Wir lernen deutsch / Almanca

Dein Satz erinnert mich an das Wort * ZUstimmen*. Ich versuche morgen dieses Wort zu benutzen :KK66:

Ich stimme dir zu demeliydim dimi, unutmuşum işte :KK70: neyse.. size her gece bi alıntı yazmaya çalışıcam, çeviri yapmaya da çalışırım hatam olursa düzeltirsiniz..

Es ist ein großer Fehler zu denken, dass ein Mensch immer gleich ist. Ein Mensch ist nie lange derselbe. Er verändert sich ständig. Nicht einmal für eine halbe Stunde bleibt er derselbe.

G. I. Gurdjieff

Bir insanın herzaman aynı olacağını düşünmek çok büyük bir hatadır. Bir insan asla uzun süre aynı değildir. O sürekli kendini değiştirir. Yarım saat için bile aynı değildir.

Gute Nacht! :KK200:

Yabanci dil sonucta. Cocuklar bile anadilini ögrenirken hata yapa yapa konusuyor. Elimden gelen budur diyorum artik ben. Yorgun olunca kimse ne dedigimi anlamiyor :KK70: karistiriyorum bazen
Ben sizin kadar ogrensem kendimi prof hissederdim. Algilarimin acilip, super zeka olacagim bir sene olsun.
Benim karistiracak kadar almanca bilgim yok, ganz wenig in meinem kopf, nur „eins zwei polizei“

Ich stimme dir zu demeliydim dimi, unutmuşum işte :KK70: neyse.. size her gece bi alıntı yazmaya çalışıcam, çeviri yapmaya da çalışırım hatam olursa düzeltirsiniz..

Es ist ein großer Fehler zu denken, dass ein Mensch immer gleich ist. Ein Mensch ist nie lange derselbe. Er verändert sich ständig. Nicht einmal für eine halbe Stunde bleibt er derselbe.

G. I. Gurdjieff

Bir insanın herzaman aynı olacağını düşünmek çok büyük bir hatadır. Bir insan asla uzun süre aynı değildir. O sürekli kendini değiştirir. Yarım saat için bile aynı değildir.

Gute Nacht! :KK200:

Ben sizin kadar ogrensem kendimi prof hissederdim. Algilarimin acilip, super zeka olacagim bir sene olsun.
Benim karistiracak kadar almanca bilgim yok, ganz wenig in meinem kopf, nur „eins zwei polizei“

Kızlar günaydın... Çok yoğunum son zamanlarda gelemiyorum şuan bile ise gidiyorum... toprakcim annen için çok sevindim senin de mamo temiz çıkmış çok şükür... en kısa zamanda geleceğim herkese iyi pazarlar

Kizlar yazamadim ben de. Lingen his geldin tesekkürler. Insallah dua edin sikayetlerim gecsin. Sonuclar temiz ama sikayetlerim devam ediyor. Hepinize sevgiler. Dönecem vakit bulunca

TopraKahveBob TopraKahveBob geçmişler olsun, çok sevindim. Şikayetlerin de sonlanır inşallah en kısa sürede:dua:

Kızlar,şu dativ-genitiv falan olayını nasıl çözdünüz yaaa:KK42: bana bi el atın nolur:dua:

Onları anlamak için en iyisi Türkçe anlatımlı bi grammer kitabı olur.. Kitap bulamıyorsan da Türkçe olarak googleda "dativ genitiv konu anlatımı" yaz, o şekilde çalış bence.. Grammatik bence Türkçe kaynaklardan çalışılmalı, başka türlü zor oluyor..

TopraKahveBob TopraKahveBob geçmişler olsun, çok sevindim. Şikayetlerin de sonlanır inşallah en kısa sürede:dua:

Kızlar,şu dativ-genitiv falan olayını nasıl çözdünüz yaaa:KK42: bana bi el atın nolur:dua:

monika reichmann - almanca temel grameri diye bi kitap var. Türkçe hem de.
içinde alıştırmalar da var. o kitap muhteşem bişi. bulursanız alabilirsiniz
istanbuldaysanız marmara üni karşısındaki kırtasiyede fotokopi olarak mevcuttu bu kitap.

Elisya Elisya decemBer decemBer sağolun kızlar, Türkçe kitaplara ulaşımım çok zor şimdi.
Youtube da Learn German with Anja dan çalıştım şimdi,anladım gibi.
Ama sormak istediğim bişey daha var.
Artikelini bilmediğiniz bir kelimenin artikelini nasıl öğreniyorsunuz? Biraz abuk bi soru oldu belki ama:/ mesela Bild in artikelini bilmiyorum, kitapta falan öylesine karşınıza çıktı,nerden buluyorsunuz?
Kızlar,ben direkt Almanca kurs kitabı üzerinden çalışıyorum. Kitabı beğendim,anlıyorum da iyi kötü. Lise mezunu bi kızdan ders alıyorum ama o da pek açıklayıcı olmuyor:/ o yüzden benim bu sorularo_O

Elisya Elisya decemBer decemBer
Artikelini bilmediğiniz bir kelimenin artikelini nasıl öğreniyorsunuz? Biraz abuk bi soru oldu belki ama:/ mesela Bild in artikelini bilmiyorum, kitapta falan öylesine karşınıza çıktı,nerden buluyorsunuz?

sözlükten bakarak tabii ki :KK53:
https://tr.pons.com/çeviri
https://www.almancasozluk.net/

ben bunları kullanıyorum genelde. arattığında kelimenin başındaki m, f, nt harfleri de artikelleri gösteriyo

bild.jpg

burdaki nt yani neutral- artikeli das demek oluyor.

bu arada hangi kitap çalıştığınız? bende baya bi almanca kitap var netten pdfsini bulup bastırdığım.
olmadı beraber çalışabiliriz ben de tekrar etmiş olurum

Elisya Elisya decemBer decemBer sağolun kızlar, Türkçe kitaplara ulaşımım çok zor şimdi.
Youtube da Learn German with Anja dan çalıştım şimdi,anladım gibi.
Ama sormak istediğim bişey daha var.
Kızlar,ben direkt Almanca kurs kitabı üzerinden çalışıyorum. Kitabı beğendim,anlıyorum da iyi kötü. Lise mezunu bi kızdan ders alıyorum ama o da pek açıklayıcı olmuyor:/ o yüzden benim bu sorularo_O

Masculine: -ant, -ast, -ich, -ig, -ismus, -ling, -or, -us

Feminine: -a, -anz, -ei, -enz, -heit, -ie, -ik, -in, -keit, -schaft, -sion, -sis, -tion, -tät, -ung, -ur

Neuter: -chen, -icht, -il, -it, -lein, -ma, -ment, -tel, -tum, -um

Artikellere yardımcı olabilir bunu ezberlersen.. mesela sonu keit'la bitiyorsa die'dir.. ama istisnalar oluyor tabii.. ben şimdi bu listeyi buldum, bize kursa şöyle öğretmişlerdi;

Der iglingorismus

Die heitungkeiteischaftsionietätik

Das tumchenmamentumlein

X