Vejeteryan olmaktan vazgeçilir mi?

özür dilerim siz benim yazdıklarıma okuyup gülüyorsunuz ama bu yazdığınız nedir şimdi? asıl bu komik değil mi cidden? dalga geçmek amaçlı yazdıysanız hiç komik değil,ciddiyseniz ben de buna güldüm.
siz gerçekten onların doğal bir ortamda kendilerinin çiftleştiğini falan mı düşünüyorsunuz? hani tv'de süt reklamları var ya inekler çayırlarda koşuyor eğleniyor falan. eğer öyleyse size kızamayacağım artık. birkaç belgesel atayım izleyin sonra konuşalım diyeceğim ama yine yoruldum deyip kendi bildiklerinizi savunacakmışsınız gibi geliyor. o da çevrenizde gördüğünüz bir tane örnek ile.

o zaman aslan da geyik avlamasın sizin kafaya göre.
doğanın bir dengesi var. kurcalamamak lazım.
yırtıcılar otçulları avlayacak ki otçullar bütün yeşilliği yemesin.
marjinal olacağım diye yırtınmaya gerek yok..

Et yememek iyi bişey olsaydı hindistan refah düzeyi en yüksek ülke olurdu ama bakın açlık sefalet diz boyu ama onca inek sokaklarda eee ot yiyorlar işte ne güzel neye derman olmuş?

Nevşin Mengü'nün konuşmasını bırakıp gideyim. :)

şimdi izledim aslında söylemek isteyip de söyleyemediğim her şeyi çok güzel açıklamış. en çok beni üzen de bizi marjinal olarak görmeleri ya da özentilik vb gibi adlandırılmak. bilemiyorum havuç yemek mi marjinallik yoksa bir hayvanın bağırsaklarını kesip ekmek arası yemek mi? toplum dayatmaları olmasaydı yine veganlara mı marjinal derdik?
ben de şu konuşmayı bırakıp gideyim. birazcık merak eden,ilgilenen birileri olursa izler.

Kirmizi etteki proteini baklagillerden alabilir.Balikta bir yag var o da bir tek cevizde var diye biliyorum.Vejeteryanligi devam ettigi surece bunlarla denge saglayabilirsiniz.(Ben vejeteryan degilim olanlara saygim var)
balıktaki omega-3 sadece cevizde yok. yardımcı olmak adına;soya, ceviz, kabak çekirdeği, kivi,kenevir tohumu, keten tohumu ve semizotu.semizotu sebzeler arasında bilinen en yüksek omega 3 ihtivasına sahip.

balıktaki omega-3 sadece cevizde yok. yardımcı olmak adına;soya, ceviz, kabak çekirdeği, kivi,kenevir tohumu, keten tohumu ve semizotu.semizotu sebzeler arasında bilinen en yüksek omega 3 ihtivasına sahip.
Isin icinde olanlar daha iyi bilir tabi canim.Ben kendimce ornek verdim.Ama ette bulunan degerler sebze meyve ve kuruyemisten de aliniyor diye biliyorum.

Isin icinde olanlar daha iyi bilir tabi canim.Ben kendimce ornek verdim.Ama ette bulunan degerler sebze meyve ve kuruyemisten de aliniyor diye biliyorum.
yok iyi yaptınız :) en bilinen örneği zaten ceviz evet. chia tohumunu unutmuşum o mesela balıktakinden 3 kat daha fazla omega-3 içeriyordu bildiğim kadarıyla.

evet, her on hayvan türünden dokuzu hayvan yemezken biri hayvan yiyor, ve bunun yanında, insanların yaklaşık %99’u hayvanları çeşitli biçimlerde kullanıyor.ne var ki bunun neyin doğru olduğuyla herhangi bir ilgisi yok. çünkü neyin doğru olduğuna diğer kişilerin ne yaptığını gözleyerek karar vermeyiz.doğamızda hayvan yemek yok. diş yapımız,çene yapımız zaten uygun değil. insana da tam olarak hayvan gözü ile bakarsak doğaya kendimizi atalım. ağzımızla bir tavuğu,kuzuyu yemeye çalışalım. aynı diğer hayvanların birbirini yemesi gibi. mümkün olur mu?

