Vejeteryan olmaktan vazgeçilir mi?

Benim çocukta yemiyor ama doğdu doğalı yemiyor bir tek et değil hayvansal gıdada almıyor doğuştan vegan yani:) sacları seyrek onun dışında isim hafızası çok zayıf ama o bendede var başka bir şeyi yok zeka olarak bağışıklık sistemi olarak gayet iyi sıkımtımız yok yani..burada ailenin hata sülalenin tamamı et obur kime çekti bilmiyorum

Kızım 2 aydır et yemiyor.Ona üzülüyorum canım.
Üzülmeyin lütfen ve düşüncesine saygı gösterin, bir süre sonra kendiliğinden yine yemeye başlayacaktır.
Hem hayvanseverim hem de et yiyorum, bu durum kendi içinde tezatlık yaratsa da insanların vücut dengesi ve gelişimi için et yemek gerekiyor, çocukken bir dönem ben de yememiştim ama sonrasında yine yemeye başladım, kızınız içinde bu dönem geçicidir bence, şimdilik üstüne gitmeyin.

Son düzenleme:
Benim çocukta yemiyor ama doğdu doğalı yemiyor bir tek et değil hayvansal gıdada almıyor doğuştan vegan yani:) sacları seyrek onun dışında isim hafızası çok zayıf ama o bendede var başka bir şeyi yok zeka olarak bağışıklık sistemi olarak gayet iyi sıkımtımız yok yani..burada ailenin hata sülalenin tamamı et obur kime çekti bilmiyorum

Değişik şekilde vermeyi denediniz mi ? Sebze köftesi yapıp içine balık koymak gibi

Yumurtayı peyniri kokusundan dolayı yemek istemiyo olabilir.

Çocukken 10 kere sofra kurulsun 10 kere oturup yiyen bi çocuktum lakin peynirden nefret ederdim o kokusu ahh . Şekilci olduğum için annem tel peynir alırdı üzerine kekik atardı ozaman onu lime lime eder yerdim

Yumurtanın sarısını hala yemem gazdan öldürüyo ama kekin içinde terbiyeli çorbada bal gibi yiyorum

Derdinizin dermanı bende. 14 yaşımdayken "Midemi hayvanlara mezar yapamam" sloganıyla 1 yıl et yemedim. O zamanlar çok inancliydim ama sonra değişti bu şimdi baya yiyorum seviyorum. Bunun doğal bisey oldugunu farkettim etcil bir suru hayvan var.

Ben olsam kizimi destekler ve mutlu olurdum
Belli ki merhamet duygusu yüksek bir kız yetistirmissiniz.

Şu videodaki kızı hatırlattı konunuz:)
Vejeteryanligi (ve hatta veganligi) ben de düşünüyorum. Ama ailem ile yaşadığım ve evde yemekleri ben yapmadığim icin bu düşüncemi ertelemiş durumdayım
Bence insanın doğaya yapacağı en doğru şey vejeteryanligi seçmektir. Kızınız doğru yolda
Dünya üzerinde bu yaşam tarzını benimsemiş milyonlarca insan var (en basiti hindistan-koca kıta) .
Kolu kanadı kırık kuş bulmuştum, onu doktora götürdüm, getirdim evde merhem sürüp serumlarini verdim ... on gün kadar sonra tekrar muayeneye gittim,eve dönünce akşam yemeğinde bizimkilere durumu anlattım; kanadı kaynamamis, pin takılması lazımmış, ameliyat olmazsa ucamazmis, kanadını kaldiramiyormuş falan...çorba gitti, annem anayemeği getirdi ki : tavuk kanadı kizartmiş!
'Hayata bak , kiminin kanadı için çaba harcıyoruz,doktor doktor geziyoruz, kiminin kanadını kizartip yiyoruz' dedim, evde bir yas havası oluştu. O gün istahsizca karnımızı doyurduk ama o gün et yemeyi bırakmayı çok isterdim.
Bu gibi sebeplerle kızınızı takdir ediyorum, umarım bir heves değildir de uzun yıllar vejeteryan kalir

*Merak edenlere not: kuş iyileşti

Gercek vejeteryanlik sade et yememeyle degil yumurta, sut gibi tum hayvansal urunleri yiyememektir. Eger aiz sadece et yemiyorduysaniz tekrar yemeye baslayabilirsiniz bundan bir sey yok :)

