Yakın arkadaşınızın yalanlar söylediğini öğrenseniz ne yapardınız?

mercangrisi

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Temmuz 2024
26
3
33
İyi geceler hanımlar
Benim atandığım kurumda tanıştığım sevdiğim bir arkadaşım var (artık vardı) hala aynı kurumda aynı birimde çalışıyoruz çok zaman birbirimize destek olduk güzel vakitler geçirdik çocuklarımızı beraber büyüttük
Yıllarca dinlediğim onca şeyin aslında yalanlar silsilesi olduğunu öğrendim çok üzgünüm çok şaşkınım hayal kırıklığına uğrattı beni
Çok detaya giremiyorum ama kadın oturup kalkıp bana yalan hikayeler uydurmuş ve bunu ben farketmesem beni salak yerine koymaya devam edecekti iş yerinde neden bu kadar dışlandığını anlayamıyordum meğer herkes farkındaymış susuyormuş. Belkide psikolojik rahatsızlıkları var bilemiyorum ama diğerleri onu kullandıkları içinde sesini çıkarmıyordu (çünkü kabul görmek için onların bütün işini yapıyordu) ben yapma desemde tamam diyip yine yapıyordu. Konuşmuyorum kendisiyle konuşmakta istemiyorum ben olmayınca aslında ne kadar yalnız olduğunu farkettim. Kimse onu umursamıyormuş meğer.
Yalanlar neydi diyeceksiniz hangi birini anlatayım sabah uyandığından akşam yattığına kadar hepsi uydurma hikayelerle dolu. Mesela küçükken trafik kazası geçirip aylarca koma yatma hikayesi, mevcut hastalıklarını gizlemesi, devasa mutlu evliliği ve hiçbir zaman gösteremediği düğün günü, kocasının başka ilde çalıştığı birkaç ayda bir gelebildiği.. evli bile değillermiş adam evli ve üç çocuk babasıymış. Daha neler neler. Bunlar onun özel hayatı tabiki ama bana en başından dürüst olsaydı yargılamazdımki zaten. Sadece tamamen hayalkırıklığı yaşıyorum. Diğer insanlar benim bildiğimi sanıyorlarmış aslında ama hiç mi konusu açılıp bahsetmedi kimse? Ya sa kimse uyarmadı? O da garip geliyor. Tamamen yalnız kaldı kendi kendine çalışıp gidiyor üzülüyorumda bir yandan acaba kendini böyle yalanlarla korumaya mı çalışıyordu diye ama çok öfkeli ve kırgınım ben kinci bir insanım bunu unutup eskisi gibi olacağımı sanmıyorum. Anlatıp dertleşmek istedim.

Karışık bi durum. Bi an üzüldüm onun adına. Belki hayatinda eksik olan şeyleri ya da imrendigi şeyleri hayal dünyasında kurup gercekmis gibi anlatiyor ve zamanla kendi de inanir hale gelmis. Belli ki sorunlari var. Bi açık açık konusun isterseniz ya da yapamam derseniz, bana yarardan cok zarari dokunuyor derseniz mesafeli olmak en iyisi.

Karışık bi durum. Bi an üzüldüm onun adına. Belki hayatinda eksik olan şeyleri ya da imrendigi şeyleri hayal dünyasında kurup gercekmis gibi anlatiyor ve zamanla kendi de inanir hale gelmis. Belli ki sorunlari var. Bi açık açık konusun isterseniz ya da yapamam derseniz, bana yarardan cok zarari dokunuyor derseniz mesafeli olmak en iyisi.
Maddi bir zararını hiç görmedim eli hep açıktır hiç art niyet gütmez. Ama manevi olarak beni bunca zamandır neden kullanmış bilmiyorum en azından ona en yakın en samimi olan tek kişi ben olmam nedeniyle dürüst olabilirdi sonrasında

Gerçek olduğuna eminim annesi bir konu açıldığında söyledi uzun süre malum sebeplerden görüşmediklerini yeni barıştıklarını. Benim evime çaya davet etmiştim muhtemelen anlatacağını düşünmemişti annesinin

Kızının evli adamla ilişkisi olduğunu yanı açıkça "metres" imasında mı bulundu annesi? Ben şok.

