı mı?
düzelmiyorsa girsin hapse 2 3 ay aklı basına gelsin nereye kadar paspas olacaksınız yolunda bir yerden sonra salmak lazım gidin kendiniz ihbar edin hem kullanamaz her akıllanır sizi zerre takmıyor su an
Bnde öfkelenince bunları düşünüyorum. Ama yapamıyorsun işte.

“Her şey onun yüzünden, baştan ilgilenecekti, artık çok geç” sözlerinden ben babanın sürece dahil edilmediğini anlıyorum.
Bakın o kdr sert ve kırıcısınnızki... Dikkat ettiyseniz sizin yazdıklarınıza halen kibarca cevaplar veriyorum. Ama lütfen ben çok zor durumdayım. Bn çözüm ararken siz bni yargılıyıp iyice kötü hissetmemi sağlıyorsunuz. Yargılamadan sorun cevap vereyim.
Babayı dahil etmedim mi sizce. Gerçekten böylemi düşünüyorsunuz.
O adama defalarca yazdım. O zmnlar oğlm babasına kalıyordu. Lütfen parka yollama. Sabah 11 akşam 12 her gün her gün. Bnde de disiplinli bir hayat olduğu için oğlm gelmedi. Fırsat bildi. Her gün iş çıkışı parka gidyrm babasına yazdım. Oğlm madde kullananlar la arkadaş. Yollama. Ya bna yolla bnde kalsın yada gönderme... Kursa yazdıralım. Dershane. VS. Bnm yazdığım msjlar oğluma okutmuş. Oğlm bni aradı sen ne karışıyor giderim. Babam izin veriyor dedi. Her akşm o babasına gidip ev telinden bni aramadan uyumadım. Gidene kdr.. Sabah işe gidcm onun yolunu beklemekten uykusuz işe giderdim.bn hiç vazgeçmedim çocuklarım dan. Oysa o Bn üzüleyim diye Bn söyledim diye yapmadı söylediklerimi. Ve söylediklerim çıktı. Dahil ettim onu... Mesela bu konuyu anlattım. Sakın bir şey söyleme sabah arkadaşına yazar ne güverciniymiş öğreniriz diye. Bu gün sormuş güvercin meselesi ne diye. Çocuk da x arkadaşın demiş. Onların varmı güvercini yarın öğrenicem. O aracı arkadaşına da yazmış bir arkadaş var ondan alacaktım demiş güvercin için. Ama yalan çünkü babasına söylediği x arkadaş ortak arkadaşları.. Neden x arkadaşın adını söylemedi. Yani baba dahil olduda ne oldu... Hep böyleydi... Bundan sonra ona bir şey söylemiycem çözücem. Eski bu konuları okursanız anlarsınız onun nelere dahil olmadığını

Pisikyatriye gidyrz. Öyle yakışıklı öyle güzel ki oğlum. Bn onu kaybedemem mmm... Öldürücem kendimi. Dün gece rüya gördüm rüyamda polisler ve yerde bıçaklanmış adam vardı. Bnde elimde süpürge her yeri süpürdüm temizledim ama bir yere kadar.. Toplayamadım çöpleri. Demek bunu duyacak ve engel olacakmışım.
Canım bitanem, lütfen toparlan artık..Sen iyi olmalısın hem de çok..İşte o zaman oğluna destek olup bu illetten kurtarabilirsin.
Sıkıntılı bir dönemde olduğun için karışık rüyalar görüyorsun.

Öncelikle oğlun bu bağımlılığın bir yanlış olduğunun farkında olmalı ve kabullenmeli. O karar verince bu bağımlılıktan kurtulabilir.

Ve çok üzgünüm ama bunu kullananlar istediği her yerde bulup tekrar kullanır.

Oğlunun etrafında ona destek olabilecek. İdol olarak görüp örnek alabileceği, dinleyebileceği insanlar olmalı.. Dayısı , amcası varsa yada sevdiği bir Öğretmeninden, abi gjbi gördüğü birisinden destek isteyebilirsin..

