Vejeteryan olmaktan vazgeçilir mi?

Canım sağlıklı beslense bu kadar takmam uyduruk uyduruk şeyler yiyor.Ömrü boyunca yeşil mercimek,salata, makarna ve hamur işimi yiyecek.Ben onun kararının arkasındayım ne kadar devam ettirmek isterse kendi bilir.Artık o 14 yaşında bedeni ne nasıl davranacağını kendi bilir.Ama biz ailesi olarak yine eskisi gibi beslensin istiyoruz :KK43:
eğer öyle besleniyorsa evet net sıkıntı olur. sağlığıyla ilgilenir mi kilo problemi var mı?

Anneniz için de sizin içinde kötü bir süreç olmuş.Annenizi anladım üzüldüm inan ki.Allah ya ufak ufak ta olsa yiyorsunuz buna da şükür.

Anne olunca bende annemi anladim isin dogrusu :)

Ama annemin yerinde olsam israr edip zorlamazdim. Inadina etli yemek pisirmezdim.
Baklagil severim ben. Etsiz pisirince yiyordum. O pilava tavuk suyu, nohuta kemikli et koyup durdu. E haliyle bende onları yemedim :)

Siz bekleyin, sabredin.

Eger yine yemezse baklagille, yesil yaprakli sebzelerle, sut urunleriyle, kuruyemisle destekleyin beslenmesini :KK66:

Üzülmeyin lütfen ve düşüncesine saygı gösterin, bir süre sonra kendiliğinden yine yemeye başlayacaktır.
Hem hayvanseverim hem de et yiyorum, bu durum kendi içinde tezatlık yaratsa da insanların vücut dengesi ve gelişimi için et yemek gerekiyor, çocukken bir dönem ben de yememiştim ama sonrasında yine yemeye başladım, kızınız içinde bu dönem geçicidir bence, şimdilik üstüne gitmeyin.
İnşallah geçicidir canım, inan biz ailecek kesinlikle müdahale etmiyoruz.Sadece bir kere ona bir anne olarak çok üzüldüğümü söyledim.Oda dinledi bu benim tercihim dedi.Bende sustum.

Başladı yuvarlanma ya canım.Boyu 162-163 cm 62 kilo olmuş:KK43:
ergenlik çağında normal. benim size tavsiye edebileceğim tek şey bir beslenme uzmanına götürmek. ama ona baskı yapmayacak vejetaryen olacak şekilde bir liste hazırlaması. zaten birkaç ay gitse nasıl beslenmesi gerektiğini öğrenir fazlasıyla. hem kilo da verir mutlu,motive olur.
maddi olanaklarınız yoksa özelden yine kitaplar,videolar,belgeseller atabilirim bilgilendirici.

İnşallah geçicidir canım, inan biz ailecek kesinlikle müdahale etmiyoruz.Sadece bir kere ona bir anne olarak çok üzüldüğümü söyledim.Oda dinledi bu benim tercihim dedi.Bende sustum.
Belki birşeyden etkilenmiştir, dediğim gibi ben hayvanseverim ama aynı zamanda et de yiyorum, kızınızın yaşlarındayken civcivliklerinden beridir baktığımız 2 horozu biz evde yokken kesmiş dedem, eve geldiğimizde alın bunları pişirin dediğinde annemle ben çok ağladık, istemedik alın götürün bunları dedik, bir daha et yemeyeceğim dedim, bir süre de yemedim ama sonra yeniden yemeye başladım.

Ama olur da kızınız vejeteryan olarak devam etmek isterse et ürünlerinden alamadığı protein, vitamin ve bir takım enzimleri başka gıdalarla telafi etmeli, yeğenim de vejeteryandı, 20 yaşından sonra bazı sağlık sorunları nedeniyle doktoru et ürünleri yemesi gerektiğini söyleyince ufak ufak başladı.

Anne olunca bende annemi anladim isin dogrusu :)

Ama annemin yerinde olsam israr edip zorlamazdim. Inadina etli yemek pisirmezdim.
Baklagil severim ben. Etsiz pisirince yiyordum. O pilava tavuk suyu, nohuta kemikli et koyup durdu. E haliyle bende onları yemedim :)

Siz bekleyin, sabredin.