Bu mantıkla gidersek et yerine önerdiğiniz en basitinden cevizi ve kabak çekirdeğini de yiyemeyiz. Balkabağını elinizle, dişinizle açamazsınız veya cevizin kabuğunu asla kıramazsınız. Doğru bir mantık olduğunu düşünmüyorum.
Bir de siz vitamin eksikliğim hiç olmadı gayet sağlıklıyım demişsiniz ama geçmiş konularınızda saç dökülmesi ve demir eksikliği sorunlarınız var. Lütfen insanları yanlış yönlendirmeyin, konu sahibinin kızı gibi genç kızlar bu siteyi okuyorlar.

İlk kez bdv ye konu açıyorum.Sorum şu aranız da 13-14 yaşlarındayken hayvanlara duyduğunuz sevgi ve merhamet duygusu yüzünden vejeteryan olmaya karar verip ,daha sonra bu fikrinden vazgeçen oldumu?
Yani tekrar et yemeye başlayan varmı aranızda? Ebeveyn olarak nasıl yaklaşmalıyız?
Ebeveyn olarak sizin zaten ona baski yapmadan et yedirmeniz gerekiyordu cunku et cocugun gelisimi icin cok onemli. Hayvan sevgisiyle bunun hic alakasi olmadigini anlatmaliydiniz.

Ebeveyn olarak sizin zaten ona baski yapmadan et yedirmeniz gerekiyordu cunku et cocugun gelisimi icin cok onemli. Hayvan sevgisiyle bunun hic alakasi olmadigini anlatmaliydiniz.
Biz evde kimseye zorla bir şey yedirmedik ki canım.kendisin sevdiği istediği şey leri pişirdim daima.Kendisi 2 ay önce birdenbire yememeye karar verdi.ben bir anne olarak üzüldüğümü anlattım.Oda bu benim seçimim dedi karışmadık.Hayvan sevgisi diye yazmamın sebebi de biz et yerken bizim zevkimiz için masum hayvanları öldürüyorlar insanlar et yemese hayvanları rahat bırakırlar demesi.Balık yerken bu hayvan doğal ortamında gezerken yakalayıp öldürüyoruz yazık onlara demesi.İnan bana anne baba olarak sağlığı için endişe mizden,bu konu ile ilgili kuran ayetlerine kadar herşeyi anlattık.Yani biz elimizden geleni yaptık sanırım.Artık sadece beklemedeyiz canım.Kendi karar verdi.

Bu mantıkla gidersek et yerine önerdiğiniz en basitinden cevizi ve kabak çekirdeğini de yiyemeyiz. Balkabağını elinizle, dişinizle açamazsınız veya cevizin kabuğunu asla kıramazsınız. Doğru bir mantık olduğunu düşünmüyorum.
Bir de siz vitamin eksikliğim hiç olmadı gayet sağlıklıyım demişsiniz ama geçmiş konularınızda saç dökülmesi ve demir eksikliği sorunlarınız var. Lütfen insanları yanlış yönlendirmeyin, konu sahibinin kızı gibi genç kızlar bu siteyi okuyorlar.
insanları nerede yanlış yönlendiriyorum pardon?
daha da eski konularıma da bakın o zaman,diyet gruplarındaydım. 4 ay gibi kısa bir sürede 20 kilo verdim. üstelik bunu vegan bir şekilde beslenerek yaptım. sonrası facia oldu tabii,ilk vegan oluşum,cahillik ve az yemekten kaynaklanan. daha sonra okudum araştırdım,hatta vegan bir beslenme uzmanına gittim vs vs
vegan bir insan normal insanlardan çok daha fazla besin tüketmeli genel olarak. hem vegan olup hem de yediğin şeyleri kısarsan evet benim gibi demir eksikliği olur ve saçlar dökülür. sonrasında diyeti tamamen bıraktım ve şu an 1 tel bile dökülmüyor.
yani sıkıntı veganlıkta değil benim kısıtlı yememdi.açıklayıcı oldu mu?

