Mutfak Püf Noktaları Vine suyu nasl korunur?

E

EU1

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi EU1
vişne suyu evde yapılıyormuş bilmiyordum öğrendim. ama çabuk bozuluyor nasıl uzun süreli muhafaza edebilirm. bir de suyu çıktıktan sonra vişneleri ne yapıyorsunuz? reçel olur mu sizce?

ayrıca bu benzeri içecek tarifleriniz varsa alabilirm arkadaşlar

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Konu Sahibi EU1
Uzun sürre kalınca vitamini kalmıyormuş zaten.Fazla bekletmeden tüketin bence..Kalan posası da reçel olur heralde fisfisfis

• Konu Sahibi EU1
benım bıldıgım portakal greyfurt vs gıbı şeyler gun ıcınde tuketılmelı vışne suyunun oyle oldugunu varsayarsak kaynatmaya degmez bak merak ettım şimdı:)

• Konu Sahibi EU1
bilmeyenlere yazayım vişneyi tencereye koyuyorsunuz üstüne su ve şeker kaynatıyorsunuz rengini veriyor zaten soğuduktan sonra aynı marketten aldığımız giib oluyor içinde de katkı maddesi yok. ben sevdim tadı da güzel.

• Konu Sahibi EU1
vişne suyu evde yapılıyormuş bilmiyordum öğrendim. ama çabuk bozuluyor nasıl uzun süreli muhafaza edebilirm. bir de suyu çıktıktan sonra vişneleri ne yapıyorsunuz? reçel olur mu sizce?

çok çabuk bozulmuyorki canım,ben her yaz her hafta vişne suyu kaynatırım annemden öğrenmiştim,1 hafta buzdolabında özelliğini yitirmiyor zaten iki gündede tüketiliyor bizde:)
Suyunu çıkardıktan sonra vişnelere gelince ben onuda şöyle değerlendiriyorum yine annemden görerek biliyorum:)vişneleri hani şu makarna süzdüğümüz delikli süzgeçler varya bizde onlara ilistir denir,onun içine koyup elinin yardımıyla sadece çekirdekleri ve posası kalasıya kadar ovalıyarak süzgeçin altına koyduğun kaba geçmesini sağlıyorsun,daha sonra kaynattığın vişne suyunun bir kısmınıda onun içine döküyorsun ,bu sayede vişneleride değerlendirmiş oluyorsun oda içiliyor ama biraz şeffaf değilde posalı içecek oluyor:)

• Konu Sahibi EU1
vişne suyunu kaynatıyorum cam kavanozlara sıcakken doldurup kapatıyorum ve ters çevirip mutfak havlusu üzerinde soğuyana kadar bekletiyorum.bu konservesi senesine kadar aynı lezzette dayanır.reçeli için su kullanmamanız gerek bu yüzden kalan taneler reçel olmaz.taze kaynatabilmek içinse deepfreeze ayıklayıp yıkayıp poşetle koyarım.kışın kaynatırım.
bugün aldım çocuklarıma kaynatmak için içine kayısı ve erik de atıyorum ben karışık meyve suyu oluyo.asitli içeceklerden çok daha sağlıklı.

• Konu Sahibi EU1
çok sağolun arkadaşlar bak iyi fikir esennil ya valla ben ilk defa duydum böyle evde vişne suyu yapıldığını düşün yani dört yaşında oğlum marketten de almıyorduk pek o da istiyordu şimdi içiyoruz işte. karışık ben de deniyeyeyim

hadi bayanlar vardır öneriler siz de

• Konu Sahibi EU1
hiç bilmeyenlerinde öğrenmesini istedim aslında bir amacım da bu.

• Konu Sahibi EU1
arkadaşlar annem bahçesinden topladığı vişneleri,kayısıları,şeftalileri,kırmızı ve siyah erikleri,kızılcıkları şekerli suyla kaynatır sıcaklığa kavanoza kapatır.dediğim gibi ters çevirir.soğuyunca uzun süre bozulmadan ve lezetini kaybetmeden kalan konserve meyve sularınız olur.hamileliklerimde ve çocuklarıma hep içiririm.kayısı ve şeftali doğranacak.ayrıca benim reçellerimde ev yapımı.herşey katkılı zaten bu yüzden doğal yiyecekler ve içecekler tercih etmeliyiz bence

eeee ne kadar visneye ne kadar su ne kadar seker

hani bilgi haniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:)