Eger yine yemezse baklagille, yesil yaprakli sebzelerle, sut urunleriyle, kuruyemisle destekleyin beslenmesini :KK66:
Ben zorlamadım hiç ama onu bir kere kandırdım.Pişman oldum ben de asla zorlamayacağım sabırla bekleyeceğim.Sütü,cevizi ,fındığı çok tüketiyor Allah a şükür.

Ark
Belki birşeyden etkilenmiştir, dediğim gibi ben hayvanseverim ama aynı zamanda et de yiyorum, kızınızın yaşlarındayken civcivliklerinden beridir baktığımız 2 horozu biz evde yokken kesmiş dedem, eve geldiğimizde alın bunları pişirin dediğinde annemle ben çok ağladık, istemedik alın götürün bunları dedik, bir daha et yemeyeceğim dedim, bir süre de yemedim ama sonra yeniden yemeye başladım.

Ama olur da kızınız vejeteryan olarak devam etmek isterse et ürünlerinden alamadığı protein, vitamin ve bir takım enzimleri başka gıdalarla telafi etmeli, yeğenim de vejeteryandı, 20 yaşından sonra bazı sağlık sorunları nedeniyle doktoru et ürünleri yemesi gerektiğini söyleyince ufak ufak başladı.
Arkadaşların dan özeniyor bence.Geçen senede hiç bir sanatsal yeteneği olmadığı halde güzel sanatlar okuyacağını söyledi.Saçma olduğu nu bir yeteneğinin olmadığını mülakattan geçemeyeceğini söyledim.Sonra karışmadım, şimdi deli gibi sabaha kadar fen lisesini kazanmak için ders çalışıyor.Sayısalcı kendisi zaten. Onu kendisi idrak etti mutlaka bunuda idrak edecektir öyle umuyorum.İstanbul da çocuk yetiştirmek çok zor küçük bir yerde yaşasak belki bu kadar hevesleneceği şey olmazdı diye düşünüyorum bazen ,inşallah bir sağlık sorunu yaşamaz.

ergenlik çağında normal. benim size tavsiye edebileceğim tek şey bir beslenme uzmanına götürmek. ama ona baskı yapmayacak vejetaryen olacak şekilde bir liste hazırlaması. zaten birkaç ay gitse nasıl beslenmesi gerektiğini öğrenir fazlasıyla. hem kilo da verir mutlu,motive olur.
maddi olanaklarınız yoksa özelden yine kitaplar,videolar,belgeseller atabilirim bilgilendirici.
Götürürüz canım.Yeterki iyi olsun.

Ark

Arkadaşların dan özeniyor bence.Geçen senede hiç bir sanatsal yeteneği olmadığı halde güzel sanatlar okuyacağını söyledi.Saçma olduğu nu bir yeteneğinin olmadığını mülakattan geçemeyeceğini söyledim.Sonra karışmadım, şimdi deli gibi sabaha kadar fen lisesini kazanmak için ders çalışıyor.Sayısalcı kendisi zaten. Onu kendisi idrak etti mutlaka bunuda idrak edecektir öyle umuyorum.İstanbul da çocuk yetiştirmek çok zor küçük bir yerde yaşasak belki bu kadar hevesleneceği şey olmazdı diye düşünüyorum bazen ,inşallah bir sağlık sorunu yaşamaz.

Bence bunu olumlu bir şey olarak görmelisiniz. Kızınızın her seçeneği var ve o kendi yolunu seçecek. En güzeli. Hiçbir şeye mecbur değil, at gözlükleri yok. Her şeyi görüyor ve kendi doğrusunu buluyor. Daha güzel bir şey olabilir mi hayatta?

Ay çok pardon. Ben siz vejeteryan siniz sandım.
Bu yüzden öyle yazdım.

Ama çocuğunuz için yapılabilecek birsey varsa da bence buradaki herkesi aşar. Çünkü bunu yenmiş kişilerin psikolojik ve bedenen verdikleri direnç asla çocuğunuzla ayni olmaz.

Bide beni yanlış anlamayın sizin istemenizle degilde kendi isteğiyle olabilir ancak. Siz sadece cesaretlendirebilirsiniz.

Eğer sizi endisendiren durum beslenmede yetersiz olacağı ise çok doğru bi düşünce. Çünkü ben piyasadaki hiçbir vitamin ilacının et teki proteini ve enerjiyi verebileceğini düşünmüyorum. Çünkü hepsi yapay. Hatta bu yüzden insanlar canından oluyor. Sonuçta kimyasal ve içine ne atılıyor bizler bilmiyoruz.
Daha dün haberlerde sahte ilaç başlığı vardı. Bunları düşündükçe o ilaçları içmek yerine ETİ yemek daha olağan ve sağlıklı.