Yakınınızda bir tane kötü örnek var diye veganlığı kötülemek insanları korkutmak çok yanlış.kuzeniniz kötü beslendiyse alması gereken besinleri almadıysa bu onun suçudur. ben de size bir sürü sağlıklı vegan sayabilirim üstelik sizin söylediğiniz havada kalıyor ben özelden dilerseniz bu insanları atabilirim. bazısı eğitimci,bazısı diyetisyen vs
b12 konusuna gelirsek siz okumamakta direniyorsunuz ama alıntılayayım

aldığım takviye sadece haftada 1 gün dil altı minicik bir şey. en azından b12 alacağım diye bir sürü hormon,antibiyotik,zehir almıyorum. bunu tercih ederim.
doğamızda varsa neden takviye alıyoruz sorusunun cevabı bu. doğamızda var ama d vit. ile ilgili verdiğiniz örnek gibi her yer beton yığını olduğu için alamıyoruz. umarım açıklayıcı olmuştur.

Hanımefendi vegan olup sağlıklı beslenmek diye bişey yok .
Takvşye alıyosunuz demek ki sağlıklı değil bukadar net
Sizinkisi sadece bi tercih
Uzun dönemde karaciğerinizin halini düşünüyo musunuz?
Siz fabrikaların işleyiş yöntemini biliyo musunuz ? Süt fabrikalarından bahsediyorum tahminimce hayatınızda hiç görmediniz.
İneklerin depoda saklandığını falan düşünüyosunuz heralde
Ben söyliyim bu fabrikalar büyük alsnda olur inekler gündüz dışarda ve çevredi hayvsncılar getirip sütlerini satarlar. Hayal dünyanızda ki gibi değil
Sizin demir eksikliğiniz yazılmış diyetten diyede eklemişsiniz 4 ayda saç dökülmesi yapıcak kadar ağır demir eksikliği nasıl yaşadınız?
Protein ağırlıklı ağur bir diyet yapılsa demir eksikliği olur muydu ?

Sporcuları örnek veriyosunuz ya onlar otla beslenip çalışamazlar yok 1 litre onu iç yok bunu iç protein tozu l carnitin aldıklarını ve hatta satmaya çalıştıklarını herkes bilir.

Lütfen kendi doğrularınızı kendinize saklayın sizin tercihiniz ve doğru diye dayatmayın öyle olsa takviye almazdınız

Sizinkisi sadece bi tercih
Siz fabrikaların işleyiş yöntemini biliyo musunuz ? Süt fabrikalarından bahsediyorum tahminimce hayatınızda hiç görmediniz.
Ben söyliyim bu fabrikalar büyük alsnda olur inekler gündüz dışarda ve çevredi hayvsncılar getirip sütlerini satarlar. Hayal dünyanızda ki gibi değil
Sizin demir eksikliğiniz yazılmış diyetten diyede eklemişsiniz 4 ayda saç dökülmesi yapıcak kadar ağır demir eksikliği nasıl yaşadınız?

Sporcuları örnek veriyosunuz ya onlar otla beslenip çalışamazlar yok 1 litre onu iç yok bunu iç protein tozu l carnitin aldıklarını ve hatta satmaya çalıştıklarını herkes bilir.

Lütfen kendi doğrularınızı kendinize saklayın sizin tercihiniz ve doğru diye dayatmayın öyle olsa takviye almazdınız

Çok özür dileyerek bölüyorum ama buraya ineklerin nasıl sağıldığını anlatan bir video atacaktım, 18 yaşını doldurmuş olduğumu kanıtlamak için hesap açmam gerekiyordu YouTube’da. 18+ bir videoda ineklerin şarkı söyleyerek otlandığını düşünmek naiflik olur.