Canım bitanem, lütfen toparlan artık..Sen iyi olmalısın hem de çok..İşte o zaman oğluna destek olup bu illetten kurtarabilirsin.
Sıkıntılı bir dönemde olduğun için karışık rüyalar görüyorsun.

Öncelikle oğlun bu bağımlılığın bir yanlış olduğunun farkında olmalı ve kabullenmeli. O karar verince bu bağımlılıktan kurtulabilir.

Ve çok üzgünüm ama bunu kullananlar istediği her yerde bulup tekrar kullanır.

Oğlunun etrafında ona destek olabilecek. İdol olarak görüp örnek alabileceği, dinleyebileceği insanlar olmalı.. Dayısı , amcası varsa yada sevdiği bir Öğretmeninden, abi gjbi gördüğü birisinden destek isteyebilirsin..
Teşekkür ederim🙏. Dayısı yok. Bir amcası var ilk duyduğunda o da Bn konuş dediğim için konuştu. Geçenlerde aradım ulaşamyrm diye.. Aramış oğlumu bna döndü teli değiştimi dedi.... Mlsf bu süreçte yanında olması gerekirken bir amca daha yiğeninin telefon nosunu değiştiğini bilmiyor.bn şunu öğrendim yaşadıklarımdan düşenin dostu olmaz. O güzel sofraları kurunda kimler gelmez. Ama sıkıntıda mlsf hepsi yok oluyor. İnş bunu da atlatıcaz. Yarın işe başlıyor İnş.