:roflol:
malzemeler:

* 1 kg vişne
* yaklaşık 1,5 litre su
* 2 su bardağı toz şeker (miktarını kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz)
* yarım limonun suyu

hazırlanması:

1. 1 kg vişneyi yıkayıp saplarını koparın. vişneleri geniş ve derin bir tencereye alın. tencereye vişnelerin üzerlerini geçecek kadar su ekleyin. 2 su bardağı toz şekeri de ilave edip orta hararetli ateşte kaynamaya bırakın. (tencerenin kapağı taşma tehlikesine karşı açık olmalı)

2. vişne suyu kaynamaya başlayınca suyun renginin daha kırmızı olması için yarım limon suyunu ekleyin. kaynama işlemini vişneler çatlamaya başlayana kadar sürdürün. soğutup servis yapın.

burda tarif var ama vişneyi ayıkladım yıkadım saplarıyla tencereye koydum.
üstünü dört parmak geçecek kadar su koydum.
şekerde daha az koydum iki su bardağı çok bence
kaynamaya başlayınca yarım limon sıktım
vişneler çatlayınca çizik oluyor üstünde altını kapattım
yani saatlerce sürmüyor birkaç dk anca sonra soğutup dolaba koydum

bana söyleyen arkadaş detaylı anlatmadı zaten vişnenin üzerine su koy kaynat dedi deneye yanıla öğrencez işte.

var mı başka içecek tarifleriniz?

ben söyleyim kavonozlara doldurana kadar visne sonra su sonra bir veya iki kasık seker kullanacagın zaman sekeri artıra bilirsin
ama ben visneleri recel yapıyorum cekirdeklerini cıkartıp bir iki veya bir kilo visne bir bucuk seker koyup bekletiyorum sonra kaynatıyorum yazın ise su ile sulandırıp buzla servis yapıyorum suyu cok güzel oluyor hatta aldığımız meyva sularından daha güzel

güzelim vişne suyu kaynatıyosun baklava açmıyosun.vişneyi ayıkla,yıka koy tencereye şekerini suyunu kendine göre ayarla.kimisi tatlı sever kimisi az şekerli.az gelirse tadı şeker koy,çok gelirse su.ayrıca birkaç dakika kaynatmak yetmez en az 15 dakika kaynasın ki suyunu iyice versin tadı güzelleşsin.
saplarıyla kaynatılırmı sapın tadı acı olur.

canım saplarıyla kaynattım benim acı olmadı. bir de diğer türlü denemek lazım tabi çok faydalıymış zaten sapının suyunu kaynatıp içmek lazımmış. dk tutmadım hiç baktım rengi çıktı vişneler çatladı kapattım. tarifte öyle yazıyordu. gayet güzel oldu. hamd olsun.

visleneri sekerle kaynat sıcak sıcak kavonozlara doldur cam kavonozların kapaklarını sıkıca kapatıp mutlaka ters cevir ve üzerini bir battaniye ile ört bir ğün beklesin ki kapaklar tutsun ve bu sekilde 1 yıl dan fazla saklayabilirsin ama kapaklar kullanılmamıs olsun canım görüsürüz

arkadaşlar vişneleri hepinizde kaynatmışsınız.. ama benim başka bi tarifim var kaynatılmadan hazırlanıyor .. yalnız benim hazırladıpğım bir kış duruyor ve istediğin zaman çıkarıp içiyorsun .. nasıl yaptığıma gelince vişneleri ayıklayıp yıkadıktan sonra büyük bir kaba koyuyorum 1o kiloya 5 bardak şeker ve 1 paketten az salisilik asit koyuyorum .. salisilik eczanelerde satılıyor domateslerdede kullanılıo..neyse bu karışıma hiç su mu konulmuyor. 5 er litrelik cam kavonozlara dolduruyorum ve kışlık için serin ve güneş görmeyen bir yere kaldırıyorum .. kışın çıkarıp sürahilerde sulandırıp meyva suyu yapıp içiyoruz harika oluyo .. ..inanın hala geçen yıldan kalan var hiç bişeycik olmadı ..

canım giznur 10 kilo mu yazıyor orda 1 kilo mu galiba bir kilo dimi sulandırılıyormuş ya
bir de vişneyi yıkayıp direk koyuyor musn yoksa çiziyor muusn çekirdeklerini çıkarmaya gerk var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…