Kızının evli adamla ilişkisi olduğunu yanı açıkça "metres" imasında mı bulundu annesi? Ben şok.
Yani hala öyle bir durum yaşıyorlar mı onu bile bilmiyorum ki ben adamı sadece bir kez çocuğun mezuniyetinde gördüm üniversitedeyken adamdan hamile kalıyor ailesi reddediyor görüşmeyi benim anladığım bu geri kalan bildiğim hiçbir şey doğru değil sanırım

Ne diyeceğimi şaşırdım , haklı sebepleri var diyemiyorum ama yaptıysa nedeni vardır diyesim geliyor işin aslı bu devirde kimseye güven yok .

Adına üzülürdüm ama bana dürüst olmayan bir arkadaşı yanımda tutmazdım. Dürüst davranıp sizinle tüm herşeyi paylaşsaydı asıl o zaman yalnız hissetmezdi. Sizinle arkadaşken bile kendini yalnız hissedecek yalanlar uydurmuş.

İyi geceler hanımlar
Benim atandığım kurumda tanıştığım sevdiğim bir arkadaşım var (artık vardı) hala aynı kurumda aynı birimde çalışıyoruz çok zaman birbirimize destek olduk güzel vakitler geçirdik çocuklarımızı beraber büyüttük
Yıllarca dinlediğim onca şeyin aslında yalanlar silsilesi olduğunu öğrendim çok üzgünüm çok şaşkınım hayal kırıklığına uğrattı beni
Çok detaya giremiyorum ama kadın oturup kalkıp bana yalan hikayeler uydurmuş ve bunu ben farketmesem beni salak yerine koymaya devam edecekti iş yerinde neden bu kadar dışlandığını anlayamıyordum meğer herkes farkındaymış susuyormuş. Belkide psikolojik rahatsızlıkları var bilemiyorum ama diğerleri onu kullandıkları içinde sesini çıkarmıyordu (çünkü kabul görmek için onların bütün işini yapıyordu) ben yapma desemde tamam diyip yine yapıyordu. Konuşmuyorum kendisiyle konuşmakta istemiyorum ben olmayınca aslında ne kadar yalnız olduğunu farkettim. Kimse onu umursamıyormuş meğer.
Yalanlar neydi diyeceksiniz hangi birini anlatayım sabah uyandığından akşam yattığına kadar hepsi uydurma hikayelerle dolu. Mesela küçükken trafik kazası geçirip aylarca koma yatma hikayesi, mevcut hastalıklarını gizlemesi, devasa mutlu evliliği ve hiçbir zaman gösteremediği düğün günü, kocasının başka ilde çalıştığı birkaç ayda bir gelebildiği.. evli bile değillermiş adam evli ve üç çocuk babasıymış. Daha neler neler. Bunlar onun özel hayatı tabiki ama bana en başından dürüst olsaydı yargılamazdımki zaten. Sadece tamamen hayalkırıklığı yaşıyorum. Diğer insanlar benim bildiğimi sanıyorlarmış aslında ama hiç mi konusu açılıp bahsetmedi kimse? Ya sa kimse uyarmadı? O da garip geliyor. Tamamen yalnız kaldı kendi kendine çalışıp gidiyor üzülüyorumda bir yandan acaba kendini böyle yalanlarla korumaya mı çalışıyordu diye ama çok öfkeli ve kırgınım ben kinci bir insanım bunu unutup eskisi gibi olacağımı sanmıyorum. Anlatıp dertleşmek istedim.
Buna benzer biri var etrafımda maalesef bazen karşılaşıp selam verdiğim. Mesafe koydum. Yalancı olduğunu bir ben mi biliyorum kimse mi anlamadı diyordum ki herkes biliyormuş ama yine de yüzüne gülüyorlarmis. İnsanlar aşırı ikiyüzlü. Ben öyle olamayacağım için bana darilmasi pahasına ciddi mesafe koydum.
Ayrıca yargılamam dediğiniz şey gayet yargılanır bir durum evli biriyle beraber olmak üstüne çocuk yapmak onun hayatı beni ilgilendirmez kısmını geçiyor. Aman özel hayat diye diye değer yargıları unutuldu. Utanılacak şeyden utanilmasi gerekir. Böyle rezil bir ilişki yaşayan kadını tamamen yok saymaniz gerekiyor. Yalanını senaryolarını da aşmış neredeyse.

