Yakın arkadaşınızın yalanlar söylediğini öğrenseniz ne yapardınız?

İyi geceler hanımlar
Benim atandığım kurumda tanıştığım sevdiğim bir arkadaşım var (artık vardı) hala aynı kurumda aynı birimde çalışıyoruz çok zaman birbirimize destek olduk güzel vakitler geçirdik çocuklarımızı beraber büyüttük
Yıllarca dinlediğim onca şeyin aslında yalanlar silsilesi olduğunu öğrendim çok üzgünüm çok şaşkınım hayal kırıklığına uğrattı beni
Çok detaya giremiyorum ama kadın oturup kalkıp bana yalan hikayeler uydurmuş ve bunu ben farketmesem beni salak yerine koymaya devam edecekti iş yerinde neden bu kadar dışlandığını anlayamıyordum meğer herkes farkındaymış susuyormuş. Belkide psikolojik rahatsızlıkları var bilemiyorum ama diğerleri onu kullandıkları içinde sesini çıkarmıyordu (çünkü kabul görmek için onların bütün işini yapıyordu) ben yapma desemde tamam diyip yine yapıyordu. Konuşmuyorum kendisiyle konuşmakta istemiyorum ben olmayınca aslında ne kadar yalnız olduğunu farkettim. Kimse onu umursamıyormuş meğer.
Yalanlar neydi diyeceksiniz hangi birini anlatayım sabah uyandığından akşam yattığına kadar hepsi uydurma hikayelerle dolu. Mesela küçükken trafik kazası geçirip aylarca koma yatma hikayesi, mevcut hastalıklarını gizlemesi, devasa mutlu evliliği ve hiçbir zaman gösteremediği düğün günü, kocasının başka ilde çalıştığı birkaç ayda bir gelebildiği.. evli bile değillermiş adam evli ve üç çocuk babasıymış. Daha neler neler. Bunlar onun özel hayatı tabiki ama bana en başından dürüst olsaydı yargılamazdımki zaten. Sadece tamamen hayalkırıklığı yaşıyorum. Diğer insanlar benim bildiğimi sanıyorlarmış aslında ama hiç mi konusu açılıp bahsetmedi kimse? Ya sa kimse uyarmadı? O da garip geliyor. Tamamen yalnız kaldı kendi kendine çalışıp gidiyor üzülüyorumda bir yandan acaba kendini böyle yalanlarla korumaya mı çalışıyordu diye ama çok öfkeli ve kırgınım ben kinci bir insanım bunu unutup eskisi gibi olacağımı sanmıyorum. Anlatıp dertleşmek istedim.

Dün bu konuya düzgün yazacak vaktim olmadı. Konu sahibi, benim senin arkadaşına benzer arkadaşım vardı. Artık görüşmüyorum. Aynı bu şekilde hayatıyla ilgili büyük yalanlar söyleyerek kendisini olduğundan farklı tanıtır, bilgi verirdi. Kesinlikle tehlikeli insanlat bence böyle kişiler. Kendi hayatından uzak tut.

Ben bahsettiğim arkadaşımla üniversitede tanıştım, bir iki ay psikiyatri kliniğinde yattığını, ailesinin fakir olduğunu, annesini babasını hep bakımsız gariban insanlar olarak anlatırdı. Hatta üniversitedeki hocalardan burs istemişti paramız yok diye. Kızın babasının çeşme'de denize çok yakın mesafede oteli varmış, anne babasını mezuniyet töreninde hepimiz şok olmuştuk, mercedes arabaları vardı, annesi babası giyim olarak tip olarak hele annesi zengin iş kadını gibiydi. Kız bizimle mezuniyet elbisesi bakarken en ucuz elbiselere bakıyordu ailem para vermiyor diye. Kim bilir daha ne yalanları vardı. Ben bu kızın yalanlarını görünce iletişimi merhaba merhaba kadar sınırladım.

