Vajinusmusu yenip 'hamile' kalmak isteyenler..

İns canmmm ins.ya benim anlamadigim hadi ihtimaal verme inci diorum kendikendime hemen ilk ayda kimin olmuski senin olacak .sonra diorum ben 4-5olmsi gerek bel karin agrim olmasi gerek hic bunlarda agri yok.gogus agrimda bi gelio bi gidio.idrar bi surekli geli damla damla bi normale donuyo anlayamadim gitti.valla olacaksam olsamda bitiminde aninda dr gitsm.cok guzel bilgiler paylasmissin canm hicbilmiyodm bunlari ben ay en iyisi bu ay olmuyum hichazirlik yapmadim cunku folikmolik onumuzdeki ayy heimiz icin.bereketli olur ins....

Canim onceki sayfalarda folik asitle detayli yazi paylasmistm evde degilim suan.. yaramazpisi arkadasmz cok hakli cok zorr biliyorum ama kedimizi bukadar dinlememek lazm biliyosn psikolojik olabiliyo belirtilerimiz, ha strese girmeden yapamiyosan hem git kan tahlillerini yaptir hemde hamillik varmi diye baksinlar kanda.. Ins bebis vardr:KK16:

Arkadaslar ingilizce bilmeyenler için Zealea arkadasimiz sagolsun ugrasti ve çeviri yapti.. :KK54: muahhh
çeviri: ZEALEA.. Emegine saglik balim :KK16: Thank you very muchh for the translating.. Bende az biraz biliyorum yani ingilizceyi :KK9:

LiNk; Ovulation - YouTube

CEVIRI

Yumurtlama, yumurtaliklardan olgun bir yumurtanin salinmasiyla gercekesen regli döngüsünün bir parcasidir.

Yumurtaliklarin icinde yüzlerce binlerce foliküller vardir. Her folikül, merkezinde olgunlasmamis yumurtanin oldugu birer hücre topudur.

Tipik 28 günlük regli döngüsü, regl kanamasinin oldugu ilk gün baslar. Reglinin ilk 7 gününde, bir kac folikül ayni zamanda büyümeye baslar. Bu giderek olgunlasan foliküller, rahimin kalinlasip gebelige hazir hale gelmesi icin kan dolasimina östrojen salgilar.

7. gün civarlarinda bir tanesi haric bütün foliküller büyümeyi birakir ve bozulmaya baslar. Bu baskin folikül büyümeye devam eder ve icinde gelismekte olan yumurtayi besler.

12. gün civarinda folikül kan dolasimina büyük oranda östrojen pompalar. Östrojen hipotenüse ve hipofiz bezine ulastiginda, ic veya ön hipofiz bezi kan dolasimina büyük miktarda LH hormonu dalgasi salar.

14. gün civarinda LH hormonu folikülün birden atilmasina neden olur. Yumurtlamadan hemen önce, yumurta folikülden ayrilir.

Atik folikül, follop tüplerinden birinin yumurtaya dogru yaklasmasina ve folikülün cevresini sarmasina neden olan kimyasal maddeler salgilar.

Folikül birden catlayip icindeki yumurtayi ve foliküldeki siviyi karin bosluguna atana kadar genisler/siser. Buna karsilik, follop tüplerinin ucundaki fimbriae (sacaklar), yumurtlama alanina gelip hemen yumurtayi kapar. Sacak yüzeyindeki mikroskopik uzantilar, yumurtayi follop tüplerinin girisine tasir. Follop tüpleri duvarlari icindeki yumurtayi nazik kasilmalarla rahime dogru iter.

Yumurtlamadan sonra yumurtanin ömrü 12 ile 24 saat arasidadir. Bu yüzden, bir kadinin hamile kalabilmesi icin bu süre icinde yumurtanin erkekten gelen spermlerce döllenmesi gerekir. Eger döllenmezse, yumurta cözülür ve rahim duvariyla beraber regl ile vucuttan atilir.

Kizlar onemli bilgiler kaynayip gidiyo eski sayfalarda.. arada bir guncele alinti yapayimda yeni gelenlerde okusun diye dusundum:KK76:

Folik asit; hücre yapı taşlarının, kırmızı kan hücrelerinin ve sinir dokularının oluşumunda etkili B grubundan bir vitamin. Yeşil yapraklarda yaygın olarak bulunduğundan bu isimlke anılıyor. Çünkü latincede folum, yaprak anlamına gelir. Folik asit, merkezi sinir sisteminin işlemesinde hayati bir rol oynar. Folik asit en fazla yapraklı yeşil sebzeler, bira mayası, karaciğer, böbrek, yumurta, zarı alınmamış tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, ıspanak, yonca, mavi-yeşil yosun, maydanoz, nane, kurufasulye (baklagiller) ve tohumlu gıdalarda bulunur.