iyi planlanmış bir vegan beslenme sağlıklıdır.
aldığım tek takviye haftada bir gün b12. anlaşılana kadar yazacağım,hayvanlar da takviyeli yemlerle besleniyor. ben sadece doğrudan alıyorum,siz dolaylı.
hangi açıdan yazdınız bunu? sorgulayayım.
ben fabrikaların işleyişlerini gayet iyi biliyorum ve gördüm ancak siz bayağı pembe gözlük takmışsınız. bu kısım etik veganizme giriyor ve ben burada veganlık propagandası yapmıyorum. sadece yanlış bilinen doğruları açıklamaya çalışıyorum.size fabrikalar nasıl işliyor atayım isterseniz özel mesaj ile? burada paylaşmam doğru olmaz.
nasıl yaşadım hemen anlatayım; demir ihtiva eden gıda çok az tükettim. bunlar baklagil oluyor genel olarak. sebze,meyve yeşillik yedim daha çok. üstelik yemeklerden hemen sonra 2-3 kupa yeşil çay içtim. türk kahvesi içtim her gün. kafeinin demiri direkt atma gibi bir özelliği varmış bilmiyordum. yemeklerden 2 saat önce ya da 2 saat sonra içilmesi gerekiyormuş. onun dışında et yediğim dönemlerden gelen bir demir eksikliğim vardı benim hep zaten. bir de bunları yapınca,20 kilo verince demir eksikliği oluştu.
bu benim ilk vegan olduğum zamandı. eksik ve açık aramaya çalışıyorsunuz ama benim üzerimden gitmeyin. çünkü ben mükemmel sağlıklı beslenmiyorum. hala kahvaltı yapmadan bir muzla evden çıkıp bütün öğlen kahve içip akşam sadece makarna yediğim zamanlarım olabiliyor. burada 50 defa altını çizdim sağlıklı beslenmek sıkıntı yaratmaz diye.
olmazdı. cahilliğime denk geldi,baklagili haftada 1-2 yedim.her gün bir öğün yemem gerekirdi.
ingilizce biliyorsanız vegan olan ve hiçbir takviye kullanmayan bir sürü vegan sporcu atabilirim. bunların geneli yabancı maalesef.ama instagram'dan bakabilirsiniz nevşin mengü de senelerdir vegan ve kendisi sporcu aynı zamanda.
ben bilimsel verilerle geliyorum bunlar kendi doğrum değil.dünya sağlık örgütü iyi planlanmış bir vegan beslenmenin sağlıklı olduğunu açıkladı. aynı zamanda işlenmiş (salam,sucuk vb) ve işlenmemiş etin kanser riskini arttırdığını da açıkladı.

Son düzenleme:
Çok özür dileyerek bölüyorum ama buraya ineklerin nasıl sağıldığını anlatan bir video atacaktım, 18 yaşını doldurmuş olduğumu kanıtlamak için hesap açmam gerekiyordu YouTube’da. 18+ bir videoda ineklerin şarkı söyleyerek otlandığını düşünmek naiflik olur.
ben atardım ama banlanırım.

Son düzenleme:
bitkisel omega 3 ler insan vücudu için bir değer ifade etmiyor. Çok çok az bir kısmını vücudumuz kullanabiliyor. Sağlıklı Yaşıyoruz hesabına bakabilirsiniz instagramda. Kaynak vs paylaşarak yayın yapıyorlar. Ayrıca vegan olduğunuzda daha çok beslenmeniz gerektiğini yazmışsınız düşünsenize tüm insanlar vegan olsa o zaman yine afrikadakilere yiyecek bir şey kalmazdı naçizane.

bitkisel omega 3 ler insan vücudu için bir değer ifade etmiyor. Çok çok az bir kısmını vücudumuz kullanabiliyor. Sağlıklı Yaşıyoruz hesabına bakabilirsiniz instagramda. Kaynak vs paylaşarak yayın yapıyorlar. Ayrıca vegan olduğunuzda daha çok beslenmeniz gerektiğini yazmışsınız düşünsenize tüm insanlar vegan olsa o zaman yine afrikadakilere yiyecek bir şey kalmazdı naçizane.

Zaten et sektörü sebebiyle tüketilen su bu hızla tükenmeye devam ederse susuz kalacağımız için tüm dünya Afrika haline gelecek.

Ben vejeteryan degilim fakat bir tane et kesim isletmesini gorunce cok etkilenmistim hayvanlarin hali cok kotuydu.Et tuketilmesi taraftariyim fakat fabrika kosulllarinin iyilestirilmesi lazim para icin hayvanlara eziyet ediyorlar ve kotu kosullardaki hayvanin eti ne kadar saglikli olur ayri mesele.Buyuk isletmeler para icin insan sagligini hice sayiyorlar.

X