Gerçekten yazmadan duramayacagim çünkü bu dünyada en tahammül edemediğim ikinci insan tipi kendini tanımayan insandır. Keşke herkes iyi ve kötü yanlarıyla kendiyle yüzleşebilse...
On yildir bu sitedeyim, sizin konularıniza da yillardir aşinayim. Öyle harika bir anne falan değilsiniz. Tüm suç kocanizin da değil. Boşanma sürecini yonetemediniz, aldatan kocayı afişe edip yedi düvele yaydiniz (ki bir çocuk için bundan daha ağır ne olabilir?). Koca kötü olabilir ama kendi içinizde halledip başta çocuklara,eşe, dosta, komşuya, akrabaya,dunyadaki tüm insanlara tüm olayları ayrıntılı bir şekilde anlatmadan bosanabilirdiniz. Ha onca yaydiniz ama yine de yıllarca bosanmadiniz .
Bu mukemmel bir annelik mı??? Çocuklarınız size 'gurursuz' diyene kadar boşanmamak,dava gününe kadar her gün çocukların yaninda 'vah yuvam yıkıldı' diye ağıt yakip onların da 'yuvamiz yıkıldı,demek ki bu korkunç bir şey ki annem her gün ağlıyor' diye korku dolu günler geçirmesi mi sizi iyi anne mı yapar?
Çocukların telefonunu karıştırma adetiniz var, ki annem bir kere günlüğümü okudu diye (hiç huyu değildir) günlük yazmayı bıraktım, soğuyup. Ergenlik yıllarında çocuğun hayatına saygı duymak inanılmaz önemlidir . Oysa siz elinize geçen her fırsatta çocuklarınızın hayatını didikleyip durdunuz, hala da aynı şeyi yapıyorsunuz . Kaç defa (özellikle o zavallı kızınızı) dövüp dövüp konu actiniz, ne zaman çocuklarınızla ilgili bir konu açsanız birbirinize ettiğiniz hakaretleri,hatta tekme tokatlari yazıyordunuz, ne hikmetse o zaman dahi kendinizi övüyordunuz.
Tam bir dramseversiniz, her şeyi dram haline getirmeye bayılıyorsunuz, melankoliksiniz. Bir de zırt pirt çocukların önünde ağlayıp inleyip bayılıp triplere giriyorsunuz. Çocuk yaşta anne olmanız,olgun olmamanız onların suçu değil ki. Çocuk dogurduysaniz kendinize hakim olmayı bileceksiniz . İnsanın annesini güçlü görmeye hakkı var ama açılan her konuda, ara mesajlarda hep sizin krizleriniz, gereksiz yükselmeleriniz, ağlayıp etmeleriniz,yataklara düşmeniz var. İnsan kötü bir olay yaşayınca yanında dağ gibi anne baba görmek ister ,ama size olayın daha en başini sansurle anlatsın, hemen kendinizi yerden yere atıp ağıt moduna geçiyorsunuz. Sizce çocuklarınız size nedn bir şey anlatsın, kendileri çözmek varken???
Zaten anlatmiyorlar da.
Bu konuya da en başından yanlış müdahale ediyorsunuz. Yine tamamen dram haline getirip 'yavruummm,ne istedin de almadik annneeem, yoluna canım feda,öleyim senin için' gibi saçma sapan konuşmuştunuz hatta oğlunuzla. Bu mu iyi annelik? Maddi olarak her istediğini almak, yersiz bir şekilde çocuğu yüceltmek, kendinizi kucumsemek, her an telefonunu karıştırıp takip edip, gittiği yerlere baskın yapmak.. bu yol size hiç bir şey kazandırmaz.
Ayrıca kendi istegiyle uyuşturucuya başlayan çocuk da,ya kendi istediğiyle bırakır, ya da hic bırakmaz.
Dışarıdan yapılan müdahalelerin hiç bir önemi yok (ki sigara için bile kişi kendi istemezse , akciğer kanseri olsun-hamile olsun , yine de içmeye devam eder. Kaldi ki uyuşturucu daha güçlü bir uyarıcı)
Bir aralar benim sosyal çevremde de çok fazla ot kullanıcısı mevcuttu, hatta önceki konularınizda da yazmıştım; Birini annesi küçük şehre gönderdi , çevresi ogluşumu bozuyor diye (oysa gerçekten çevresini bozan kendi oğluydu ama o da sizin gibi gerçek dünyadan bihaber,kendisini harika anne sanan bir anneydi) . Çocuk gittiği şehirde daha ilk gun sokakta tinerci tipli bir adam görüp torbacı sormuştu, onla gidip mal almıştı.
Siz İngiltere'ye de yollasaniz, Kuzey Kore'ye de yollasaniz bu değişmeyecek.
Aaaa buna şok oldum iyiki yazdiniz bence durum benik acimdan tamamen degisti mesela
Koni sahibi sizde bir uzmana gitmelisiniz bence artik
Kızı ne durumda acaba suan

Konularımı biliyorsunuz. Oğlum maddeye başlamıştı. Bırakan bir arkadaşı var. Oğlumu koruyup nasihat eden biri. Oğlum az önce ona yarın güvercin almaya gidicem diye yazmış. Arkadaşı bana yazdı. Abla güvercin alacakmı yoksa şifremi dedi. Yok öyle bir şey dedim. Arkadaşı oğluma ne demek bu diye yazdı ama oğlum uyumuştu. Ben ne yapcam. Yarın almaya gidecek demk. Ben onu yurtdışına göndermek için uğraşırken o hapis tercih ediyor. Bn ölücem artık. Çok zayıfladım. Geceleri adını sayıklıyormuşum. Kızım söyledi. Yemek içmek yok. Uyku yok. Öyle iyi bir anneyim ki ona etrafındaki çocuklar kıskanır. Ben oğlumu kurtarmak istiyorum...
benim kuzenimin ogluda maddeye bulaşmıştı kuzen doktora gidip durumu anlatmış ona bi hap vermiş gizli gizli içiyordu çocuk kurtuldu kendisi bıraktı sanıyor ama ilaç kullandı haberi yok bi doktora danış allah yardımcın olsun tez zamnda kurtulur inşallah