VÜCUTTA FOLİK ASİT EKSİKLİĞİ VARSA…
Hafif folik asit eksikliği toplumda oldukça yaygındır. Daha ağır eksiklik durumlarına ise anemide (kansızlık) rastlanır. Folik asit ya da B12 vitamini eksikliği olanlar sonunda anemik hale gelirler. Anemi belirtileri uyuşukluk, yorgunluk, çaba harcandığında nefes darlığı, deride ve mukozada solgunluktur. Ağız kenarlarındaki çatlakların folik asit yetersizliğinden ileri geldiği bilinirse de bu, demir, B2 yada B6 yetersizliğinden de olabilir. Folik asit eksikliğinde dil ağrılı ve kırmızıdır. Pürtükleri kaybolmuşcasına düzgündür. B12 ve demir yetersizliğinde de benzeri belirtiler görülebilir. Folik asit eksikliği çoğu kez dış belirtiler sonucunda değil, kan testleri sonunda, kişide anemi olduğu anlaşılınca ortaya çıkar. Hafif eksikliklerde kişide depresyon görülebilir. Daha ağır eksikliklerde ise sinirler hasara uğrar, periferik nevropati oluşabilir.

Son yıllardaki en ilginç bulgulardan biri de, folik asitin spina bifida denilen hastalıktaki önleyici rolüdür. Spina bifida, anne karnındaki bebeğin omurgasının iyi gelişememesi, bunun sonucu olarak da sinir sisteminin hasar görmesidir. Spina bifidalı çocuklar deforme doğar, ya doğmadan önce yada hemen sonra ölür. Yaşayabilenler uzun süreli tıbbi tedaviye gereksinim gösterirler. Daha önce spina bifidalı ya da ağır bir sinir sistemi anormalliği bulunan çocuk doğurmuş her kadın, gebe kalmadan önce doktoruna danışmalıdır. Böyle kadınların beslenme durumu ve folik asit düzeyi gebelikten önce saptanmalıdır. Folik asidin hamilelik boyunca önemi, omirilik ve beyin sistemiyle ilgili özürlü çocuk doğurma riskini düşürmesinden kaynaklanır. Bu nedenle uzmanlar, hamilelik boyunca bir kadının günde 400-800 mcg folik asit almasınını önerirler. Özellikle hücre bölünmesinde ve hücrenin genetik yapısının oluşmasında önemli rol oynayan folik asit, gebeliğin erken dönemlerinde, bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişimi için gerekli bir maddedir. Embriyo, gebeliğin ikinci ve on ikinci haftaları arasında yeterli folik asit alamazsa, özellikle beyin ve omurilik ile ilgili anormallikler olmak üzere, doğumsal gelişim bozuklukları görülme riski artabilir. Ayrıca, kan yapıcı organların etkilenmesine bağlı olarak annede kansızlık gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Unutulmaması gereken önemli bir nokta da; folik asitin vücutta depolanmadığıdır. O yüzden her gün alınması gerekir.

ALINTI

Kizlar iki aydir adet donemi ncesi surekli.idrara cikma ve yanma vardi bugun dr a gittim dayanamadim vee idrar yollarin bolcaa iltihaplanmis dedi bikac soru sordu enson adet donemin dedi olmam lazm ama henuz olmadi dedim eylul4te olmustm ekim olmadi daha diyince oooo ben simdi bi idrar tahlili istiycm dedi sonuclari alincada antibiyotk ve igne verdi ve bi tahlilde gebelik icin yaptr 2-3gun daha olmzsan dedi simdiki igneleri vurun ilaca basla kesin gebeligi etkilemez diyemem ama etkisi az drlar bunu bazi vakalarda verio deedi.bu idrar tahlilinde bwlli olmaz mi dedm hayr onu ben bilemem dedi... :KK43: ama dr bile suphelendi sizce bu aksam igne olmadan bi test yapsammi

Kizlar bisey daha sorcam.inanin bilgim yok ben gecen ay eylul 4unde hastalandim bi onceki 5agustostu.simdi bu ay ben 4eylulden baslayarakmi saymaliyim.yoksa adet bitis tarihinden itibaren mi 10 eylul adet bitis tarihimm ayy hic bise bilmiomm ya...:KK5:

