Vicdan azabı

Tsk ederım ablacım. Eskıden yine arada gıder kızlarının yanında kalırdı. Ama çocuklarının da yaşı ılerledıkçe eskısı gıbı olmuyor. Kızının bırı 80 yaşında kanserden öldü. Biri başında 80 yaşında alzaymır kocası vardı. Birinin tansıyon şekerı astımı var. Ne bılım kardeşim boyle durumlar işde

Siz çocuğu bile değilsiniz torunusunuz. Size gelene kadar bir sürü insan var. Bence vicdan yapması gereken en son kişisiniz. Çocukları sizin kadar takmamıştır bence.

Aynen benim babaannde oyleydi gelinlere cok cektirdi nefret etti kadinlar ölürken tek öldü. Konu sahibinin vicdan yapacak birseyi yok herkes yaslanmis parasizlikda varmis.bazi insanlar gencken herkes bana muhtac gibi yasiyor .yaslaninca tek ölüyor .böyle karakterler üzücü

Benimde anneannem benzer buna. Hem anneme çektirmiş hem babama. Hatta oğlunu bile boşattı sonunda. Babam anneme göre bir tık duygusaldır o bile bıktı en sonunda. Yıllardır ne gelir ne gideriz ne arar ne sorarız. Hem eziyet et hem hizmet bekle oldu. İnsan bugünlerini düşünmeli.

inananlar için diyorum, herkes bi şekilde yaşadıkların bedelini ödeyecek... er yada geç... 80 yşında babanız anneniz 70 küsür yaşlarında diğerleride aynı... bakardı bakamazdı bakmalıydı vs hep gereksiz artık. olan olmuş. huzurevine gitmiş... (vafat etti mi anlayamadım) anneniz çok çekmiş bir sürü de hastalığı varmış. baksa sevap ama bakmadığı için vebal altında değil diye biliyorum. onun sorumluluğu babanıza ve diğer çocuklarına ait... siz bundan sonra önünüze bakın. dua edin yeter.

uzun yaşamak istiyoruz nefsimiz gereği de Allah hayırlı yıllar versin... dünyanın sonu zor derdi ananem... haklıymış.

Evt annem çalışıyordu ve kendı çalışıp da kazanıp aldığı ekmeği bıle yemesini istemezdı. Ama yaşlılık çok zormuş herkesden medet umuyorsun. Şimdi kendı içimde vıcdan muhasebesı yapıyorum. Çunku çalışıyordum ve Oturduğu evın tamıratını yapabılırdim ve daha ıyı şartlarda kalabılırdı. Asla Cimrilikten de değil ama nıye davranmadım ben de bılmıyorum.şimdi nıye bunu duşunuyorum onu da bılmıyorum. Evımızde hadı şunu yapalım tamır edelim dıye davranan bırı de yoktu. Belkı benımle hareket edecek güvendığım bırı yoktu.

Amın cnm benım tşk ederım Allah razı olsun..

Siz annenizi düşünün.Ne verirsen elinle, o gelir seninle demişler.Anneme çile çektiren biri icin üzülmem açıkçası. Diğer insanlar da yaşlı başlı kendi hastalıkları var,huzurevi en doğrusu olmuş.

Yasli insana bakmak cok zordur evet tuvaletini falan heryere yapiyolar malesef bunun yuku sizin degil halalar ve babanizindi zaten en mantiklisi huzur eviydi sonucta yuz yasindaki yaslinin aklina gore hareket edemezsiniz olmasi gereken oydu bunda vicdan azabi cekicek bisey yok. İnsanin gencken eziywt ettigi gelinine herhangi bir vebal dustugunu sanmiyorum herkes yasliligini dusunerek hareket edicek