Adına üzülürdüm ama bana dürüst olmayan bir arkadaşı yanımda tutmazdım. Dürüst davranıp sizinle tüm herşeyi paylaşsaydı asıl o zaman yalnız hissetmezdi. Sizinle arkadaşken bile kendini yalnız hissedecek yalanlar uydurmuş.
Beni üzen bu aslında benim iyi niyetimi görüp dürüst olması gerekirken olmaması. İnsanların gözünde de kimbilir hangi konuma düştüm. Bugün diğer kızlar biz seni biliyor sanıyorduk dediler

Buna benzer biri var etrafımda maalesef bazen karşılaşıp selam verdiğim. Mesafe koydum. Yalancı olduğunu bir ben mi biliyorum kimse mi anlamadı diyordum ki herkes biliyormuş ama yine de yüzüne gülüyorlarmis. İnsanlar aşırı ikiyüzlü. Ben öyle olamayacağım için bana darilmasi pahasına ciddi mesafe koydum.
Ayrıca yargılamam dediğiniz şey gayet yargılanır bir durum evli biriyle beraber olmak üstüne çocuk yapmak onun hayatı beni ilgilendirmez kısmını geçiyor. Aman özel hayat diye diye değer yargıları unutuldu. Utanılacak şeyden utanilmasi gerekir. Böyle rezil bir ilişki yaşayan kadını tamamen yok saymaniz gerekiyor. Yalanını senaryolarını da aşmış neredeyse.
Yargılamam derken ne bileyim belki adam yalan söyledi buna hamile kalınca da aldıramadı vs sanırım kendimce bir sebebi olmasını diledim ama yok düpedüz yalancı birisi

Arkadaşınızın kendiyle ilgili ciddi sorunları var,hikayenizden anladığım kadarıyla da amacı sizi kandırmak değilmiş ama böyle sağlıksız ruh halindeki biriyle diyalogda olmanız sizi huzursuz edecekse mesafe koymanız en doğrusu olur.Ama kırmadan nasıl mesafe koyarsınız onu ben de bilemedim.
Direk koyacağım asla eskisi gibi olmaz hiçbirşey bundan sonra söylediği herşeye şüpheyle bakarım işimizi yapıp geçeriz

Anlatmamasını normal buldum. Zira yaptiklari göğüs gere gere anlatilacak turden degil.(evli adamla beraber olmasi)

Diğer yalanlar dikkat çekmek, sevilmek , ilgi ve kabul görmekle ilgili. Acidim üzüldüm bu haline cunku muhtemelen annesi narsist.. Kizinin böyle bir durumunu en yakin arkadaşına anlatmazsin. Muhtemelen sizin yakin oldugunuzu gördü ve ayirmak icin anlatti. Kendi de muhtemelen narsist ve mağduru oynayarak onu sevmenizi sağlamaya çalışıyor.

Aileden goremedigi sevgiyi de kabulu de 3 cocuklu adama metres olmayla milletin isini yapmala ilgi cekecek acimalarini saglayacak hikayelerle o yanini dolduruyor. Acıyıp hayatınızda tutmayın. Kişilik bozukluğu var.

(Böylede iki cümleye teşhis koydum çok bilmiş gibi görünebilir. Değilim ama teshislerim çıkar dikkate alın. )
Ben bir teşhis koyacak kadar bile tanıyamamışım onu. Bölük pörçük birçok şeyi birleştirince aslında adamla görüşmediklerini düşünüyorum güya adam öğretmen yazın burda oluyor ama bakıcısı bir iki gün bile olmasa çocuğa bakacak kimseyi bulamıyor ne sosyal medyası var ne wp da profil resmi anlata anlata bitiremediğ düğününden fotoğraf sorduğumda telefona yüklemedim demişti bunun gibi şeyler yani

Ya böyle bir hastalık var sanırım. Benim de etrafımdan duyduğum çok benzer vakalar var. Saçma sapan uydurmalarına dinleyici arıyorlar bi noktadan sonra sizi de o uydurmaların içine katıp başkalarına söylüyorlar. Annemin bir arkadaşı vardı böyle. Uçaktan tepesine gül atılarak evlenme teklifi aldığını vs anlatırdı. Sonra ortak tanıdıkları birinin ondan hoşlandığını falan söylemeye başlamış. Bahsettiği adam da evli barklı asla böyle bişey yapacak biri değil (gerçi bu devirde babama bile güvenmem de işte…) her neyse uzun lafın kısası muhtemelen sizin arkadaş da bu hasta tiplerden. Arkadaşlığınızın bittiği çok iyi olmuş. Daha kötü sonuçlar da olabilirdi.
Büyük ihtimalle bir psikolojik sorunu var bu olaylardan sonra herşeyine dikkat eder oldum ben bi abisi olduğunu bilmiyordum mesela bu aralar sürekli abisini anlatıyor diğer arkadaşa