yenGEnC yenGEnC e bende katılıyorum.
Bütün suçu babasına atmanız mantıksız, %100 babada suç olamaz.Sizinde yanlışlarını olmuş belli ki. Bunu hariçten gazel okuyarak söylemiyorum, bende babasız büyüdüm, benim annemle babamda ayrıldı, babam aldattı. Babamda çok iyi bir insan değil yani. Ama ne uyuşturucuya bulaştım, ne de serseri gibi sokaklarda gezdim. Üstelik annem otoriter bir kadın asla değildi, evde kızıp "Oliviiaaaa telefonu bırak" demekten başka birşey yapmazdı, bizim telefonumuza elini atmak şöyle dursun TV ünitesinin üzerine koyduğumuz defterimizi bile alıp odamıza götürmezdi, öyle hayatımıza saygısı vardı yani. Sizin çocuklarınızın telefonlarını karıştırmanız onların size olan güvenini zedelemiş, belli ki o dönem kocanızla olan tartışmalardan onlara zaman ayıramamışsınız.
Ve malesef bir yere göndermek bir işe yaramaz değil İngiltere'ye göndermek Afrika'ya bile gönderseniz bırakmak istemiyorsa ne yapar eder o maddeyi temin eder. Kendisi isteyecek bırakmayı, onun dışında dış etkenler ne yaparsa yapsın onu vazgeçiremez. Bi psikoloğa/psikiyatriste gitmeye ikna etmekten başka çareniz yok gibi.
191 hattını aradığımda bna bu süreçte eğer etrafınızda bu tür insanlar çok varsa mutlaka mekan değiştirin dediler. Ve inanın yuvasında oturuyorum.hepsi iyi aile çocukları. Bir gün izin günümdeydim tüm mahalleyi polisler sardı.. Adım atacak yer yok. Uzun silahlar ve karşı komşumun oğlunu alt sokaktan 2 kişiyi yakaladılar. 12 yıl hapis. Hani yuvasında yaşıyorum derken ücra kötü insanların olduğu yer değil. O kdr iyi aileler ki...ama bilemiyorum bu çocuklar neden böyle yapıyorlar.
Bnde burda durarak her gün onlarla grüştüremem. Farklı çevre farklı insanlar iyi gelecektir. Ama kesinlikle o istemezse asla bırakamaz. Fakat bnde onun istemesini sağlıycak adımlar atmalıyım. Olur olmaz bilemem. Bunu da yapmadım diyecek hiç bir şey kalmadan yapıcam.

Aaaa buna şok oldum iyiki yazdiniz bence durum benik acimdan tamamen degisti mesela
Kızım yanımda.üni okuyor. 4 yıllık ünü kazanmıştı. Pandemi den dolayı evimizde. Bir fabrikada işe başladı. O çalışkan işine gidip geliyor çok şükür.

