Varisleri Önlemek İçin

Lullaby

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
20 Haziran 2009
3.061
11
kızlar bu aralar sürekli ayakta kalmak zorunda kalıyorum nerdeyse 4 saat hiç hareketsiz hem de ameliyata fln girmem gerekiyor hem de haftaiçi her gün ne kadar dümdüz ayakkabılar rahat şeyler giysem de bacaklarımda çok ağrı oluyor sanki bacaklarım şişiyor
annemde ve ablamda varis var ama bende henüz yok çok şükür ama ben olmasından çok korkuyorum bana ne önerirsiniz?
bir de varis çoraplarını duymuştum kullanan ve memnun kalan var mı acaba?

merhaba
Benim varislerim var. Bir kaç yıl evvel diz altı varis çorabı kullanıyordum ama az kullandım bacağımdan kayıyordu rahat olmadı. Geçen hafta doktora gittim varis çorabı verdi basenlere kadardı basenlerim şişman olduğundan sıktı kilotlu varis çorabı aldım. Bu varis çorabını giymek eziyet parmaklarım ağrıyor onu çekmekten. Tuvalate gittiğimizde indirdiğimiz için diz tarafında toplanıp çok sıkıyor ve tuvaletten sonra onu tekrar yukarı çekmek zor. Yer egzerizleri yapmak daha zor oluyor özellikle karın hareketleri. Kilolu biriyim kilolarım özellike bacak kısmında. Kiloya göre sıkmasıda değişir tabi ki. Varisi olanlara doktorlar öncelikle varis çorabı giymelerini istiyor size uygun varis çorabı yazıyorlar.Benim ki orta sertlikte.
Varis çorabını hergün sabah uyanınca ayağı yere basmadan giymek gerekiyor. Gece yatağınıza yatarken çıkarıcaksınız.
Varisin olmaması için sürekli hareketsiz ayakta kalmamak, otururken ayağınızı yükseğe doğru uzatmak,dar giysiler giymemek, sıcaktan uzak durmak,ağır yük taşımamak, yürüyüş cimlastik hareket etmek gerekiyormuş. Bunları doktorun bana verdiği kağıda bakarak yazdım.
Sıkı giysiler giymemek gerekiyorsa o zaman neden varisi önleyen çorap sıkı bende bunu anlayamadım ?
Varis çorabının giyilmesi zor olsada. Giyildikten sonra rahatlık veriyor. Çorap giyilmezse ileride çok sağlık sorunu oluyormuş.

Son düzenleme:
...
Sıkı giysiler giymemek gerekiyorsa o zaman neden varisi önleyen çorap sıkı bende bunu anlayamadım ?

Aynen ben de bunu doktora sormuştum canım, varis çorabı aşağıdan yukarı doğru azalan bir basınç uyguluyormuş. Hedef kanın bacaklarda toplanıp geri dönmesini engelleyen toplardamar bozukluğunu mekanik olarak tersine çevirmek, engellemekmiş.

Ben de sana birşey sorabilir miyim. Benim bacaklarımda kılcal varisler var, bunların dışında bir de mavi yeşil damarlarım görünüyor bacaklarımda, ama çıkık değil bu damarlar. Tenim oldukça beyaz ve incedir. Ondan mı görünüyor yoksa varis mi bunlar pek anlayamadım. Varis dediğimiz durumda damarlar çıkık mı oluyor yoksa bu başlangıcı mı?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…