Ben bir teşhis koyacak kadar bile tanıyamamışım onu. Bölük pörçük birçok şeyi birleştirince aslında adamla görüşmediklerini düşünüyorum güya adam öğretmen yazın burda oluyor ama bakıcısı bir iki gün bile olmasa çocuğa bakacak kimseyi bulamıyor ne sosyal medyası var ne wp da profil resmi anlata anlata bitiremediğ düğününden fotoğraf sorduğumda telefona yüklemedim demişti bunun gibi şeyler yani
Teşhis olarak estağfurullah siz beni anladınız. Teşhis koyabilmek için insanlar 10 yıl okuyor. Lafın gelişi hepimiz narsitligi biliyoruz (!)ya artık o misal ama Annesi sikintili sanki ruh hastası kızını da böyle yapmış.

Sormayın siz de kandırılmış olmak üzüyor sizi ama anlatilacak kabul görecek bir durum değil. Uyarın geçin bence. Arkadaşlık etmeyin. Böyle biriyle arkadaşlığımı bir süre uzatmistim pişman oldum.

Yani kendi hayatı diyip geçemeyeceğim şeyler vardır benim. Metreslik yapan, cinayet işleyen, hırsızlık yapam, yüz kızartıcı suçtan içeride yatan insanlarla asla arkadaşlık etmem. Kendi hayatı diyip geçemem.
Siz de hiç vicdan yapmayın. Yakınınızda tutacağınız bir insan değilmiş. En azından farketmişsiniz. Bazen insanlar kendi hatalarının bedelini öder. Bunda üzülecek bir şey göremiyorum. Yalnız kalması normal, kendi seçimlerinin bedeli
Kullandığı kişi ben olmasaydım keşke diğer insanların gözünde bende normalleştirmiş gibi oldum

Bu da bir hasta olma durumu, sizinle ilgili değil. Dolayısıyla ufak ufak mesafe koyun bugün kendi hikayesini yaratan yarın sizin için hikayeler uydurup ipe dizmeye başlar.
Zaten benim arkamdan ilk geldiğimde kilolu olmamla dalga geçmiş yürümeye üşeniyor demişti sonrasında ben bunu öğrenip sordum seni tanıyınca pişman oldum demişti kimbilir neler uyduruyordur ben bu konuma nasıl düştüm bilmiyorum

Hadi metres olmayı kabul görmez diye söylemedi de koma yattım şöyle yaptım gibi yalanları da varmış arkadaşınız hasta maalesef.
Ben arkadaşlığımı bitirirdim yavaş yavaş, belli olmaz bir gün sizinle ilgili bir yalan söyler hayatınızda dönüşü olmayan yaralar açar ne gerek var
İş yerinde gerekli olmadıkça konuşmayı düşünmüyorum mesafe her zaman iyidir dediğiniz gibi

Benim anlamadığım şey işyerindeki diğer insanlar gerçekleri biliyor ve sizin bildiğinizi sanıyor. ama siz yıllarca çok yakın olmanıza rağmen hiçbir şey bilmiyorsunuz. Bu nasıl oluyor? Annesini evinize davet etmişsiniz ve bunları size o anlatmış. Peki işyerindeki diğer insanlara kim anlattı? Hikayeniz çok tuhaf.