Ben burda anlatırken eski eşimi kötülüyor um burası dertleştiğimşz bir köşe olduğu için her şeyi döküyoruz. Yoksa oğluma babasının ve bnm onu ne kadar çok sevdiğimizi anlatıyorum. Babasına karşı yaptığı yanlışlarda onu uyarıyorum. Mesela geçen bna baba m çağırdı anne ama Bn annem hasta dedim. Gitmiycm dedi... Oğlm benim sevineceğim bak oğlum o u istemiyor diye övüneceğimi düşündü. Çünkü o bana yollamadığında mutlu oluyor ve çocuğa engel oluyordu. Bense oğlm bna geldiğinde babasına da gitmesini vakit geçirmesini söyleyen biriyim. Bna öyle söylediğinde bunun doğru bir davranış olmadığını ilk önce yslsn söylemen doğru değil dedim. Sonrasında da o baban çağırdığında git. Gitmek istemiyorsan da baba sonra gelsem olmaz mı de. Bn gelicem baba de. Gibi gibi kurtarıcı cümleler kullandım. Tamam dedi.
Bbde babasına bak çocuk böyle yspıyor. Zorlama yoksa yalana başvuruyor. Gelmek istemediğinden tamam oğlum ne zanan istersen gel seni özledim de. Dedim. Zaten gelir ki bende yollarım dedim.
Babası yeme içme ara çocuğu sakın bana gelmek istemediğinden yslsn söyleme bana gerçekleri söyle.... Oğlum dışardaydı Bn evde kapıyı kıracak, koştum ne oldu babama niye söyledin. Anlattı. Bnde anlattım. Oturdu tm dedi. Anlayışla karşıladı. Çünkü onun iyiliği için uğraştığını menfaatimi düşünmediğim biliyor.
Tabii ki burada dertleşiyoruz ama dervişin fikri neyse zikri de o olur hesabı sizin zihniniz hala baba ile meşgul.
Çocuklar sözlerin yanında davranışlara da bakar. Muhtemelen oğlunuza göre babası sevse ailesini terketmezdi. Sizse eski kocanızdan vakit kalırsa onlarla ilgilendiniz boşanma sürecinde. İnsanlar sevildiğini/sevilmediğini, ilgi görüp görmediğini hisseder, çocuk da olsa.
Ayrıca örnek verdiğiniz durumda (babaya gitmemek için yalan söyleme) nasıl büyük bir hata yaptığınızı görememeniz ne üzücü. Oğlunuz kendisini rahatsız hissettiren bir durumdan kurtulmak için yalan söylemiş. (Ki böyle durumlarda yalan söyleyerek kurtulmayı da insan ebeveynlerinden öğrenir.) Bunu da gelip size söylemiş. Siz neden babasına söylüyorsunuz? İstese kendi de babasıyla konuşur. Size güvenip sır verdiği bir konuda ona ihanet ediyorsunuz, onu babası karşısında yalancı durumuna düşürüp utandırıyorsunuz. Bence bunu yaparken de derdiniz oğlunuz değil de, babasına 'Bak oğlum seni görmek istemiyor' mesajını vermeye çalışmak gibi geldi bana. Bu niyetle yapmadıysanız da büyük bir hata, yapılanın oğlunuzu utandırmaktan başka bir sonucu yok.
Ben şu kısacık hikayelerde bile kendimi oğlunuzun yerine koyduğumda değersizlik hissediyorum. Benim annem-babam böyle olsaydı, ben de kendimi onların savaşında arada kalan, kimsenin umursamadığı değersiz bir varlık gibi görürdüm. Ne acı.

Nolur yanlış anlamayın, ne yaşananları kınıyorum, ne de sizi suçluyorum. Fakat ortada bir gerçek var ki bunda bütün ailenin payı var. Siz de kendi payınızı anlamaya çalışın. Sadece oğlunuz değil, siz de psikolojik destek alın. Ve lütfen güçlü durun. Ağlamayın, yıkılmayın. Bu dünyanın sonu gibi davranmayın. Bir çocuğunuz daha varmış, ona da sahip çıkın. Onun da sorunları vardır, onunla da ilgilenin. Yukarıda yenGEnC yenGEnC yazmış, insan sorun yaşadığında annesini dağ gibi yanında görmek ister. Ona yaslanacağı dağ olun. Size güvensin, gerisi zaten gelir. Allah yardımcınız olsun, bütün gençlerimizi bu pislikten kurtarsın.

Bir kişi bunu yazdı diye doğruluğundan emin olmadan ki bu onun yorumu nsl sizin için durum değişiyor. Başkalarının söylediğine inanarak bni yargılamayın. O o kişinin bnm hayatımda çıkardığı özet. Doğruluğu yanlışlığı tartışılır ama inanmak tuhaf. Bn burda kendimi kanıtlamıyorum. Yuvam yıkılırken bnde yıkıldım.ama küllerimden çok güzel doğdum. Ama yaşamam gerekenleri yaşamasaydım bu kdr güçlü olamazdım. Bn sizden yardım istedim. Bni eleştirin demedim.

X