Gercek vejeteryanlik sade et yememeyle degil yumurta, sut gibi tum hayvansal urunleri yiyememektir. Eger aiz sadece et yemiyorduysaniz tekrar yemeye baslayabilirsiniz bundan bir sey yok :)
vejetaryenlik sadece hayvan bedeni yememek. sizin dediğiniz tüm hayvansal ürünleri,hayvansal salgıları yememek veganlığa giriyor :)

Mmmmm
Hiç vejeteryan olmadım. ETİ de otu da bayıla bayıla yerim. Hatta etin içine ot koyup afiyetle yerim.

Bence doğuştan gelmiyorsa böyle şeyler atlatilabilir.

Bizler yasamak için öldürüyoruz. Bu gerçeği unutmaya calissamda vahşi doğada da isler böyle. Aslanlar yasamak için öldürüyor.

Eğer gerçekten vicdan merhamet duygusu ağır bastığı için yiyemiyorsan

Şöyle koca bi ekmek düşün içine yeni cizbiz edilmiş hafif yağlı kuzu kaburgasi ama çıtır ve sulu sulu,onu ekmeğe al,içine biraz baharat , sonrada en sevdiğin yeşilliği* ben tereciyim* bu ekmek arasını çatır çatır yediğini hayal et.

Yanında da buz gibi kola veya sevdiğin bi içecek :)

Valla yazarken acıktım. Ben bi ekmek arası yiyip gelicem :KK70:

Et yememenin nesi mantıklı ? b12 muhabbeti dönüyo çünkü sadece hayvansal gıdalardan alabiliyoruz. uzun süreli b12 eksikliği demek geri dönüşsüz kansızlık demektir.
Kendinize değil vücudunuzun ihtiyacını göre yaşamslısınız.
İşlenmiş sosis salam sucuk nuget tarzı şeylere karşı olabilirsiniz ki sağlıklıda değiller ama kırmızı et beyaz etin kendisi sağlık demek.
Proteini kesip bakliyatla proteşni ihtiyacınızıda karşılayamazsınız emilim farklı demiride

Oturup bir hayvan belgeseli izleseniz hayvanların bile hayatta kalmak için birbirlerini yediklerini görürsünüz. Neden ot değilde birbirleri ?

Ben hayvanların kesim şeklini vs desteklemiyorum. Bu konuda fikrim sabit. Kendilerini neden yediklerini bilemeyeceğim doğanın kendine göre bir işleyişi vardır.

Çok istenirse b12 takviyesi alınabilir. Fikirleriniz için teşekkürler.

İnsanın hem kendinin hem de çevresinin tamamının üst gelir grubunda olması güzel tabi :)
Ben kurban kestirdiğimde kime dağıtacağımı şaşırıyorum. Bayağı fakirmiş yaw çevrem :KK48:
Annem kestirdiğinde hiç kalmıyor zaten :olamaz:

Ay yok ne üst gelir grubu. benim yanlış değerlendirmem olmuş muhakkak.

Doğada işler böyle değil. doğamızda hayvan yemek yok.aslanla kendimizi bir tutamayız,biz hayvanları zekamızla öldürüyoruz.aletler yapıyoruz. doğamızda var madem o zaman sizi de doğal ortama salalım bir kuzuyu,ineği,hatta tavuk olsun dişlerinizle parçalayıp yiyin etlerini. parçalayabilir misiniz? kesici bir alet olmadan dişlerinizle parçalara ayırabilir misiniz?
"zevkim için yiyorum,benim damak tadım her şeyden önemli" diyen insanlara saygım sonsuz.
ancak doğamızda var,yemezsek ölürüz,zeka geriliği yapar. artık yapmayın lütfen,dünya nereye gitti biz nereye.

not: 4 senedir et yemiyorum,son 2 yılı da veganım.zeka geriliğim yok. unutkanlığım yok. eskisinden daha aktif ve sağlıklıyım.