İyi geceler hanımlar
Benim atandığım kurumda tanıştığım sevdiğim bir arkadaşım var (artık vardı) hala aynı kurumda aynı birimde çalışıyoruz çok zaman birbirimize destek olduk güzel vakitler geçirdik çocuklarımızı beraber büyüttük
Yıllarca dinlediğim onca şeyin aslında yalanlar silsilesi olduğunu öğrendim çok üzgünüm çok şaşkınım hayal kırıklığına uğrattı beni
Çok detaya giremiyorum ama kadın oturup kalkıp bana yalan hikayeler uydurmuş ve bunu ben farketmesem beni salak yerine koymaya devam edecekti iş yerinde neden bu kadar dışlandığını anlayamıyordum meğer herkes farkındaymış susuyormuş. Belkide psikolojik rahatsızlıkları var bilemiyorum ama diğerleri onu kullandıkları içinde sesini çıkarmıyordu (çünkü kabul görmek için onların bütün işini yapıyordu) ben yapma desemde tamam diyip yine yapıyordu. Konuşmuyorum kendisiyle konuşmakta istemiyorum ben olmayınca aslında ne kadar yalnız olduğunu farkettim. Kimse onu umursamıyormuş meğer.
Yalanlar neydi diyeceksiniz hangi birini anlatayım sabah uyandığından akşam yattığına kadar hepsi uydurma hikayelerle dolu. Mesela küçükken trafik kazası geçirip aylarca koma yatma hikayesi, mevcut hastalıklarını gizlemesi, devasa mutlu evliliği ve hiçbir zaman gösteremediği düğün günü, kocasının başka ilde çalıştığı birkaç ayda bir gelebildiği.. evli bile değillermiş adam evli ve üç çocuk babasıymış. Daha neler neler. Bunlar onun özel hayatı tabiki ama bana en başından dürüst olsaydı yargılamazdımki zaten. Sadece tamamen hayalkırıklığı yaşıyorum. Diğer insanlar benim bildiğimi sanıyorlarmış aslında ama hiç mi konusu açılıp bahsetmedi kimse? Ya sa kimse uyarmadı? O da garip geliyor. Tamamen yalnız kaldı kendi kendine çalışıp gidiyor üzülüyorumda bir yandan acaba kendini böyle yalanlarla korumaya mı çalışıyordu diye ama çok öfkeli ve kırgınım ben kinci bir insanım bunu unutup eskisi gibi olacağımı sanmıyorum. Anlatıp dertleşmek istedim.
Bu kadar yalan söyleyen birisi bu davranışı yaşam biçimi haline getirmiştir. Ben psikolojisinin de bozuk olduğunu düşünüyorum. Diğer insanlarda etliye sütlüye karışmak istediği için size söylememiştir.

Eskisi gibi olmayın zaten arkadaşlık da yapmayın. Bu saatten sonra söylediği her şeyi sorgularsınız. İş arkadasıymıs zaten birkaç seneye tayin çıkar veya birim degistirir birbirinizi de görmezsiniz.

Komayi nasil öğrendiniz ve diğerleri nerden biliyor yalan olduğunu.
Diğerlerinin konuşmamasinin sebebi evlilik dışı hamilelik yaşaması sanırım, siz anlardım diyorsunuz ama sizde aynı tepkiyi verirdiniz. O yüzden dememiştir. Allah' korusun böyle bir durumda olsam yani durup dururken esim dediğim adam evli vs demezdim.
Komayi nerden öğrendiniz

Benim de boyle tanidigim oldu yahu bi insan kardesi varken yok dermiydi diyordu cogunu unuttum bile. Bu ciddi bir hastalik biz kotu bilmez ama yaklastirmazdik. Sonra ztn koptuk gittik.

Dün bu konuya düzgün yazacak vaktim olmadı. Konu sahibi, benim senin arkadaşına benzer arkadaşım vardı. Artık görüşmüyorum. Aynı bu şekilde hayatıyla ilgili büyük yalanlar söyleyerek kendisini olduğundan farklı tanıtır, bilgi verirdi. Kesinlikle tehlikeli insanlat bence böyle kişiler. Kendi hayatından uzak tut.

Ben bahsettiğim arkadaşımla üniversitede tanıştım, bir iki ay psikiyatri kliniğinde yattığını, ailesinin fakir olduğunu, annesini babasını hep bakımsız gariban insanlar olarak anlatırdı. Hatta üniversitedeki hocalardan burs istemişti paramız yok diye. Kızın babasının çeşme'de denize çok yakın mesafede oteli varmış, anne babasını mezuniyet töreninde hepimiz şok olmuştuk, mercedes arabaları vardı, annesi babası giyim olarak tip olarak hele annesi zengin iş kadını gibiydi. Kız bizimle mezuniyet elbisesi bakarken en ucuz elbiselere bakıyordu ailem para vermiyor diye. Kim bilir daha ne yalanları vardı. Ben bu kızın yalanlarını görünce iletişimi merhaba merhaba kadar sınırladım.
Hastalık belkide detaya çok giremiyorum ama geçen yıl işyerindekilere eşim orduya tayin aldırdı orda ev tuttu bende oraya eş durumu yapacağım demiş izin almış birkaç fgün güya orduya gitmiş gelmiş sonrasında bu konu asla açılmamış ve söylediği yalanı unutmuş diğerleri yalan olduğunu anlayınva sorma gereği bile duymamış bunu da bugün öğrendim mesela herkes birşey anlatıyor ama ben hiçbirini duymak istemiyorum bu zamana kadar susmuş olmalarını sindiremiyorum onu gözden çıkarmışlarsa ben yeni gelmiştim uyarabilirlerdi beni çok sinirliyim