Arkadaşınızın kendiyle ilgili ciddi sorunları var,hikayenizden anladığım kadarıyla da amacı sizi kandırmak değilmiş ama böyle sağlıksız ruh halindeki biriyle diyalogda olmanız sizi huzursuz edecekse mesafe koymanız en doğrusu olur.Ama kırmadan nasıl mesafe koyarsınız onu ben de bilemedim.

Anlatmamasını normal buldum. Zira yaptiklari göğüs gere gere anlatilacak turden degil.(evli adamla beraber olmasi)

Diğer yalanlar dikkat çekmek, sevilmek , ilgi ve kabul görmekle ilgili. Acidim üzüldüm bu haline cunku muhtemelen annesi narsist.. Kizinin böyle bir durumunu en yakin arkadaşına anlatmazsin. Muhtemelen sizin yakin oldugunuzu gördü ve ayirmak icin anlatti. Kendi de muhtemelen narsist ve mağduru oynayarak onu sevmenizi sağlamaya çalışıyor.

Aileden goremedigi sevgiyi de kabulu de 3 cocuklu adama metres olmayla milletin isini yapmala ilgi cekecek acimalarini saglayacak hikayelerle o yanini dolduruyor. Acıyıp hayatınızda tutmayın. Kişilik bozukluğu var.

(Böylede iki cümleye teşhis koydum çok bilmiş gibi görünebilir. Değilim ama teshislerim çıkar dikkate alın. )

Ya böyle bir hastalık var sanırım. Benim de etrafımdan duyduğum çok benzer vakalar var. Saçma sapan uydurmalarına dinleyici arıyorlar bi noktadan sonra sizi de o uydurmaların içine katıp başkalarına söylüyorlar. Annemin bir arkadaşı vardı böyle. Uçaktan tepesine gül atılarak evlenme teklifi aldığını vs anlatırdı. Sonra ortak tanıdıkları birinin ondan hoşlandığını falan söylemeye başlamış. Bahsettiği adam da evli barklı asla böyle bişey yapacak biri değil (gerçi bu devirde babama bile güvenmem de işte…) her neyse uzun lafın kısası muhtemelen sizin arkadaş da bu hasta tiplerden. Arkadaşlığınızın bittiği çok iyi olmuş. Daha kötü sonuçlar da olabilirdi.

Yani kendi hayatı diyip geçemeyeceğim şeyler vardır benim. Metreslik yapan, cinayet işleyen, hırsızlık yapam, yüz kızartıcı suçtan içeride yatan insanlarla asla arkadaşlık etmem. Kendi hayatı diyip geçemem.
Siz de hiç vicdan yapmayın. Yakınınızda tutacağınız bir insan değilmiş. En azından farketmişsiniz. Bazen insanlar kendi hatalarının bedelini öder. Bunda üzülecek bir şey göremiyorum. Yalnız kalması normal, kendi seçimlerinin bedeli

Kabul görmeyeceği bir ilişkisi varmış dolayısıyla size de gerçekleri anlatırsa onunla arkadaş olmayacağınızın farkında olduğu için yalan söylemiş. Sizden ilgi, sevgi, şefkat bulabilmek içinde yalanına yalan eklemiş. Bir yerde üzüldüm çünkü annesi bile kadının arkadaşına kızının geçmişteki hatasını anlatıyor. Anneden bile ilgi, sevgi görememiş belli ki. Ama tabiki böyle çarpık bir ilişkisi olan kişiyle de arkadaş olmayı tercih etmezdim bende başta söylese.

hadi annesi söyledi metres olayını
peki siz diğer olayların yalan olduğunu nasıl anladınız?

ben olsam bende görüşmem

Hadi metres olmayı kabul görmez diye söylemedi de koma yattım şöyle yaptım gibi yalanları da varmış arkadaşınız hasta maalesef.
Ben arkadaşlığımı bitirirdim yavaş yavaş, belli olmaz bir gün sizinle ilgili bir yalan söyler hayatınızda dönüşü olmayan yaralar açar ne gerek var

X