Kizlar iki aydir adet donemi ncesi surekli.idrara cikma ve yanma vardi bugun dr a gittim dayanamadim vee idrar yollarin bolcaa iltihaplanmis dedi bikac soru sordu enson adet donemin dedi olmam lazm ama henuz olmadi dedim eylul4te olmustm ekim olmadi daha diyince oooo ben simdi bi idrar tahlili istiycm dedi sonuclari alincada antibiyotk ve igne verdi ve bi tahlilde gebelik icin yaptr 2-3gun daha olmzsan dedi simdiki igneleri vurun ilaca basla kesin gebeligi etkilemez diyemem ama etkisi az drlar bunu bazi vakalarda verio deedi.bu idrar tahlilinde bwlli olmaz mi dedm hayr onu ben bilemem dedi... :KK43: ama dr bile suphelendi sizce bu aksam igne olmadan bi test yapsammi

cok geçmiş olsun canım doktora gitmekle iyi yaptın.bende daha regli olmadım ama yaptıgım tesler negatif çıkıyo.1 hafta geçmesi lazımmış

cok geçmiş olsun canım doktora gitmekle iyi yaptın.bende daha regli olmadım ama yaptıgım tesler negatif çıkıyo.1 hafta geçmesi lazımmış

Eger iliskiye girdikten sonra ki ilk regliniz ise gec gelmesi normal. Benimki bi hafta gec gelmisti kesin hamileyim sanmistim ama dgldi o yuzden bekleyin bi hafta fln.

cok gecmıs olsun 2 ay oncesı keske doktora gıtseydın vajıyı yendıgımızde cogumuz balayı sisti olduk
ıdrarda yanma acı renk değişimi vs..
hamılelık ıle ılgılı suphen varsa en ıyısı kan testı daha 2 haftalık bıle degılken sonucta cıkmıstı regl bır gun gece yaptırmıstım
tedavı oncesı kesın emın olda ne olur ne olmaz canım

Kizlar bisey daha sorcam.inanin bilgim yok ben gecen ay eylul 4unde hastalandim bi onceki 5agustostu.simdi bu ay ben 4eylulden baslayarakmi saymaliyim.yoksa adet bitis tarihinden itibaren mi 10 eylul adet bitis tarihimm ayy hic bise bilmiomm ya...:KK5:

4. eylülden basliyorsun saymaya. bir öncekine bakarak 32 günlük bir siklusun olabilir. düzenli regli görüyorsan 6 ekim bat'in olmaliydi. regl olmadiysan test yap :KK52:

InsAllah canim Allah gönlüne göre versin dilerim hamilesindir :KK16:
Listede yoksun ekliyimmi?[/QUOTE]

inşallah canım hayırlısıyla inşallah... evet listede bekleyeyim ben de:)

Sonucu tahmn ettigim halde antibiyotk ve igne kullanacgm icin test yaptm negatifff :KK43:( hayirlisi buymus .ssonra igneye basladm derkeeeennnn aksam regl oldum..su enfeksiyonu temizleyim hemen calismalara basliycam...

canını sıkma ben daha olmadım kızlar ya yarın yine test yapıcam perşembe günüde kan testi.çünkü 2defa idrar testi yaptım negatif ama daha regli olmadım allahım ne olur hamile olayımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Canim Allahin izniyle InsAllah.. artik düsünmek istemiyorum.. Herseyin hayirlisni istiyorum Allahtan sadece.. ben hala adet olmayi bekliyorum :KK9::KK9:
Olsun belki yalanciktanda olsa beynime olumlu sinyaller veririm hi :KK9: hani derlerya yalandan zevk al zmanla o gerçege döner diye :KK9: bilmiyorum nekadar dogruluk payi var ama denemekte fayda var :KK9::KK9:

elvancım, senin ne zaman kesildi kanaman.. 17 eylüldü benimki.. dünden beri yumurtlama akıntısı gibi geliyo..o yüzden 15 gün sonra falan olurum diye bekliorum..o zaman da yaklaşık 37-38 günde olmuş oluo bu ay..zatn de 40 gün falan normal yazıo hep..

canını sıkma ben daha olmadım kızlar ya yarın yine test yapıcam perşembe günüde kan testi.çünkü 2defa idrar testi yaptım negatif ama daha regli olmadım allahım ne olur hamile olayımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Hayirlisi buymus canm..ins sen hamissindirrr insssss....hayirlisiyla bebis nasip etsn rabbim sana

idrar yollarında iltihaplanma belirtileri var diye antibiyotik kullanıyorum kendim tam da yumurtlama zamanım offf..

X