Benim anlamadığım şey işyerindeki diğer insanlar gerçekleri biliyor ve sizin bildiğinizi sanıyor. ama siz yıllarca çok yakın olmanıza rağmen hiçbir şey bilmiyorsunuz. Bu nasıl oluyor? Annesini evinize davet etmişsiniz ve bunları size o anlatmış. Peki işyerindeki diğer insanlara kim anlattı? Hikayeniz çok tuhaf.
Belki iş yerinden birileri vardır diye çok detaylı anlatamıyorum ama inanın tüm yaşadıklarım gerçek. İlk geldiğinde de çok yalanlar uydurup durmuş personel bilgi sisteminden müdürümüz görmüş zaten evli olmadığını. Eşinin yanına tayin aldıracağını eşinin bilmem hamgi ilde öğretmen olduğunu vs söylemiş epey zaman sonra onları da unutmuş heralde suan esi daha alakasız biryerde bambaşka bir meslek yapıyor bana söylediğine göre

Bu kadar yalan söyleyen birisi bu davranışı yaşam biçimi haline getirmiştir. Ben psikolojisinin de bozuk olduğunu düşünüyorum. Diğer insanlarda etliye sütlüye karışmak istediği için size söylememiştir.

Eskisi gibi olmayın zaten arkadaşlık da yapmayın. Bu saatten sonra söylediği her şeyi sorgularsınız. İş arkadasıymıs zaten birkaç seneye tayin çıkar veya birim degistirir birbirinizi de görmezsiniz.
Keşke bir insan evladı da çıkıp uyarsaydı ben ilk işe başladığım gün o bana yakın davrandı yemeğe çaya birlikte çıktık sonra çocuklarımızın aynı okulda olduğunu öğrendik ondan sonra daha samimi olduk mesela bu olaylardan sonra gözlemliyorum hala kimsenin umrunda değil çoktan görünmez olmuş onlar için benim öğrendiğimi söyledikten sonra herkes birşey anlatıyor ama ne önemi var artık

Komayi nasil öğrendiniz ve diğerleri nerden biliyor yalan olduğunu.
Diğerlerinin konuşmamasinin sebebi evlilik dışı hamilelik yaşaması sanırım, siz anlardım diyorsunuz ama sizde aynı tepkiyi verirdiniz. O yüzden dememiştir. Allah' korusun böyle bir durumda olsam yani durup dururken esim dediğim adam evli vs demezdim.
Komayi nerden öğrendiniz
Kendisine sordum tabiki başka neleri söylemedin diye anlattı hepsini sadece bana değer verdiğine inanıyorum sevginin sahtesini biliyorum çünkü ama hiçbir önemi kalmadı herşeyine şüpheyle yaklaşırım çünkü güven gitti artık

Keşke bir insan evladı da çıkıp uyarsaydı ben ilk işe başladığım gün o bana yakın davrandı yemeğe çaya birlikte çıktık sonra çocuklarımızın aynı okulda olduğunu öğrendik ondan sonra daha samimi olduk mesela bu olaylardan sonra gözlemliyorum hala kimsenin umrunda değil çoktan görünmez olmuş onlar için benim öğrendiğimi söyledikten sonra herkes birşey anlatıyor ama ne önemi var artık
sizi tanımadıkları için uyarmazlar aksine sizin daha uyanık olmanız gerekir uyanık derken daha temkinli dikkatli vs

İyi geceler hanımlar
Bence kafaya takacak bir şey yok.. devir başka. İnsanlar çok yalancı değişken bu Saaten sonra kimseyi kırmaya gerek yok belli ki kendisiyle ve yaşadığı hayatla sıkıntıları var ve mutsuz. Mutsuzluğunu bu şekilde gideriyor yalanı yalanla kapatarak gidiyor ve çığ gibi büyütüyor yazık.. bundan sonra sadece merhaba merhabanız olsun okadar ne detaya inin ne de bir şeyinizi anlatmayın. Böyle insanlara yardım etseniz bile yardım edemezsiniz derin kuyuya düşmüş çıkamıyor belli ki..

X