Allah nasip etmedi kendinizi suçlamayın tek açıklaması bu
Bakın yaşlılık da hayatın doğal akışı Allah ömür verirse bizde yaslanacagiz
Ben yedi yabancıya yardım ederim evlerimizin arası bir sokak olmasına rağmen öz babama doğru düzgün gitmedim gidemedim nasip olmadı bir şey beni tuttu o neydi biliyor musunuz
Zamanında rahmetli büyükbabam camın önünde otururken babam karşı kahvehaneye gelirdi büyükbabam rahmetli derdi ki oğlum oraya girdi ordan da çıkar bana uğrar ...akşama kadar babam kahvede büyükbabam pencerede gün biterdi babam evine giderdi ertesi gün yine aynı şey demek istediğim o babasına gelmedi Allah da bırakmadı ben ona gideyim
Yani başa dönecek olursak yaşlılık hayatın doğal akışı gençliğini insanlara zulümle eziyetle gecirip yaşlanınca merhamet bekliyorlar oysa ne deniyor merhamet etmeyen merhamet olunmaz
Ve yine ne deniyor nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz... Rabbim hayırlı ömürler ve hayırlı ölümler versin amin

Çok üzüldüm Allah rahmet eylesin gençliğinde ne kadar zalim olsa da insanız tabiki üzülüyoruz. Yaşlılık ne kadar zor hem bedenen hem zihnen insan bitiyor sürekli bir evlat bekleyişi Rabbim kimseyi kimseye düşürmesin insaAllah

Ay bu benim kaynanama benziyor biraz. Kızları evlendi, çocukları o büyüttü. Her türlü maddi manevi yardımı yaptı. Bana ve cocuklarima en ufak maddi destegi olmadığı gibi, hep kötü davrandığı için, nefret geldi .

Şimdi k.babam bı altın almış hediye etmiş. Altını boynuna takmış. Diyorki "bana kim bakarsa altını ona verecem". Kızlarından umudu yok yani.

Hiç ses etmedim. "Bakana bı altında ben hediye etmek isterim" desemiydim acaba?

Tsk ederım aslında huzurevıne gırmesınden zıyade sefıl yaşaması çok bışey yapamamış olmamız
Tsk ederım ablacım. Babannemın uzerımde emeği vardır. Çocukken okul tatılınde yanında kalırdım. Bana değer verırdı ben de onu severdım. Okudum iş sahıbı oldum ve yıllardr da çalışıyorum hiç cimri bir ınsan değilim. Zekat olsun sadaka olsun yardım olsun esırgemem. Kazançlarım o kadar sağa sola aileme dağildı kı kendıme ne bır ev ne de bır araba bıle alamadım. En makbul sadaka en yakınına verılendır. Ee bunu bılıyorum ama bunu bıldiğim halde dışardakı ınsanlara nıye verıyordum?. Halbukı dul ve çok yaşlı babanneme nıye vermedım yardım etmedım dıye kendıme soruyor çok kızıyor çok sinir oluyorum. Ilgınç bırşey demişsınz Allah nasıp etmemıştır dıye. Allah kımı kulunun kalbine ilham verır. Belkı sızın dedığınz gıbıdır. Bazen nıyetlendığınde olmuyor. Sızde olduğu gibi. Bilmiyorum ..Herkes nasıbını yıyıyor belki.

Çok üzüldüm siz kendinizi üzmeyin üzerinize düşeni fazlasıyla yapmışsınız. Anneniz de bakmak zorunda değildi. Babanızın ilgilenmesi rahat ettirmesi gerekirdi o da çeşitli sebeplerden dolayı pek başarılı olamamış bu konuda. Siz bundan sonra dua edin okuyon ruhuna hediye edin. Kendinizi üzmeyin bunlar bizler için ders niteliğinde. Elimizden geleni yapalım bizler yeterli.

Vicdan azabı hissedeceğiniz bir şey yok açıkçası.
Gençken annenize eziyet etmeseydi eminim anneniz de o anlamda destek olurdu babanıza.
Çünkü bakma sorumluluğu babanızın.
Kendi kızları dahi eve yaklaştırmamış.
Böyle durumlarda iki ihtimal var.
1.Varsa maaşı yoksa evlatlarının ortak verdikleri parayla bir yardımcı tutmak.
2. Huzurevi.

1.si daha vicdani gelse de bazı huzurevi ziyaretlerinde yaşlıların özellikle biz buraya gelmek istedik en azından sohbet edebileceğimiz birileri var dediğine pek çok kez şahit oldum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…