benim de çevremde vegan sayısı artmaya başladı.
beslenmeden alakasız olarak hayvancılık sektörünü boykot amaçlı yapıyorlar.
proteini de başka şekilde aldıklarını söylüyorlar ama ileride sorun yaşarlar gibi geliyor bana da.
hiçbir sorun yaşamıyorlar,sadece dengeli beslenmek önemli. vegan olmayan biri de dengesiz beslense onda da sıkıntı çıkabilir. 10 yıldır vegan olan bir tanıdığım var üstelik bu insan bir üniversitede hoca ve vegan iken 2 tane hamilelik geçirmiş biri. okuyan,sürekli araştıran bir insan. beslenme ile ilgili eğitimler veriyor o vasıtayla tanıştım.
ben de 4 senedir et yemiyorum kan tahlillerim her şeyim çok iyi hatta 20 kilo verip sağlığıma kavuştum.dikkat etmezsem,yemek yemeyi bırakıp sürekli kahve çay içersem demir eksikliğim oluyor sadece ki et yerken de olan bir şeydi bu. her türlü sağlıklı beslenmek lazım sadece.

Değişik şekilde vermeyi denediniz mi ? Sebze köftesi yapıp içine balık koymak gibi

Yumurtayı peyniri kokusundan dolayı yemek istemiyo olabilir.

Çocukken 10 kere sofra kurulsun 10 kere oturup yiyen bi çocuktum lakin peynirden nefret ederdim o kokusu ahh . Şekilci olduğum için annem tel peynir alırdı üzerine kekik atardı ozaman onu lime lime eder yerdim

Yumurtanın sarısını hala yemem gazdan öldürüyo ama kekin içinde terbiyeli çorbada bal gibi yiyorum
Her çeşitli demedim hatta şöyle diyeyim anlayın çikolata bile yemiyor makarna bulgur pirinç siyah mercimeği çok sever bir tek baklava yer tatlı kurabiye felan asla yemez kuru fasulye soğan sever öyle onun yemeği hep ayrı biz alıştık anlamda veremiyoruz doktora da danıştık vitamin değerleri ve kilosu yerinde olduğu için sorun değil dedi balık yağı veriyorum ilaç yazdı doktor diye onunda etiketini söktüm ilaç diye veriyorum

Geçen gün kıymalı dolmanın içine doldurdum biber salçası nı baharatı kıyma yok dedim yemin verdirdi.Verdim vallahi :KK43: Yedi ama çok mutlu oldum.
çok ama çok yanlış bir yaklaşım,bir gün fark ederse size güveni nasıl kırılacak biliyor musunuz? dünyanın sonuymuş gibi düşünüyorsunuz ama kızınız en sağlıklı yaşamı seçmiş farkında değilsiniz. umarım size özelden attığım önerdiğim kitapları okuyup araştırırsınız.

Oncelikle et yemenin hayvanlara sevgi ve merhamet ile hic ama hic alakasi olmadigini anlamaniz gerek.
dogustan gelen bir durum olur, yada tadini begenmezsiniz falan yemezsiniz bu normal, ama sevgi ile merhamet ile alakasi yok.

Vejeteryanlarin bir cogu etin yerine gececek yiyecekler, vitamin haplari vs destekler kullaniyor. Insan vucudunun demek ki ete ihtiyaci var ki destege ihtiyac duyuluyor. Vejeteryan olmak bir tercihtir. Bu sekilde hayatini surdurebilen insanlar da var bir sure sonra saglik sorunlari nedeniyle birakanlar da cok fazla. Demem o ki ben cocugumun vejeteryan olmasini istemezdim acikcasi. Etten alacagi faydayi suni sekilde almasi pek tercihim degil. Sizin sorunuza gelecek olursak da ben bu tercihinin uzun sureli olacagini sanmiyorum. Sonucta et pisen bir evde ve cevrede yasiyorsa cok asiri kararli degilse vazgecer. Ama asla zorlamayin ters tepebilir.
Sağlıklı bir vegan beslenmede alınan tek vitamin haftada 1 gün b12.(solgar dilaltı mesela) bunun sebebi de doğada olmadığından dolayı değil. toprakla iç içe değiliz bu sebepten b12 alamıyoruz. her yer bina. hayvanlar daha toprağa yakın oldukları ve günümüz fabrikasyon koşullarında hayvanlar toprağa yakın olmasalar da b12 takviyeli yemlerle beslendikleri için hayvanların vücutlarında b12 bulunuyor . yani sorunumuz hayvan yememek değil,toprakla temas edememek. siz de takviye b12 almış oluyorsunuz aslına bakarsak.

X