Ha şu da vat Tabiki.

Her metod doğru veya ise yarar diye birsey yok.

Çünkü çocuğunuz henüz çık genc ve bence %90 arkadaş çevresinden etkileniyor. Bir arkadaşı yok ben et yemem şöyle böyle vs vs diye konuşuyorsa onun beyninde ışık gibi çakar bu düşünce. Çünkü o arkadaşı o kelimeyi söylediği itibaren o grupta veya sınıfta ayrıcalıklı sanki doğa ustu yeteneği var gibi görünüyor.

Yavrunuzda belki o arkadaşı gibi *farklı olduğu için * yıldız misali parlamak ayrıcalıklı olmak istemiş olabilir.

Şöyle anlatayım sana.

Bizim sınıfta da vardı . bitane bi kız. Sürekli yok ben vejetaryen im. Et süt yumurta etmem. Cart curt. Ama bunu sanki Hollanda ya gitmiste Tarkan konserinde Tarkan'la düet yapmış gibi kasila kasila anlatırdı. Bence bi insan vejeteryan sa bunu hikaye anlatır gibi anlatamaz. Bence bu tabi.

Bende o kız arkadaş anlattıkça ilk yorumum da yazidigm gibi kendi arkadaşlarımla ekmek arası muhabbeti yapar hatta kantinden bi gun köfte bi gun şnitzel yerdim.

Herkes kız anlatırken büyülenmiş gibi dinlerken o kizda ağzının suyu aka aka bana bakardı. Bunu çok yaşadık yani.

Sonra ne oldu bil.

Lise bittikten sonra bi patladı ki . Kız sosyal mecralarda et yerken tavuk yerken piknikte orda burda etli resimler atmaya başladı.

Uzun oldu ama anlatmak istediğimi anla diye yazdım.

Birbirlerinden etkileniyorlar bazı yaşlarda. Ve hu zamanla karakteristik bi hal alıyor çünkü vejeteryan olmaktan vazgeçmek ETİ yemekten daha zor gelir. Gurur meselesi yani.
Çok tatlı yazmıssınız aynen katılıyorum.Karışmıyorum tercih onun.

Üniversite öğrencisi olana kadar öyle devam eder
:)

Kıymalı pideye 10 lira verip, 2 öğünüm var diye sevinirdim
Salata malzemesi, daha pahalıydı bizim hesaba göre
Bende öyle tahmin ediyorum.Bu kadar kadın yanılıyor olamaz :)

Vejetaryenlık bi seçimmi ki,? Vazgeçilisin ben olmadığım için bilmiyorum.. Yani çevremden bildiğim kadarıyla etten tiksinirler iyemezler. Yeğenlerimde var mesela hayatta yemezler.

İlk kez bdv ye konu açıyorum.Sorum şu aranız da 13-14 yaşlarındayken hayvanlara duyduğunuz sevgi ve merhamet duygusu yüzünden vejeteryan olmaya karar verip ,daha sonra bu fikrinden vazgeçen oldumu?
Yani tekrar et yemeye başlayan varmı aranızda? Ebeveyn olarak nasıl yaklaşmalıyız?
Ben varım, tam anlattığınız gibi olmasa da 3 sene vejeteryan olduktan sonra vazgeçtim, ailem vejeteryan olduğumda çok üstüme gelmediler, annem mercimek çorbalarıma et suyu koyardı birtek gizli gizli, ama genelde destek oldular ben kendim vazgeçtim. Vazgeçmem için baskı yapsalardı muhtemelen inat ederdim..

Ben varım bebekken dahi içinde et olan yemeklerin suyunu bile içiremezmiş annem
Büyüme döneminde yapılan baskılarla iyice uzaklaşmıştım eve dahi aldırmıyordum
Ye ye dendikçe iyice uzaklaşıyor insan
Bir süre sonra vazgeçip artık kabullenmişlerdi
Ne olduda değiştim tam olarak bilmiyorum ama hamile kaldıktan sonra ufak ufak yemeye başladım
Bence hiç üzerinde baskı kurmayın seçimine saygı duyun
Zamanla yine kendi kararını verir

X